כיול REW+UMIK-1

אודיו בקולנוע-ביתי ופורמטים רב-ערוציים - רסיברים, מגברי כח-רב ערוציים, פרוססורי-אודיו וכו'
evgenetic
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 112 פעמים
קיבל תודות: 305 פעמים

נושא שלא נקרא #16 

@Mad
1. האם בעזרת ה REW ו UMIK-1 אני אגלה "נפילות / פיקים ? האם התיקון זה בעצם "משחק" באקולייזר של הרסיבר, כלומר לעלות / להוריד DB בתחום תדרים ששם יש פיק / נפילה ? ואז מדידה שוב ?
...
כן, אבל:
את הפיקים בבס אין בעיה להוריד עם EQ, אבל את הנפילות שנובעות מ-cancellation בנקודת מדידה/האזנה מסוימת לא. + ו - בנקודה מסויימת מבטלים זה את זה, אז לא משנה כמה תנסה להעלות תדר מסוים בו יש נפילה, ברוב הסיכויים זה לא יעזור. וזה גם מאד בזבזני מבחינת הגברה כי עלייה ב3db מצריכה הכפלת עצמה. עם מיד וטרבל עדיף לא להתעסק ברמה מאד פרטנית עם EQ פרמטרי רגיל (אלא אם כן אתה מודע לרזוננס מסויים ברמקול בתדר ספציפי), אתה מתקן משהו אחד והורס משהו אחר ליד.

אקולייזר ברסיבר זו כמובן לא האופציה היחידה לביצוע תיקונים, אני עושה את התיקונים עם Equalizer APO הדי וורסטילי ברמת תוכנה כשהרסיבר על pure direct. משום מה מערכת הכיול שלו מסרבת לטפל בפיק עצום ב50 hz שנשמע היטב ומתגלה במדידות באזור ההאזנה שלי, אבל עם EQ APO אין בעיה להוריד אותו.
בשלב מתקדם יותר (אני עוד לא שם בעצמי) אפשר לעבור לrephase, שלוקח בחשבון גם את סוגיות הפאזה. עם שימוש בEQ פרמטרי רגיל יש עיוותים בפאזה, לא לגמרי ברור עד כמה זה שמיע כי בחלל עם השתקפויות יש בכל מקרה אין ספור עיוותי פאזה, אבל כן אפשר למצוא צידוקים לתיקון בעיות מהסוג לפחות ברמקת המקור.
2.אקוסטיקה - האם השילוב יוכל להצביע לכיוון טיפול אקוסטי ? אם כן ,איזה ? האם זה יוכל להצביע על מיקומים רצויים ?
ובלי קשר היכן ניתן ללמוד את הנושא , למשל היכן שמים דיפיוזר והיכן אובזרבר ?
...
כן, אבל אני עדיין לא חקרתי את העניין מספיק לעמוק בעצמי. יש בעיות שנובעות בעיקר ממיקום לא מוצלח (מרחק של רמקולים/סאב מהקירות לדוגמה קיר) ויש בעיות שפשוט נובעות ממבנה החלל.

3. אשמח לדעת מה המשמעות של ה TARGET CURVE ? למיטב הבנתי זה עקומה שלאחר מספר רב של מדידות HARMAN
החליטו שהיא "הנכונה" וצריך לשאוף אליה. האם היא נכונה לגבי כל סוג רמקול ? (יצרנים שונים , גדלים שונים של רמקול) לגבי כל גודל של חדר ? האם יש לה משמעות בREW שהכיוון הוא ק"ב ? האם צריך להתכוונן אליה כאשר בודקים רק את הזוג רמקולים הקידמי ?
...
Target curve זה איזשהו אידיאל של העינות בנקודת האזנה. הtarget curve של הרמן זה מה שאנשים נוטים להעדיף בבדיקות עיוורת שהרמן ערכו. המאפיינים של רמקול וחדר כבר טמונים בהגדרה הזו, לא משנה מה יש לך ואיפה אתה נמצא, אם תגיע להיענות כזאת בנקודת ההאזנה שלך ברוב הסיכויים התוצאה תמצא חן בעיניין.

אלה התיקונים שאני עשיתי, הקו הכחול זה בלי EQ והאדום עם EQ (הרסיבר על pure direct בכל המצבים). שני הקווים הם ממוצעים של 5 מדידות באזור ההאזנה שלי כששני הרמקולים מנגנים ביחד:
[imgur]Yvru7XS[/imgur]

פירוט התיקונים שעשיתי:
הורדתי את 50hz בצורה ניכרת.
הרדתי קצת בס מ100hz ומטה באופן כללי (הרמקולים שלי קרובים לקיר ונשמע לי שיש מספיק בס).
הורדתי קצת באזור 1khz, כי שם יש איזשהו רזוננס ברמקולים שלי שרואים במדידות צד שלישי שמדמות חלל אנקואי.
הורדתי קצת טרבל מ4khz ומעלה.

החור ב70hz כאמור ידרוש טיפול אחר, עם EQ פשוט אי אפשר לטפל בו.

אלה תיקונים די גסים ויש עוד הרבה מה לעשות אבל השיפור כבר מורגש, בעיקר חוסר הפיק ב50hz נשמע הרבה יותר שפוי.

Mad (פותח השרשור)
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 245 פעמים
קיבל תודות: 245 פעמים

נושא שלא נקרא #17 

תודה יבגני על התשובה המפורטת.

לא מכיר את ה Equalizer APO.

ציינת כמה פעמים שאתה עושה את הכיול ב PURE , האם אתה מוכוון סטריאו או ק"ב ?
בהנחה שק"ב , אני מנסה להבין את הראש ,מצב PURE בעצם הרמקולים הם FULL RANGE כאשר בק"ב אני חותך אותם ב 80HZ וה LFE מופנים לסאב , אז בעצם מה הכיול שווה ?

לפי מיטב הבנתי ועדיין אני רחוק שנות אור מלהיות שם, ניתן למדוד ערוץ ימין קידמי + סאב / שמאלי קידמי + סאב

evgenetic
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #18 

@Mad
כרגע אני מתנסה רק עם זוג קדמיים.
במקרה של דנון גם בpure ההגדרות של הקרוסאוברים נשארים לפעול. לא יודע אם זה נכון גם בyamaha.
אז אם זה אכן כך גם בyamaha, אם תיתן אות full range לאחד הרמקולים, הסאב במקרה שלך ייקח על עצמו את 80hz ומטה, ואז תראה במדידות אם יש בעיות. העיקרון לא משתנה.

Mad (פותח השרשור)
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #19 

לקחתי מדידות ראשונות.
יש לציין שאני לא בטוח שלא פספסתי איזשהי הגדרה שהיה צריך לעשות טרום המדידות.

הגרפים יצאו משוגעים ולא ברורים כמו אצל יבגני, אשמח להערה / הארה בנושא.

המיקרופון מוקם ב MLP על חצובה שהיא "קומבינה" , אקנה בהזדמנות סטנד פשוט.

נקודות שאשמח לעזרה:
1.איך מנקים את הגרף שיהיה יותר מובן
2. מרגיש לי שמשהו לא נכון במדידה ...
3. מה זה הקו השחור ?
4. מה השלב הבא ?

evgenetic
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #20 

@Mad
טוב שלקחת את שני הערוצים בנפרד, זה יותר נכון. כדי לגרום לגרפים להיות יותר קריאים תעשה smoothing 1/12. וגם תעשה כמה מדידות לכל ערוץ בקרבת מיקום ההאזנה שלך, ואז תעשה לאותם הגרפים ממוצע, בנפרד לכל ערוץ.
הקו השחור זה הענות של מיקרופון.

Mad (פותח השרשור)
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #21 

מקווה להגיע לזה ב סופ"ש.
מכירים מקום זול בצפון לקנות סטנד למיקרופון? באמזון זה סדר גודל של 20 דולר לפני משלוח, למיטב זכרוני.
עוד איזה שהם הארות / הערות לגבי הגרפים.
מהיכן מעלים את גרף המטרה של HARMAN?

evgenetic
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #22 

@Mad
מהיכן מעלים את גרף המטרה של HARMAN?
...
הtarget curve של הרמן די דומה target curve המובנה בREW כשאתה בוחר full range. אבל תזכור שREW עצמו לא מתפקד כEQ, הוא רק יכול לייצר פילטרים מסוג IIR אותם תוכל להעלות לתוכנה כמו EQ APO שהזכרתי קודם או לפרוססורים חומרתיים שמקבלים הגדרות פילטרים בפורמטים שREW יכול לייצר. לא חושב שרסיברים ביתיים טיפוסיים מאפשרים את זה.

Mad (פותח השרשור)
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #23 

תודה יבגני, היכן בתוכנה rew מעלים את גרף המטרה?
אני עדיין לא שולט בתוכנה.
בנוסף, על מנת שאני אדע אם הבנתי אותך נכון, אני לוקח את הגרף הממומע של כל רמקול, שומר אותו ואז מעלה ל eq apo ואז... איזה פלט אני מקבל? במה הוא שונה מהפלט של rew?
L/C/R-Focal Aria 926+CC900
: Arendal
SRND-1723S
SUB-ARENDAL 17232S
Height-1961
Anthem MRX-1140

evgenetic
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #24 

@Mad
היכן בתוכנה rew מעלים את גרף המטרה?
...
בתפריט EQ יהיה לך target settings.
בנוסף, על מנת שאני אדע אם הבנתי אותך נכון, אני לוקח את הגרף הממומע של כל רמקול, שומר אותו ואז מעלה ל eq apo ואז... איזה פלט אני מקבל? במה הוא שונה מהפלט של rew?
...
הממוצע הוא ממוצע של המדידות שתעשה בקרבת מקום ההאזנה שלך, לכל רמקול בנפרד. בשני הגרפים (ממוצע שמאל וממוצע ימין, בשביל ההתחלה) אתה תראה את הבעיות העיקריות אותן תוכל לנסות לתקן אחר כך בעזרת EQ (ו/או טיפול אקוסטי), בעיות כמו פיקים או ירידות חדות, או אולי דגש רחב תדר באזור מסוים (נגיד טרבל מורם מדי). מה שREW יוכל לעשות בשבילך זה לייצר הגדרות לEQ (באותו תפריט EQ), שיקטינו את הסטייה של ההיענות בפועל מההיענות הרצוייה (target curve של הרמן או משהו שדומה לו). את אותן ההגדרות שREW ייצור אתה תוכל להכניס לEQ APO, הוא עושה את השינוי בפועל.
בעיקרון אתה עושה את התהליך שמערכת כיול אוטומתית ברסיברים עושה, אבל בצורה מאד שקופה ועם הרבה מאד מתן שליטה למשתמש. אם כי ברסיברים,לפחות אלה עם audyssey, משתמשים בEQ מסוג אחר, כזה שלא מעוות את הפאזה. זה מה שתוכנה כמו rephase יכולה לעשות, אבל זה עניין קצת יותר מתקדם שגם אני עדיין לא שולט בו מספיק טוב.

פה יש הצגה די ברורה של כל התהליך:

avihuli
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה
נתן תודות: 1376 פעמים
קיבל תודות: 1230 פעמים

נושא שלא נקרא #25 

שלומי, היית לי טריגר... :P
פתחתי שרשור מרכז על הנושא: https://www.hometheater.co.il/vt327022.html
אם בא לך לאחד את הרשום פה לשרשור המרכז, יהיה מבורך.

מאמין שבסוף אני אשבר וגם אקנה כזה... :lol:
לבינתיים אקרא / אלמד את הנושא בשלט רחוק מבלי לגעת עם מקל.
Main 7.1.2: LG 77C9, Yamaha RX-A2050, Emotiva BasX A-150, Yamaha BD-A1020, Tronsmart Vega S95 Telos, Wii.
SVS ULTRA Bookshelf / Center, Focal Bird, M&K M40T, SVS Prime Elevation, SVS SB-3000.

Bedroom: LG 55EG910Y | Media Room: in progress

שלח תגובה

חזור אל “אודיו רב-ערוצי (ק''ב)”