עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

מיקום סאבוופר בחדר – הנושא שצריך לקחת ברצינות

26/05/2015 - 14:00


הקדמה | המאמר המלא | עמוד הבא: המשך בדיקות >

 
 
 

הקדמה

כאשר חובבי קולנוע ביתי מרכיבים מערכת, כמעט תמיד ישנה עדיפות גבוהה למיקום הרמקולים. שני הרמקולים הקדמיים ימוקמו בדר"כ בצורה יפה יחסית לנקודת ההאזנה, הסנטר יהיה בול מתחת למסך והסראונד ממאחור. מה עם הסאבוופר? בוא נתקע אותו באיזו פינה נסתרת, הרי בשביל מה צריכים את הקופסא הגדולה הזו מול הפרצוף? גם ככה בסים הם לא כיווניים... למזלנו לא כולם מוותרים בקלות, וישנם אלו שגם במקרה של הסאבוופר תוהים איפה המיקום הכי מוצלח.

מיקום סאבוופר בחדר – הנושא שצריך לקחת ברצינות.

תיאור הבדיקה

מטרת המאמר אינה להעניק חוקים ברורים בכל הקשור למיקום הסאבוופר פשוט בגלל ש... אין כאלו. כל מערכת ממוקמת בחדר בעל מבנה שונה, עם נקודת האזנה שונה, רמקולים שונים, סאבוופר שונה, כיול שונה וכו'. מה שכן אפשר לעשות זה לנתח סיטואציה אחת ספציפית לצורך ההמחשה, וזה מה שנעשה פה. מי שאוהב מדידות וגרפים ירגיש פה בבית, שכן זו הדרך היחידה להמחיש את הנושא במאמר כתוב.

לצורך הבדיקה אני השתמשתי בסלון אצלי בבית. להלן תרשים בסיסי: 

מיקום סאבוופר בחדר – הנושא שצריך לקחת ברצינות.

הנקודה השחורה בתרשים מייצגת את נקודת הישיבה המרכזית שנמצאת במרכז הספה. מצד ימין ישנו קיר עם שלושה חלונות (אחד נשאר פתוח), כאשר מצד שמאל המשך החדר. המידות הן - 7.5 מטר אורך עד לדלת הכניסה למעלה מימין, כאשר מתחת לדלת, החדר ממשיך לעוד כ - 3 מטר. רוחב החדר הוא כ - 3.25 מטר וגובה התקרה הוא כ - 2.6 מטר. מול נקודת ההאזנה נמצאים שלושת הרמקולים הקדמיים מסוג JBL LSR308 שמיוצגים כ L/C/R (עם ריהוט ביניהם) ומסך הטלוויזיה שתלוי על הקיר.

ארבעת הנקודות – A/B/C/D מייצגות מיקומים שונים לסאבוופר. הלכתי על המיקומים ההגיוניים שבהם נהוג למקם את הסאבוופר כי זה מה שרובנו נעשה. הבליטות בקיר ליד מיקומים A ו B הם עמודי יסוד שבולטים החוצה כ – 11 ס"מ.

למטרת הבדיקה נעשה שימוש בשני סאבוופרים זהים תוצרת JAMO מדגם - J110. מדובר על סאבוופר ברמת כניסה, עם תיבת Ported בגודל בינוני ודרייבר בקוטר 10 אינץ'. תחום העבודה האפקטיבי של ה - J110 מגיע עד לאיזור שמעט מתחת ל - 30Hz.

מיקום סאבוופר בחדר – הנושא שצריך לקחת ברצינות.

על מנת לקבל נקודת ייחוס בסיסית, בגרף הבא ניתן לראות את ה Frequency Response של הסאבוופר יחד עם הקרוסאובר ברסיבר שנקבע על 80Hz. קחו בחשבון שכל חדר ישנה את התוצאה הזו ברמה כזו או אחרת:

מיקום סאבוופר בחדר – הנושא שצריך לקחת ברצינות.

במאמר אנחנו ננתח מספר דברים:

  • מה ההבדל בין כל מיקום ומיקום עם סאבוופר אחד ושני סאבוופרים.
  • מה ההבדל בין נקודות ישיבה שונות עם סאבוופר אחד ועם שני סאבוופרים.
  • מה קורה כשמכניסים את הרמקולים למשוואה עם סאבוופר אחד ושני סאבוופרים.
  • לקינוח – האם שיטת "הזחילה" באמת עובדת?

ניתוח הבדיקות

מכיון שהחלק העיקרי במאמר מורכב כולו מגרפים, זה חשוב קודם להבין כמה דברים:

  • כל גרף מייצג בציר האופקי את תחום התדרים 20-200Hz.
  • כל גרף מייצג בציר האנכי את העוצמה היחסית בדציבלים או dB. ההפרש בין כל קו אופקי אפור בגרף הוא כ 5dB כאשר כל הגרף הוא בחלון של 50dB.
  • על מנת שיהיה קל יותר להבין את המשמעות של הפרשי העוצמה בגרפים השונים – אם נניח לרגע אחד שסאבוופר בודד מסוגל להפיק X עוצמה בתדר כלשהו, אז ברגע שנניח צמוד אליו סאבוופר נוסף זהה, אנחנו אמורים לקבל תוספת של כ 6dB. אמנם ישנם כעת שני סאבוופרים, אך התוספת של 6dB לא באמת תישמע לנו כמו פי 2 יותר בס. יתרה מכך, ברגע ששני הסאבוופרים כבר לא צמודים אחד לשני, התוספת בעוצמה משתנה.
  • המדידות נעשו ללא שימוש במערכת ה Room Correction.
  • בכל גרף ישנו תרשים קטן שמתאר מה המדידה מראה. אם לדוגמא מסומן בתרשים סאבוופר B בצבע אדום, אז הגרף שמייצג אותו יהיה בצבע אדום, וכן הלאה.
  • השאיפה בסופו של דבר היא להשיג תוצאה כמה שיותר מאוזנת, כלומר בלי יותר מדי גבעות/עמקים בגרף אשר בעלי הפרשי עוצמה גדולים מדי.

אז בואו ונתחיל:

סאבוופר בודד בנקודת הישיבה המרכזית

פה אנחנו נראה מה קורה עם סאבוופר בודד בנקודת הישיבה המרכזית עם כל אחד מארבעת המיקומים שנבחרו:

מיקום סאבוופר בחדר – הנושא שצריך לקחת ברצינות.

כפי שניתן לראות, ישנם הבדלים מאד גדולים בין מיקום למיקום. שני המיקומים היותר מוצלחים היו לדעתי B ו D. מיקומים A ו C מציגים תוצאה מאד לא מאוזנת שמגיעה פה ושם להפרשי עוצמה של 20dB בין התדרים השונים.

שני סאבוופרים בנקודת הישיבה המרכזית

פה אנחנו נראה מה קורה בנקודת ההאזנה עם שני סאבוופרים בכל אחד מששת השילובים האפשריים. בכל מדידה מוצגים שני הסאבוופרים במיקום הבודד שלהם ואז בגרף הסגול מוצג השילוב בין השניים. נא לשים לב – לא נעשה במדידות האלו משחק עם הפאזה בסאבוופרים, את זה השארתי לשלב בו מכניסים לבדיקה את הרמקולים הקדמיים.

מיקום סאבוופר בחדר – הנושא שצריך לקחת ברצינות.

מיקום סאבוופר בחדר – הנושא שצריך לקחת ברצינות.

מיקום סאבוופר בחדר – הנושא שצריך לקחת ברצינות.

מיקום סאבוופר בחדר – הנושא שצריך לקחת ברצינות.

מיקום סאבוופר בחדר – הנושא שצריך לקחת ברצינות.

מיקום סאבוופר בחדר – הנושא שצריך לקחת ברצינות.

כפי שניתן לראות, גם פה ישנם הבדלים גדולים למדי בין השילובים. לדעתי השילובים הכי גרועים היו A + C ו C + D. שילוב C + D אף מציג בנקודה מסויימת הפרשי עוצמה של כמעט 30dB! במילים אחרות, שני סאבוופרים זו לא הבטחה אוטומטית לתוצאה יותר טובה מסאבוופר אחד.


הקדמה המאמר המלא עמוד הבא: המשך בדיקות >


עוד מ: HazooM
תגיות


דרגת קושי: 5
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 מגברים: הסבר
 פורום רב ערוצי
 רמקולים ושמע - חלק א'
 ביקורות אודיו
 עוד על אודיו


המאמר הפופולרי ביותר בתחום אודיו:
רמקולים ושמע - פרק א´ בסדרה
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht