עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

רמקולים: PMC FB1i

24/03/2009 - 07:00


הקדמה | המאמר המלא | עמוד הבא: מדידות >

 
 
 

קצת על היצרן

PMC הינה חברת רמקולים בריטית מובילה לשוק המקצועי והביתי. היא נוסדה לפני קרוב ל 20 שנה על ידי זוג חברים אוהבי מוזיקה, פיטר תומס ואדריאן לואדר. המוצר הראשון של החברה היה זוג רמקולים אקטיביים אשר זכה להצלחה בשל אימוצו על ידי BBC. חברת PMC מאמינה כי הרמקול צריך לשקף במדוייק את השמע אשר עובר דרכו, ללא צביעה או הבלטה של תדרים מסויימים על מנת לאפיין את הרמקולים. תכונה זו של שקיפות בסאונד הינה מוטו החברה ועזרה להם להשתלב בהצלחה באולפני הקלטות רבים של מוזיקאים ואולפני עריכת פסי קול של סרטים.

החברה בעלת שלל פתרונות לשוק הביתי והמקצועי, החל מדגם ה +DB1S אשר מהווה את הרמקול הקטן בעולם אשר עושה שימוש ב Transmission Line ועד לדגם ה Reference שלהם, ה BB5 XBD-A, אשר עושה שימוש בדיוק באותה טכנולוגיה.

זוג הרמקולים אשר הגיעו לבחינה הינם ה FB1i. אלו רמקולים רצפתיים בעלי חזות גבוהה וצרה אשר מזכירה מעט מבנה של רמקולים אחרים, אך כאמור בעלי שימוש ב TL ולוחית מתכת קטנה של PMC בתחתית. כיצד רמקולים נייטראלים נשמעים והאם הם באמת אוניברסלים לכfל אפליקציה כפי שהחברה מצהירה בגלוי בדף הבית שלה? זאת ועוד בביקורת שלפניכם.

מראה חיצוני 

ה FB1i בעלי חזות צרה למדי, רק 20 סנטימטרים מפרידים בין דופן תיבה ימין לשמאל. הטוויטר מיוצר במיוחד על ידי חברת SEAS הנורווגית אשר משווקת את הדרייברים ל PMC תחת הסדרה SONOLEX. הטוויטר הינו במבנה Soft Dome ובגודל של 27mm. המיד-בס הינו דרייבר מבית PMC בגודל 140mm. גובה הרמקולים 1M והפינות של הרמקולים חדות ולכן רגישות למכות. הרמקול יושב על מעין תבנית פלסטיק קשיחה אשר אליה מחוברים הספייקים. התבנית נראית יציבה למדי ומהווה יופי של פתרון יציבות לרמקול ללא פגיעה בתיבה עם הספייקים.

         

בצידו התחתון של התיבה נמצא את פורט ה TL. מי שלא יודע, התיבות של PMC משתמשות בבנייה אשר משלבות תיבות Transmission Line עבור ייצור באסים מדוייקים יותר. הם קוראים לפטנט אצלהם ATL (האות A מסמנת Advanced). במציאות, אם נבצע חיתוך צידי לתיבת הרמקול, אנחנו נגלה שהדרייבר לבאס נמצא בסוף של תעלה ארוכה מאוד (אשר נקראת Transmission Line), כאשר דפנותיה מכוסות עם חומר סופג אקוסטי מיוחד כאשר מבנהו וסוג החומר ממנו הוא עשוי, סופג רק את המיד-באס ומעלה. מה שנותר, תדרי הבאס הנמוכים ביותר, אלו יוצאים החוצה דרך הפורט בתחתית התיבה. קיימים מספר יתרונות למבנה זה, הראשון בינהם הינו הפקת תדרי באס נמוכים מאוד ויותר מכל תיבה אחרת בגודל דומה במבנה אטום או Ported. יתרונות נוספים הינם הפקה של תדרי מיד חפים מעיוותים בתדרים נמוכים יחסית, הגעה לווליום גבוה יותר עבור התיבה והתנהגות זהה בווליום נמוך לעומת גבוה, כלומר כל התדרים ישמעו בעוצמה זהה ללא תלות בעוצמת השמע, גם בווליום נמוך יחסית.

       

הגימור של הרמקולים ניתן לבחירה מתוך 4 גווני עץ מקובלים: דובדבן, אגוז, אלון ושחור. ניתן לבקש גם גימור בצבע עם שפריץ צבע שחור וכיתוב PMC מוטבע בצדדים, משהו דומה לכפי שקיים בחלק מרמקולי ה PA. נשמע לא משהו, אך לטעמי זהו גימור מקורי ויתרון במראה אשר לא קיים במותגים אחרים.

הטרמינלים הינם זוג כפול זהוב סטנדרטי ובעלי אפשרות לחיבור חיווט בצורת Bi-Amp. מעל הטרמינלים נמצא לוחית קטנה עם מספר הסידורי של הרמקולים.

נתונים טכניים

 • תחום תדרים 28Hz-25KHz
 • רגישות 90dB 1W @ 1m
 • ATL - 3m
 • עכבה 8Ohms
 • דרייברים:
  עבור High: טוויטר 27mm SONOLEX Soft Dome
  עבור Mid-Low: דרייבר 140mm PMC Doped
 • נקודת חיתוך בקרוס 2KHz
 • רוחב x גובה x עומק 200mm x 1000mm x 300mm - המידות ללא הבסיס.
 • משקל: 18.0kg

תצורה

גובה חלל ההאזנה (שם יפה יותר לסלון) עומד על 2.8m, הרמקולים מוקמו על צלע אחת של הסלון ברוחב 4m, המרחק מצלע זו עד לצלע הנגדית הינו 3.5m, צד נוסף של הסלון בעל חלון גדול אשר פונה למרפסת וצד שני פתוח למטבח ולמבוא של הדירה. חלל ההאזנה לא מטופל אקוסטית, אך בעל שטיח עבות אשר מכסה שטח של 2x2m בדיוק כנגד הרמקולים. את החלל חולקים גם ספת עור גדולה 3 + 2, ריהוט עץ כבד ומספר תמונות על הקיר. האקוסטיקה אמנם לא כמו של אולם ג´ז קטן ואפלולי אשר נשמע מצוין, אלא כזאת אשר משקפת במדויק את האקוסטיקה הקיימת בסלון ישראלי טיפוסי נפוץ.

ההאזנה הקריטית לרמקולים התקיימה ממרחק של 2m, כאשר הרמקולים הינו מעט ב Toe-in לפי המלצת היצרן. המרחק בין הרמקולים עמד על 1.6m. הגרילים הוסרו מהרמקולים והמרחק בין הרמקולים לקיר האחורי עמד על 0.5m.

ההגברה הינה זוג מונו בלוקים מתוצרת Seymour AV. חברה זו מייצרת מגברים דיגיטלים Class D מבוססי Bang & Olufsen ICEpower בשלושה הספקים שונים, 200W, 500W ו 1000W. זוג המונו בלוקים בהם נעשה שימוש הינם מדגם Ice Block 10001 ובעלי הספק של 1000W לבודד. היריעה קצרה מלהרחיב על המגברים ועליהם כבר יש ביקורת נפרדת. אוכל רק לומר כרגע כי השילוב בין מגבר כזה לרמקולי ה FB1i נעשה לא כדרך אגב, מכיוון שחברת PMC משתמשת בחלק גדול מהדגמים האקטיביים שלה במודולים מבוססי Class דומה מחברת Flying Mule ולכן הבחירה ב Seymour AV נכונה.


הגברה: Seymour AV Ice Block 10001

כבלי הרמקולים היו מתוצרת HiDiamond האיטלקית ומהדגם הבכיר ביותר, ה "Diamond Power + 1". כבל זה בעל 12 מוליכי נחושת ראשים כאשר כל אחד מהם מכיל 48 גידים של 0.22mm. חשוב גם לומר כי כבל זה זכה בפרס בתערוכת Milan 2003 Audio & Video Show.


חיווט רמקולים: HiDiamond Diamond Power + 1

כבלי האיטרקונקט היו מאותו יצרן על מנת לשמור על סינרגיה ומדגם "Diamond Reference Black Gold".  כבל זה מהווה את הכבל העליון והבכיר ביותר של חברת HiDiamond בכבלי אינטרקונקט ושילובו ביחד עם ה "Diamond Power + 1" מהווה שילוב מושלם. חשוב לומר כי יצרן הכבלים, בחור נחמד העונה לשם Salvatore Filippelli, טוען בגלוי כי הכבלים שלו הינם שקופים לחלוטין ולא מוסיפים מאומה לסיגנל העובר בהן וזאת על מנת לשקף במדוייק את ההקלטה - שילוב מצוין לרמקולים של PMC כבר אמרנו?

כל המקורות עבור הבחינה של הרמקולים חוברו בצורה דיגיטלית לפרה, אשר היה רסיבר מדגם RX-V863 של Yamaha.

תהליך הביקורת ארך פרק זמן של שלושה שבועות בהם נעשה שימוש ברמקולים בצורה יומיומית, החל משימוש בהם עבור צפייה רגילה בטלויזיה, צפייה בסדרות הקבועות דרך שימוש בהם עבור קולנוע ביתי באמצעות כותרי Blu-ray עם פסקול Lossless ועד להאזנה קריטית לכותרי DVD-Audio או Audio CD.


הקדמה המאמר המלא עמוד הבא: מדידות >


נושאים מקושרים

אודיו
אודיועוד מ: ziv_r

דרגת קושי: 1
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0
(6) הצבעות

בהקשר זה

 מגברים: הסבר
 פורום רב ערוצי
 רמקולים ושמע - חלק א'
 ביקורות אודיו
 עוד על אודיו


המאמר הפופולרי ביותר בתחום אודיו:
רמקולים ושמע - פרק א´ בסדרה
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht