טכנולוגיות תקשורת שלא הגיעו לארץ

שידורים דיגיטליים - yes, HOT, yesMax, HDTV, DTT, DVB-T, עידן+, לויין וסלולרי
yogiman (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 10 פעמים
קיבל תודות: 5 פעמים

טכנולוגיות תקשורת שלא הגיעו לארץ

נושא שלא נקרא #1 

אני זקוק לזכרונם המשובח של חברי פורום זה לטובת פרויקט שאני מנסה להתחיל עכשיו.

אני מחפש דוגמאות לטכנולוגיות תקשורת שהיו אמורות להכנס לארץ ונתקעו משמעותית ואולי לא נכנסו בכלל, רק בגלל הבלגאן הזה שנקרא "ישראל".

הדוגמא הקלאסית מבחינתי היא שידורי רדיו דיגטליים - DAB - שכמעט היו אמורים להגיע לארצנו (ואפילו היה ניסוי בשנות התשעים) אבל העסק התמוסס עד שנמוג לחלוטין ועקבותיו לא נודעו עד עצם היום הזה.

עוד דוגמא רלוונטית היא הסיבים האופטיים של בזק. זו באמת שערוריה ברמה של ועדת חקירה. אמנם הטכנולוגיה עצמה קיימת בישראל בזכות סלקום ופרטנר שעובדות במרץ על פריסת הרשתות האופטיות שלהן, אבל העובדה שלבזק (וגם להוט, אם כי שם זה סיפור מעט שונה) יש רשת אופטית שכבר פרוסה במרבית הארץ, או לפחות באזור המרכז, אבל לא פועלת כבר שנים רק בגלל הפראנויה שהתשלטה על בזק ומשרד התקשורת בשנים האחרונות והגיעה עד לחדרי החקירות של המשטרה (אבל בזה לא נתעסק, בשביל זה יש עיתונים).

כמובן שהדוגמא הראשונה, זו של הרדיו, רלוונטית יותר מבחינתי מכיוון ששם מדובר על טכנולוגיה שנתקעה לגמרי ובכלל לא הגיעה לארץ. עוד 2-3 דוגמאות חזקות מהסוג הזה יעשו מבחינתי את העבודה.

זכו למצוות וחיים ארוכים. סוף שבוע נעים.

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 9 פעמים
קיבל תודות: 718 פעמים

נושא שלא נקרא #2 

ומה מהות הפרוייקט? להפעיל את הטכנולוגיות האלה לגמרי לבד ובצורה פירטית? :lol: או לפנות למשרדי הממשלה השונים. או שבכלל לגופי תקשורת לצורך כתבה בנושא, עם כל הסיפורים אלה ואם ההסברים שבגלל שכל הטכנולוגיות אלה נשארו מחוץ למדינת ישראל אז אנו נמצאים היום מבחינה טכנולוגית במצב עכשוי, מאחורי מדינות עולם השלישי ואחרי מדינות ביבשת אפריקה? :lol:
זה יהיה עוד יותר מצחיק. כי זה ממש לא מעניין לא את הגופי ממשל ולא את הגופי תקשורת והתגובה הטובה ביותר שלהם תהייה: תודה שאתה מתעניין בפעילות שלנו ואנו גם בהמשך נמשיך לדאוג לכך שמדינת ישראל תשאר בקדמת הטכנולוגייה ותמשיך להיות סטארט אפ ניישן.
טוב, אם אתה בכל זאת רוצה דוגמאות, אז למשל, יש לנו, את מה שאין לנו: MMDS , שזה Multichannel Multipoint Distribution Service , שפעל עוד בסוף שנות התשעים, עבר אינספור שידרוגים והרחבות ופעיל במקומות שונים גם היום. יש גם את: LMDS, שזה Local Multipoint Distribution Service. בתחומי סיבים אופטיים, שם בכלל יש מגוון רחב, של מה שאין לנו :lol: , מיחסית חדשים, ( מלפני כעשור ) וזה... 10G-PON , שירות גישה לאינטרנט ללקוחות הבייתיים במהירות של כ 10G פר לקוח. דרך אגב, בגרסאות יותר חדשות, כמו XG-PON2, תקן זה כבר תומך ב 10GBPS סימטרי פר לקוח ביתי בודד. יש גם את 10G-EPON כמובן. אם רוצים מתחום הרדיו, אז אפשר להיזכר ב HD Radio למשל, שהתבסס במיוחד ביבשת אמריקה הצפונית. יש גם את ה XM-Radio שמשודר דרך לוויין והייה נקלט גם ברכבים בתנוע וכו'.

וזה רק דוגמית קטנה ממה שאין ולא יהיה בישראל. כך שעכשיו יש לך מגוון של טכנולוגיות לפרוייקט ומכאן השמיים הם הגבול.

yogiman (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #3 

@sys_admin
·
עלית עלי. אני רוצה לבדוק היתכנות לכתבה שתעסוק בנושא. זה כמובן יהיה תלוי בעיקר בכמות הדוגמאות שאצליח לאתר ולכל חשובה לי עזרתכם.

הדוגמאות שנתת טובות אך לצערי לא רלוונטיות למה שאני מחפש מכיוון שמדובר בכל מני שכלולים של טכנולוגיות קיימות שבסופו של דבר התרומה שלהם לציבור הרחב די משנית. סיבים אופטיים או רדיו דיגיטלי אלה דברים שממש יכולים לשנות את הדרך שבה אנחנו מתנהלים תקשורתית ולכן הבאתי את שתי הדוגמאות הללו. אני מחפש טכנולוגיות יותר "ציבוריות" ופחות שיכלולים והתאמות.

הדוגמא שהבאת של הרדיו הלוויני היא דווקא כן טובה, אלא שלמיטב ידיעתי (אנא תקן אותי אם אני טועה) בישראל אפילו לא נשקלה האפשרות להביא את זה לארץ. לכן, זה פחות מתאים. אני רוצה בכתבה (אם תהיה כזאת) לספר את הסיפור איך פוליטיקה קטנה, אינטרסים וסתם טמטום חוסמים פעם אחרי פעם את הטכנולוגיות הללו מלהגיע לכאן.

שא ברכה

Amir64
גורו
גורו
נתן תודות: 178 פעמים
קיבל תודות: 1733 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

לא קשור לתקשורת, אבל בכל זאת...

יש לך את הדוגמה היפה של רכבים חשמליים.
בעוד שבכל העולם הנושא חם ומבוקש, בארץ עשו הכל כדי ליצור מונופול חדש בישראל ושמו "בטר-פלייס".
וכדי לעזור למונופול, ממציאים חוקים:
עמדות החלפת סוללות - רק בטר פלייס,
עמדות הטענה - רק התקנת עמדות טעינה ייעדיות בתעריף דומה לשל דלק, ולא בתעריף החשמל הביתי.

מה שהרג את הפרוייקט (למזלנו), הוא החזירות של בטר פלייס בתמחור המכוניות השערורייתי, בנוסף לעלות התפעול שהפכה את כל העסק ללא כדאי.
ולכן כמעט אין היום תחבורה חשמלית בישראל.

ב- 2013 הצהירו על מהפיכה חשמלית בתחבורה ציבורית בישראל:
https://www.calcalist.co.il/local/artic ... 03,00.html
כמה אוטובוסים חשמליים יש לדן כיום? 5 בלבד.
באגד? בינתיים אין. יש הצהרות.

Amir64
גורו
גורו

נושא שלא נקרא #5 

סתם בחיפוש קצר מצאתי את זה:
https://www.telecomnews.co.il/%D7%9E%D7 ... D7%94.html

מוזכר שם:
פיגור מצטבר של 5 שנים בהכנסת טכנולוגיית ה- LTE לישראל
פיגור מצטבר של כ- 5 שנים לפחות בהכנסת טכנולוגיות ה- FTTH לישראל
אי שחרור תדרים חופשיים לטובת הציבור
קביעת תדרים לא נכונים, בטכנולוגיות הלא נכונות, עם רשת הכי יקרה שיש בעולם, ל"רשת חרום לאומית"

אי טיפול בנושאים חשובים וקידומם, שכתוצאה מכך, לא נכנסו לישראל טכנולוגיות חדשות בקצב ובמינון הנדרשים ובכלל זה: IPv6, רשת איתותים לאומית, עיר חכמה - Smart City, טכנולוגיות עננים, טכנולוגיות Convergence, "שקיפות שלטונית", ריכוזיות ומונופולים בתקשורת (יש הרבה, לא רק בזק והוט), מספרים מקוצרים ומספרי פרמיום, מחלף האינטרנט הישראל (IIX), מכירת דומיינים, רדיו דיגטלי, IPTV\OTT, טכנולוגיות טלוויזיה מתקדמות, טכנולוגיות SIP, טכנולוגיות Smart Grid, סירוס טכנולוגיות ה- VoC, טיפול כושל במחירי הנדידה - Roaming, התעלמות מטכנולוגיות Big Data, אי טיפול בכל נושא האנטנות - קטנות כגדולות כולל שיתוף אנטנות, התעלמות מטכנולוגיות DRP\BCP, ועוד.

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #6 

@yogiman
·
כמובן שלא מדובר "בכל מני שכלולים של טכנולוגיות קיימות שבסופו של דבר התרומה שלהם לציבור הרחב די משנית", כי, אם מדובר על טכנולוגיה שהזכרתי מקודם שמאפשרת לקבל חיבור של 10GBPS סימטרי ללקוח פרטי ובזול, עדיין זה יותר מועיל מסיפורי הסיבים שיש לנו כאן כבר עשרות שנים, שלא יוצא מהם כלום, ושבהם כמה נסיינים בודדים מקבלים במקרה הטוב, עד 100M מהירות של הערוץ העולה. או את אותן הטכנולוגיות שפירטתי כבר שמאפשרות לקבל שירותי תקשורת, כולל טלוויזייה רב ערוצית וגישה לאינטרנט גם במקומות שלא קיימת פריסה של סיבים אופטיים ובמקומות מבודדים בפריפרייה, ללא סלילה של תשתיות חדשות. גם בהקשר של תקן רדיו ספרתי שהזכרתי, מדובר על תקן שמוזיל את המעבר ונותן אפשרות להשתמש באותם המגברי הספק ואפילו באותם המודולטורים הקיימים של FM, שרק מחברים עליהם אנקודר חדש.
רק שכל זה מיותר לגמרי, כי את הכתבים זה ממש לא מעניין וחוץ מזה, גם, אם זה יתפרסם מעבר לכמה צחוקים במשרדים השונים זה לא יגרום לכלום. אבל, אם אתה רוצה דוגמאות לניסויים שהיו לנו כאן ולא יצא מהם כלום, בדיוק כמו שלא יצא כלום מניסויי הסיבים של סלקום או פרטנר, אז יש את זה למשל:
שנת 2005: לראשונה: בזק ערכה
ניסוי לחיבור WiMax בנגב
https://www.news1.co.il/Archive/001-D-79435-00.html
שנת 2008:
בזק בינלאומי תבצע ניסוי בטכנולוגיית WiMax
https://www.calcalist.co.il/internet/ar ... 86,00.html
מצטרפת ל-012 ולמירס: בזק בינלאומי תקיים ניסוי טכנולוגי ב-WiMax
https://www.themarker.com/technation/1.503493
ה-WiMax של מירס בפעולה
https://tech.walla.co.il/item/1292368

ויש עוד ים של ניסויים שנערכו כאן בישראל במשך שנים בטכנולוגיות מגוונות, שכל מה שמשותף להם, זה זה שלא יצא מהם כלום. כל הניסויים אלה החלו בקל תרועה רמה וכולם הסתיימו בקול עונות חלושה.

uh99
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 1147 פעמים
קיבל תודות: 187 פעמים

נושא שלא נקרא #7 

@sys_admin
הסיבה לכך כי מדינת ישראל היא יותר מעבדת ניסוי מאשר לתועלת האזרחים (n) ואצל מקבלי ההחלטות איין שום רצון לפועל למען האזרחים (W)

Amir64
גורו
גורו

נושא שלא נקרא #8 

מכר שהיה בפקיסטאן לפני מספר שנים סיפר על "טכנולוגיה מדהימה"
חיבור VDSL לבית, עם upload 25%.
כלומר יש לך חיבור 100Mbit Download? יש לך 25Mbit Upload.

אם פקיסטאן יכולים, למה ישראל לא?

בזק מודיעה ב- 2010 ש-"בשנה הבאה" תספק אינטרנט 200 מגה, על חוטי נחושת.
https://www.ynet.co.il/articles/0,7340, ... 82,00.html

yogiman (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #9 

@sys_admin
·

זה קצת אוף טופיק, אבל לדעתי חשוב לנושא לשמו התכנסנו, לאור מה שכתבת והתגובות האחרות שאני רואה פה.
אנשי מקצוע וחובבים שמתעניינים בסוגיות מקצועיות (בתחום הטכנולוגיה וגם בתחומים אחרים) משוכנעים שהציבור הרחב חייב לדעת הכל, פשוט הכל, בתחומים שבהם הם עוסקים ותמהים כיצד זה יכול להיות שהתקשורת לא עוסקת בזה ואפילו מאשימים את התקשורת בהסתרת מידע מהציבור. זו גישה שכבר יצא לי להתקל בה כמה פעמים.

אלא שפה בדיוק מגיע לידי ביטוי תפקידה של התקשורת. תפקיד שאותו אולי לא תמיד מבינים לגמרי עד הסוף.

תקשורת מתווכת מידע לציבור, זה פונקציה שמסתבר פעם אחר פעם שהיא נחוצה ביותר. אחרת, אנשים פשוט היו הולכים לגוגל ושם, לפחות תיאורטית, היו יכול להשיג את כל המידע שהם רק רוצים. אם הייתי כותב כתבה עמוסה בסוגיות טכניות מורכבות ושלל מושגים באנגלית אף אחד לא היה קורא אותה, חוץ אולי מכמה משוגעים שמחוברים לנושא. כך היה נמנע מהציבור לגלות מידע חשוב שרלוונטי לחיים שלו. עיתונאים בדרך כלל יודעים על הנושאים שהם מסקרים הרבה יותר ממה שרוב האנשים יודעים, אבל הרבה פחות ממה שאנשי המקצוע יודעים, וזה טוב. ככה בדיוק זה צריך להיות, אחרי הכל עיתונאים הם כאמור מתווכים. אתה יודע כמה מידע שכתבים יודעים ושלו, אולי, יש בו חשיבות מסוימת, נמנעים כתבים מלכתוב?

אני לא הולך להיכנס לשאלה למה משרד התקשורת לא מטפל כמו שצריך ב-Roaming או מכירות דומיינים או DRP\BCP. זה מידע שלא רלוונטי ל-80% מהאנושות. אבל אם אפשר לברור מתוך אינספור הכשלים של משרד התקשורת כמה דוגמאות טובות ומעשירות שמהם אפשר יהיה לצייר מגמה מעניינת, זה בדיוק מה שמעניין אותי.

liorp
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 169 פעמים
קיבל תודות: 205 פעמים

נושא שלא נקרא #10 

חוסר קיום שידור HD בעידן פלוס זו דוגמא מצויינת איך הבלאגן הישראלי חוגג.
עד שהנושא הזה ייפתר הטכנולוגיה של שידורים קרקעיים לא תהיה רלוונטית. כבר היום היא פחות רלוונטית.
מזלנו שהאינטרנט יחסית סביר במדינה ומסוגל להתמודד עם וידאו בסטרימינג. וגם הדור הצעיר יותר פחות צופה בטלוויזיה בערוצים לינאריים, כך שעידן+ פחות רלוונטי להם.

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #11 

@yogiman
·
כי מי שבין שאר העיסוקים שלו עוסק בניסוח הודעות לציובר ובהעברה של נושאים טכנולוגיים לציבור הרחב אני יכול לספר לך שיש לצורך זה מספיק כלים מתודיים בדוקים שפועלים ושהוכיחו את עצמם במשך עשורים רבים. כך שאין צורך להמציא את הגלגל ואין שום חשש שאם משתמשים בהם בצורה סבירה עדיין יהיה מישהו שלא יבין את המסר, את המהות, את היתרונות ואת הצורך שבטכנולוגייה מסויימת. למשל אחד הכלים כאלה הוא הסבר פשוט של היתרונות הגלומים בטכנולוגייה המדוברת. ומבצעים את זה על ידי דוגמאות שמובנות מהחיים היומיומיים שהציבור הרחב מכיר. למשל בהקשר של DAB ניתן להסביר לציבור, שתקן זה פותר בעיות רעשים בזמן האזנה לרדיו ברכב שבתנוע, גם את הבעיות של מי שנוסע מגוש דן למשל, לצפון, בדרך מרגיש שהקליטה נחלשת עד אשר שמתמתגת ועוברת לתדר הפצה של אזור הצפון, וגם המעבר זה בין התדרים הוא לא תמיד חלק בגלל המנגנון של RDS. ברגע שבן אדם מבין שבטכנולוגייה חדשה הוא לא יצטרך יותר לסבול מהרעשים ומאיבוד קליטה ושהאיכות שמע תהייה ברמה של CD , זה יעניין אותו מספיק לבדוק היכן עומד כל הסיפור. הדבר זהה גם עם הנושא של גישה לאינטרנט או בכל תחום אחר.
רק שאתה צריך להבין שהטכנולוגיות המדוברות לא נכנסו לישראל לא בגלל שהציבור הרחב לא התעניין בהן, אלה בגלל סיבות אחרות ומאוד מובנות למי שעוסק בתחום התקשורת בישראל ואחד כזה גם מבין למה הן לא יכנסו גם בהמשך. כך שאפשר עד מחר לטחון מיים ולפרסם עוד ועוד כתבות על מה שיש להם שם ואין לנו כאן וזה לא ישנה מאומה, גם, אם כל הציבור ממש, אבל ממש ירצה את מה שאין כאן. :lol:

אני יכול להוסיף עוד לרשימה עוד טכנולוגייה שלא קיימת בישראל בשימוש רחבף אבל כזו שנמצאת בכל זאת בשימוש במקומות בודדים כאן, אם זה מה שרצית על מה שהייה כאן בניסיו. וזה אפילו לא בניסוי אני משתמש בזה בצורה סדירה. מדובר על חיבורי Ethernet במהירויות של 400GBPS . בידיוק לפני מספר שבועות הזמנתי בין שני אתרים שקיים בכל אחד מהם DATA CENTER נפרד, אבל שצריך להיות מחובר לשני והם מרוחקים אחד משני גאוגרפית במרחק של כמה עשרות קילומטרים, הזמנתי בינהם חיבור ישיר של סיב אופטי פיזי מבזק ועל הסיב זה הפעלתי שמונה ערוצים שכל אחד מהם הוא 400GBPS , כי המתגים במקומות אלה תומכים בזה.

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #12 

liorp כתב:חוסר קיום שידור HD בעידן פלוס זו דוגמא מצויינת איך הבלאגן הישראלי חוגג.
עד שהנושא הזה ייפתר הטכנולוגיה של שידורים קרקעיים לא תהיה רלוונטית. כבר היום היא פחות רלוונטית.
מזלנו שהאינטרנט יחסית סביר במדינה ומסוגל להתמודד עם וידאו בסטרימינג. וגם הדור הצעיר יותר פחות צופה בטלוויזיה בערוצים לינאריים, כך שעידן+ פחות רלוונטי להם.
...
·
כלל לא מדובר כאן על "בלאגן" כלשהוא כהגדרתך, אלה על החלטה מושכלת, שגם הסברתי לך מה היא כבר לפני שנים. וכבר אז משום מה המשכת לכתוב שעוד מעט כן יתחילו להעביר את שידורי HD בעידן פלוס, למרות כל ההסברים. גם הסברתי למה לא כלכלי ולא סביר להעביר שידורי טלוויזייה דרך אינטרנט, וגם זה כנראה לא עזר יותר מדי.

מיכאל25
טרול
טרול
נתן תודות: 5 פעמים

נושא שלא נקרא #13 

קשה לי להאמין שאין טכנולוגיה שיש בעולם ושאין בישראל,
הכי הרבה הטכנולוגיה הזאת מוגבלת רק לבעלי עסקים או לשירות ביטחוני או לצורך ניסוי.

yogiman (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #14 

@sys_admin
·

אני חלילה לא רוצה לדרדר את הדו-שיח שלנו לוויכוח, אבל אני בתחושה שאתה בכלל לא מבין למה אני מתכוון, אז אני חש צורך לחדד עוד יותר את הנקודה.

העניין הוא פשוט, יש טכנולוגיות שנקרא להן לצורך העניין טכנולוגיות "פרופיל גבוה" ולעמתן יש טכנולוגיות "פרופיל נמוך". ההבדל ביניהן הוא עד כמה חייה של סבתא בת 75, לצורך הדוגמא, שאין לה מושג קלוש בטכנולוגיות מתקדמות, יושפעו מכניסתה של אותה טכנולוגיה לארצנו. DAB למשל, לו הייתה נכנסת לארץ, הייתה משפיעה מאוד. היא הייתה דורשת מאנשים ללכת ולקנות מקלטי רדיו חדשים. הסיבים האופטיים של בזק גם כן, מכיוון שבזק היא חברת התקשורת הגדולה בישראל. ביום שבזק יחליטו שהם מפעילים את הרשת האופטית שלהם הם ייצאו בקמפיין ענק שלא נוכל להתחמק ממנו. הפרצוף של גידי גוב יהיה מרוח על כל שלט חוצות בארץ ואנשים ירוצו להתחבר לשירות החדש כי בזק תדאג לספר להם כמה זה ישנה להם את החיים (גם אם זה לא לגמרי נכון). מסיבה זו הרשת של האופטית של פרטנר, חברה פחות נחשבת בתחום התקשורת הקווית, היא לא ממש "פרופיל גבוה". כשאתה כותב לי על MMDS אני מסיק מזה שאתה בכלל לא מתחיל להבין למה אני מכוון, וחבל, אחרי הכל אני פה כדי להיעזר בכם.

לענייננו. אני אולי לא עבדתי אף פעם בתעשיית הטכנולוגיה. אבל אני כן מבין מבנה של אייטם בטלוויזיה או של כתבה של 2,000 מילה בעיתון. אלה דברים שהתעסקתי בהם ועוסק בהם היום.

NegativeIQ
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 11 פעמים
קיבל תודות: 570 פעמים

Re: טכנולוגיות תקשורת שלא הגיעו לארץ

נושא שלא נקרא #15 

yogiman כתב:אני זקוק לזכרונם המשובח של חברי פורום זה לטובת פרויקט שאני מנסה להתחיל עכשיו.

אני מחפש דוגמאות לטכנולוגיות תקשורת שהיו אמורות להכנס לארץ ונתקעו משמעותית ואולי לא נכנסו בכלל, רק בגלל הבלגאן הזה שנקרא "ישראל".

הדוגמא הקלאסית מבחינתי היא שידורי רדיו דיגטליים - DAB - שכמעט היו אמורים להגיע לארצנו (ואפילו היה ניסוי בשנות התשעים) אבל העסק התמוסס עד שנמוג לחלוטין ועקבותיו לא נודעו עד עצם היום הזה.

עוד דוגמא רלוונטית היא הסיבים האופטיים של בזק. זו באמת שערוריה ברמה של ועדת חקירה. אמנם הטכנולוגיה עצמה קיימת בישראל בזכות סלקום ופרטנר שעובדות במרץ על פריסת הרשתות האופטיות שלהן, אבל העובדה שלבזק (וגם להוט, אם כי שם זה סיפור מעט שונה) יש רשת אופטית שכבר פרוסה במרבית הארץ, או לפחות באזור המרכז, אבל לא פועלת כבר שנים רק בגלל הפראנויה שהתשלטה על בזק ומשרד התקשורת בשנים האחרונות והגיעה עד לחדרי החקירות של המשטרה (אבל בזה לא נתעסק, בשביל זה יש עיתונים).

כמובן שהדוגמא הראשונה, זו של הרדיו, רלוונטית יותר מבחינתי מכיוון ששם מדובר על טכנולוגיה שנתקעה לגמרי ובכלל לא הגיעה לארץ. עוד 2-3 דוגמאות חזקות מהסוג הזה יעשו מבחינתי את העבודה.

זכו למצוות וחיים ארוכים. סוף שבוע נעים.
...
היה דווקא ניסוי של DAB בארץ, במשך 11 שנה לא פחות. הכוונה היתה להפעיל DAB באמצעות זכיין אבל בדיוק כמו בעידן פלוס המכרז נכשל כי לא הוגשה אף הצעה. הסיבה שעידן קיים הוא כי הוא תוכנן מראש כפרוייקט ממשלתי, בשל החיסכון העצום בהפסקת השידורים האנלוגיים. אתה יכול לקרוא יותר בערך בויקיפדיה העברית.
אם אני צריך לחשוב על טכנולוגיה מסויימת הייתי נותן את WiMax, שהיא בעצם חלופה אלחוטית לחיבור ה-Last Mile באינטרנט ביתי, כלומר במקום חיבורי ה-DSL / כבלים מהבית שלך לארון התקשורת השכונתי. זה משהו שכבר לא יגיע לארץ אף-פעם כי ברגע שהוחלט על פרישת סיבים מצד אחד וברגע שרשתות LTE סלולריות מגיעות למהירות של WiMax (ורשתות 5G שיגיעו בשנים הקרובות יעברו אותה בהרבה), הטכנולוגיה כבר נחשבת למיושנת ואין יותר פרישה חדשה שלה למיטב ידיעתי בשום מקום בעולם.

שלח תגובה

חזור אל “לווין, כבלים, עידן+”