עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

רמקולים לסטריאו - KEF R300 - פשוט KEF להאזין

מאת: איתי חזום
16/09/2013 - 23:40 
 
 

על היצרן 

KEF הוא יצרן רמקולים אנגלי ותיק שנוסד ב 1961 על ידי Raymond Cooke. Cooke, מהנדס חשמל במקצועו עבד ב- Wharfedale (גם יצרן רמקולים), אבל החליט לעזוב כדי להקים חברה משלו לתכנון ויצור רמקולים.

 KEF R300 - פשוט KEF להאזין


KEF ידועים במגוון של חידושים וטכנולוגיות בתחום הרמקולים. בתחילת שנות ה 70 הם היו הראשונים שהשתמשו במחשבים על מנת לתכנן ולבדוק רמקולים, הם עבדו במשך תקופה ארוכה עם ה BBC ותכננו בשבילם מספר מוניטורים מפורסמים, וכמובן הם מזוהים עם השימוש בדרייברים קואקסיאלים בהם הטוויטר מותקן במרכז הוופר, מה ש KEF מכנים Uni-Q. כיום החברה בבעלות של GP Acoustics שבבעלות של קבוצת Gold Peak מהונג קונג.

KEF R300 - פשוט KEF להאזין 

למי שתוהה, KEF זה ראשי התיבות של Kent Engineering & Foundry, שמה של החברה ששכנה אותו המיקום של KEF לפני שאלו פתחו את המפעל.

על הרמקולים

KEF R300 - פשוט KEF להאזין 

סדרת ה R ממוקמת שלב אחד לפני סדרת ה Reference של היצרן. מדובר בסדרה מכובדת עם כתשעה דגמים כולל: מדפיים, רצפתיים, סנטרים, סראונד, וסאבוופר אחד.  דגם ה R300 הוא המדפי הגדול של הסדרה ובדומה לרוב הדגמים, מגיע בתצורת 3way. הרמקול אמנם נראה סטנדרטי במבט ראשון, אך הוא טומן בחובו מספר מאפיינים מעניינים שלקוחים מדגם ה Blade - ספינת הדגל של היצרן.

 

KEF R300 - פשוט KEF להאזין 

הדרייבר: הוופר/מידריינג' בכל הדגמים של הסדרה (וברוב דגמים של היצרן) משתמש בעיקרון ה Coaxial, כלומר Co - שותף, לאותו ה Axis - הציר. בדרייברים מהסוג הזה, הטוויטר נמצא במרכז הוופר מה שמסוגל להפיק מספר יתרונות כגון:  

 • מקור סאונד אחד או Point source, שאגב, מצוין גם להאזנה מקרוב (Nearfield).
 • פוטנציאל לפיזור סאונד אחיד ותואם בין שני הדרייברים תודות לממברנה של הוופר שמשמשת כ Waveguide (סוג של שופר).
 • הממברנה בוופר מעניקה פיצוי אקוסטי לטוויטר, מה שעוזר להפחית עיוותים ואף מאפשר לחתוך את הטוויטר בתדר נמוך יותר בקרוסאובר במידה ומעוניינים. 

 KEF R300 - פשוט KEF להאזין

עיקרון הקואקסיאל אינו נפוץ במיוחד בתחום הביתי, אבל דווקא כן משהו שרואים הרבה ברמקולים לרכב, שמטעמי חיסכון במקום ועלויות, רבים מהם מגיעים עם טוויטר במרכז הוופר. ההבדל בין אלו למה שיש ב R300 נובע בתכנון עצמו. 

דרייבר הקואקסיאל ברוב דגמי הסדרה תוכנן בצורה מאד מוקפדת על מנת ליצור קו חלק מהטוויטר עד לקצוות הוופר עצמו, זאת על מנת למקסם את אופן פיזור הסאונד, ולהפחית בעיות של דיפרקציה. 

וופר המידריינג' בעל Motor במידות נדיבות, וכולל סליל גדול מהרגיל על מנת לאפשר מרחב מספק עבור התקנת הטוויטר שיושב במרכז הממברנה, זו אגב, בעלת שטח קטן יותר מוופר רגיל שכן הטוויטר תופס את כל השטח במרכז. 

ה Waveguide: הטוויטר בכל דגמי הסדרה, כולל Waveguide שמכונה Tangerine (אני מניח עקב צורתו) ומיועד לעזור בפיזור התדרים הגבוהים, מה שבתמורה עוזר להרחיב את הבמה שהרמקול מפיק.

KEF R300 - פשוט KEF להאזין

 

ה R300 הוא כאמור רמקול בתצורת 3way כלומר וופר לבס, וופר למידריינג', וטוויטר לטרבל. הסידור אינו נפוץ ברמקולים מדפיים, אך ישום נכון שלו מאפשר לקבל רמקול מדפי אשר מסוגל להפיק סאונד יותר נקי בעוצמות גבוהות, בסים יותר מוצלחים, ופיזור סאונד יותר אחיד.

מאחור: חלקו האחורי של ה R300 בעל סידור סטנדרטי שכולל Port ושני זוגות של טרמינלים, אבל במקום להשתמש בגשר המתכת הנפוץ (והמעצבן), ישנם שני בוררים שמשמשים לבחירה בין מצב Single wire ל Biwire/Biamp.

KEF R300 - פשוט KEF להאזין 

בחבילה מצורפים פלאגים מספוג לסגירה של ה Ports במידה והמיקום של הרמקול יוצר בסים מוגזמים מדי לטעמו של המאזין. נא לשים לב, סגירה של ה Ports אינה אומרת שהרמקול מתאים להתקנה בנישה סגורה. לרמקולים מצורף גריל בד שחור מגנטי וסטנדרטי למראה. 

למרות שמדובר פה ברמקול מדפי "מלבני" רגיל, ה R300 הוא לדעתי מדפי נאה ביותר תודות לטאצ'ים הקטנים שבעיצוב שלו. הגימור המבריק עשוי טוב וקיים גם בלבן או בגווני עץ, הטוויטר בעל Waveguide ה Tangerine היפה, וממברנת הוופר שאינה כוללת כיסוי אבק, ומגיעה עם סראונד (הטבעת מסביב לממברנה) הפוך שמוסתר על ידי טבעת כסופה, מה שנותן את האשליה היחודית של וופר "חסר סראונד".  

מפרט טכני  

 • טוויטר: 25 מ"מ עם ממברנה מאליומיניום.
 • מידריינג': 125 מ"מ עם ממברנה מאליומיניום.
 • וופר: 165 מ"מ עם ממברנה מאליומיניום.
 • תדר חיתוך בקרוסאובר: 2.8kHz, 500Hz.
 • עכבה: 8Ω (מינימום 3.2Ω).
 • טווח תדרים: 50Hz-28kHz  ±3dB.   
 • רגישות: 88dB.
 • עוצמת הגברה מומלצת: 25-120W.
 • מידות: גובה 385mm, רוחב 210mm, עומק 345mm.
 • משקל: 12kg. 

מדידות 

הערות:  

 • המדידות האלו מיועדות להראות רק חלק מהתנהגות הרמקול, ולעשות זאת ללא ההשפעה של חדר כזה או אחר, וטעמו האישי של המאזין.
 • המדידות האלו אינן מראות בשום אופן כיצד רמקול ישמע בחדר, או איך הוא יגיב לציוד אליו הוא משודך.
 • אלו רק חלקים בודדים ממכלול הפרמטרים שמרכיבים את הסאונד שרמקול מפיק.

עכבה 

על עכבה אפשר לקרוא כאן. עכבה מסוגלת להראות לנו כמה הרמקול "קשה" להנעה בשביל המגבר, האם ישנם רזוננסים לא רצויים ברמקול,
לאיזה תדר מכוון ה Port (מה שרומז כמה נמוך הרמקול מיועד לרדת בבסים), ועוד.

KEF R300 - פשוט KEF להאזין
קו אדום: עכבה
קו שחור: פאזה

ה R300 מעט קשים להנעה מהממוצע. העכבה המינימלית היא 3.2Ω בתחום המידריינג' הנמוך ובבסים, בדיוק כמו שרשום במפרט הטכני. תדר הכיוון של ה Port האחורי עומד על 45Hz, מה שרומז על בסים מעט יותר עמוקים מהממוצע לרמקול מדפי.

KEF R300 - פשוט KEF להאזין
קו אדום: עכבה
קו שחור: פאזה

עם הכנסת הפלאג המצורף ל Port האחורי, ה R300 הופך לרמקול מעט יותר קל להנעה ופחות מעמיס בתחום תדרי הבס. לדעתי זה פיתרון טוב למי שיריץ את ה R300 עם סאבוופר בחיתוך הנפוץ ב 80Hz


Frequency response

על Frequency response
אפשר לקרוא כאן. פה ניתן לראות דברים כגון האיזון הטונאלי של הרמקול, כמה נמוך הוא יורד בבסים, האם ישנם רזוננסים לא רצויים, ועוד.

KEF R300 - פשוט KEF להאזין
קו שחור: Port פתוח
קו אדום: Port סגור

ה R300 הם בסה"כ רמקולים מאוזנים למדי, אפילו מעט סלחניים.

הרמקולים אמורים להפיק בסים עד לאיזור ה 40Hz, שזה מעט יותר טוב מהממוצע. זה אמנם נראה כאילו הבסים עולים ככל שיורדים בתדר, אבל זה נובע משיטת המדידה ופיצוי סטנדרטי שנמצא בקרוסאובר של הרמקול. בפועל הבסים שטוחים יותר. עם Port סגור הרמקול עדיין יורד מספיק נמוך בשביל להתאים לחיתוך באיזור ה 80-100Hz במידה ומעוניינים בשידוך עם סאבוופר.

Frequency Response Off Axis

Frequency response מחוץ לציר הישר מול הרמקול. פה ניתן לראות את אופי פיזור הסאונד של הרמקול, מה שיכול להעיד על אופי הבמה שהרמקול מפיק, על האיזון שיכולים לקבל בחדר ההאזנה, והאם יותר כדאי להאזין לרמקול כשהוא מונח ישירות אל המאזין (Toe in) או שעדיף להטות אותו מעט ( Toe out).

KEF R300 - פשוט KEF להאזין
קו שחור: הציר הישר מול הרמקול
קווים נוספים: 15, 30, ו 45 מעלות מחוץ לציר הישר

ה Power response הוא מה שמבדיל רמקולים בסגנון של R300 משאר "העדר". רמקולים שמגיעים בתצורת וופר + טוויטר כיפתי רגיל בדר"כ לא יכללו פיזור אחיד, זאת עקב פיזור סאונד שונה בין שני הדרייברים, אך במקרה של ה R300 הקואקסיאלי זה סיפור שונה.

תודות לפיזור סאונד אחיד ומלא, וללא ירידה חדה בתדרים הגבוהים, לרמקול יש פוטנציאל להפיק במה רחבה ומאוזנת. הסאונד נחלש בצורה יחסית ליניארית ככל שיוצאים מהציר הישיר, וזה בתמורה ישפיע גם על האיזון שיתקבל בחדר.

אגב, ניתן לראות שהרמקולים מפיקים עקומה יותר מאוזנת דווקא כאשר יוצאים מעט מחוץ לציר הישר, מה שאומר שהם מומלצים להאזנה עם מעט הטייה לצדדים (Toe out), אך הנושא נתון לשיקול המאזין.


האזנה

האזנה נעשתה בסלון ישראלי ממוצע, 3.25 מטר רוחב על 10.5 מטר אורך (7.5 בנקודה מסויימת).
כל רמקול מוקם כ 30 ס"מ מהקיר האחורי, מספר מטרים מהקירות הצדדיים ועם מעט הטייה לצדדים (Toe out). 

ציוד:  

 • ממיר DAC משולב עם קדם מגבר: Burson audio HA-160D.
 • מגבר הספק: Emotiva XPA-2. 

על מנת לתאר במילים יפות את חווית ההאזנה שלי, קיים פה ושם שימוש במונחים סובייקטיביים כמו בהיר/קטיפתי/חד/במה וכו', אלו נתונים לפרשנות אישית, ולכן אינם תמיד מתארים את מה שאתם חושבים שזה אומר. מדובר על הרשמים האישיים שלי, עם המוזיקה שאני בחרתי, עם הציוד שברשותי, וחדר ההאזנה שלי, ולמישהו אחר עם טעם מוזיקלי אחר, ציוד אחר, וחדר אחר הרמקולים יכולים להישמע שונה לגמרי, אז נא לקחת את זה בחשבון. מי שרוצה לדעת אם הרמקולים נשמעים לטעמו פשוט יצטרך ללכת ולהאזין להם.


 KEF R300 - פשוט KEF להאזין


Loreena Mckennitt - TheMask and the Mirror: בקטע אינסטרומנטלי מצוין כמו Marrakesh Night Market ה R300 היו במיטבם. הסאונד היה קריסטלי, הפרדת הכלים היתה מעולה, והיתה תחושה של מרחב ועומק. אותה תחושת מרחב המשיכה עם הקטע Prospero's Speech שנשמע גדול למדי למרות קול הסופרנו של הזמרת. הקטע The Mystic's Dream היה בדיוק כמו מה שהאלבום מנסה להעביר, סוג של יומן מסע שמלווה באווירה כמו של סרט תקופתי, וה R300 לא גמגמו לרגע.

 KEF R300 - פשוט KEF להאזין

Phil Collins - Hello, IMust be Going:  הקטע I Cannot Believe It's Trueהיה בעל קצביות טובה, החצוצרות היו חלקות ולא צורמות, הזמר היה מעט מאחור, הבמה לא היתה גדולה אבל זו כבר אשמת ההקלטה. הקטע I Don't Care Anymore מכיל הקלטת תופים פנטסטית וה R300 הוציא ממנה את המקסימום. בסדר אז הבסים לא טפחו בחזה, אבל זה צפוי מרמקול בגודל הזה, וגודל הסאונד יחד עם הפרדת הכלים די פיצו על זה. Thru These Walls נשמע מאד נקי על ה R300, שום דבר לא נבלע ברקע, כל כלי מקבל תשומת לב ראויה, וקטעי התיפוף היו מעולים.

 KEF R300 - פשוט KEF להאזין

Lisa Gerrard - TheSilver Tree: כשמדובר באלבום אטמוספרי כמו זה, ה R300 נשמעו ענקיים. ב Come Tenderness הסאונד היה פתוח, זורם, ו Fluid אם תרצו. ב Space Weaver היה לזמרת אופי חמים וקטיפתי למדי, ושאר הכלים לא נבלעו ברקע. העסק המשיך כרגיל עם הקטע Wandering Star שהיה בעל במה ענקית עם רוחב, עומק ושקיפות ברמה גבוהה לדעתי. פשוט אין לי על מה להתלונן. 

KEF R300 - פשוט KEF להאזין

Yello - Touch Yello: ב Stay, אחד הקטעים הטובים באלבום, הבסים היו מפתיעים למדי, הגבוהים נשמעו קריסטלים אבל לא צורמים כלל. רמקולים כמו ה R300 חשפו יפה את העובדה שמדובר בהקלטה (ואלבום) בעל טווח דינמי קטן, בדומה לרוב ההוצאות של היום. Boris Blank הוא אמנם "אמן" של מוזיקה אלקטרונית, אבל גם פה הוא יודע להוסיף משהו "אורגני" כדוגמת החצוצרה בקטעים Till Tomorrow ו Vertical Vision. לחצוצרה היו רבדים שונים, עומק, רוחב, וכל זה אל אף שזו הקלטה עם המון מניפולציות. 
 

ה KEF R300 התגלו כרמקולים מאוזנים וכאלו שמסוגלים לתת פרזנטציה גדולה ומרשימה על אף היותם מדפיים. בסדר, אלו לא רמקולים גדולים אז לא לצפות לבסים שמזיזים רהיטים, אבל כן אפשר לצפות לתוצאה יותר מרשימה ממדפיים באותו סגנון וגודל פיזי.

היכולת הזו של ה R300 להפיק במה רחבה וגדולה לא הפתיעה אותי, ומי שאוהב סאונד רחב אך כזה שעדיין בעל Sweet Spot מוגדרת, בהחלט יכול לפזול לכיון ה R300. לא הייתי מגדיר את ה R300 כרמקולים בעלי סאונד חם, אך הם בהחלט מעט יותר סלחניים מהרגיל. לא בהירים או
צורמים באוזניים, אבל גם לא הכי פתוחים ששמעתי. היכולת הזו של לשמור על סאונד נקי ופתוח אבל לא חריף הוא נושא מאד גבולי, ומי שמחפש רמקולים בעלי סאונד יותר Snappy וחד, כנראה יעדיף אלטרנטיבות אחרות.  

 

KEF R300 - פשוט KEF להאזיןסיכום 

KEF R300 - פשוט KEF להאזין

 ה- KEF R300 הם רמקולים מדפיים מהטובים ששמעתי. KEF מסתמכים הרבה על טכנולוגיה מוכחת במקום סופרלטיבים חסרי משמעות, וזה משהו שאני אישית אוהב לראות אצל יצרני אודיו. 

ה R300 בנויים ברמה גבוהה יותר ממה שאני מצפה לראות בקבוצת המחיר הזו, נראים יותר מוצלח מסתם עוד קופסא מלבנית, ונשמעו הרבה יותר לטעמי בהשוואה למדפיים יותר יקרים שיצא לי לבחון, וזה אומר לא מעט.

מחיר מומלץ לצרכן: 9590 ש"ח. 
מוצרי KEF משווקים בישראל על ידי רשת חשמל נטו.

לדיון בנושא: רמקולים לסטריאו - KEF R300 - פשוט KEF להאזיןעוד מ: HazooM
תגיות


דרגת קושי: 5
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 מגברים: הסבר
 פורום רב ערוצי
 רמקולים ושמע - חלק א'
 ביקורות אודיו
 עוד על אודיו


המאמר הפופולרי ביותר בתחום אודיו:
רמקולים ושמע - פרק א´ בסדרה
למאמר זה בפרקים
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht