קרס כונן הגיבוי החיצוני - קדימה NAS ?

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.
deed (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 3 פעמים
קיבל תודות: 0

קרס כונן הגיבוי החיצוני - קדימה NAS ?

נושא שלא נקרא #1 

חג שמח (למרות הקריסה :roll:) !

אז איבדתי היום מידע עקב נפילת כונן אחסון חיצוני (יש גיבוי Offsite.)
  • הצורך שלי משולב:
    • 1. גיבוי - צריך לגבות כ-2-3 טרה של תמונות וסרטונים משפחתיים. זמינות 24/7.
    • 2. אחסון שוטף (אינו מצריך יתירות) - 3 טרה. להזרים את התוכן ברשת ע"ב 1 ג'יגה. זמינות 24/7.
  • המארז לא צריך להיות "יצוגי" מאחר והמערכת תשב בחדר עבודה.
  • תקציב: הייתי רוצה לומר 2000 ש"ח (הזמנה מחו"ל) אבל ברור לי שזה לא יספיק. לכן, כל תקציב הנדרש על מנת להעמיד מערכת ברמה סבירה פלוס.
NAS מוכן ? להרכיב NAS ? המלצה למפרטים או מערכות מורכבות ? דיסקים קשיחים ? רייד חלקי ? Virtual Machine ?

תודה על כל סיוע !
נערך לאחרונה על ידי deed ב 26/09/2014 12:59, נערך פעם 1 בסך הכל.

abeksis
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
שם מלא: אבי אבקסיס
נתן תודות: 156 פעמים
קיבל תודות: 115 פעמים

נושא שלא נקרא #2 

אני בניתי לבד. תעקוב אחרי השרשור שלי http://www.hometheater.co.il/vt214324.% ... D7%91.html

תמונות בסוף.

הפרוייקט - http://www.hometheater.co.il/vt213655.% ... D7%9D.html

Nemesis
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 30 פעמים
קיבל תודות: 453 פעמים

נושא שלא נקרא #3 

במידה והחומר שלך יושב על ה nas בלבד זה לא נקרא גיבוי. חייב להיות ב 2 מקומות לפחות, ועדיף לא באותו הבית.

deed (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #4 

Nemesis כתב:במידה והחומר שלך יושב על ה nas בלבד זה לא נקרא גיבוי. חייב להיות ב 2 מקומות לפחות, ועדיף לא באותו הבית.
...
לגמרי, הגיבוי מבוצע גם דרך Crashplan.

אשמח להתייחסות באשר לפתרון גיבוי/אחסון פיזי מקומי
·

deed (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #5 

abeksis כתב:אני בניתי לבד. תעקוב אחרי השרשור שלי http://www.hometheater.co.il/vt214324.% ... D7%91.html

תמונות בסוף.

הפרוייקט - http://www.hometheater.co.il/vt213655.% ... D7%9D.html
...
·תודה על התגובה. עברתי על השרשור ובהחלט אעזר בו.

אשמח להתייחסות לגבי הפתרון העדיף לאור הצרכים שהוצגו ?

תודה

ufffnick
סמל אישי של משתמש
גורו
גורו
נתן תודות: 127 פעמים
קיבל תודות: 466 פעמים

נושא שלא נקרא #6 

@deed
·
NAS הבנוי בתצורה של יתירות מאפשרת גישה 24/7 לקבצים, גיבוי, כפי שכבר אתה מבצע חייב להימשך.
לכן, גם ה-3 טרה שהגדרת כאיחסון שוטף, מצריכים יתירות כדי לענות לדרישה של 24/7 (אלא אם התכוונת שיהיו במכשיר דולק 24/7).
הייתי מתחיל בחיפוש אחר עיצובים שמדברים אליך לא משנה אם מארזים לבנייה או מן המוכן.
קח בשחבון את שתי העובדות הבאות:
1. המוכנים, לרוב, יקרים יותר.
2. המוכנים קומפקטיים יותר ולרוב יותר אסטתיים.

כך או כך, אתה מחפש מכשיר עם שני כוננים לפחות (2 לפחות ליתירות + 1 איחסון שוטף, השוטף יכול להיות גם נייד מחובר בUSB).
לגבי היתירות - עם שני כוננים, מה שמכונה RAID1, גודל האיחסון בפועל יוצא קצת פחות מנפח כוננן יחיד, מה שאומר שלנפחים שאתה צריך כדאי לתכנן על כונני 4 טרה ומעלה. כנ"ל לכונן של האיחסון השוטף. בסך הכל יתקבל כ3.7 טרה עם יתירות ועוד כ4 טרה שוטף)
אלטרנטיבה לכך היא במקום 3 כוננים של 4 טרה, היא לקנות 4 כוננים של 3 טרה (שיוצא כ250 ש"ח זול יותר) ולסדר אותם בRAID5, כך תקבל נפח כולל של 8.6 טרה, במקום 7.7 טרה (אלטרנטיבה קודמת). החיסרון באלטרנטיבה הזו שזה מצריך מכשיר של 4 מקומות כוננים לפחות, מה שעושה אותו יותר יקר משמעותית במסגרת המוכנים, פחות משמעותי אם אתה בונה בעצמך.

אגב, התקציב כולל כוננים?
כי אם כן, תחשב שוב...
רק שני כוננים של 4 טרה יעלו כ-75% מהתקציב.

deed (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #7 

@ufffnick
·

תודה רבה על ההתייחסות !

לא הייתי ברור, זמין 24/7 הכוונה במכונה שדולקת כל היממה, לא בהקשר של יתירות.
אחדד: היתירות שאני צריך היא לגבי דאטה בגודל 2-3TB.
בנוסף, דאטה שוטף/אחסון זמני בהיקף 2-3TB, אם באמצעות התקן USB שמחובר לאותה מכונה (NAS בנוי/קנוי) או דיסק פנימי, כנראה שהאופציה הראשונה זולה יותר (?).

אני מבין שמבחינת העלות/תועלת עדיף מערך של 4 דיסקים של 3TB על פני 3 של 4TB, אם זאת, העלות כנראה אכן גבוהה יותר למימוש באמצעות NAS מוכן.
לאור זאת, אשמח להמלצה למפרט או הפניה למפרט ללוח אם, מעבד וספק מתאים למשימה. המארז של חברנו בשרשור abeksis:
Antec P100 נראה מתאים למשימה.
4 כונני WD30EFRX.
כמה זכרון פנימי ? דרישות מיוחדות ?
לוח אם ?
מעבד ?
ספק ?

ואם אנחנו הולכים על מחשב נייח מבחינת הגודל, אז מאחר ואין לנו מחשב נייח מה דעתכם לגבי אפשרות של התקנת מערכת הפעלה (Ubuntu למשל) והפעלת Vmware עם מערכת ה-NAS ממנה ? כמה זה מסובך ? מיותר ? הגיוני ? חוטא לכל עניין היציבות לגיבוי ?

ufffnick
סמל אישי של משתמש
גורו
גורו

נושא שלא נקרא #8 

@deed
·
מאחר ונראה שאתה בוחר במארז גדול כפי 2 ממה שאתה צריך, נראה לי ששווה לשקול מבנה שניתן להרחיב בעתיד.
אם אתה מתכוון להשתמש בוירטואליזציה (לא הבנתי למה...) תוודא שהחומרה תומכת מבחינת לוח אם ומעבד.
אצלי הכל יושב על מערכת של kubuntu והמחשב משמש כדסקטופ לכל דבר, ללא שימוש בוירטואליזציה.
הממשק KDE מכסה מעולה את הצרכים הביתיים, המערך עצמו מוגדר על mdadm שתומכת בהרחבת המערך (דבר שביצעתי כבר 4 פעמים). כמו כן, ניתן להגדיר שהמערכת mdadm תשלח כל בוקר מייל סטטוס, וכן מייל בכל מקרה של בעיה או תקלה. לאחרונה קרס לי כונן, קיבלתי הודעה במייל, החלפתי, קיבלתי הודעה שהכל חזר למצב תקין. ביננו, לא מצליח להבין מה צריך יותר מזה.
בגדול, למחשב שעובד 24/7 רצוי ספק כוח עם נצילות גבוהה, כמו כן כוננים עם צריכה נמוכה ופליטת חום נמוכה, מעבד עם הספק נמוך וזיכרונות, 4 עד 8 ג׳יגה לרוב מספיק, לוי במערכת ההפעלה.
חשוב מאוד לתכנן היטב את המאווררים, כמה שיותר עדיף, שווה להשקיע בשקטים ובגומיות השתקה.
למערכת ההפעלה, מספיק כונן ssd של 32 ג׳יגה, לרוב.
תלוי במערכת שתבחר.

deed (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #9 

אני חושב שיש לנו מעט שגיאה בנפחים; אני צריך לגבות 2-3TB לדוגמה - אוכל להסתפק בשני כוננים של 3TB ב-RAID1.
לגבי NAS מוכן:
2 כונני 3TB נאמר כ-1,100 ש"ח + NAS מוכן 900 ש"ח (סיינלוגי 2 סלוטים בייתי לדוגמה). חסר עוד כ-3TB לאחסון שוטף, סוגר את הפינה עם איזה WD My Passport. סה"כ כ-2,500 ש"ח.
לעומת זאת, 4 כונני 3TB ו-NAS מוכן תומך ב-4 סלוטים יעלה בסביבות ה-3600-3800 ש"ח.
לגבי מחשב נייח:
4 כונני 3TB כ-2,200 ש"ח + כ-1200 ש"ח מחשב (בבדיקה זריזה לפי המפרטים שהציעו וראיתי בפורום) - כ-3,400 ש"ח.

בחישוב חובבני, נראה שעלות צריכת החשמל השנתית של NAS מוכן (כגון synology 2/4 bays) לעומת מחשב נייח, נמוכה משמעותית (הנייח כמעט פי 2/3 מהמוכן של סיינלוגי לדוגמה) ובהפרשים שתוך שנה מייתרים את הבחירה במחשב נייח. מבחינת צריכת החשמל..

מה אני מפספס ?
(ברור לי שיש משהו)

ufffnick
סמל אישי של משתמש
גורו
גורו

נושא שלא נקרא #10 

@deed
·
כתבת שאתה צריך לגבות 2-3 טרה של סירטונים ותמונות משפחתיות, אני מניח שאתה מבין שיש לזה את פוטנציאל הגידול המשמעותי ביותר הן עם התקדמות טכנולוגית ועליית איכויות התמונה והסרטי וידאו והן עם ההצטברות. על כן כדאי שיהיה מקום אקסטרא לגיבוי עתידי, אחרת מהר מאוד תמצא עצמך מחפש איך להגדיל נפחי איחסון).

באופן כללי מה שאתה מפספס הן שתי נקודות חשובות:
1. לא חייב מחשב דסקטופ צרכן כבד, אפשר להסתפק בatom, או pentium/Celeron. לא צורכים הרבה יותר מהמוכנים וחזקים משמעותית מרובם. שאר הצריכה הם הספק והכוננים בעיקר וזה... די אותו הדבר אם בוחרים בהתאם.
2. מקום לשני כוננים מגביל אותך ל... 2 כוננים. אין אפשרות להרחיב וכדי להגדיל נפח תיאלץ לקנות מכשיר נוסף, שההיגיון הבריא אומר שכנראה תקנה מכשיר דומה (וזה טיפשי להשתמש בשניים במקביל ועל כן תקח כוננים עם קיבולת גבוהה יותר), או שתקנה עבור 4 כוננים. מה שתרוויח זה בעיקר דחייה של הקנייה.

באופן כללי, הייתי ממש ממליץ לחשוב ארוך טווח, ולשקול בהתאם.
זה לא יהיה תלוש מהמציאות אם תחזיק 2-3 שרתים כאלה באיזשהו שלב,
אישית אני חושב שזו דוגמא לביזבוז משווע של מקום (איפה שמים 3 שרתים?!) וחשמל (לקנות 2 או 3 שרתים מוכנים זה אומר 2 או 3 מעבדים, הכוננים של כל אחד והספקים עובדים 24/7)...

deed (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #11 

ufffnick כתב:@deed
·
כתבת שאתה צריך לגבות 2-3 טרה של סירטונים ותמונות משפחתיות, אני מניח שאתה מבין שיש לזה את פוטנציאל הגידול המשמעותי ביותר הן עם התקדמות טכנולוגית ועליית איכויות התמונה והסרטי וידאו והן עם ההצטברות. על כן כדאי שיהיה מקום אקסטרא לגיבוי עתידי, אחרת מהר מאוד תמצא עצמך מחפש איך להגדיל נפחי איחסון).

באופן כללי מה שאתה מפספס הן שתי נקודות חשובות:
1. לא חייב מחשב דסקטופ צרכן כבד, אפשר להסתפק בatom, או pentium/Celeron. לא צורכים הרבה יותר מהמוכנים וחזקים משמעותית מרובם. שאר הצריכה הם הספק והכוננים בעיקר וזה... די אותו הדבר אם בוחרים בהתאם.
2. מקום לשני כוננים מגביל אותך ל... 2 כוננים. אין אפשרות להרחיב וכדי להגדיל נפח תיאלץ לקנות מכשיר נוסף, שההיגיון הבריא אומר שכנראה תקנה מכשיר דומה (וזה טיפשי להשתמש בשניים במקביל ועל כן תקח כוננים עם קיבולת גבוהה יותר), או שתקנה עבור 4 כוננים. מה שתרוויח זה בעיקר דחייה של הקנייה.

באופן כללי, הייתי ממש ממליץ לחשוב ארוך טווח, ולשקול בהתאם.
זה לא יהיה תלוש מהמציאות אם תחזיק 2-3 שרתים כאלה באיזשהו שלב,
אישית אני חושב שזו דוגמא לביזבוז משווע של מקום (איפה שמים 3 שרתים?!) וחשמל (לקנות 2 או 3 שרתים מוכנים זה אומר 2 או 3 מעבדים, הכוננים של כל אחד והספקים עובדים 24/7)...
...
·
תודה על התשובה המשכנעת. אגב, חישוב הקיבולת לגיבוי היתה בהסתכלות לעתיד, כרגע יש רק 1TB לגיבוי.
מחשב נייח באמת נראה כאופציה הטובה ביותר במצב בו אני נמצא.
ארצה להתחיל עם מחשב שיכיל 2 דיסקים של 3TB ברייד1.
להלן מפרט, אודה להתייחסותכם, בין היתר חסר ספק כוח, קירור, לא מצאתי לוח אם זול מרובה סלוטים לsata3 + סלוט msata:

מעבדים - Intel Socket LGA1150
BX80646G3220 - Intel - Intel Pentium G3220 Dual core CPU - LGA1150 - 3 GHz - 3MB cache
לוחות אם - Mini ITX
B85M-ITX - ASRock - Socket LGA1150 CPU (Haswell, Broadwell) support - Intel B85 chipset...
זכרונות - DDR3 - לנייח
AM2L16BC4R1-B - ADATA - 4GB DDR3L 1600MHz CL11 - 1.35v - PC3-12800...
כמות: - 2
דיסקים קשיחים ו SSD - SATA
WD30EFRX - Western Digital - 3TB - 3.5 inch - WD Caviar RED series (for NAS) ...
כמות: - 2
מארזי מחשב - ITX מארז
FD-CA-NODE-304-BL - Fractal Design - Fractal Node 304 Black ITX...

סה"כ כ-2700.00

ufffnick
סמל אישי של משתמש
גורו
גורו

נושא שלא נקרא #12 

deed
-

נראת בחירה טובה בסך הכל.
מבחינת צריכת חשמל, עדיף לכוון יותר אל הceleron או Atom.
כמה נקודות:
1. אם יש לך מחשב ישן זמין, תבדוק במה אפשר להשתמש כדי לחסוך בהוצאות.
2. תציץ באתר הזה: http://www.extreme.outervision.com/psuc ... orlite.jsp יעזור לך להבין שני דברים מאוד חשובים - הראשון מי הם הצרכנים הכבדים באמת בממוצע, והשני איזה ספק אתה צריך (כשאתה מכניס נתונים, גם כאן תחשוב כמה שנים קדימה).
3. סתם כדי לסבר את האוזן מבחינת צריכה (אצלי השרת עד לפני חודשיים היה מחובר למכשיר מדידה 24/7) המחשב שלי (כולל מסך) צורך כ- 60 קילוואט שעה בחודש כ525 ש"ח בשנה. במצב מנוחה (שהוא העיקרי) צרך כ-10 וואט, ללא כוננים, עם כל הכוננים מגיע בקלות ל40 וואט. רוב הזמן לא ניגשתי לכונני המערך, כי ספרייות הבית והROOT יושבים על SSD של 120 ג'יגה, כך רק בהעתקה או הזרמה הכוננים יוצאים ממנוחה. יוצא שההספק הממוצע, בסופו של דבר הוא כ85 וואט, והסיבה לכך... בהמשך.
(אסייג נקודה אחת, המדידות נעשו בתקופה שהיו 2 כוננים פחות מהרשימה למטה).
אם תסתכל באתר של סילונוג'י לדוגמא, על, נגיד DS214, הנתונים מראים שבמנוחה (על פי היצרן) הוא צורך 9.12 וואט במצב עבודה כ22 וואט, לעומתו DS1813 מגיע ל34 וואט בנוחה לעומת 75 וואט בעבודה.
אצלי, בקונפיגורציה נוכחית, מגיע לכ140 וואט בעבודה (חיברתי חזרה את מכשירה המדידה, בעקבות הפוסט הזה)
האם זה משמעותי? לדעתי לא, כי הנתון החשוב הוא הממוצע.
עכשיו לחלק המעניין של סעיף זה:
אצלי זו המערכת:
לוח אם:
ASUS P5Q pro Turbo
מעבד:
intel core2due E8400
כרטיסי הרחבה:
SATA:
Promise SATA300 TX4
PE120 Lycom
רשת:
Intel Corporation 82571EB Dual Gigabit
wifi RT2800
כוננים:
SSD samsung 840 EVO
1TB:
3 כונני: Hitachi HDS721010CLA332
2 כונני: seagate ST1000DM003-1CH162
2 כונני: WD RED WD10EARX-00N0YB0
1 כונן: WD GREEN WD10EFRX-68JCSN0
כונן נוסף שאינו במערך לשם גיבוי: WD15EARS-00Z5B1
כרטיס מסך:
NVIDIA GT610
ספק:
P-860 -Seasonic (אני חושב לטווח ארוך :))

וזו נחשבת למערכת סופר בזבזנית באנרגיה..

ודבר אחרון - תשקיע בספק עם נצילות גבוהה. חפש את התקן 80plus.
הוא זה שקובע מה הצריכה בפועל מהשקע.
לדוגמא, אצלי ההספק הממוצע היום הוא 85 וואט עם ספק בנצילות של 90%, כלומר בפועל הספק המערכת 75 וואט.
אילו היה ספק של 60% נצילות, הספק הספק היה מראה על 127 וואט.

עריכה:
[ערכתי חלק מהנתונים למעלה לאחר חיבור מחדש של מכשיר מדידת ההספק]
כמו כן, בוא נדבר כסף:
85 וואט בממוצע שווים כ525 ש"ח שנתי (זה בדוק נכון להיום), כאשר מנוחה כ50 וואט, פעילות כ140 וואט (מה שאומר ש60% מהזמן המערכת במנוחה ו40% מהזמן פעילה - וזה המון כנראה בגלל גיבויים, מה שגורם לי לחשוב לתכנן אותם אחרת..).
אם נקח מערכת קרובה לזו שלי מהמוכן, נגיד DS1813, באותו יחס פעילות ומנוחה נקבל צריכה ממוצעת של 50 וואט, שהם 310 ש"ח שנתי, חיסכון של 215 ש"ח בשנה על חשמל בלבד.
עכשיו, תבדוק האם ההפרש משתלם לך בעלות הראשונית בין שרת מוכן לבין שרת על בסיס מחשב קיים או בנוי...
נערך לאחרונה על ידי ufffnick ב 30/09/2014 1:04, נערך פעם 1 בסך הכל.

idabari
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 44 פעמים
קיבל תודות: 122 פעמים

נושא שלא נקרא #13 

למה לא HP n54l ?
לחיוב -
שרת מוכן, 4 דיסקים נישלפים, אפשרות להתקנת כרטיסי הרחבה, צריכת חשמל סופר נמוכה, קהילת חומרה ענקית, מחיר הגיוני.

לשלילה -
גדילה מעבר ל- 4 דיסקים דורשת יצירת DAS חיצוני, יכולת שידרוג חומרה אפסית (זכרון בלבד).

יש לי את הדגם הראשון (n36l) ואני מרוצה מאוד.

mp3lll
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון ה-20K
חבר במועדון ה-20K
נתן תודות: 134 פעמים
קיבל תודות: 1006 פעמים

נושא שלא נקרא #14 

סתם שאלה, מה הגיון לבנות NAS ללא "מצריך יתירות"
"הציבור מטומטם ולכן הציבור משלם" - אין יותר אקטואלי מזה.

ufffnick
סמל אישי של משתמש
גורו
גורו

נושא שלא נקרא #15 

@mp3lll
·
יתירות משמעותה למשתמש הקצה היא זמינות 24/7, גם בקרסת כונן, וחוסכת את זמן ההמתנה של שיחזור מגיבוי, בחלק מהמקרים.
מי שלא מתמצא, לא יודע להגדיר זאת כך, ולעיתים קרובות מתבלבלים עם גיבוי.
לחילופין, פותח השירשור מחפש בעיקר מכשיר שידלוק 24/7, ובכך התכוון לזמינות 24/7.

שלח תגובה

חזור אל “רשתות, אינטרנט ו- Fiber”