עוד קצת מידע עלוני על ביטקוין - BITCOIN

נושאים שאינם קשורים בהכרח לתחום הקולנוע הביתי או האודיו אך עדיין עשויים לעניין את הקהל שלנו.

חשוב שלא לערב נושאים שנויים במחלוקת (פוליטיקה למשל).
Multimediaman
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 55 פעמים
קיבל תודות: 48 פעמים

נושא שלא נקרא #46 

ישנם כמה נושאים שונים שכרוכים לאחד, והרבה בלבול.
ראשית, ביטקוין זה פרוטוקול. כל אחד יכול להתחיל רשת עם מטבע עצמאי.

כשכותבים ביטקוין, בד"כ מתכוונים לרשת אחת, הציבורית הגדולה, שהג'נסיס בלוק שלה (הבלוק הראשי) הוז זה הידוע.
כעת, ניתן להתייחס לביטקוין בשני אופנים שונים עיקריים:
1. בתור אמצעי תשלום מהיר ונטול תיווך: הפרסום של החברה המסחרית בתחילת השרשור מתייחס לזה: רכוש ביטקויין ואז רכוש דברים ברשת, או קבל תשלום לעסק שלך כמו כל מטבע. בהקשר הזה, התמודתיות של השער פחות מעניינת.
2. בתור השקעה, ואז צריך להתייחס לזה כמו כל השקעה שמחייבת את המשקיע לענות על השאלות הבאות:
- כמה כסף אני מוכן לסכן?
- האם אני מאמין בהשקעה?
- האם אני יכול לספוג הפסד?
וכו... וכו...
בהקשר הזה, לא הכי ברור לי מדוע בשירשור מפרסמים גרפים של שער הביטקוין בחלון זמן ריווחי. עד לא מזמן (במונח השקעה) שער הביטקוי היה באיזור ה 1000$ לביטקוין בודד. כלומר מי שהשקיע אז, הפסיד את התחתונים. במילים אחרות, אין בעיה מיוחדת לפרסם גרפים שמראים שהשקל או הלירה הטורקית היוו השקעה הרבה יותר טובה מהביטקוין. על דירה בבאר שבע אני כבר לא מדבר.
כל זה לא אומר כמובן שאסור להשקיע, אלא רק אומר שצריך להבין את הסיכונים, וצריך יכולת לספוג הפסדים. כמו בכל השקעה. נכון לחודשים האחרונים, השער כה נזיל, שמספיק פוסט של מפתח בכיר שמטיל ספק הכל העסק, והמטבע צונח (ומתאושש וכוה וכו...).
3. אית'ריום. אית'ר הוא לא מטבע. הוא הנכס הבסיסי שמגיע עם רשת אית'ריום. יש בינה ובין ביטקוין הבדלים מהותיים למשל, יש באית'ריום קונספט של חשבון, ובאית'ריום יש למעשה מערכת שמאפשרת לבצע כרייה של חוזים שלמים (נכתבים בשפה שנראית סולידיטי שפותחה לעניין), כלומר להכניס לבלוקצ'יין דברים שאינם טראנזאקציות. ועוד כל מני הבדלים. הבנקים הגדולים בעולם מתעניינים באית'ריום בעיקר, אבל בד"כ לא כשימוש ברשת אית'ריום הכללית, אלא להתקין רשתות פרטיות שלהם, ולרתום את הקונספט הבסיסי של הבלוקצ'יין decentalized authority, על מנת להחליף כל מני מערכות, בעיקר מערכות קלירינג והלוואות.
4. לא ברור לאף אחד באמת מדוע יש צורך בניהול חוזים דרך הבלקצ'יין, בעיקר כי זה בא לפתור בעיה שלא קיימת. הבעיה עם חוזים היא לא הקונצנזוס להשגתם. הבעיה היא תמיד המשא ומתן על התנאים, התנאים להתרתם, אכיפה וכו.. אני לא רואה איך מישהו יערות חוזה שלא אפשר לצאת ממנו, כשהאזרח הממוצע מתפלץ מהתחייבות בגובה 80 ש"ח לחודש לסלקום. או 200 לחדר כושר וכו..
5. גם רשתות ביטקויין פרטיות זה דבר שצץ. לא מדובר ב אלטקוין או משהו כזה (שזה סה"כ עוד רשת ציבורית), אלא במערכות של בלוקצ'יין פרטיות של ארגונים, שמיועד ללקוחות שלהם. אני מכיר לא מעט חברות ישראליות שמספקות פתרונות כאלה. ויש דיבור רציני על שירותיי ענן שייספקו הענקיות.
6. כמובן שרשת אית'ריום מגיעה עם יכולת לכל אחד להתחיל רשת עצמאית, עם ג'נסיס בלוק משלו. כמו כן לא ברור מדוע בחלק מהעיתונים מתייחסים לאית'ר בתור מטבע, כי הוא .. לא. באית'ריום יש אפשרות לכל אחד להטביע מטבע משלו ולהתחיל להשתמש בו העסקאות (בהנחה שיש מי שיסכים לקבל..).
7. רצוי מאוד להתעמק לפני שימוש, ולהבין את המשמעויות. פותח השירשור למשל, כל נדמה לי, קצת פיספס חלקן מהחומר (אני מקווה שאני טועה), למשל הוא פיספס את ההנחייה החד משמעית של ליצור כתובת ציבורית חדשה עבור כל עיסקה. כל תשלום. בטח שלא לפרסם את הכתובת הציבורית שלך. בכל, בכל מה שנוגע להצפנה מבוססת צמד מפתחות (ציבורי פרטי), ההנחייה היא מפתח חדש פר הודעה (זה נכון גם מחות לעולם הביטקוין, למשל מפתחות RSA וכו..).

יש עוד אבל נראה לי שזה מספיק להרגע, חד שמח ;-)
"מי שנדפק פעם אחת כבר לא יכול להיגמל מזה"

moco
סמל אישי של משתמש
גורו
גורו
נתן תודות: 198 פעמים
קיבל תודות: 349 פעמים

נושא שלא נקרא #47 

Multimediaman כתב:רכוש ביטקויין ואז רכוש דברים ברשת, או קבל תשלום לעסק שלך כמו כל מטבע. בהקשר הזה, התמודתיות של השער פחות מעניינת.
...
·
דווקא מעניינת מאוד, כי התנודתיות הגבוהה גורמת לתנודתיות במחירים בביטקוין. אף סוחר לא ישאיר את המחירים בעינם אם הביטקוין יזוז למעלה או למטה ב25%.
זה לא שקול לרכישת דולרים על מנת לעשות קניות בארה"ב. זה יותר דומה למחירים בארץ בתקופות שהשקל היה זז חזק.

בעיניין "השקעה", אם נזכור שהשקעה במט"ח היא מההשקעות הכי ספוקלטיביות שקיימות, אז השקעה בביטקוין זה עוד יותר מכך. כתבתי "השקעה" במרכאות כי זה מקרה קלאסי שהמילה "הימור" הרבה יותר מתאימה.
אין לי דבר נגד הימורים ואני עושה זאת בעצמי, אבל אדם צריך להיות ישר עם עצמו האם הוא "משקיע" כי יש לו איזה ניחוש סביר לגבי שער המטבע בעתיד, או שזה כמו רולטה. המקרה של ביטקוין הוא די ברור.
משה

Multimediaman
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #48 

moco כתב:
...
...
·
דווקא מעניינת מאוד, כי התנודתיות הגבוהה גורמת לתנודתיות במחירים בביטקוין. אף סוחר לא ישאיר את המחירים בעינם אם הביטקוין יזוז למעלה או למטה ב25%.
זה לא שקול לרכישת דולרים על מנת לעשות קניות בארה"ב. זה יותר דומה למחירים בארץ בתקופות שהשקל היה זז חזק.

בעיניין "השקעה", אם נזכור שהשקעה במט"ח היא מההשקעות הכי ספוקלטיביות שקיימות, אז השקעה בביטקוין זה עוד יותר מכך. כתבתי "השקעה" במרכאות כי זה מקרה קלאסי שהמילה "הימור" הרבה יותר מתאימה.
אין לי דבר נגד הימורים ואני עושה זאת בעצמי, אבל אדם צריך להיות ישר עם עצמו האם הוא "משקיע" כי יש לו איזה ניחוש סביר לגבי שער המטבע בעתיד, או שזה כמו רולטה. המקרה של ביטקוין הוא די ברור.
...
·

בהחלט. במיוחד לאור העובדה שהרשת תקועה ואיטית הרבה יותר מבעבר (מהרבה סיבות שנראה לי מיותר לפרט) ולטראנזאקציה יכול לקחת שעות כדי להגיע לבלוק מאושר (לא במובן של סיפוק עצמי אלא של קונצנזוס ..).

עם זאת, בדרך כלל, התנודתיות היא לא ברמה פראית של כמה עשרות אחוזים ליום. אבל היא בהחלט מסוכנת במונחים של תכנון תזרים של עסק. בכלכלה היום, יש אלגוריתמים שמתמחרים שירותים ומוצרים (ביגוד, כרטיסי טיסה, מלונות, משקפי שמש וכו..) אוטומטית, במנעד מחירים שליכול להגיע למאות אחוזים. אני בהחלט רואה מצב שכאשר מטבעות רשת יהפכו לאמצעי תשלום סופר נפוץ, כל מערכות התמחור תעבורנה את העדכון האלגוריתמי הדרוש על מנת שגם הסיכון הזה ישוקלל.

stompy (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 14 פעמים
קיבל תודות: 85 פעמים

נושא שלא נקרא #49 

Multimediaman אהבתי מאוד את התגובה שלך. ונתת הסברים כמעט מדויקים. לגבי השער יש לי כמה דברים שאני צריך להזכיר.
שביטקוין הגיע ל1000$ הווליום לא היה כמו היום. כמות הביטקוינים ברשת היתה פחות מעכשיו. לגבי זה שאתה מזכיר אותי על איזה מידע נתתי... עניתי ונתתי קישורים למידע לא שאלו אותי איך כל דבר פועל. אני פה רק להזכיר שיש ביטקוין ושיש אלטרנטיבות לדעתי יותר טובות לכסף הקיים.

איתריום אני השקעתי כדי להרוויח עלות טוקן היתה לכל 1 ביטקוין 2000 איתר. בשיא היה מעל פי 60 מההשקעה.
welcome to the blockchain
things are about to change
open up the gates
systems get replaced

moco
סמל אישי של משתמש
גורו
גורו
נתן תודות: 198 פעמים
קיבל תודות: 349 פעמים

נושא שלא נקרא #50 

stompy כתב:יש אלטרנטיבות לדעתי יותר טובות לכסף הקיים.
.
...
·

וואו, זו חתיכת טענה. :roll:
אשמח לדעת איזה אלטרנטיבות יש היום לכסף הקיים, אפילו אם הן לא יותר טובות.

למקרה שאולי הצרכים שלי חריגים ולא כמו של האדם הרגיל, אני אציין שלאורח חיי, אני זקוק למזון, ביגוד, דלק, בילויים
ולצערי גם לשלם מסים.
אשמח להפסיק להשתמש בשקלים.
משה

stompy (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #51 

open up the gates
systems get replaced

toxin
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה
נתן תודות: 47 פעמים
קיבל תודות: 688 פעמים

נושא שלא נקרא #52 

ציטוט מאחד המגיבים לכתבה:

חשוב לציין למשקיע התמים שכרגע תחום הביטקוין סובל מבעיות,לא הכל חלק ומקסים. 2 בורסות מסחר גדולות שנעלמו -הועלמו...גרמו לנזק גדול מאד ובכללי אין שקיפות ככ לגביי מי מנהל את הבורסות... למרות הפוטנציאל הגדול ואני מאמין...ניתן לקבל נזקים במיידי...
...

embedded
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 39 פעמים
קיבל תודות: 15 פעמים

נושא שלא נקרא #53 

מישהו יודע כמה עמלה גובים bitsofgold עבור המרה של ביטקויין לדולרים?

Multimediaman
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #54 

toxin כתב:ציטוט מאחד המגיבים לכתבה:

חשוב לציין למשקיע התמים שכרגע תחום הביטקוין סובל מבעיות,לא הכל חלק ומקסים. 2 בורסות מסחר גדולות שנעלמו -הועלמו...גרמו לנזק גדול מאד ובכללי אין שקיפות ככ לגביי מי מנהל את הבורסות... למרות הפוטנציאל הגדול ואני מאמין...ניתן לקבל נזקים במיידי...
...
...
אין לך צורך להיות תלוי בבורסה כלשהי על מנת להגן על השקעתך.
הבורסה הגדולה שפשטה רגל היתה Mt. Gox היפנית, במקרה שלה, הסיבה היתה גניבה שיטתית של ביטקויינים מהארנק שלהם.
חשוב לציין שזו היתה עבודת האקינג, עם הרבה עזרה פנימית, בבורסה (אתר..) ספציפי, ולא היתה שום השפעה על הבלוקצ'יין עצמו.

איך מתגוננים: חשוב מאוד להבין מה המשמעות של ביטקויין, רכישת ביטקויין, בורסה, כתובת או ארנק.
ביטקויין: זה הנכס שאתה ממיר דולרים (או כל מטבע FIAT ) עבורו.
רכישת ביטקויין: יצירת טראנזאקציה המעבירה X יחידות של הנכס (ביטקויין) מכתובת (בשליטת הבורסה) לכתובת אחרת ( בבעלות הרוכש).
בורסה: שירות אינטרנטי, שמציע להמיר ( ולסלוק במקרים מסויימים) דולרים ל-ביטקויין ולהיפך.
כתובת: סדרת תווים המייצגת את המפתח ציבורי ( קידוד ב base58check של המפתח הציבורי) השייך לזוג מפתחות (פרטי וציבורי). מחזיק המפתח הפרטי יכול להשתמש בביטקויינים שנשלחו לכתובת.
ארנק: סה"כ מחזיק את המפתחות הפרטיים של בעל הארנק. לא מוחזקים בארנק הביטקויינים. באף ארנק. הביטקויינים מוחזקים בבלוקצ'יין, בתוך בלוקים שהם מקבצים של טראנזקציות (העברות ביטקויין בין שתי כתובות).

מדוע זה חשוב? כי אם מישהו מחליט להשקיע בביטקויין, כלומר להמיר כסף "אמיתי" לביטקויין, אז קריטי להימנע מהשיקוץ הקרוי "ארנק אונליין" או "ארנק וירטואלי" שמוחזק עבורך באיזו בורסה.
מדוע? כיוון שמי שמחזיק את המפתחות הפרטיים של הכתובת שקיבלה את הביטקויין, יכול להוציא את הכסף. אך ורק הוא. מה המשמעות? שאם המפתח הולך לאיבוד (הבורסה נעלמת), אז הלך הכסף. כל הכסף. גם אם יש לך קבלה מאומתת ע"י הבודהה וזאוס, שרכשת ביטקויין במליון $, ואין לך את הביטקויין אצלך (כלומר אתה מחזיק במפתח הפרטי של כל הכתובות אליהן נשלחו המטבעות) אז לך לחפש.

איך מתגוננים? מחזיקים את הכסף (ביטקויין) בארנק פרטי, מאובטח (מוצפן בסיסמה טובה), מגובה (אבד מפתח, אבד הכסף).
ברגע ששלחתם את הביטקויין מהבורסה, אל כתובת שמנוהלת בארנק שלכם, אז הבורסה יכולה להישרף. אין לזה שום השפעה עליכם.

כל החפירה הזו באה להסביר איך מנטלים את הסיכון בקריסת בורסה ספציפית, אך לא מקטינה במאומה את רמת הסיכון בעצם ההשקעה בביטקויין, התנודתיות התזזיתית של השער ושאר סכנות שהוסברו קודם בשירשור.

stompy (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #55 

הסבר מעולה :)

וגם רציתי להוסיף שבורסות/אקסצ'נג'ים מבוזרים גם מתחילים לקום. דוגמה אחת :

https://www.openledger.info/
open up the gates
systems get replaced

stompy (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #56 

http://www.geektime.co.il/creator-of-bi ... -identity/
בכל אתר חדשות

התקשורת תמשיך לעשות פירסום חינם לביטקוין ותודה לה

https://www.reddit.com/r/Bitcoin/commen ... worthless/
open up the gates
systems get replaced

Multimediaman
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #57 

סיכום אירועים (בלי מילים מפוצצות)

1. לא ניתן להוכיח בשום צורה ואופן שמישהו הוא סאטושי. הדבר היחיד שאפשר להוכיח הוא שמישהו מחזיק במפתח הפרטי של הטראנזקציות הראשונות שעשה מישהו העונה לכינוי סאטושי. מן הסתם זה "סאטושי" יכול היה להעביר את המפתח שלו לחנין זועבי ואז היא היתה יכולה להיות סאטושי.

2. כיצד קרייג ניסה להוכיח שהוא סאטושי? היא ניסה להוכיח שהוא יכול לחתום מסר, עם המפתח הפרטי של סאטושי. (בביטקויין, יוזם טראנזאקציה חותם עליה במפתחו הפרטי (בפרוטוקול חתימה ע"ש המתמתיקאי Sartre*) , וכך הפרוטוקול מוודא שאיש לא ניסה לשנות את הטראנזאקציה באף אחד מהגורמים ("כורים" או כל תוכנה שממשמת את הפרוטוקול).

3. כיצד עשה זאת ? הוא נטל מסר עם החתימה האמיתית של סאטושי, מטראנזאקציה "עתיקה" בבלוקצ'יין השייכת (נחתמה במתפח הפרטי) של סאטושי (בואו נעזוב את פרטי הפרטים הטכניים). כמובן שבמקרה כזה, אם מוודאים את החתימה מול המפתח הציבורי, אז הכל תקין.

4. מה זה מוכיח? לא הרבה. זה לא "מזכה" את קרייג רייט, ולא מוכיח שהוא סאטושי כיוון.. שאם המסר כבר חתום, אז כמובן שלא צריכים את המפתח הפרטי שלו. זה בוודאי לא מוכיח שהוא לא סאטושי. קרייג רייט "נחשד" כבר פעמים רבות בעבר, ובכל מקרה הוא חלק מ"אצולת הביטקוין" ויושב על מליונים.

5. אז.... כיצד אפשר באמת להוכיח שמישהו הוא סאטושי (לצורך העניין מחזיק במפתח פרטי של סאטושי)? ובכן, כל שעליו לעשות הוא להעביר ביטקויין מטראנזאקציה ישנה, מהארנק של סאטושי, לכתובת כלשהי. שיעביר סכום המקביל ל דולר אחד, העיקר שה input יהיה מטראנזאקציה עתיקה בבלוקצ'יין, שמשויכת לכתובת של סאטושי.

6. מן הסתם.. את זה הוא לא עשה, ולכן כל מי שמצוי בעניינים גיחך למראה ההצגה המשעשעת שקרייג רייט ערך ל BBC (יצאו ילדים).

* מדובר בפרוטוקול חתימה ולא הצפנה. המטרה היא לא להצפין את התוכן של הטראנזאקציה (כי זה די יחרבן את הקונספט של שקיפות וקונצנזוס) , אלא לחתום על המסר (טראנזאקציה: בקשה להעביר כספים בין שתי כתובות), כדי לוודא שלא היתה בדרך לאישור ההעברה שום שינוי במסר (ת'כלס האקינג).
"מי שנדפק פעם אחת כבר לא יכול להיגמל מזה"

stompy (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #58 

עוד הסבר מעולה :)
נראה לי שיש פה עוד בטקוינרים :)
open up the gates
systems get replaced

stompy (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #59 

http://www.amitit.co.il/%D7%97%D7%A9%D7 ... %99%D7%AA/

ביטקוין גם תעזור לחשוף כמה התקשורת שקרנית
open up the gates
systems get replaced

toxin
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה
נתן תודות: 47 פעמים
קיבל תודות: 688 פעמים

נושא שלא נקרא #60 

מתוך התגובות בכתבה:

1. בוודאי שאני חושב שהוא צעיר- זה מה שכתבתי
2. המחיר שלו פחות משנה – מה שמשנה הוא כמה הוא יציב. ביטקוין בבסיס שלו מעצם היותו דיפלציוני שמוגבל בכמות יצירת המטבעות שלו, איננו מטבע יציב ולכן סביר להניח שהוא יתקשה בלשון המעטה להפוך להיות מטבע לגיטימי אצל סוחרים בכלכלה האמיתית (לא משקיעים) שמחפשים יציבות.
3. יש מקומות שסוחרים בו גם בארץ לצורך קניה ומכירה של מוצרים ושירותים אבל ביחס לגודלו של הביטקוין והתימרותו להיות מטבע מוביל מדובר בכמות חסרת משמעות. רוב הסחר בביטקוין מתרכז בהשקעה.
...

התשתית הטכנולוגיות מאחורי הביטקוין היא אחת המהפכות הגדולות שעבר או יותר נכון יעבור העולם המוניטרי ואני חושב שהעולם יפנים את זה רק במהלך השנים הבאות. אם אתה שואל אותי לגבי הביטקוין המטבע עצמו לצרכי השקעה, מדובר עדיין במטבע צעיר בן 7 שנים בלבד שעוד לא מוכר על ידי הרשויות ולא מצליח לסחוף אחריו את הכלכלה האמיתית ולכן לא ברור כרגע מה עתידו. הדרך הטובה ביותר לדעתי לדעת אם הוא יעלה או ירד זה להטיל מטבע (אמיתי) ולהתפלל לטוב.
...

שלח תגובה

חזור אל “ללא קשר”