האתר שלנו מבוסס על פרסומות. ללא פרסומות לא נוכל להתקיים כלכלית.
כנראה שנעשה שימוש בדפדפן שלך בחוסם פרסומות אשר פוגע בנו כלכלית
אנחנו מבקשים שתוסיף אותנו לרשימה הלבנה Whitelist בתוסף חוסם הפרסומות שלך

תודה והמשך גלישה נעימה באתר!


עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG
google bookmarkסימניית גוגל

מאמרים מהקבוצה

Kuro in 3D - הייתכן?

מאת: מוטי כהן
30/11/2011 - 17:00


עמוד הקודם: מבוא | המאמר המלא | עמוד הבא: לראות, בטח שלראות >

 
 
 

המסך

למעשה מסך הטלוויזיה הוא הגורם הראשוני להחלטה האם כל המעבר לתלת מימד כדאי. 

כאמור, המסך מקרין שתי תמונות מתחלפות בקצב גבוה, כל אחת משויכת לעין אחרת. השאלה החשובה היא כמה גבוה. תדר הקרנה רגיל של 50 תמונות בשנייה הוא סביר בכל מערכות הטלוויזיה כי לעין יש זיכרון והיא לא ממש מרגישה בקצב התחלפות כזה.במילים אחרות, העין לא מרגישה בהבהוב בקצב של 50 תמונות בשנייה ומעלה.

במנגנון תלת מימד עם משקפיים אקטיביים, כל עין סגורה חצי מהזמן ("תמונה" שחורה) ולכן ההבהוב מקבל משמעות אחרת. למעשה כל עין רואה תמונה לפרק זמן קבוע ולאחר מכן צבע שחור לפרק זמן זהה. מכיוון שהתמונה בכל עין מהבהבת מתמונה רגילה לתמונה שחורה, ככל שהתמונה המוצגת יותר בהירה כך תחושת ההבהוב גדלה. גם כשנגזים בהבהוב, על רקע בהיר ההבהוב בולט יותר:

ברוב המקרים, גם בקצב של 60 תמונות בשנייה מרגישים בהבהוב. תחלופה של 100 זוגות תמונות בשנייה הינה מספיק מהירה כדי לא לחוש בתחלופת התמונות. במסכי תלת מימד חדישים תחלופת המסך מגיעה לקצב של 120 תמונות בשנייה (ההבהוב תמיד קיים, אבל המוח כבר לא מרגיש בו).

לפני ההחלטה להשקיע בציוד להפיכת מסך הטלוויזיה השטוח למסך תלת מימד חייבים לבדוק את מהירות תחלופת התמונות המרבית שמסך הפלאזמה מסוגל להקרין.חשוב להבדיל בין מה שהמסך מסוגל לקבל לבין מה שהוא מציג בפועל.

Kuro

בספר ההפעלה של מסך ה-KURO, כתוב שבמצב PC הוא יודע לקבל רזולוציות שונות כמו 600x480, 800x600, 1024x768 ועוד הרבה צרופים הנהוגים בכל מסך מחשב. בדומה לכך, הוא גם יודע לקבל אותות במגוון תדרים אנכיים: 50Hz, 60Hz, 72Hz, 75Hz וגם 85Hz. ה-KURO אמנם יודע לקבל אותות אלו אבל בפועל ממיר ומקרין אותם על המסך תמיד ב-60Hz.

משמעות הדבר היא שקצב תחלופת זוגות התמונות במקרה הטוב יגיע ל- 60 תמונות בשנייה, לכל הדעות קצב נמוך ולכן לא מאפשר להפוך את מסך ה-KURO למסך מתאים באמת לצפייה בתלת מימד. שלא תהיה אי הבנה, המסך מקרין תלת מימד מעולה אבל עם הבהוב קל שמקלקל את החגיגה ומשאיר את כל הפרויקט הזה למשוגעים לדבר. ב-KURO זה כמעט גימיק, אבל גימיק מעניין שטומן בחובו אפשרויות נוספות.

החיבור למסך ה-KURO מתבצע בעזרת כבל VGA אנלוגי ולכן במסך ה-KURO יש צורך לבחור את הכניסה המוגדרת D-Sub15.

בחירת הצבע תתאים לחיבור מחשב, כלומר במצב RGB. מכיוון שבזמן צפייה בתלת מימד עוצמת האור הכללית נחלשת, גם בגלל שהמשקפיים לא שקופים לחלוטין וגם בגלל ההבהוב, הגברתי במקצת את עוצמת האור, שלוש פסיעות לערך מעל המצב הרצוי ללא משקפיים.האם כל מסך מתאים?

לפני שמחליטים לצלול להשקעה בתלת המימד (KURO או אחר) חשוב לבדוק מהו תדר החלפת התמונה של המסך שבו רוצים לצפות.
כיצד נדע מהו תדר ה-Refresh Rate האמיתי שאליו מסך מסוגל להגיע?
נחזור לציין - יש להבדיל בין מה שהמסך מסוגל לקבל לבין מה שהוא מקרין בפועל.

ראשית יש להסתכל בנתוני המסך. אם המסך מאשר קבלת תדר גבוה מ-60Hz כדאי להמשיך בבדיקה. לשם כך, יש להתקין בנוסף לתוכנת כרטיס המסך (Driver) גם תוכנת Stereo מבית Nvidia. את תוכנת ה-Stereo יש להוריד בהתאם ל-Driver התואם לכרטיס המסך.
רצוי להשתמש ב-Driver לא חדש כי לחדשים אין מקביל ל-Stereo. אני משתמש ב: Nvidia_91.31_winxp2kmce_international_whql עבור תכנת כרטיס המסך וב-Nvidia_91.31_forceware_3dstereo עבור תכנת ה-Stereo של הכרטיס.

אחרי התקנת Driver של ה-Stereo יש לבדוק שהוא נקלט: מקש ימני בעכבר על שולחן העבודה, Properties ולאחר מכן Advanced ונפתח הבקר של Nvidia. אני משתמש בכרטיס מסך מסוג 6200:

יש לוודא הופעת תפריט ה-Stereo ברשימת התפריטים. בתמונה המוצגת רואים שהמחשב מחובר לשני מסכים, אפשר לחבר כמוני גם את מסך המחשב וגם את מסך הטלוויזיה במקביל בשיטת (Clone) אבל זו לא חובה ומספיק חיבור של מסך אחד - הוא מסך הפלאזמה.

בהמשך יש להפעיל את מנגנון תלת המימד בכרטיס. ללחוץ על Stereo Properties ונקבל:

לסמן Enable במקום המתאים. לאחר מכן יש להפעיל את תכנת הבדיקה המובנית. לחיצה על Stereo Setup & Test ומגיעים למסך הבא:

הגענו לנקודת המפתח, בה נפעיל תמונת בדיקה ליכולת המסך. לפני הפעלת ה-Test כדאי להציב את הפקדים במקומם. בשלב הראשון נגדיר Resolution של 1280x720ו-Refresh Rate של 60. אפשר להגדיר רזולוציות אחרות מ-  1280x720אבל היחס הנ"ל מתאים למסך 16:9.

לאחר מכן יש ללחוץ על Launch Test Application....

תמונת תלת מימד אקטיבית תופיע על המסך. התמונה מורכבת משתי תמונות מתחלפות בקצב של 60 תמונות בשנייה כמו שהוגדר. עדיין אין אפשרות לראות את התמונה כתלת מימד כי המשקפיים וכל חומרה אחרת לא מותקנת.

אפשר להבחין שהתמונה אכן מורכבת משתי תמונות אבל החילוף וההבהוב הקל בין התמונות קבוע ויציב. סביר להניח שבקצב של 60 המסך אכן יראה תמונה יציבה.

לחיצה על מקש Esc תחזיר את המסך לתפריט הקודם ובהמשך למבחן האמיתי. צריך לשנות את קצב ה-Refresh Rate למספרים גבוהים יותר מ-60 ולהפעיל שוב את תמונת ה-Test. להתבונן במסך ולראות אם ההבהוב נחלש. ככל שעולים בתדר, ההבהוב נעשה חלש עד שלא מורגש כלל. בתדרים שהתמונה לא מופיעה או שההבהוב נעשה חריף יותר (למרות שהקצב עלה) זה אומר שהמסך לא שומר על החלפת תמונות מסודרת ואי אפשר לעבוד בקצב הנ"ל.

לכל מי שמעוניין בהפיכת מסך הטלוויזיה שלו ממסך 2D למסך עם יכולת הקרנה ב-3D הייתי אומר שאם תמונת הבדיקה יציבה מ-85 ומעלה, ההבהוב לא יורגש ויש הגיון להתחיל בהשקעה כספית.


< עמוד הקודם: מבוא המאמר המלא עמוד הבא: לראות, בטח שלראות >


נושאים מקושרים

HTPC
HTPC
וידאו
וידאו
טכנולוגיה כללי
טכנולוגיה כללי
עוד מ: motico
תגיות


דרגת קושי: 3
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0
(2) הצבעות

בהקשר זה

 הסבר על 3D/תלת מימד
 עוד על תלת מימד + VR


המאמר הפופולרי ביותר בתחום תלת מימד + VR:
ביקורת מסך פלזמה 3D תלת מימד - Panasonic 50VT20
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht