עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

סאבוופר SVS PB13-Ultra

19/04/2009 - 07:00


הקדמה | המאמר המלא | עמוד הבא: מדידות >

 
 
 

הקדמה

אז מה היה לנו שם? סאב בתיבת Ported ממוצעת, סאב בתיבת Aperiodic קטנה וסאב בתיבה סגורה יחסית קטנה. אז מה הפעם? איך לא, סאב בתיבת Ported מאד גדולה :)

וופרים אשר מיועדים לעבוד בתוך תיבה, תמיד ידרשו מה שנקרא "נפח עבודה", אי אפשר סתם לזרוק את הוופר באיזה סוג תיבה שמתחשק לנו ובאיזה נפח שעולה על דעתנו, ישנם חוקים שצריך להקפיד עליהם. אפשר לתכנן וופר שיהיה יותר מתאים לסוג מסוים של תיבה, או למספר סוגים של תיבות, אבל רוב הוופרים בדר"כ יהיו מסוגלים להפיק תוצאות טובות גם בתיבה סגורה וגם בתיבת Ported (וגם אחרות).

מה אנחנו מקבלים בתמורה לכל הגודל הזה אתם שואלים? בתאוריה מקבלים יותר מהכל פחות או יותר (תלוי כמובן במספר דברים) - נצילות יותר גבוהה, יכולת לרדת לתדרים יותר נמוכים, עיוותים נמוכים יותר, פחות בעיות של Power Compression ואישה מאד לא מרוצה...

על היצרן

Ron Stimpson (ה S) ו Tom Vodhanel (ה V), הקימו אי שם בתחילת שנות האלפיים את SVS - בתחילה הכוונה היתה ל SV Subwoofers, אבל לאחר כניסתה של החברה לתחומים נוספים השם שונה באלגנטיות ל SV Sound.

הרעיון הצנוע היה לייצר סאבוופרים שירעידו את הבית, אבל יתנו תמורה טובה למחיר. שנים אחרי, כבר מדובר על אחת החברות היותר מוכרות בתחום הסאבוופרים. יתרה מכך, SVS כבר נחשבת לחברת אודיו לכל דבר עם מבחר מרשים של סאבים (בעיקר גדולים, אבל גם אחד קטן), שתי סדרות של רמקולים (עם שלישית בדרך) ופרוססור RC חדש לסאבים.

SVS היא חברת ID, כלומר Internet Direct, משמע הם מוכרים אך ורק דרך האינטרנט, ישירות לצרכן וללא מתווכים בדרך. היתרון? מקבלים אחלה מחיר. החיסרון? אי אפשר לראות/לשמוע/לגעת לפני שקונים. כל אחד וההעדפה שלו כמובן, אבל עושה רושם שהיום ב 2009 להיות חברת ID זה משהו "אופנתי".

על המוצר

ה Ultra היה תמיד השם שניתן לסדרה הבכירה של SVS וגם פה זה לא שונה. ה PB13 שאינו חדש, כבר עשה היסטוריה בשוק בכל הקשור ליחס "ערעור יסודות" ומחיר, ומתחרים בסגנון דומה הם כבר די נפוצים.

הנוסחה כרגיל מאד פשוטה - וופר מאסיבי, מגבר חזק, ותיבת Ported גדולה. כמובן שזה לא באמת כזה פשוט.

                                       

התיבה
גדולה (באזור ה 150 ליטר נפח פנימי), בתצורת Ported כאמור וכוללת שלושה פורטים בקוטר 3.5 אינץ´. הקטע שעושה את ההבדל הקטן הוא שהסאב מצורף עם שלושה פלאגים מספוג, אשר מאפשרים לשנות את תדר הכיוון של הפורטים וע"י כך (בשיתוף עם בורר במגבר) לקבל ארבעה עקומות תדרים שונות! התדרים הנבחרים הם 20hz (ללא פלאגים), 15hz (פלאג אחד), 10hz (שני פלאגים), ומצב Sealed (שלושה פלאגים). ברגע שמשנים את הכיוון של הפורט, צריך לשנות את המצב שמוגדר בבורר מיוחד במגבר, אשר לפי הבחירה שלנו יודע איפה להפעיל את פילטר ה Highpass אשר חותך את התדרים שמתחת לתדר של הפורט (על מנת לשמור על הוופר מנזק פיזי), מלבד כמובן מצב ה Sealed אשר אינו ממש זקוק לזה.

יש כאן מספר יתרונות - אם רוצים מקסימום ביצועים מעל ל 20hz, משאירים את כל הפורטים פתוחים, אם רוצים יותר "בשר" מתחת ל 20hz סוגרים פורט אחד או שניים, ואם מחפשים את "הסאונד" הזה של תיבה סגורה, סוגרים את כל הפורטים.

הדרייבר
בתחילה, SVS השתמשו בדרייברים תוצרת TC Sounds (שמאז פשטו את הרגל ואולי הולכים לחזור השנה שוב), אבל כיום כל הדרייברים שלהם מתוכננים אצלם, כלומר לא מדובר על דרייברים מהמדף אשר ניתן לרכוש מיצרני ה OEM (או באתרי DIY). סה"כ וופר די ייחודי, בקוטר של 13.5 אינץ´ (כמו ה JL Fathom) עם Motor מאסיבי, Basket (הכלוב שמחזיק את הכל) שעוד לא יצא לי לראות, ספיידרים בקוטר 9 אינץ´, וממברנה שעשויה מתרכובת בשם (תכינו את עצמכם) Polymethacrylimide ונראית אלגנטית למדי.

                                                       המגבר
טופולוגית Class D (כבר דבר די נפוץ בתחום), כאשר פה הלכו על מודל 750 וואט מסוג BASH שטוען לשיפורים כאלו ואחרים שמקרבים את ביצועי המגברים ל Cass AB. מה שיותר מעניין זה התוספות מסביב - בסדר, אז אין RC אוטומטי (דאגו למוצר נפרד בשביל זה), אבל כן יש Band אחד של EQ פרמטרי ידני (הנחתה בלבד), שלושה מצבי EQ לבחירה בהתאם לגודל החדר (על מנת להפחית את האפקט של Room Gain) או טעמינו האישי, כניסות ויציאות מאוזנות מסוג XLR (נוסף על RCA), ובורר פאזה (לא מתג).

אגב, SVS מציעים את כל הסדרות שלהם גם בגרסת צילינדר (אותו צילינדר הקרטון שמשמש ליציקת עמודי בטון). אלו יתפסו הרבה פחות נדל"ן ברצפה, אבל יתנשאו לגובה רב יותר ואינם מגיעים עם מבחר גימורים, אלא רק עם כיסוי בד שחור (מאד מתאים לחדרי הקרנה). במקרה של ה PB13-Ultra, גרסת הצילינדר נקראת PC13 ומגיעה בנפח מעט קטן יותר, ולכן לגרסת התיבה יהיה יתרון (קטן למדי) בעוצמות קיצוניות.

נתונים טכניים

 • סוג תיבה: Ported (עם שלושה תדרי כיוון לבחירה) + מצב Sealed.
 • תחום תדרים: 18-150Hz פלוס מינוס 3dB במצב 20hz.
 • מגבר פנימי: 750 וואט RMS מסוג Bash.
 • דרייבר: 13.5 אינץ´.
 • קרוסאובר: 40-120Hz (ניתן לכיוון או ביטול).
 • Room Correction: Band אחד של EQ פרמטרי ידני (הנחתה בלבד) + בורר Room compensation.
 • גימור: שחור מט, או שחור מבריק/עץ בתוספת תשלום.
 • מידות: רוחב 520 מ"מ, גובה 560 מ"מ, עומק 686 מ"מ.
 • משקל: 70.5 ק"ג.
 • מחיר מומלץ לצרכן: 1600-1700$ תלוי גימור (לא כולל משלוח ומיסים).
 • אחריות: 3 שנים.

מבט מאחור

 • Power: מתג הפעלה/כיבויי.
 • Auto: מתג הפעלה אוטומטית בעת קבלת סיגנל או מופעל תמיד.
 • Inputs/Outputs: כניסות ויציאות סטריאו מסוג RCA או XLR.
 • Rca/Xlr highpass: מתג שמפעיל או עוקף את הפילטר highpass של היציאות.
 • Crossover: מתג הפעלה/כיבויי + בורר תדרים.
 • Gain: בורר ווליום.
 • Phase: בורר פאזה (0-180 מעלות).
 • Subsonic Filter: בורר מצב פילטר highpass בהתאם לתדר הכיוון של הפורטים.
 • Parametric EQ: בורר תדר + בורר עוצמת הנחתה + בורר Q (רוחב תדר).
 • Room Comp: בורר שמפחית את העוצמה של התדרים הנמוכים ביותר בהתאם לגודל החדר.
 • שקע חשמל: בעל שני פינים.

איכות בניה

ה PB13-Ultra מגיעה בארגז קרטון גדול למדי (צריך תא מטען גדול או שליח) וארוז יפה. אי אפשר סתם לשלוף את הסאב מהאריזה, יש צורך לפתוח את התחתית, להפוך ולהרים את הארגז עצמו (לא, אל תנסו לשלוף סאב במשקל 70.5 קילו ובגודל הזה בעצמכם).

התיבה עצמה עשויה מ MDF בעובי 2.5 ס"מ וכוללת צלעות חיזוק פנימיות. הגרסה שאנחנו קיבלנו הגיעה עם גימור שחור "מחוספס", זהו גימור עמיד למדי ככה שהוא לא נשרט בקלות ומתאים לחדרים שלא רוצים שהסאב יחזיר את האור מהמסך. ניתן בתוספת תשלום לקבל גימור שחור מבריק "פסנתר", Oak ו Rosenut שיותר מתאימים לחדרי מגורים. הצביעה מאד נקייה כולל בקצוות שאגב, מעוגלים.

הדרייבר והמגבר מורכבים בצורה שטוחה ואינם בולטים מחוץ לתיבה, המגבר אינו כולל צלעות קירור (אין ממש צורך), המתגים/בוררים במגבר מרגישים "טוב", והדרייבר בנוי בצורה יפה ללא חלקים רופפים או רעשים מכאניים. בזמן עבודה לא נתגלו רעשי דליפת אוויר מהתיבה והמגבר היה בקושי חם למגע.הפורטים מותקנים בחזית התיבה, מסוג Flared (מעוגלים כלפי חוץ ופנים), מעט בולטים כלפי חוץ, וכוללים גימור שחור מט. הפלאגים שמיועדים לסגור את הפורטים מגיעים בשקיות משלהם, בעלי מרקם קשיח וגימור אפור. הכנסה והוצאה של הפלאגים הינה יותר קשה מקלה וזה דבר טוב שמונע מצב של בריחת אויר מהפורטים שבחרנו לסגור.

התיבה יושבת על רגליות גומי נמוכות אשר מועילות במידה ובחרנו למקם על מרצפות או פרקט. הגרסה שאנחנו קיבלנו כוללת גריל מתכת מאסיבי וקשיח, אשר מקומר כלפי חוץ, בעל גימור שחור מט ונצמד לתיבה בעזרת מגנטים אשר אינם נראים לעין. סביר להניח שלא חשוב איזו מכה חוטף הגריל, הדרייבר יהיה בסדר. מי שמעוניין יכול גם לקבל גריל בד סטנדרטי בגימור שחור.

בסה"כ מדובר על מוצר שבהחלט עונה על הציפיות בכל הקשור לאיכות בנייה וגימור ברמת המחיר הזו.

הקדמה המאמר המלא עמוד הבא: מדידות >


נושאים מקושרים

אודיו
אודיו


עוד מ: HazooM

דרגת קושי: 1
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0
(3) הצבעות

בהקשר זה

 מגברים: הסבר
 פורום רב ערוצי
 רמקולים ושמע - חלק א'
 ביקורות אודיו
 עוד על אודיו


המאמר הפופולרי ביותר בתחום אודיו:
רמקולים ושמע - פרק א´ בסדרה
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht