עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

SVS SB13 Ultra - לא לוקחים שבויים

מאת: איתי חזום
30/07/2013 - 23:00 
 
 

על היצרן 

SVS היא יצרנית שהוקמה ב- 1998 על ידי Stimpson Ron(ה S) ו- Tom Vodhanel (ה- V). הרעיון היה לייצר סאבוופרים טובים ובעלי תמורה גבוהה למחיר. שנים עברו ו- SVS כבר נחשבת ליצרנית אודיו מוכרת ובעלת שם בכל הקשור לסאבוופרים. כיום החברה מייצרת לא רק סאבוופרים גדולים, אלא גם כאלו במידות קטנות ואפילו רמקולים מושקעים. 

SVS SB13 Ultra - שוב פעם קורא תיגר

SVS התחילה ונשארה חברת ID, כלומר Internet Direct, משמע הם מוכרים אך ורק דרך האינטרנט וישירות לצרכן. מה שכן, מחוץ לארה"ב ישנם כבר סוחרים רישמיים שמאפשרים ללקוח "לטעום" את המוצר לפני הרכישה. חשוב לציין, יצרני סאבוופרים בשיטת ה- ID כל הזמן צצים ונעלמים, אבל SVS עדיין חיים ונושמים. 

SVS SB13 Ultra - שוב פעם קורא תיגר

על הסאבוופר 

Ultra תמיד היה השם שניתן לסדרות הבכירות של SVS וגם פה זה לא שונה. ה- SB13 הוא הסאבוופר בתיבה סגורה הגדול והיקר ביותר ש- SVS מציעים. אפשר להסתכל על ה- SB13 כעל הגרסה הסגורה של ה- PB13, אך בפועל מדובר בסאבוופרים מעט שונים, שכן ה- SB13 משתמש בדרייבר מעט שונה ובתיבה קטנה יותר. 

SVS SB13 Ultra - שוב פעם קורא תיגר

התיבה: ה- SB כלומר Sealed Box מגיע כאמור בתיבה סגורה (על תיבות אפשר לקרוא כאן). התיבה אמנם מעט גדולה יותר מהסאבוופר הממוצע, אבל מספיק רק בשביל להכיל את המגבר, הדרייבר (הוופר) ומעט נפח האוויר שמשמש אותו. פנים התיבה כולל מילוי צמר וצלע חיזוק מרכזית אשר גם עוזרת לתמוך בדרייבר על ידי חור שדרכו נכנס ה- Motor של הדרייבר. 

SVS SB13 Ultra - שוב פעם קורא תיגר

התיבה מוצעת או בגימור עץ שחור או בגימור שחור מבריק כמו של היחידה שהגיעה למבחן. הגימור נראה מצויין ולא מצאתי בעיות איתו. התיבה מעוגלת בקצוות, מה שמעניק לסאבוופר מראה מעט יותר מעודן. המגבר והדרייבר מורכבים Flush ולא בולטים החוצה ובתחתית ישנן רגליות גומי שמתאימות למרצפות וגם לפרקט.  

SVS SB13 Ultra - שוב פעם קורא תיגר 

חלקו הקידמי של ה- SB13 כולל גריל כיסוי מאסיבי ממתכת. בשונה מדגם ה- PB13 בו הגריל נצמד לתיבה עם מגנטים, פה כבר מדובר על גריל קלאסי שנכנס לתעלות מותאמות בתיבה. הגריל מעוקל על מנת לאפשר לדייבר חופש עבודה, לא מגן על הדרייבר מאבק, אבל כן מגן עליו מפגיעות פיזיות. הגריל עצמו נצמד היטב לתיבה ולא יוצא בקלות. 
 

SVS SB13 Ultra - שוב פעם קורא תיגר

הדרייבר: ה- SB13 מגיע עם אחד הדרייברים היותר מרשימים בתחום. מדובר ביחידה בקוטר 13.5 אינץ' שתוכננה ומיוצרת על ידי SVS. הדרייבר כולל Basket או "שלד" בעיצוב יחודי ועשוי מ- Cast Aluminum במקום ה- Stamped Steel הזול יותר, סליל בקוטר 3 אינץ', ממברנה מתרכובת Rohacell, ו- Motor עם שרוול נחושת פנימי - תוספת שמגיעה בדרך כלל רק עם הדרייברים הטובים יותר ומשמשת להפחתת השראות ועיוותים.

SVS SB13 Ultra - שוב פעם קורא תיגר 

במבט חטוף עושה רושם שה- SB13 משתמש באותו הדרייבר כמו של ה- PB13, אבל מבט בוחן מראה שאלו אמנם דרייברים מאותה המשפחה, אבל שונים בפועל. ההבדל העיקרי הוא שהדרייבר ב- SB13 כולל Motor בטופולוגיית Overhung הנפוצה בה הסליל תמיד נמצא מחוץ למרווח המגנטי, בעוד שהדרייבר ב- PB13 כולל Motor בטופולוגיית Underhung בה הסליל תמיד נמצא בתוך המרווח המגנטי. לפי SVS, הדרייבר ב- SB13 מותאם יותר לעבודה בתיבה סגורה ולכן הוא תוכנן בצורה הזו.

SVS SB13 Ultra - שוב פעם קורא תיגר 

חיצונית הדרייבר נאה למדי, כולל ממברנה ללא כיסוי אבק ועם סראונד (הטבעת מסביב לממברנה) "שתפור" לממברנה, מה שעוד מוסיף לחזות הנאה. אציין לטובה את הסראונד שהגומי שלו הזכיר לי את הריח של צמיגים חדשים...

המגבר: ה- SB13 כולל מגבר בטופולוגיית Class D שמסוגל לספק לדרייבר כ- 1000W RMS (3600W Peak). המגבר שייך לסדרת ה- Sledge של SVS, מה שאומר שהוא כולל DSP, מגיע עם עקומת EQ ספציפית שמותאמת לדרייבר שבדגם הזה, ועוד תכונות נוספות כגון:  

 • תצוגה דיגיטלית מוארת.
 • פילטרים שונים לקרוסאובר Low pass ו- Highpass.
 • שני PEQ (אקולייזר פרמטרי) לכיוון ידני. שימושי למי שאין Room correction.
 • אופצייה ל- Delay עבור תיאום עם הרמקולים הקידמיים. שימושי למי שאין רסיבר סראונד.
 • כיוון פאזה בקפיצות של 15 מעלות.
 • מנגנון Room Compensation שמיועד לכוון את עקומת הסאבוופר לפי דרישות או טעם אישי.
 • כניסות ויציאות מסוג XLR ו- RCA.
 • מצב On קבוע או Standby אשר מדליק את הסאבוופר בזמן כניסת סיגנל.
SVS SB13 Ultra - שוב פעם קורא תיגר

לפי היצרן,  מכיון שהמגבר עובד בשיטת SMPS או Switched-Mode Power Supply, אין צורך בשנאי גדול וניתן להסתפק בשנאי קומפקטי וקל משקל ללא ירידה ברמת הביצועים. אציין שאני אמנם רגיל לראות המון דבק על הלוח האלקטרוני של מגברים בסאבוופרים, אבל לא ציפיתי לכל כך הרבה בסאבוופר ברמה הזו.  

השימוש במגבר פשוט למדי, ישנו בורר אחד בלבד שמשמש לניווט בין התפריטים והאופציות, כאשר לחיצה עליו מכניסה את המשתמש לתפריטי משנה וכן הלאה.  

SVS SB13 Ultra - שוב פעם קורא תיגר 

מפרט טכני

 • סוג תיבה: Sealed
 • תחום תדרים: 20-460Hz +/- 3dB
 • מגבר פנימי: 1000W RMS, 3600W Peak, מסוג Class D
 • דרייבר: אחד בקוטר 13.5 אינץ'
 • קרוסאובר: 31-125Hz (עם שיפועים שונים לבחירה).
 • Room Correction: ידני עם שני PEQ מלאים.
 • מידות: 441 מ"מ רוחב/גובה/עומק.
 • משקל: 41.8 ק"ג.  

מדידת Frquency Response 

על Frequency response אפשר לקרוא כאן.  

SVS SB13 Ultra - שוב פעם קורא תיגר

סאבוופרים בתיבה סגורה בדרך כלל כוללים עקומה חלקה ומאוזנת וה- SB13 לא יוצא דופן. הסאבוופר נראה מאוזן ויורד בערך ל- 22Hz. ה- SB13 יתאים לחיתוך עם רמקולים גם מעבר ל- 100Hz, אבל אני לא רואה את המשתמשים הפוטנציאלים עושים את זה. 

האזנה 

רסיבר: Onkyo TX-NR818.

רמקולים: GoldenEar Triton Two. 

האזנה לסאבוופר נעשתה בסלון ישראלי ממוצע, 3.25 מטר רוחב על 10.5 מטר אורך (7.5 בנקודה מסויימת), עם ישיבה לרוחב החדר, כאשר הסאבוופר מוקם בנקודה הכי מוצלחת שמצאתי.

לא נעשה שימוש במערכת האודיסי שברסיבר על מנת לשמור על שוויון, הסאבוופר נחתך ב- 80Hz, וכוון בעוצמה גבוהה יותר יחסית לשאר הרמקולים במערכת, זאת על מנת לקבל אומדן מדוייק יותר לביצועים שלו, וללא "מיסוך" של שאר התדרים שמגיעים מהרמקולים. האזנה נעשתה גם עם מוזיקה וגם עם סרטים. 


 

SVS SB13 Ultra - שוב פעם קורא תיגר

Andrea Zonn - Better be Home Soon: מדובר בקטע שקט מהאלבום Love goes on. קטע שקט, אבל עם קיק בס לא נורמלי. ה SB13 עשה בדיוק מה שציפיתי לשמוע, והפיק את הקיק בס בצורה רכה וחלקה. גם כאשר נכנסו בסים נוספים לקטע לא הורגשה ירידה בביצועים או חוסר איזון.

SVS SB13 Ultra - שוב פעם קורא תיגר 

Fortunedsouls - Priorconvictions: קטע אלקטרוני קצבי ושופע בבסים. בדומה לקטע הנ"ל, גם פה ה SB13 עשה עבודה מצויינת. הבסים היו עמוקים, רכים, ו... אווריריים. כן, ככה הייתי מתאר את זה. 

SVS SB13 Ultra - שוב פעם קורא תיגר

Master & commander: הקרב הראשון מול ה Acheron הוא קטע הדגמה קלאסי לסאבוופרים, ולא יצא לי לבחון סאבוופר שבעוצמה כזו או אחרת לא נכנע תחת הלחץ. בהתחשב בגודלו הפיזי, ה SB13 שוב פעם לא אכזב. לשם השוואה, הוא הצליח לשמור על בסים רכים והדוקים ברמה כזו שאף אחד מהדגמים במבחן הסאבוופרים הקבוצתי לא הצליח. כן, אם נסחפים עם הווליום אפשר להגיע די מהר לגבול הביצועים של הסאבוופר הזה, אבל בשביל הגודל זה עדיין מרשים.  

SVS SB13 Ultra - שוב פעם קורא תיגר

Batman - The Dark Knight: סצנת המרדף במנהרה היא בעיני סצנת הדגמה קלאסית לא רק בסאונד, אלא גם בתמונה. ה SB-13 בשום שלב לא נשמע "קופסאתי" או "בומי", ונתן הרגשה של בסים שנותנים טפיחה עדינה על החזה במקום בעיטה גסה וחדה. זו לדעתי אחת היכולות שמבדילות בין הסאבוופרים הטובים לטובים יותר. 

SVS SB13 Ultra - שוב פעם קורא תיגר

Ip Man: הקרב הראשון בין Ip man ל Jin Shanzha רק מראה לאיפה התקדם הסאונד בסרטי אומניות לחימה. במקום מכות שנשמעות ברמקולים כמו אקדח קפצונים או סטירות לחי, פה כל תזוזה קטנה של השחקן והסאבוופר כמעט מתפוצץ. ה SB13 עשה עבודה נאמנה, החל מהרעד שמושמע כאשר מישהו רק מזיז את הידיים שלו באוויר, ועד בעיטות הכסאח.

השוואות למתחרים

ה- SB13 כמובן אינו הסאבוופר היחידי שעובד בתצורת תיבה סגורה > מגבר חזק > דרייבר מאסיבי. המתחרה הראשון שקופץ לי לראש הוא מן הסתם ה- JL Audio F-113 שלמיטב ידיעתי הוא הסאבוופר הביתי היחידי שגם משתמש בדרייבר בקוטר 13.5 אינץ'. קשה לי להשוות את שני הדגמים באופן ישיר מכיון שאת ה- F-113 בחנתי בזמנו בתנאים שונים, אבל בהתבסס על הערכות שלי ומדידות שראיתי, ל- F-113 יש יתרון קטן בביצועים כאשר הסאבוופרים נדחפים לקצה גבול היכולת שלהם. 

ה- F-113 אמנם כולל מערכת Room Correction עם מיקרופון שמצורף לסאבוופר, אבל זו מערכת מאד פשוטה ובסיסית, וה- PEQ שכלולים ב- SB13 דווקא יאפשרו תוצאה עדיפה לדעתי. ה- F-113 גם כולל איכות בניה ורכיבים יותר טובה, אבל זה משהו שאני מצפה לקבל בעבור מחיר כמעט כפול מה- SB13. 

השוואה יותר קלה תהיה עם ה- Velodyne DD15 plus שנבחן בתנאים דומים ל- SB13. ה- DD15 אמנם כולל מערכת כיול משוכללת, אבל היא אינה מוצלחת במצב אוטומטי ומאד לא נוחה לשימוש במצב ידני, הסאב מגיע עם שלט רחוק, כולל איכות בניה דומה לזו של ה- SB13, אבל פחות מוצלחת מזו של ה F-113. 

ה DD15 יותר גדול, מגיע עם דרייבר בקוטר 15 אינץ' ויורד יותר נמוך, אבל בפועל הוא יספק לדעתי ביצועים רק מעט יותר טובים מה SB13 ורק מתחת ל 30Hz, וזאת בתמורה לאיזון טונאלי פחות חלק ומאוזן מזה של ה SB13. העניין הוא שבסופו של דבר גם ה DD15 נמצא בסקלת מחיר הרבה יותר גבוהה מזו של ה- SB13. 

מה לגבי ה- PB13? פה כבר מדובר על דגם מאותה המשפחה אבל כזה שמגיע בתיבת Ported גדולה. בכל הקשור ליכולת אבסולוטית, ה- PB13 מנצח, שכן הוא מסוגל לרדת יותר נמוך ומפיק בסים יותר חזקים ויותר נקיים. גם פה מדובר על פשרות, מכיון שה- PB13 הרבה יותר גדול, הרבה יותר כבד וגם יותר יקר.  

SVS SB13 Ultra - שוב פעם קורא תיגר

סיכום 

המסקנה היא מאד פשוטה - ה- SB13 הוא סאבוופר מצוין וגם מהווה תמורה טובה למחיר. היצרן השקיע איפה שצריך והביצועים בהתאם. ה- SB13 לדעתי אינו סאבוופר גדול בשביל הבסים שהוא מספק, הוא מגיע עם די והותר תכונות ואפשרויות כיוון בשביל לספק את המשתמש הממוצע וגם נראה יחסית טוב בשביל סאבוופר. 

מי שמעוניין ב- SB13 או בכל דגם אחר של SVS, צריך לזכור שחוץ מביקור אצל משתמשים קיימים, אין לו דרך להאזין למוצר לפני רכישה ואם וצצות בעיות עם המוצר, אין יבואן שמחזיק מעבדה מקומית. במידה וכל זה לא מפריע, היתרונות בהחלט ברורים.

מוצרי SVS נמכרים ישירות לצרכן וניתנים לרכישה דרך אתר היצרן

מחיר מומלץ לצרכן: $1600 לא כולל משלוח ומיסים. 


לדיון בנושא: SVS SB13 Ultra - לא לוקחים שבוייםעוד מ: HazooM
תגיות


דרגת קושי: 5
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 מגברים: הסבר
 פורום רב ערוצי
 רמקולים ושמע - חלק א'
 ביקורות אודיו
 עוד על אודיו


המאמר הפופולרי ביותר בתחום אודיו:
רמקולים ושמע - פרק א´ בסדרה
למאמר זה בפרקים
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht