עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

 מסך תלת מימד ללא משקפיים + 4K טושיבה Toshiba 55ZL2

12/07/2012 - 07:00


עמוד הקודם: הקדמה | המאמר המלא | עמוד הבא: תכנים רגילים >

 
 
 

סאונד, ממשק ושלט

השלט מאוד דומה לשלט של מסכים אחרים של טושיבה. בעצם ההבדל העיקרי הוא בטיפול בכפתורי התלת מימד. כפתור ה-Tracking הוא הסימן העיקרי שאנחנו מדברים על שלט של ZL2 ולא של מסך רגיל. השלט נוח למדי וקל להתמצאות, אך חסר תאורה אחורית וקשה למצוא בחושך את הפונקציות שמשתמשים בהם פעמים רבות, למשל Tracking...

גם הממשק זהה לחלוטין למסכים מהדור הנוכחי של טושיבה.

מסגרת המסך דקה משמעותית ממסכים אחרים של טושיבה ומזכירים עיצובים של סמסונג ו-LG מהדורות האחרונים. זה מסך דקיק במיוחד ולכן בכדי להגיע לסאונד משמעותי יותר, טושיבה הציבה את הרמקולים בחלקו האחורי, מה שאומר שהקיר מאחורי המסך הוא זה שמחזיר את גלי הקול. שיטה זו גורמת לסאונד חזק ומשמעותי יותר, אך גם כזה שמהדהד יותר.

חיבורי המסך דומים מאוד לאלה של ה-863, כולל 2 חיבורי USB, חיבורי קומפוננט, 4 חיבורי HDMI, חיבור רשת ואנטנה לויינית (DVBS2) ועידן+ (DTT= DVBT).

למסך יש שכבת הגנה מהחזרי אור. אך היא מראתית למדי (כלומר, לא מומלץ לשים אותה ממש מול או לצד חלון פתוח).

כדאי לציין שבניגוד ל-863 שיודע לזהות מי הם האנשים שלפניו, ה-ZL2 אומנם נותן יכולות פרסונליזציה, אך ידניות בלבד (אין זיהוי פנים).

קטע משונה הוא שלמסך לוקח 28 שניות להדלק "קר" (כלומר לאחר לילה שהוא היה כבוי). אם הוא נדלק לאחרונה, זה לוקח רק 10 שניות. זה קטע מאוד משונה שלקח כמה הדלקות עד שהבנתי שזה טבעי למסך הזה.

תלת מימד ללא משקפיים

אנסה להמנע מהסברים טכנים כבדים מדי, אך בגדול מדובר על טכנולוגיית עדשות שאינה חדשה. לפני כל פיקסל מורכבת עדשה. בכל מקבץ יש 9 עדשות (3 על 3). כל אחת מייצרת "פס אור". האור שמגיע מפיקסל ספציפי יגיע אך ורק לפסים שאליו הוא מכוון. כל פיקסל מה-9 מקבל Slot משלו, כך שאם נעבור עם עין עצומה משמאל לימין, נראה תחילה את הפיקסל הראשון, אחריו את הפיקסל שמתחתיו אחרי זה את הפיקסל שמתחתיו ולאחר מזה את הפיקסל שלצד הפיקסל הראשון לפי סדר קבוע: (מ-1 ועד 9).

רוחב כל "מבט" כזה הוא כ-6.3 ס"מ. בין שני מקבצים יש שטח "מת" וחוזר חלילה. מכיוון שיש 8 מבטים שמישים (אחד מהם יושב בין שני מרווחים 1 ו-9 ולכן אי אפשר להשתמש בו), רוחב כל סט כזה הוא 50.4 ס"מ.

רצוי לשבת מול המסך ממרחק של 2.2 מ' (זה אידאלי) אם כי ניתן להתרחק עד 5 מ' מהמסך לפי היצרן. ככל שרחוקים יותר, כך ניתן "לדחוס" יותר צופים מול המסך. באופן אידאלי 3-4 צופים זה מעל ומעבר.

בכדי לדעת להתאים את האיזור הנכון לעין הנכונה, המסך משתמש במצלמה ובמנגנון זיהוי פנים. תחילה מזוהה הצופה הקרוב ביותר למרכז המסך. משם המסך בעצם בונה את כל איזורי הצפיה שלו. מי שיושב לצד האדם המרכזי (זה שב- Sweet Spot) צריכים להתאים את עצמם למיקום.

לצורך זה ניתן להציב עיגולים ירוקים בראש המסך בכדי לוודא שכולם צופים כראוי בתמונה.

במידה והמיקום של הצופים משתנה המסך יודע להתאים זאת, אך אם יש שינוי דרמטי יותר, צריך ללחוץ על כפתור Tracking ידנית בכדי לקבל את התמונה במקומה. ניתן גם להביט בצופים במבט מראה (מזוית הראיה של המסך) בכדי להבין כיצד כל אחד ממוקם ביחס לנקודת המבט האידאלית שלו.

ניתן גם לבצע את הכל ידנית (ללא המצלמה):

בכדי שכל העסק הזה יעבוד המסך משתמש במעבדי CEVO (אותו סוג של מעבד שבתוך ה-PS3) כאשר ב-מסך ה-LED 55ZL2 יש 7 מעבדים כאלה. כל אחד מנוי על משימה אחרת בתוך המסך וכולם פועלים ביחד.

3D במבחן


חיפשתי את המשקפיים אבל הם לא הגיעו בארגז של המסך

כל נקודת צפיה מקבלת 720P, כך שבעצם מדובר ב-720P לכל עין ולא 1080P. להפתעתי הדבר פחות הפריע לי מכפי שציפיתי, במיוחד כאשר צפיתי בתכני בלוריי, כמו AVATAR או monsters vs. aliens. מבחינת רזולוציה, ללא ספק שיש כאן איבוד רזולוציה ביחס למה שנראה בקולנוע, או בתלת מימד בבית עם מסכים אחרים.

האפקט נעלם מהר מאוד ונראה טבעי. להפתעתי לא ראיתי איזורים מתים כמו בתלת מימד פסיבי שמחסיר שורות של פיקסלים מכל עין. מה שכן רואים הוא תמונה כפולה כאשר לא בדיוק נמצאים במיקום הנכון. גם כאשר נמצאים במיקום הנכון, אם המרחק לא אידאלי, חלקים מהתמונה הופכים מטושטשים. זה בעיקר נכון לגבי דברים שאמורים לבלוט מהמסך.

בסופו של דבר נהנתי מהתמונה, אבל האפקט הרבה פחות Immersive ומרשים מתלת מימד עם משקפיים. תוך כמה שניות שכחתי מהתלת מימד (אלא אם כן היה קטע בסרט שממש הבליט אותו) ומצד שני הפריעו לי הטשטושים.

הזזת הראש היא הבעיה העיקרית של הטכנולוגיה. המעקב אחרי פני הצופים עדיין לא מספיק טוב ולכן אין ברירה אלא לשבת באופן סטטי מאוד ומאוד זקוף. בתור עצלן גדול ששוכב לפעמים או נמרח על הספה כשהוא רואה סרט, היה לי קשה לשבת יותר מחצי שעה ברצף בישיבה זקופה מול המסך...

קטעי הפתיחה של Monsters vs. Aliens הצליח לתפוס אותי לא מוכן. בניגוד לצפיה במשקפי תלת מימד, כאן האפקט היה הרבה יותר רגוע ולכן הרבה פחות קיצוני מכפי שהתרגלנו בסרט הזה ממסכים אחרים.

המרת 2D לתלת מימד

למסך יש יכולות המרה מדו מימד לתלת מימד, בדיוק כמו כל המסכים מהדורות האחרונים. הבעיה שהאפקט של התלת מימד כאן הוא רגוע בהרבה ולכן זה בעיקר הציק והפריע לי. נוסף על זה תופעת לוואי מוזרה של פס משונה שהפריע לי בעת הצפיה בתכנים מומרים בלבד אך נעלם כאשר צפיתי בתכני דו מימד או תלת מימד מוכרים.

התופעה היתה דומה גם עבור תכני SBS.

איכות התמונה שנכנסת למסך כאן היא קריטית  - וחשוב מאוד לוודא שהמסך מקבל תוכן תלת מימד מבלוריי או מקבילה שלו. המלצה שלי? עם המסך הזה רצוי לזנוח את פתרונות הביניים כמו SBS או המרה.

4K = וואו!!!!

נדירים המקרים שבהם משהו מצליח באמת להפיל אותי בתחום איכות התמונה. אני לרוב מצליח למצוא בכל פינה תקלות או ארטיפקטים. ה-ZL2 הגיע אלי עם קופסא ייחודית של טושיבה שמנגנת תכני 4K מקוריים של החברה. התכנים מזכירים Test Disks כגון אלה שהחברות מפיצות בבלוריי או DVD למפיצות שלהן. 

התכנים הפעם הם מאובטחים כראוי על גבי דיסק קשיח ומתממשקים למסך בחיבור מיוחד (דומה להכלאה בין DVI לכבל מדפסת של פעם). 

הדלקתי את האופציה הזו. בום.

הרגשתי חום בפנים וסוג של פיצוץ בעיניים. למי שזוכר איך נראה המסך של האייפון 4 לעומת כל שאר הטלפונים, או בפעם הראשונה שראה תמונת  FULL HD, מבין על מה אני מדבר

זה אולי נשמע מוזר, הרי FULL HD אמור להיות מספיק חד בשביל להתעלות על מגבלות הראיה. אז זהו, שלא.

תוכן ההדגמה של 4K הביא אותי לאקסטזה. קשה להסביר זאת כאן כי פשוט התמונות שאתם רואים נלקחו מקרוב מאוד למסך. החדות של התמונות היו פשוט בלתי נתפסות.

התמונות היו תלת מימדיות (רק במובן האופטי של המילה), חדות, מלאות צבע. פשוט תענוג.

גולת הכותרת היתה פני הדוגמנית. ניסיתי לתפוס חלק גדול מהתמונה שלה, אך פשוט לא היה ניתן להגיע לרזולוציות האלה...

כפי שאתם בוודאי יודעים, תכני 4K אינם זמינים למרבית האוכלוסיה. משמעות הדבר היא כמובן שלמרות שהמסך נותן לכם 4K, אין לכם ממש דרך להשתמש ביכולת הזו, למעט צפיה בתכנים שעוברים UPSCALE. עם זאת, יש לציין שמרבית התוכן של הוליווד הוכן מראש ב-4K וזמין לאולפנים במידה ויחליטו לשחרר אותם בפורמט חדש או אפילו בפורמט Blu-ray בגרסא אשר תתמוך בכך. טושיבה, ביחד עם סוני ו-LG, עובדות על כך ויש צפי שתכנים כאלה ישוחררו כבר ב-2013.


< עמוד הקודם: הקדמה המאמר המלא עמוד הבא: תכנים רגילים >עוד מ: oferlaor
תגיות


דרגת קושי: 5
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0
(2) הצבעות

בהקשר זה

 הסבר על 3D/תלת מימד
 עוד על תלת מימד + VR


המאמר הפופולרי ביותר בתחום תלת מימד + VR:
ביקורת מסך פלזמה 3D תלת מימד - Panasonic 50VT20
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht