עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG
google bookmarkסימניית גוגל

מאמרים מהקבוצה

מסך פלזמה פנסוניק 42PHD8

מאמר זה נכתב על ידי עפר לאור
20/04/2006 - 07:00 
 
 

כמו כל שנה, חברות האלקטרוניקה נוטות להכריז על מוצרים חדשים אשר מוצגים לראשונה בתערוכת CES או CEDIA. לאחר זמן מה מגיעים המוצרים לשווקים היפניים והאמריקאים, ובשלב שני לאירופאים ואחרון חביב – אלינו בישראל.

למרות שבשנים האחרונות תקופת ההמתנה הזו פחתה, עדיין ההמתנה ל- 42PHD8 היתה ארוכה ומתישה. הפנסוניק XVS30 היפה הקדימה את סדרת ה-PHD8 ועיכבה מעט את הגעתה ארצה.

ובכן, סוף סוף הגיע המסך הזה ארצה ותמה לה ההמתנה הארוכה. האם ההמתנה היתה מוצדקת?
תקראו ותגלו...


הפלזמה הגיעה עם התקנה (כלומר, טכנאים מקצועיים), למרות שהתקנת המסך פשוטה להפליא. החלק המסובך ביותר הוא הכנסת ה-TERMINALS, ומומלץ לתת למתקינים לדאוג לכך. המסך קל למדי וכולל שתי ידיות בצדדים, מה שמאפשר התקנה פשוטה וקלה לשני אנשים.
הפלזמה כולל שלושה סלוטים, אשר מאפשרים שימוש בסוגי כניסות שונים לפי הצורך. המסך הגיע עם שני TERMINALS, הטרמינל הכפול הרגיל, הכולל כניסות RGBHV דרך מחברי BNC (עובד גם ככניסת קומפוננט), חיבור SVIDEO וחיבור קומפוזיט. בנוסף לסלוטים יש למסך כניסת VGA נפרדת אשר יכולה גם לתפקד (בצירוף כבל מתאים) כחיבור ל-SCART RGBcvS הישר מהממיר של הכבלים או יס.


הטרמינל הכפול תופס שניים מבין שלושת ה-SLOTS, ויכול לתפקד כשתי כניסות (SVIDEO וקומפוזיט משמשים ככניסה בודדת). ה-SLOT הנותר אוכלס על ידי TERMINAL של HDMI. חשוב לציין שטרמינל מסוג HDMI יכול להיכנס ב-SLOT מס' 1 או 2, אך לא בשלישי, ולכן לעיתים יש צורך להזיז את הטרמינל הכפול למקום השלישי.

הדבר הראשון שבדקתי, עם קבלת הפלזמה, הוא תאימות המסך לפורמטים הארופאים של HDTV. כידוע, זו היתה המגבלה העיקרית של ה-PHD7 וכן ה- XVS30. בבדיקה, הכל עלה כשורה, והמסך הראה תאימות מלאה לפורמטים הארופאים.
כזכור, המודל הקודם אשר יובא ארצה, של מסך HDTV מתוצרת פנסוניק, ה- XVS30, קבע תקדים של מסך יפה להפליא ביחד עם מחיר זול ממרבית מתחריו. החזות של ה-PHD8 יותר "מקצועית" מזו של ה-XVS30 שכן פנסוניק ייעדו אותו כמכשיר שיכול גם לשמש כמסך מסחרי וגם כביתי. רבים אוהבים את העיצוב המינימלי הזה, למרות שסדרת ה-VIERA מעוצבת יפה יותר לטעמי.


המסך כולל עיבוד תמונה חדש ומספר שיפורים מעל הסדרה הקודמת אשר ה- XVS30 הינו חלק ממנה. תחילה, מדובר בפאנל מעט חדש יותר, ולכן בחנתי אותו בקפדנות יתרה. מבחינת מדידות, המסך נמדד כמעט זהה ל- PHD7, סביר להניח שמרבית השיפורים נעשו באלקטרוניקה ופחות בפאנל עצמו. במדידות, קיבלתי יחס ניגודיות של כ-550:1 תוך שימוש במדיד מדוייק של Gretag McBeth. המספר, אשר נראה נמוך, נוצר בגלל שלמסך מנגנון הגנה אשר מונע מאיתנו "לקרוע" את המסך. מבחינת שחורים, הם נמוכים למדי (0.08cd/m2) שזה טוב, ובעצם המספר הנמוך נגרם בגלל לבנים.

המנגנון בעצם שומר כנגד צריבת הפלזמה על ידי פתיחה הדרגתית וחסימה של הלבנים הבוהקים בכדי למנוע שימוש יתר בפוספורים, דבר שבעצם גורם לצריבה. מנגנון ייחודי זה, הוא גם אחד הסיבות שבעולם יש דיווחים מועטים בלבד על צריבות במסכים מהדורות האחרונים של פנסוניק. במונחים שאנחנו מכירים, אפשר לייחס ליחס הניגודיות של הפאנל יחס ניגודיות של כ-3000:1, משמעותית טוב מהדור הקודם של המסכים HDTV, כאשר פנסוניק היתה הראשונה בעצם (עם סדרה 7) שהגיעה למספרים בסדר גודל זה במסכי פלזמה HDTV. ההבדל בשחורים בין PHD8 לבין פלזמות אחרות בקטגוריה (NEC 42XR4, למשל) הוא קטן ואינו מורגש בקלות עקב ההתקדמות של החברות האחרות.
המסגרת השחורה (פחם) של המסך משווים לו תחושה של כהות טובה יותר. בגוונים הכהים ביותר של אפור, קל להבחין שהמסך עומד במשימה, ואינו נוטה באופן דרמטי לגוונים אדמדמים. הדבר משווה לאובייקטים, גם בסצינות כהות במיוחד, איכות תלת מימדית ועומק לא רגיל.

המסך אינו נותן תחושה כבדה של הבהוב או DITHERING, גם ממרחק קצר, ולכן ניתן לצפות בו גם ממרחק של מטר וחצי ללא בעיות.

הפלזמה משתמשת "בפילטר אוויר" בדומה למסכים מהדורות הקודמים של פיוניר ו-NEC, דבר שאינו מפריע משמעותית, אלא אם צופים במסך בזוית חדה במיוחד, דבר אשר מקנה כפילות מסויימת לתמונה. יש לציין שהתמונה הבאה עברה עיבוד מסויים בפוטושופ בכדי שאפשר יהיה להבחין בתופעה. בצפיה יומיומית, אין הדבר צריך להפריע.מבחינת פורמטי כניסה, בדיוק כמו מסכי NEC והדורות הקודמים של מסכי פלזמה של פנסוניק, המסך מקבל אות כניסה דיגיטלי דרך HDMI ומסוגל לפענח אותו כ-DOT BY DOT או NATIVE RATE רק בתדר HZ59.94 האמריקאי. הדבר מאפשר חיבור למעבד תמונה או HTPC אך חשוב להקפיד על תדר זה.איכות תמונה של הפלזמה אינה מאכזבת את חובבי פנסוניק. המסך מתפקד יפה בחיבורים האנלוגיים, אולם התענוג האולטימטיבי מתרחש בחיבור הדיגיטלי. חברת פנסוניק הקדימה, כזכור, את כל החברות האחרות עם עיבוד תמונה מתקדם במסכי הפלאזמה שלה. חבל שהחברה לא התקדמה באופן קיצוני מאז, היא עדיין משתמשת במעבד תמונה דומה לזה של הדור הקודם - אבל הוא עומד יפה במבחן הזמן. למסך יש נעילת FILM MODE אשר נטה יותר לכיוון של VIDEO MODE ככניסות PAL, אולם בניגוד למסכים אחרים התמונה נשארה יציבה ולא צפיתי בבעיות COMBING בבדיקות. בשילוב עם נגן בעל יציאה פרוגרסיבית (במקרה הזה, נגן OPPO אשר משמש אותי לבדיקות), השיפור היה משמעותי וניתן היה להבחין בפרטים רבים בדיסק FELLOWSHIP OF THE RING. צירוף של אחד מהנגנים של פנסוניק עצמם יהיה שילוב מנצח, ויש לקוות שיורוקום ירימו את הכפפה וידחפו קדימה את המותג גם בתחום הנגנים, שם פנסוניק מובילים עם מוצרים מצויינים מזה שנים (ה- RP56 שלי מתפקד כמקור DVD ראשי למערכת שלי מזה שנים לא מעטות ללא סימני התעייפות כלשהן...).


אם אתם מתלהבים מאיכות התמונה של המסך עם מקור DVD איכותי, התמונה הופכת מדהימה אף יותר עם מקור HDTV טוב. בבדיקה זו השתמשתי בנגן TVIX 5000 אשר הושאל לי לבדיקה.

אני רק יכול לקונן על כך שהמצלמה שלי פשוט לא מסוגלת להתמודד עם התמונה ולכן צריך לנסות ולדמיין עד כמה טוב יותר התמונה נראית בשטח... תמונה אחת שאפשר לקבל ממנה רמז כלשהו לאיכות התמונה שהמסך מסוגל להוציא, היא התמונה של "לילו" מהאלמנט החמישי, כאשר המקור הוא 1080P והמסך מעבד אותה ועושה DOWNSCALE ל-768. התמונה מסוגלת לגרום לאיש עיוור להתחיל להזיל ריר...
למסך יש פונקציות רבות, כגון הגנה כנגד צריבה (בשיטת WOBBLER המזיז את התמונה לאט לאט, וה-WIPER (או WHITE BAR SCROLL כפי שפנסוניק מכנים תכונה זו), וכן PICTURE IN PICTURE, MULTISCREEN (קיר פלאזמה), טיימר כיבוי, נעילות שונות (בכדי למנוע מילדים או אחרים מלשנות כניסה) וכו'.

השלט שימושי למדי, אך אינו ארגונומי או נדלק בחשיכה. מצד שני הוא מראה על מחשבה רחוקת לכת מצד פנסוניק בכך שהוא כולל פונקציות דיסקרטיות, דבר שהוא החלום הרטוב של כל בעל שלט חכם, או מערכת שליטה חכמה. הפרדה ברורה בין כפתורי הדלקה וכיבוי, וכן גישה נפרדת לכל סוג כניסה, מקל מאוד על הכנסת המסך לסביבה חכמה. הדבר היחיד שהיה חסר לי היה שליטה יותר הדוקה על ה-ASPECT RATIO, לצערי כל ייצרני מסכי הפלאזמה אינם כוללים אופציה זו...

השלט גם כולל אפשרות שליטה על ID של המסך (בכדי לאפשר שימוש של המסך בסביבה בה יש יותר ממסך פנסוניק בודד), דבר נחמד מאוד וחסר לייצרנים אחרים.
שינוי ה-ASPECT RATIO מתבצע על ידי לחיצה חוזרת ונשנית על כפתור ASPECT. המצב המעניין ביותר הוא כמובן מצב JUST, אשר מאפשר הצגת תמונת 4:3 על גבי המסך עם מינימום עיוות.

הדבר מתבצע על ידי מעט עיוות ומעט ZOOM לתוך התמונה. התמונה שמתקבלת (ראה את התמונה למעלה מהסרט "מת לצעוק 3" אשר נצפה בערוץ YES 2 עם מצב JUST - עם פמלה אנדרסון וג'ני מקרת'י) מרגישה טבעית למדי, בניגוד לשחקניות בסרט...

המצב הזה, אשר בד"כ נוטה להשאיר את הצופה עם "מחלת ים" אם וכאשר במאי הסרט בוחר לסובב את המצלמה, לא עושה זאת במקרה זה. התמונה מאבדת מעט מהפרטים מעל הלוגו ומתחת לתרגום, אולם מרבית האנשים לא יחושו במידע החסר, אשר אינו משמעותית שונה מה-OVERSCAN הרגיל של מרבית הטלויזיות הרגילות. היתרון של האופציה הזו היא כמעט שאין עיוות כלשהו בתמונה!

פונקציות ה- PIP במסך הן פשוטות למדי, ומאפשרות בדיקה מה קורה בחדשות במקביל לצפיה בסרט DVD...ועכשיו למדידות הכיול, החלק האהוב עלי. נתחיל מה-COLOR GAMUT.השוואתי את התוצאות שהתקבלו מהמסך למספר מסכים שונים. התוצאות מעניינות. בתחום הכחולים – שם מרבית מסכי הפלאזמה רחוקים מהתקן, פנסוניק היא הקרובה ביותר, מבין המסכים שבחנתי עד כה, לכחול האידאלי של HDTV. כמו פלאזמות אחרות, היא כוללת אדומים וירוקים עמוקים מכפי שהתקן דורש, אולם האדומים שלה עמוקים יותר מאלה של חברות אחרות. מצד שני, הירוקים קרובים יותר לנקודת האידאל, כך שבסופו של דבר, משולש הגמוט כולל בתוכו שטח רב יותר מהיעד שאנחנו מחפשים. המשמעות היא שטווח הצבעים של המסך הוא מצויין ונותר לנו לקוות שבדורות הבאים תצליח אחת החברות לשפר טיפה את עומק הכחולים, מה שישפר עוד את איכות התמונה של פלאזמות ככלל.מבחינת גאמה, המסך כולל מספר אפשרויות. המעניינת מכולן היא גאמה לא תקנית – SCURVE. על כך כתבתי מאמר נפרד, כאשר בעצם פנסוניק היא החברה הראשונה שהכניסה את פונקצית SCURVE למסכים שלה, והיא גם היחידה שמצהירה על כך באופן פומבי. בקיצור, המשמעות של ה-SCURVE היא שהתמונה תכלול יותר פרטים על חשבון דיוק מופחת. SCURVE בעיקר מקריב את הפרטים בגוונים הבהירים לטובת כל שאר הגוונים. ההגיון אומר שפחות מעניין אותנו הפרטים בתמונה של להבה של נר, למשל, לעומת הפרטים על פניו של הילד שמדליק אותו. התכונה נקראית S CURVE מכיוון שהגרף שלה דומה מעט לאות S.הצבעים לא מדוייקים כלל במצב SCURVE


במצב זה ניתן לזהות בקלות יותר פרטים במרכז טווח הגוונים (בין 50IRE לבין 80IRE), ובאמת תוך שימוש בפונקציה זו ראיתי פרטים רבים אשר קשה יותר לראותם במצבים או מסכים אחרים.

כמובן, שבתור וידאופיל, מצב SCURVE אינו מצב קביל עבורי מכיוון שהוא מקריב פרטים בגוונים האחרים ולכן חשוב היה לי לבחון את המסך במצבים שונים שלו.הצבעים יציבים במצב גאמה 2.5 עם מצב WARM

מבחינת דיוק טמפרטורת הצבע, המסך צריך להיות מכוון למצב WARM כאשר במצב זה המסך נוטה לתת טמפרטורה עדיין מעט נמוכה, אשר כוללת כחולים מעט נמוכים ואדומים מעט גבוהים מכפי שצריך.

לאחר כיול ראשוני

לאחר כיול ראשוני

כיול מניב תיקון ראוי (ביצעתי רק סבב ראשוני בכדי לראות בכמה ניתן לשפר את הכיול) והטמפרטורה הופכת באופן עקבי ל-6500K.

מבחינת גאמה, יש לשים מספרים גבוהים מכפי שהמסך עצמו מדווח. במצב 2.2, המסך בעצם מגיע רק ל-1.91, ובמצב 2.5 המסך מציג 2.16 ללא כיול או 2.19 עם כיול. בסופו של דבר, מומלץ להשתמש במסך במצב WARM עם גאמה מכוון ל- 2.5, כאשר כיול ישפר את דיוק הצבעים אף יותר.

הגאמה במצב 2.2

גאמה במצב 2.5 - הרבה יותר מדוייק

כפי שניתן לראות, מבצב 2.5, גראף הגאמה כמעט נותן גאמה 2.2 אידאלי (וזה הרי התקן). לכן, מומלץ בחום להשתמש במצב גאמה 2.5.

גם ללא כיול, הצבת מסך GRAY LEVELS מציג תמונה יפה ללא TINTING של חלק מהפסים, כפי שקורה במסכים אחרים.
מבחינת OVERSCAN, היה דרוש מעט משחק בכדי להתאים את המקור ל-720P50, והייתי ממליץ על מעט משחק עם גודל התמונה אם אתם משתמשים במקור UPSCALING כגון נגן DVD או רסיבר, כאשר מדובר בחיבור HDMI.פונקצית SHARPNESS, במיוחד עבור כניסת ה-HDMI מאוד לא מומלצת וחשוב לשים אותה על ערך 0. ניתן לראות כיצד פונקציה זו מוסיפה פסים לבנים בקצה כל פס (במקור הגוונים עקביים ואין פס לבן בינהם).


יתרונות מסך הפלזמה: עיבוד תמונה מצויין, יחס ניגודיות טוב, טוב גם לצפיה מקרוב.
חסרונותיו: הייתי מעדיף עוד כניסות וידאו, וכן חזות יותר יפה (בסגנון VIERA), פונקצית SHARPNESS חלשה, ופילטר אוויר שאני מקווה שיעלם בהדרגה מכל מסכי הפלאזמה העתידיים. שחורים מעט פחות עמוקים מכפי שהייתי מצפה.
לסיכום, ערך מצויין לכספכם, פנסוניק שוב הצליחה להפתיע עם מסך חד, יפה ומצויין.

המסך הושאל מחברת יורוקום לבדיקה
המחיר הרשמי של המסך: 19,950 ש"ח


נושאים מקושרים

וידאו
וידאו
"מסך פלזמה פנסוניק 42PHD8" | התחבר/צור חשבון | 19 תגובות | חיפוש דיון
אחוז חסימה
צוות האתר אינו אחראי על התגובות אשר נכתבות באתר

משתמשים אנונימים לא יכולים להגיב. אנא הרשם

Re: מסך פלזמה פנסוניק 42PHD8 (דירוג: 1)
על ידי shragi ביום 20/04/2006 - 02:12
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
פנסוניק מאפשרים לשלוט גם ידנית על גודל התמונה מבחינת גובה ורוחב ע"י לחיצה על כפתור POS/SIZE בשלט.Re: מסך פלזמה פנסוניק 42PHD8 (דירוג: 1)
על ידי idobi ביום 20/04/2006 - 05:23
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
עפר תודה על הביקורת - היה מאוד מהנה לקרוא!
שאלה קצת דבילית - תוכל לומר כמה מרווח יש בין השולחן לתחתית המסך? אני מקבל PWD8 עם אותם רגלי ברווז ורוצה לבדוק אם הסנטר וממיר 3100 נכנסים מתחת. תודה :-)550:1 נראה נתון מאוד נמוך! (דירוג: 1)
על ידי israeli2k ביום 20/04/2006 - 07:38
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
אז התחום הדינמי האפקטיבי (זה שניתן להפיק ללא פגיעה משמעותית במסך) של פלזמות צר בהרבה מ- LCD ממוצע בימינו, לא? גם ה- GAMUT לא נראה מרשים במיוחד, כך נדמה לי - יש מסכי LCD שמכסים 100% מ- sRGB למיטב ידיעתי.

אז איפה בדיוק הייתרון הטכנולוגי של פלזמות על LCD בא לידי ביטוי בימינו?Re: מסך פלזמה פנסוניק 42PHD8 (דירוג: 1)
על ידי rafib65 ביום 20/04/2006 - 07:38
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
היי עופר
יש לי את אותה הבעיה של מיעוט כניסות עם ה- PWD8. אתה יכול להרחיב לגבי כבל VGA-SCART? איפה קונים (לא מצאתי בזאפ)?Re: מסך פלזמה פנסוניק 42PHD8 (דירוג: 1)
על ידי orenhazan ביום 20/04/2006 - 11:23
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
שאלה לעופר האם יש סיכוי שתבחן את ה LG PX4Re: מסך פלזמה פנסוניק 42PHD8 (דירוג: 1)
על ידי lito ביום 20/04/2006 - 11:38
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
HDMI ב 59.97 HZ? מה זה אומר על HD DVD/BD ב 50HZ או שידורים של HD בישראל?Re: מסך פלזמה פנסוניק 42PHD8 (דירוג: 1)
על ידי ranh ביום 07/08/2006 - 10:00
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
האם מכשיר זה זהה ל-42PHD8UK

http://www.amazon.com/gp/product/B000B7VB3W/104-3524387-9455934?v=glance&n=172282
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

4.8
(20) הצבעות

בהקשר זה

 הקלטת HDTV
 מזרימדיה מול HTPC
 ביקורות HDTV
 הסקירה המלאה על yesMax HD
 עוד על 4K ו-UHD


המאמר הפופולרי ביותר בתחום 4K ו-UHD:
מזרימדיה: Popcorn Hour A-110
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht