האתר שלנו מבוסס על פרסומות. ללא פרסומות לא נוכל להתקיים כלכלית.
כנראה שנעשה שימוש בדפדפן שלך בחוסם פרסומות אשר פוגע בנו כלכלית
אנחנו מבקשים שתוסיף אותנו לרשימה הלבנה Whitelist בתוסף חוסם הפרסומות שלך

תודה והמשך גלישה נעימה באתר!


עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG
google bookmarkסימניית גוגל

מאמרים מהקבוצה

רסיבר Onkyo TX-SR608

מאת: יוסי הרי
05/08/2010 - 07:00


הקדמה | המאמר המלא | עמוד הבא: בחינת הרסיבר >

 
 
 

הקדמה

יום לאחר גמר המונדיאל הגיעה משאית מ- "טופ אודיו" עם הרסיבר החם TX-SR608 וצעיר שסחב אותו אלי למעלה. בדצמבר הקודם נסקר הדגם הקודם של היצרן, ה TX-SR607 על ידי שי שלוס ואתייחס לכך במהלך הביקורת.

ניתן לומר שכיום הרסיברים של היצרנים המובילים נותנים מענה לארבעה קטגוריות של רסיברים עבור קולנוע ביתי:

 1. רסיברים מינימאליים.
 2. רסיברים לרוב צרכי אודיו וקולנוע ביתי. 
 3. רסיברים משובחים לכל הצרכים ויותר.
 4. רסיברים שהם כמעט Hi End.

הרסיבר שלפנינו שייך לקטגוריה 2. ההבדלים העיקריים בינו לבין הקודם לו במעמד, ה TX-SR607, הינם הוספת מחברי HDMI 1.4 והוספת מאוורר שפועל כל הזמן ומונע את ההתחממות האופיינית ברסיברים קודמים. חברת Onkyo הפנימה בדגם החדש ביקורת של שהתקבלה מהלקוחות שלה שהתלוננו על בעיית החום הגבוה.


המאוורר שהוסף.

הרסיברים של Onkyo נחשבו תמיד ככאלה שנותנים "תמורת אודיו" גבוהה לעומת המתחרים שלה. עד כמה הדבר נכון לעשור השני, אני לא בטוח, כי לעניות דעתי אין היום סודות או קסמים ולמעשה הנתונים על הנייר של כולם דומים להפליא. מסקנת סקירה זו הינה שה- TX-SR608 בהחלט ממלא את ייעודו.

תיאור כללי

הרסיבר בעל מידות בינוניות, רוחב 19 אינטש כמו כולם, גובה 17 ס"מ ו- 33 ס"מ עומק. צנוע במידות לעומת קטגוריה 3. משקלו 11.5 ק"ג. עליה של חצי ק"ג לעומת ה TX-SR607.

הרסיבר חף מכל התימרות להיות אודיופילי או Hi End. הוא בנוי פשוט, מרכיבים סטנדרטיים - ובחסכנות. כל חיבורי הכניסות והיציאות מצופים ניקל (לא זהב) וכבל החשמל מחובר ישירות בפנים המכשיר (זוג מגעים אחד פחות וחסכון במחיר - לדעתי לא על חשבון הביצועים כלל). ניתן להבחין שאיכות הבניה סבירה ביותר, ספק קונבנציונלי לגמרי, שנאי שאינו קטן וזוג קבלי 10000uf מספקים את המתח להגברה. קיימת גם יחידת ספק משנית שמספקת מתח לרכיבים שונים במצב המתנה.

השלט קטן, ללא תצוגה משלו עם זוג סוללות AA. אני תמיד ממליץ לשים בשלטים סוללות אלקליין ולא בסוללות אבץ המסופקות עם ציוד, הדבר מקטין סכנת זליגת החומצה וגם אורך חיים גדול.

כמו קודמו, הרסיבר תומך גם בפורמט Pro Logic IIz, כאשר בעת הכיול המערכת מחפשת זוג רמקולים קדמיים נוספים, שהם שני קדמיים נוספים בגובה או ברוחב. הם באים על חשבון ה- 7.1 או Zone 2.

הרסיבר דחוס מאוד כפי שניתן לראות בתמונה, כאשר המאוורר מעל מזרים כל הזמן אוויר כלפי מטה. ניתן לראות גם את כרטיס הוידיאו שמקבל ישירות את כל המבואות ומוצא ה- HDMI.

תיאור הכניסות:

 • שש כניסות HDMI 1.4 ויציאה אחת.
 • ארבעה כניסות דיגיטליות, זוג אופטיות ועוד זוג קואקסיאליות.
 • שתי כניסות קומפוננט ויציאה אחת.
 • Analog RGB Video Input (D-sub 15) for PC.
 • שלושה כניסות שמע אנלוגיות - 2 אחוריות, PC ו- CD, אחת קדמית.
 • ארבעה כניסות A/V מקבילות בשם ל- 4 כניסות ה- HDMI הראשונות ושתי יציאות: מוניטור (V בלבד) ו- VCR/DVR. (מישהו חשב שעדיין יש שימוש רב ב- VCR?).
 • זוג יציאות לסאב שקוראים להן 0.2 - למעשה זה סתם חיבור מקביל ויציאת האות בהן זהה.

חשוב לציין שהרסיבר נותן HDMI Through במצב המתנה, כלומר מעביר תמונה וקול מהמקור האחרון שפעל. מצוין לצפייה בטלוויזיה יום יומית.

מערכת הכיול של הרסיבר מכיילת שלוש נקודות ישיבה, כאשר בדגמים היקרים יותר מספר הנקודות עולה לשש. זה מעט חבל, כי שאר המתחרים, נותנים כיום גם בקטגוריה 2 כיול לשש נקודות.

מה אין לנו?

 • כיול מצומצם של שלוש נקודות בלבד.
 • כניסת PHONO.
 • * כניסת Multi Chanel.
 • יציאות PRE - לדעתי יש כאן פספוס. במקרים רבים מספיק היה להוסיף יציאת PRE עבור R/L לצורך חיבור מגבר סטריאו משובח, כאשר בהחלט על הפנל יש מקום לזוג כזה ליד יציאת הסאב. למתחרים באותה קטגוריית מחיר, יש יציאת PRE לכל הערוצים.
 • אין תצוגת OSD (פעולות ותפריטי הרסיבר) ביציאות ווידיאו השונות פרט ליציאת ה- HDMI.

מדידות

ציוד המדידה בו נעשה שימוש: מחולל שמע, מנחת שמע מכויל, CD Audio עם תדרי בדיקה, סקופ, עומס (מדמה רמקול) 8 OHMS 100W וגם DMM (מולטי מטר דיגיטלי).


למה מדידות?
כאשר אני בודק ציוד בלתי מוכר, אני תמיד מנסה למדוד כמה דברים בכדי להבטיח שאם הבחנתי בהבדל, ההבדל נובע ממשהו אמיתי. המדידות מגלות לעיתים מידע נוסף, כפי שנראה.

לדוגמא, לאחרונה נפלו לידי רסיבר ונגן CD, כאשר היציאה האנלוגית בנגן והכניסה האנלוגית ברסיבר היו מוגברות בכ- 3db לעומת יציאת/כניסת S/PDIF, לכן רצוי מאוד לבדוק דברים כאלו אשר עלולים להסביר בפשטות את הסיבה להבדל השמיע.

ב- TX-SR608, התפוקה שלו מהכניסות הדיגיטליות והאנלוגיות (דיסק מוקלט באות בדיקה) זהות לרמה טובה מ 1%. במצב Pure Audio ובמצב Direct, מערכת האודיסי - 2EQ מנוטרלת. יש לציין כי כאשר המערכת בפעולה, התפוקה משתנה בתלות לכיול.

לצורך השוואה מול רסיבר Pioneer VSX-AX4 (שהוא רסיבר מקטגוריה 3), ביצעתי איזון עוצמה לרמה של ±0.5db. הקפיצות של כפתור הווליום הקטנות ביותר הן ברמה של 1db וצריך לחיות עם מגבלה זו. ההשוואה בוצעה עם מתקן מיתוג שמנתק רסיבר A ומאפשר לחבר שוב את A או B.

נבדקה ההיענות לתדר של הרסיבר ואת ההספק שלו ביציאות הסטריאו. היענות לתדר בהספק של 10 ואט יותר טובה מהרשום במפרט, קרוב ל- DC ועד כמעט 200KHz.

הרסיבר אמור לספק 200 וואט - 100 ועוד 100, בערוצי LR. הרסיבר אינו יכול לספק הספק כזה באופן רציף, הוא מכיל הגנה שמונעת זאת. בעת הבדיקות מה שקרה הוא שיכולתי לקבל מעל 200 וואט או 29Vrms בכל ערוץ (L או R) מתקבל גל סינוס טהור ללא קטימה למשך שניות בודדות ספורות - ואז נשמע קליק, הממסר נתפס וזה מה שהתקבל:

 

זה נראה כמו מערכת דיודות שהממסר מחבר ומגביל כהוגן את האות הנכנס. ברגע שההספק יורד ההגנה הזו משתחררת.

הרסיבר Pioneer VSX-AX4 למשל, מסוגל לספק 280 ואט לפני קטימה למשך דקות, בלי שום תופעה שלילית.

כפי שנראה בהמשך, אין זה מפריע כלל לביצועי הרסיבר אם לא נדרוש ממנו להפעיל רמקולים קשים במסיבות פרועות...
הפעלתי את הרסיבר עם מוסיקה במצב ווליום של 0db - במצב זה שיאי ההקלטה יכולים להגיע ל- 100 ואט. במציאות, הממוצע של אות מוסיקלי הוא מאוד נמוך - לפחות פי מאה ורק מידי פעם לזמנים קצרים יש דרישה למלוא ההספק. כעומס שימש העומס הסינטטי, העוצמה ברמקולים היא בלתי אפשרית. התוצאה - ההגנה לא הופעלה בניסוי זה.

מדידות של הפרדת ימין ושמאל (ב- 10Khz כאשר בערוץ השני נשפכים 50 ואט) ושל רעש, התגלו כנמוכות לרגישות של הציוד שלי, מעל 90db בקלות.

הרסיבר שלפנינו לא יתאים להפעלת רמקולים קשים. מבחינת נצילות נמוכה למשל, רמקול של 85 בעל 8 אוהם או רמקולים שמוגדרים כ- 88db ב- 2.83V והם בעלי 4 אוהם. לרסיבר לא תהיה בעיה להפעיל רמקול של 4 אוהם כשלעצמם אם נצילותם טובה. הרסיבר מגיע מוגדר כמתאים ל- 6 אוהם, אבל ניתן לשנות את ההגדרה ל- 4 אוהם. בכל מקרה יש לבדוק את הרסיבר עם הרמקול המיועד בעוצמה החזקה ביותר ובמוסיקה המקובלים עליך ולוודא שההגנה אינה קופצת מפעם לפעם (ברגע שזה קורה זה נשמע רע מאוד).

לפני זמן בדקתי בבית קאבאס מיורקה שיורדים עד 3.2 אוהם, לא תהיה ל- TX-SR608 בעיה להפעילם וזאת מכיוון שנצילותם מספקת. לשימוש במסיבות ברמת רעש שמקובלת בימינו במקומות בילוי וריקודים, אין ספק שרסיבר זה לא יצלח.


הקדמה המאמר המלא עמוד הבא: בחינת הרסיבר >


נושאים מקושרים

אודיו
אודיו
עוד מ: yosihary
תגיות


דרגת קושי: 4
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

4.4
(5) הצבעות

בהקשר זה

 מגברים: הסבר
 פורום רב ערוצי
 רמקולים ושמע - חלק א'
 ביקורות אודיו
 עוד על אודיו


המאמר הפופולרי ביותר בתחום אודיו:
רמקולים ושמע - פרק א´ בסדרה
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht