עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

17/05/2015 - 09:00


הקדמה | המאמר המלא | עמוד הבא: English version >

 
 
 

על היצרן

OPPO או OPPO Digital Inc היא חברה אמריקנית אשר נוסדה ב 2004 בקליפורניה ומתמחה במוצרי אלקטרוניקה בידורית. סימן ההיכר העיקרי של OPPO הוא נגני ה- DVD וכיום מכשירי ה- Blu-ray שלהם שנחשבים לטובים מסוגם, כאשר לפני כשנה היא נכנסה גם לשוק האוזניות.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

על האוזניות

במונחים של חובבי אוזניות, OPPO נכנסו די בסערה לשוק האוזניות היוקרתי עם הדגם הראשון שלהם, ה – PM-1. אלו אוזניות מסוג Planar, טכנולוגיה אשר תופסת צומת לב לא קטנה בעיקר תודות למספר חברות קטנות שהכניסו חיים חדשים לטכנולוגיה לפני מספר שנים. לאחר הצגת ה - PM-1 הוצגו ה - PM-2 שבאו להוות אלטרנטיבה יותר זולה, אך עם ביצועים זהים. שתי האוזניות האלו הן אוזניות גדולות ופתוחות אשר מיועדות לסביבה שקטה כלומר לשוק הביתי. כעת OPPO פונים גם לשוק הנייד עם ה PM-3 אשר מהוות גרסה סגורה, יותר קומפקטית ובקבוצת מחיר יותר נמוכה משתי האוזניות הבכירות שלהם.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

אוזניות מסוג Planer, בשונה מאוזניות בעלות דרייבר דינמי, עושות שימוש בדרייבר שכולל ממברנה שטוחה ודקה עם סליל אשר מודבק על פני השטח שלה ויושב בשדה מגנטי. היתרון העיקרי לשיטה זו הוא ממברנה שמסוגלת לזוז בצורה יותר ליניארית לכל שטחה, במקום סליל שמרוכז בחלק קטן של ממברנה קונית בדרייבר דינמי.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

מכיון שדגם ה PM-3 מכוון לשוק הנייד, OPPO עשו מספר שינויים בתכנון האוזניות וזה כולל שימוש בדרייבר Planer חדש אשר לטענת היצרן לא היה מתאפשר ללא הניסיון שלהם עם פיתוח הדרייבר ב- PM-1. הדרייבר כעת יותר קטן (55mm) ועגול במקום אובלי (Oval), והאוזניות עצמן שוקלות רק 320 גרם מה שהופך אותן, נכון לזמן כתיבת המאמר, לאוזניות ה- Planer הקלות בשוק. ה- PM-3 כמובן סגורות על מנת שמצד אחד המשתמש לא יפריע לאנשים מסביבו, ומצד שני בכדי למנוע חדירת רעשים חיצוניים. האוזניות מציגות עכבה יחסית נמוכה של 26Ω ורגישות יחסית גבוהה (לאוזניות Planer) של 102dB.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

החבילה כוללת את האוזניות, נרתיק נשיאה/אחסון מג'ינס, כבל ארוך לשימוש ביתי אשר כולל מתאם 3.5mm ל 6.35mm וכבל קצר לשימוש נייד אשר כולל מתגים מתאימים לאייפון. איכות הבניה מצויינת, האטימה טובה, האוזניות נוחות, לא לוחצות מדי ויחסית קלות, כאשר הפדים רכים ומקיפים את כל אפרכסת האוזן (במקרה שלי). אגב, חבל שהאוזניות לא מוצעות עם פדים מ- Velour שלדעתי היו הרבה יותר מתאימים לקיץ הישראלי.

על המגבר

OPPO אמנם אומרים שאין בעיה להשתמש בטלפון סלולרי או נגן נייד עם ה PM-3, אבל למי שרוצה להוציא את המקסימום מהאוזניות האלו ואחרות, OPPO כעת מציעים גם מגבר אוזניות משולב DAC בדיוק למטרה הזו.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

 ה- HA-2 הוא מגבר אוזניות משולב DAC נייד אשר תוכנן מלכתחילה במיוחד למשתמשים בעלי הסמארטפון. המכשיר כולל כניסות USB יעודיות אסינכרוניות למכשירי Android ואייפון שעוקפות את ההגברה וממיר ה- DAC הפנימיים של הטלפון ומאפשרות שימוש ישיר ב- DAC וההגברה היעודיים של ה- HA-2 אשר בין היתר עושה שימוש בצי'פ DAC יוקרתי של ESS. עקב כך, ה- HA-2 תומך גם בניגון קבצי Hi Res מסוג PCM וגם ב- DSD (עם אפליקציות מתאימות).

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

התכונות של ה HA-2 לא נגמרות כאן:

 • המכשיר כולל בנוסף לכניסת USB גם כניסה אנלוגית 3.5mm לנגנים אשר לא כוללים יציאת USB.
 • ניתן להשתמש בכניסת ה- USB על מנת לחבר את המגבר למחשב אישי ככרטיס קול חיצוני (מצריך שימוש בדרייבר יעודי).
 • ישנה יציאת 3.5mm אנלוגית על מנת לחבר את המגבר כ DAC למערכת חיצונית. היציאה עוקפת את בורר העוצמה של ה - HA-2.
 • בזמן שימוש בכניסת ה USB, המגבר יכול להטעין את המכשיר שמחובר אליו.
 • מתג Gain בעל שני מצבים על מנת להקל על התאמת עוצמת ההאזנה לאוזניות שונות.
 • מתג Bass Boost לאלו שרוצים מעט תוספת בתחום התחתון. ה Boost הוא אנלוגי ואינו מבוסס DSP.
 • החבילה כולל מטען מהיר אשר מסוגל להטעין את ה HA-2 ל 75% תוך 30 דקות, או שעה וחצי לטעינה מלאה.

המגבר הפנימי ב HA-2 הוא מסוג Hybrid Class A/B וכולל בורר עוצמה אנלוגי, אך ניתן לשנות את העוצמה בנוסף גם ברמת ה DAC מתוך הסמארטפון. העוצמה המסופקת היא כמובן בהתאם לעכבת האוזניות שבשימוש. עם עכבה של 16Ω המגבר מסוגל לספק כ - 300mw ועם עכבה של 300Ω המגבר מסוגל לספק כ - 30mw. עכבת המוצא של המגבר (Output Impedance) היא נמוכה ועומדת על כ 0.5Ω, מה שאומר שהמגבר מתאים במיוחד גם לאוזניות בעלות עכבה לא יציבה כגון In Ear אשר עושות שימוש בדרייברים מסוג Balanced Armature. אגב, במקרה של ה PM-3 ואחיותיה זה לא צריך לשחק תפקיד עקב העכבה השטוחה של אוזניות מהסוג הזה.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

לכאורה ה HA-2 עושה את כל מה שצריך. הוא אפילו מגיע בגודל וצורה שמיועדים לעבוד צמוד עם הסמארטפון. OPPO לא רק השקיעו בפנימי, אלא גם בחיצוני וה HA-2 מרגיש כמוצר פרימיום, מעוצב בצורה אלגנטית, עטוף בעור אמיתי וכולל מסגרת אליומיניום. רוכשים פוטנציאלים צריכים להכין את עצמם לעובדה שהמכשיר שוקל כמו סמארטפון "פאבלט" וכבל ה USB שמתחבר בינו לסמארטפון אינו בדיוק הדבר הכי אלגנטי שיש, אבל ככה זה עם כל מוצר בסגנון ואלו הדברים שמקריבים בשביל אודיו ברמה גבוהה יותר.

מדידות

הגרף:

 • Frequency Response: על היענות התדרים אפשר לקרוא כאן. ניתן לראות בגרף דברים כגון האיזון הטונאלי של האוזניות, כמה נמוך הן יורדות בבסים, האם ישנם רזוננסים לא רצויים, ועוד.
 • Impedance: על עכבה אפשר לקרוא כאן.

מקרא:

 • ציר מאוזן: ציר התדרים כאשר הבסים (Bass) מצד שמאל, מידריינג' (Midrange) באמצע, וטרבל (Treble) מצד ימין.
 • ציר מאונך שמאלי: הפרשי עוצמה בדציבלים (dB). המספרים בגרף אינם מעידים על העוצמה האמיתית, אלא רק על ההפרשים.
 • ציר מאונך ימני: נתון העכבה באום (Ω).

סוגי גרפים:

 • גרף אדום: מייצג את ה Frequency Response של צד ימין.
 • גרף כחול: מייצג את ה Frequency Response של צד שמאל.
 • גרף שחור: מייצג את העכבה.

 

PM-3

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

Frequency Response: בסה"כ מדובר על תוצאה יחסית מאוזנת בשביל אוזניות. ה - PM-3 מסוגלות להפיק בס נמוך ועמוק ומשם יורדות בעוצמה באופן הדרגתי. הגבוהים עדיין שם, אך אינם מודגשים מדי. התאימות בין צד שמאל לימין לא היתה מי יודע מה במידריינג' התחתון ובבס.

Impedance: כיאה לאוזניות מסוג Planer, ל – PM-3 יש עכבה שטוחה כמעט כמו סרגל. התוצאה תואמת למוצהר במפרט הטכני כאשר צד שמאל וימין הציגו עכבה זהה.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

 

האזנה

ציוד בנוסף ל - HA-2:

 • מגבר אוזניות משולב ממיר DAC עם קדם מגבר - Burson audio HA-160D.
 • Samsung Galaxy S3.
 • Sandisk Sansa Clip.

על מנת לתאר במילים יפות את חווית ההאזנה שלי, קיים פה ושם שימוש במונחים סובייקטיביים כמו בהיר/קטיפתי/חד/במה וכו', אלו נתונים לפרשנות אישית, ולכן אינם תמיד מתארים את מה שאתם חושבים שזה אומר. מדובר על הרשמים האישיים שלי, עם המוזיקה שאני בחרתי ועם הציוד שברשותי, ולמישהו אחר עם טעם מוזיקלי אחר וציוד אחר, האוזניות יכולות להישמע שונה לגמרי, אז נא לקחת את זה בחשבון. מי שרוצה לדעת אם האוזניות נשמעות לטעמו פשוט יצטרך ללכת ולהאזין להן.

אני באופן כללי מעדיף סאונד מאוזן וה – PM-3 מאד מתקרבות לזה עם נטיה קלה לצד "החמים". כששומעים על אוזניות סגורות לשימוש נייד לפעמים נהוג לדמיין סאונד יחסית אפל ובס מנופח ו/או מודגש מדי, אבל ה PM-3 ממש רחוקות מזה. האזנה לקטע כגון The Mystic's Dream של Loreena Mckennitt הפיקה תוצאה מאד קטיפתית וחלקה. המצגת היתה מפורטת, פשוט לא מאד מפורטת וזו לדעתי בחירה נכונה מצד OPPO. הבמה לא היתה יוצאת דופן, אבל עדיפה על הממוצע. הגרסה החיה ל - Shock The Monkey של Peter Gabriel מסיבוב ההופעות שלו ב 2014 היתה בעלת בס בדיוק במקום, לא מנופח או "קופסאתי", אך לא היה מזיק עוד קצת אויר בין הכלים. מצד שני קטע כגון Happens all the Time של Depeche Mode היה חסר את ה “Thump” העמוק שאני אוהב לשמוע בבס, והגבוהים היו מעט חלקלקים מדי לטעמי בשביל קטע שכזה.

הקלטה טובה כגון No Sanctuary Here של Chris Jones נשמעה מצויין על ה - PM-3, עם בס בריא, פירוט ברמה טובה ובמה יחסית רחבה. קטע מעט יותר אפלולי כגון Ode To Billy Joe של Patricia Barber היה לדעתי מרוויח ממעט יותר פירוט כללי, אבל הקונטרה בס נשמע הדוק למדי והזמרת היתה חלקה כמשי. עם קטע אלקטרוני שנמצא יותר על הצד הבהיר כגון Stay של Yello, ה – PM-3 הראו סלחנות מסויימת שמאד התאימה. על אוזניות מפורטות מדי הקטע הזה עלול להישמע מוגזם, אבל פה המצגת היתה יחסית מאוזנת. התרשמות דומה קיבלתי עם עוד קטע אלקטרוני כמו Closer של Architect. הבס לא היה בעל Impact יוצא דופן, אבל שאר הספקטרום היה בדיוק במקום.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

ישנן הפעמים האלו שה – PM-3 קלעו בול בכל האספקטים, וזה היה בקטעים כגון Fantasy Love של Stanley Clarke או הגרסה החיה ל - Strange Fruit של Marcus Miller. אפילו פה ישנם מאזינים שבטח יעדיפו מעט יותר פירוט, אבל במקרה שלי זה היה מספק ביותר.

אני אמנם חובב בס, אבל השימוש במתג ה Bass Boost ב - HA-2 לא תמיד הפיק תוצאה לטעמי. הבס הרגיש פה ושם מעט מנופח ובומי מדי, אבל די ברור שיהיו מאזינים שיאהבו את האפקט. מבחינתי האוזניות בלי קשר מפיקות בס מוצלח אז חבל לקלקל, אבל קטעי האוס כגון Endorphins של John Tejada או Gunfire של Pretty Pink כן הראו שמתג ה Bass Boost יכול לבוא לידי ביטוי מוצלח עם תוספת נאה לפאנץ' בבסים.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

מבחינת התאמה לציוד, ה – PM-3 לא מהוות אתגר ל – HA-2 ובטח שלא למגבר שולחני כמו ה HA-160D שלדעתי לא הציג יתרון כלשהו על ה - HA-2 (לפחות עם ה – PM-3). עם ה Samsung Galaxy S3, שאינו בעל יציאת אוזניות חזקה, האזנתי רוב הזמן בעוצמה מקסימלית או קרוב לזה ופה יכול לבוא לידי ביטוי מוצר כגון ה HA-2, זאת בנוסף לסאונד מעט יותר הדוק. עם ה Sansa Clip בדר"כ לא עברתי את ה 85% עוצמה, אך בסביבה רועשת מדי יכול להיות שזה לא יספיק. אגב, ל – HA-2 היה לדעתי יתרון על ה Sansa Clip בכל הקשור לשליטה בבס, צלילות הגבוהים ובכלל גודל המצגת.

מה לגבי מתחרים ל- PM-3? עוד לא יצא לי לסקור אוזניות דומות בקבוצת המחיר של ה - PM-3, אבל אוזניות זולות יותר כגון ה Sennheiser Uranite XL לדעתי ממש לא מסוגלות להתחרות ב - PM-3 שהיו גם יותר נוחות וגם נשמעו הרבה יותר מאוזנות. בקצה השני של הסקלה, אוזניות פתוחות לא ניידות שנמצאות בקבוצת מחיר הרבה יותר גבוהה כמו ה – Audeze LCD-3 מציגות יתרון בכל אספקט שקשור לסאונד, אבל זה מצריך לא רק השקעה כספית הרבה יותר גבוהה, אלא גם הגברה חיצונית ושרירי צוואר חזקים.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

סיכום

כאשר OPPO החליטו להיכנס לשוק האוזניות היוקרתי היו כאלו שהרימו גבה, אבל החברה מקליפורניה הראתה לכולם שבהחלט יש לה מה להוסיף לשוק הצפוף הזה. עכשיו הם החליטו לכוון מעט יותר נמוך אל השוק הנייד ולדעתי גם עכשיו הם הצליחו בגדול.

ה – PM-3 וה – HA-2 הם לא צמד שמכוון לרמת הכניסה של השוק, אלא מיועדים לחובב האודיו הרציני אשר מחפש ציוד שיאפשר לו להמשיך באודיו נירוונה גם בדרכים או לפחות מבלי להפריע לאחרים. ה - PM-3 הן אוזניות ה Planer הכי קלות משקל בשוק וגם מהזולות שבו, אבל הן לא עושות זאת על חשבון הדברים החשובים. איכות הבניה טובה, נוחות השימוש טובה והסאונד מצויין. ה HA-2 הוא בן זוג מושלם ל - PM-3 וכולל את כל התכונות שמחפשים במוצר שכזה. איכות בניה, עיצוב חיצוני, נוחות שימוש, סאונד, הכל מבוצע לתפארת.

אם חשקה נפשכם בצמד הנ"ל אך התקציב אינו מאפשר, בהחלט ניתן להשתמש ב – PM-3 ישירות מיציאת האוזניות של הנגן או הסמארטפון, אבל מומלץ לעשות שימוש במכשירים ברמה גבוהה על מנת למצות כמה שיותר מהאוזניות האלו.


אוזניות OPPO PM-3 - נמכרות תמורת 2690 ש"ח.
מגבר אוזניות משולב ממיר OPPO HA-2 - נמכרות תמורת 2190 ש"ח.
הנחה של 5% תתקיים לחברי האתר.

מוצרי OPPO נמכרים דרך המשווק המקומי בארץ, Future.

לדיון בנושא: OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד


הקדמה המאמר המלא עמוד הבא: English version >


עוד מ: HazooM
תגיות


דרגת קושי: 5
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 מגברים: הסבר
 פורום רב ערוצי
 רמקולים ושמע - חלק א'
 ביקורות אודיו
 עוד על אודיו


המאמר הפופולרי ביותר בתחום אודיו:
רמקולים ושמע - פרק א´ בסדרה
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht