האתר שלנו מבוסס על פרסומות. ללא פרסומות לא נוכל להתקיים כלכלית.
כנראה שנעשה שימוש בדפדפן שלך בחוסם פרסומות אשר פוגע בנו כלכלית
אנחנו מבקשים שתוסיף אותנו לרשימה הלבנה Whitelist בתוסף חוסם הפרסומות שלך

תודה והמשך גלישה נעימה באתר!


עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG
google bookmarkסימניית גוגל

מאמרים מהקבוצה

Audio Technica R70x + M70x – למקצוען חובב האודיו

מאת: איתי חזום
04/08/2015 - 23:00 
 
 

על היצרן

Audio Technica היא חברה יפנית אשר נוסדה בטוקיו ב 1962. מייסד החברה, Hideo Matsushita, בחר בתחילה להתמקד ביצור ראשים לפטיפונים, אבל עם השנים החברה התרחבה לתחומים נוספים, כאשר כיום הם חולשים בנוסף גם בתחום האוזניות ומיקרופונים. קהל היעד העיקרי של החברה הוא השוק המקצועי, אבל תחום האוזניות הכניס אותם גם לשוק הביתי.

Audio Technica R70x + M70x – למקצוען חובב האודיו

על האוזניות

לכבוד 2015 החליטו ב Audio Technica להציג שתי ספינות דגל חדשות לליין האוזניות האולפני של החברה. דגם אחד פתוח, ה - ATH-R70x, ודגם שני סגור, ה- ATH-M70x. שתיהן מהוות את הטופ שיש ליצרן להציע בתחום האוזניות לשימוש מקצועי.

ATH-R70x

ה- R70x הן האוזניות הפתוחות הראשונות ש Audio Technica מציעים בליין האוזניות האולפני, ונכון לעכשיו, גם היחידות. האוזניות אינן עושות שימוש בקשת סטנדרטית, אלא בגרסה חדשה לקשת ה- 3D של החברה שבנוייה משתי קשתות קטנות מרופדות שמתאימות את עצמן לראש של המשתמש, כאשר מלמעלה נמצאת קשת מתכת שמיועדת להחזיק את כל העסק ביחד. לדעתי הרעיון עובד יופי.

Audio Technica R70x + M70x – למקצוען חובב האודיו

מבחינה חיצונית ה- R70x מזוהות ישר כאוזניות של Audio Technica וכוללות עיצוב תעשייתי ופונקציונלי. מי שמחפש אוזניות אופנתיות יצטרך לחפש במקום אחר. החלק החיצוני של כל אוזנייה כולל רשת "חלת דבש" מאליומיניום, והפדים עצמם עשויים מחומר שהיצרן קורא לו "בד נושם" שמזכיר לי בד Velour.

Audio Technica R70x + M70x – למקצוען חובב האודיו

אמנם מדובר באוזניות עם פדים שאמורים להקיף את כל האוזן, אך בפועל הם באים במגע עם האפרכסת ובעלי אוזניים גדולות צריכים לקחת את זה בחשבון. מה שכן, הבד נעים למגע, הקשת אינה לוחצת כלל, והאוזניות מאד קלות משקל, כ - 210 גרם ללא כבל.

Audio Technica R70x + M70x – למקצוען חובב האודיו

ה- R70x כוללות כניסות לכבל בכל אוזנייה, כאשר ישנה הבדלה עצמאית בין צד שמאל לימין ככה שלא חשוב לאיזה צד מתחבר כל כבל. קצה הכבל כולל ראש 3.5mm עם מתאם ל- 6.35mm שמתברג במקום ומרגיש איכותי ועמיד. הנרתיק הרך שמצורף בחבילה אמנם מרגיש איכותי ונעים, אבל היה לדעתי יחסית קטן ולא נוח במיוחד בשביל ה- R70x שכאמור אינן מתקפלות.

Audio Technica R70x + M70x – למקצוען חובב האודיו

ATH-M70x

ליין הדגמים האולפניים של Audio Technica כולל, למעט ה- R70x, רק דגמים סגורים, וה- M70x מהוות את הדגם הבכיר החדש בליין. בשונה מדגם ה- R70x, ה- M70x כבר נראות ומרגישות כמו אוזניות סטנדרטיות, וגם פה מי שמחפש עיצוב אופנתי יאלץ להתאכזב.

Audio Technica R70x + M70x – למקצוען חובב האודיו

לצערי ה- M70x מציגות איכות בניה מעט מאכזבת שלא מתאימה למיצוב שלהן. האוזניות מרגישות פלסטיקיות מדי, האטימה לא מרשימה בשביל אוזניות סגורות והייתי מצפה לראות שימוש בפדים מעור אמיתי ולא חומר דמוי עור, או לפחות את האופציה לפדים מבד כמו ב- R70x שיותר מתאים לקיץ הישראלי. מה שכן, את הפדים והקשת קל להחליף, הפדים מסתובבים, האוזניות נוחות לשימוש, לא לוחצות על הראש מעבר לרצוי והפדים מקיפים את כל האוזן. בעלי אוזניים בולטות ירגישו את החלק הפנימי של האוזניות, אבל לא בטוח שזה יפריע.

Audio Technica R70x + M70x – למקצוען חובב האודיו

החבילה של ה- M70x יותר מרשימה משל ה- R70x, וזה כולל נרתיק אחסון קשיח ואיכותי יחד עם נרתיק פנימי נאה שמכיל שלושה כבלים שונים: קצר לשימוש נייד, ארוך רגיל וארוך מסולסול. הכבל הקצר כולל רק קצה מסוג 3.5mm, והשנייים האחרים כוללים קצה מסוג 3.5mm עם אותו מתאם ל- 6.35mm כמו ב- R70x.

Audio Technica R70x + M70x – למקצוען חובב האודיו

מבחינה טכנית, ה- R70x בעלות עכבה גבוהה של 480Ω ורגישות של 99dB, כאשר ה- M70x בעלות עכבה יותר סטנדרטית של 35Ω ורגישות מעט יותר נמוכה של 97dB. דבר נוסף שחשוב להבהיר, אוזניות אולפניות אינן בהכרח "שטוחות" או "אנליטיות" באותה המידה שמוניטור אולפני אינו בהכרח "שטוח" או "אנליטי" כמו שנהוג לומר. בפועל זה כל מקרה לגופו, כאשר ישנן אוזניות אולפניות יותר שטוחות מאוזניות ביתיות וההיפך.

Audio Technica R70x + M70x – למקצוען חובב האודיו

מדידות

הגרף:

  • Frequency Response: על היענות התדרים אפשר לקרוא כאן. ניתן לראות בגרף דברים כגון האיזון הטונאלי של האוזניות, כמה נמוך הן יורדות בבסים, האם ישנם רזוננסים לא רצויים, ועוד.
  • Impedance: על עכבה אפשר לקרוא כאן.

מקרא:

  • ציר מאוזן: ציר התדרים כאשר הבסים (Bass) מצד שמאל, מידריינג' (Midrange) באמצע, וטרבל (Treble) מצד ימין.
  • ציר מאונך שמאלי: הפרשי עוצמה בדציבלים (dB). המספרים בגרף אינם מעידים על העוצמה האמיתית, אלא רק על ההפרשים.
  • ציר מאונך ימני: נתון העכבה באום (Ω).

סוגי גרפים:

  • גרף אדום: מייצג את ה Frequency Response של צד ימין.
  • גרף כחול: מייצג את ה Frequency Response של צד שמאל.
  • גרף שחור: מייצג את העכבה.

 

ATH-R70x

Audio Technica R70x + M70x – למקצוען חובב האודיו

Frequency Response: תוצאה יחסית מאוזנת בשביל אוזניות, הבס מתחיל לרדת בהדרגתיות החל מאיזור ה 70Hz וישנה התאמה טובה בין צד שמאל וימין.

Impedance: ה- R70x מציגות את העכבה הכי גבוהה שיצא לי למדוד עד עכשיו. התוצאה תואמת למפרט הטכני עם 480Ω בנקודה הכי נמוכה וכמעט 1100Ω בנקודה הכי גבוהה! בהתחשב בנתון הרגישות המוצהר, אלו אוזניות שסביר להניח דורשות הגברה חיצונית.

למי שתוהה, העכבה הגבוהה הגיונית מכיון שמדובר באוזניות שמיועדות במקור לשוק האולפני. באולפנים נהוג לחבר מספר אוזניות במקביל למקור אחד, כאשר בנוסף שימוש באוזניות בעלות עכבה גבוהה מאפשר להגברה מתאימה להפיק יחס אות לרעש עדיף יחד עם פוטנציאל לעיוותים יותר נמוכים.

Audio Technica R70x + M70x – למקצוען חובב האודיו

ATH-M70x

Audio Technica R70x + M70x – למקצוען חובב האודיו

Frequency Response: תוצאה לא מאוזנת במיוחד. ישנו דגש באיזור התדרים הגבוהים והתאמה לא מוצלחת בין צד שמאל וימין במידריינג' הנמוך ובבס.

Impedance: האוזניות מציגות עכבה יציבה ודי תואמת למפרט הטכני.

 

האזנה

ציוד:

  • ממיר DAC משולב עם קדם מגבר: Burson audio HA-160D.
  • Samsung Galaxy S3.

על מנת לתאר במילים יפות את חווית ההאזנה שלי, קיים פה ושם שימוש במונחים סובייקטיביים כמו בהיר/קטיפתי/חד/במה וכו', אלו נתונים לפרשנות אישית, ולכן אינם תמיד מתארים את מה שאתם חושבים שזה אומר. מדובר על הרשמים האישיים שלי, עם המוזיקה שאני בחרתי ועם הציוד שברשותי, ולמישהו אחר עם טעם מוזיקלי אחר וציוד אחר, האוזניות יכולות להישמע שונה לגמרי, אז נא לקחת את זה בחשבון. מי שרוצה לדעת אם האוזניות נשמעות לטעמו פשוט יצטרך ללכת ולהאזין להן.

ATH-R70x

כבר בהאזנה ראשונה ה- R70x הפתיעו אותי לטובה. קודם כל, כיאה לאוזניות פתוחות לחלוטין, המצגת שהתקבלה היתה מאד אוורירית, לא לחוצה ולכל הספקטרום היה טעם של איזון מוצלח. ה- R70x מסוגלות להישמע מפורטות במידה הנכונה ומבלי לתת תחושה של סאונד בהיר או מחוספס, כאשר המידריינג' היה "חופשי" לגמרי. הבס אינו בעל פאנץ' או עומק יוצאי דופן, אבל הוא כן השאיר רושם של מיזוג מצויין עם שאר התדרים וללא ניסיון לגנוב את אור הזרקורים.

קטע כמו Your Latest Trick של Dire Straits מדגים מצויין את האיזון הטונלי של ה- R70x, כולל במה רחבה עם פירוט והפרדת כלים מצויינים. עוד דוגמא טובה היא The Mystic's Dream של Loreena McKennitt. זהו קטע מאד אטמוספרי בחלקו הראשון ויותר עמוס בחלקו השני. עם ה- R70x לא התקבל רושם של סאונד "קופסאתי" ולכל כלי היה מיקום ברור במרחב.

Audio Technica R70x + M70x – למקצוען חובב האודיו

מעבר לקטע כגון The Christening מפס הקול של הסרט Maleficent, מדגים איך ה- R70x יכולות להתמודד גם עם סאונד "גדול". הקטע מתחיל בבום, נרגע קצת וחוזר שוב פעם לאקשן, כאשר האוזניות לא פספסו דבר או גמגמו בשום רגע. בסדר, הבס לא היה בעל מכה כמו ששמעתי מאוזניות אחרות, אבל כן היה בעל עומק וחמימות. קטע כמו Rush Over של Marcus Miller מדגים בצורה טובה את החמימות המסויימת שיש בבס של ה- R70x. הגיטרה נשמעה מאוזנת, אבל עם "משהו" בנוסף. אותו דבר עם Ode To Billy Joe של Patricia Barber, שם הקונטרה הרגיש יחסית קרוב, אבל עדיין נשמע מאוזן ולא מנופח.

קטעים אלקטרונים כמו Woohoo של H.O.S.H ו Juno Love של San Soda היו חסרים בעומק "אבסולוטי" ותחושת ה Thump בבס שאני רגיל אליה, אבל חוץ מזה הכל הרגיש במקום. קטע יותר כבד כמו Gibbon של Union Jack נשמע פנטסטי והאוזניות המשיכו לשמור על איזון ונינוחות גם כאן.

ATH-M70x

ה- M70x נשמעות שונה למדי מדגם ה- R70x ומבחינים בזה מאד מהר. פה מדובר באוזניות שנוטות יותר למצגת מאד מפורטת. מי שמחפש לשמוע כל דבר קטן, או כל טעות קטנה בהקלטה, ימצא פה את מבוקשו. בחלק השקט של הקטע The Christening מפס הקול של הסרט Maleficent, ה- M70x חשפו כל פרט פרט, כאשר ב Roadhouses & Automobiles של Chris Jones היה ניתן להבחין בכל פריטה ופריטה בגיטרה.

Audio Technica R70x + M70x – למקצוען חובב האודיו

ישנם מקומות שבהם פירוט מוגזם עלולים לקחת מעט מההנאה, כמו ב Ode To Billy Joe של Patricia Barber שפחות התאים לדעתי. דוגמא יותר מוגזמת היא Embraceable Moon של Malia שנשמע לדעתי מוגזם ובהיר מדי על ה- M70x. בשאר הספקטרום ה- M70x היו סבירות, אבל לא הרשימו. הבס אמנם לא היה קופסאתי או מנופח, אבל היה חסר עומק ונוכחות. המידריינג' גם כן היה בסדר גמור, אבל הספקטרום הגבוה האפיל עליו. מה שכן, ה- M70x יכולות להתאים למי שמחפש אוזניות להאזנה בעוצמות נמוכות. אני נתקל בתופעה הזו פה ושם עם רמקולים, וישנם אנשים שמחפשים רמקולים שנשמעים טוב דווקא בעוצמות נמוכות, ככה שאני מניח שזה יכול להיות מספק גם למי שמעדיף אוזניות שיותר מיועדות למוזיקה ברקע.

אם אני חוזר ליעוד המקורי של ה- M70x שזה שימוש יותר אולפני, אז אפשר בהחלט להבין ואף להצדיק את חתימת הסאונד שלהן. טכנאי סאונד שזקוק לאוזניות שיוכלו להשמיע כל ליקוי בחומר שעובדים איתו, יפיק לדעתי תוצאות עדיפות יותר עם ה- M70x בהשוואה למי שמחפש סאונד בעל אופי יותר מהנה או מאוזן.

Audio Technica R70x + M70x – למקצוען חובב האודיו

מבחינת התאמה לציוד, באופן די ברור ה- R70x מצריכות שימוש בהגברה חיצונית, לאו דווקא בשביל למצות את המקסימום, אלא קודם כל בשביל לקבל עוצמת שמע סבירה ומעלה. במקרה שלי, ה- Burson HA-160D עשה עבודה טובה, כאשר במקרה של שימוש מקצועי באולפנים זה לא משנה כי תמיד עושים שם שימוש בהגברה יעודית. עם ה- M70x ניתן בהחלט להגיע לעוצמות האזנה יחסית מספקות עם נגנים ניידים או סמארטפון, אך זה יהיה תלוי במכשיר שבשימוש.

מה לגבי המתחרים? במקרה של ה- M70x, אוזניות כמו ה- OPPO PM-3 הפיקו תוצאה יותר טובה לטעמי, כולל מצגת יותר מאוזנת עם אטימה ונוחות שימוש מעט עדיפות, אך מי שמחפש מצגת מפורטת במיוחד או לחילופין אוהב להאזין בעוצמות יותר נמוכות, אז ה- M70x יהיו הבחירה המומלצת. בהשוואה ל- Sennheiser Momentum M2 Over the ear אני חושב שהמסקנה דומה, כאשר הסאונד של ה Momentum יותר מיועד להיות מהנה וסלחני יחד עם נוחות שימוש מעט יותר טובה ואיכות בניה עדיפה. עם ה- Sennheiser Urbanite XL מצאתי יותר דימיון ל- M70x, אך ה Sennheiser נשמעו יותר "קופסאתיות", כאשר מצד אחד הן היו מעט פחות נוחות ומצד שני בנויות יותר טוב.

במקרה של ה- R70x, אוזניות כגון ה- Audeze EL-8 הפתוחות הציגו איזון מעט יותר סלחני, בס יותר עמוק ומוצלח, רזרבות עדיפות בעוצמות האזנה גבוהות, אבל במה מעט יותר צרה. איכות הבניה ונוחות השימוש (למעט משקל) היו יותר טובים ב- EL-8, אך מצד שני ה- R70x הרבה יותר קלות משקל וגם יותר זולות. בהשוואה ל- OPPO PM-3 וה- Sennehiser Momentum M2 שהן כאמור אוזניות סגורות, ה- R70x אמנם יותר קלות משקל, אבל מעט פחות נוחות על האפרכסת, ומצד שני בעלות סאונד יותר מספק להאזנות מאד ארוכות. היתה להן מצגת יותר מפורטת, אבל עדיין מאד מאוזנת, זאת בנוסף לבמה יותר גדולה. הבעיה היחידה עם כל המתחרות שהזכרתי היא שהן יכולות לעבוד, עד לרמה מסויימת, גם ללא הגברה חיצונית.

Audio Technica R70x + M70x – למקצוען חובב האודיו

סיכום

Audio Technica הוציאו לשוק האולפני שתי אוזניות דגל חדשות, כאשר כל אחת נראית ומרגישה כאילו היא מיועדת לקהל מעט שונה. ה- R70x הן אוזניות פתוחות במלוא מובן המילה, כוללות פדים מבד ואת קשת ה- 3D של החברה יחד עם מפרט טכני שמעיד על צורך בהגברה חיצונית. לעומת זאת ה- M70x הן אוזניות סגורות שמיועדות לאטום רעשים חיצוניים, כוללות פדים מחומר דמוי עור וקשת סטנדרטית יחד עם מפרט טכני שיכול להתמודד גם עם מכשירים ניידים.

אולי הן נשמעות דומה? גם לא. ה- R70x נשמעות נהדר, עם סאונד מאוזן ואוורירי יחד עם מגע של חמימות בבס. הבס אמנם אינו מדהים, אבל גם לא מודגש או מנופח, כאשר המצגת מפורטת במידה הנכונה. לעומת זאת את ה- M70x הייתי מגדיר כאוזניות יותר נישתיות. יש להן מצגת מאד מפורטת שחושפת כל פרט בהקלטה ואיזון שיותר מתאים לדעתי או להאזנה בעוצמות נמוכות או לטכנאי סאונד שזקוק לכלי שלא מסתיר כלום במיקס. הבחירה שלכם.

Audio Technica ATH-R70x - מחיר מומלץ לצרכן: 2,400 ש"ח.
Audio Technica ATH-M70x - מחיר מומלץ לצרכן: 1,990 ש"ח.

מוצרי Audio Technica משווקים בישראל על ידי "שמע מערכות".


לדיון בנושא: Audio Technica R70x + M70x – למקצוען חובב האודיועוד מ: HazooM
תגיות


דרגת קושי: 5
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 מגברים: הסבר
 פורום רב ערוצי
 רמקולים ושמע - חלק א'
 ביקורות אודיו
 עוד על אודיו


המאמר הפופולרי ביותר בתחום אודיו:
רמקולים ושמע - פרק א´ בסדרה
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht