עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

סאבוופר: JL Audio Fathom f113

06/01/2009 - 07:00


עמוד הקודם: איכות בנייה וחיבורים | המאמר המלא | עמוד הבא: ביצועים >

 
 
 

מדידות

RC או Room Correction הוא מונח שנכנס לתודעה של חובבי הקולנוע ביתי רק לפני מספר שנים. כיום לרכוש רסיבר/פרוססור ללא RC זה פאסה כמעט כמו חוסר תמיכה בפורמטי האודיו החדשים.

מה זה בעצם RC? ראשי תיבות ל Room Correction - מערכת אוטומטית (בדרך כלל מגיעה עם מיקרופון) אשר מבצעת את "התיקון" לבעיות אקוסטיות מסוימות שנוצרות בחדר ההאזנה שלנו, כלומר טיפול בבליטות/שקעים לא רצויים בעקומת התדרים שמפיקים הרמקולים בחדר.


מערכת ה ARO

סאבוופרים הם הרכיב מספר אחת במערכת שזקוק ל RC. הסיבה הראשונה הינה מכיוון שתדרים נמוכים מאד מושפעים ממבנה החדר שלנו (כמו שהדגמנו בביקורת על ה RBH). הסיבה השנייה מכיוון שטיפול בבעיות שהזכרנו על ידי שימוש "בעזרים" אקוסטיים הוא לא דקורטיבי במיוחד בעקבות אורכי הגל איתם אנחנו צריכים להתעסק.

ה f113 כולל מערכת RC בשם ARO או Automatic Room Optimization שזה בעצם המונח של JL ל RC (אותו קטע כמו השמות שיצרני מסכים נותנים ל Native rate). עם הסאבוופר אנחנו מקבלים מיקרופון מדידות שמיועד לעבוד עם הדגמים של JL (וגם נראה יותר רציני ממה שנהוג לקבל עם רסיברים).


מיקרופון המדידות

ביצוע הכיול הינו פשוט ביותר, לוחצים Calibrate בפאנל הקדמי - מקבלים 5 שניות כדי להתיישב בנקודת ההאזנה ולהחזיק את המיקרופון (אם יש סטנד זה גם טוב), ואז הסאב משמיע סדרה של Test Tones מ 20hz ועד 100hz, שאיתם הוא מגיע למסקנה איפה וכמה EQ לתת. ה ARO לאכזבתי כולל אך ורק Band אחד של EQ (בשונה ממערכות כמו ה sms-1 של Velodyne) שאמור להספיק רק אם ישנה בעיה אחת שממורכזת בתחום תדר מסוים ומבצע הנחתה של תדרים ואינו כולל כיוון ידני.

בנוסף קיים בורר ה ELF Trim או Extreme Low Frequency Trim שגם עוזר להתאים את הסאב לחדר (או לטעמנו האישי) על ידי הגברה/הנחתה של כל תחום התדרים, כאשר האפקט גובר ככל שיורדים בתדר.

על מנת לראות בעיניים מה הסאב עושה עם ובלי ה ARO ו ELF, אנחנו נשתמש באותה שיטת מדידות מהמבחנים הקודמים, כלומר נעשה שימוש בתוכנת Truerta - זוהי תוכנת ספקטרום אנלייזר פשוטה, שתשמש אותנו לביצוע מדידת עקומת ההיענות של הסאב מתדר 200hz ועד 10hz.

המיקרופון שישמש אותנו הוא מתוצרת IBF Akustik מגרמניה. כולל קובץ כיול (בו משווים את המיקרופון הזה למיקרופון רפרנס שטוח ל 10hz), ומגיע עם פרה תואם שמספק לו מתח עבודה. הפרה מתחבר לכניסת ה line in במחשב.

מציבים את המיקרופון איפה שרוצים (בדר"כ נקודת ההאזנה), מזינים לסאבוופר Sweep של גל סינוס מהתדרים הנ"ל והתוכנה רושמת את הגרף בזמן אמת, כאשר כל שורה בגרף מסמלת 1dB. מדידות כאלו כוללות את כל ההשפעות של החדר ולכן ביצעתי גם מדידות ממרחק 1 ס"מ על מנת לתת גרף אשר פחות מושפע מהאקוסטיקה הסביבתית.

הבדיקה התבצעה בחדר במידות: 4.5 מטר אורך, 3 מטר רוחב, 2.7 מטר גובה.

הגרפים אינם כוללים את הקרוסאובר של הרסיבר אשר חותך את הגבוהים מ 100hz.


עקומת היענות בנקודת האזנה ממרחק 2.5 מטר

בלי ARO (קו ירוק): נקודת הפלוס/מינוס 3dB הנמוכה נמצאת ב 12.5hz (בזכות הroom gain), יחסית שטוח, עם בליטה קטנה ב 60hz. מעל לזה העוצמה יורדת בהשפעת המיקום.

עם ARO (קו סגול): הסאב עדיין יורד לאותו התדר, אבל בזכות ה ARO הבליטה ב 60hz איננה כבר, למרות שלדעתי ה ARO הנמיך שם את העוצמה מעט יותר מדי.


עקומת היענות בנקודת האזנה ממרחק 2.5 מטר

ELF על 0 (קו ירוק): אותה עקומה כמו הנ"ל ללא ARO.

ELF על 3+ (קו סגול): ניתן לראות שהעוצמה עלתה ככל שהתדר ירד. 1dB ב 80hz, 2dB בין 40-60hz ו 3dB מתחת לזה.

ELF על 12- (קו צהוב): ניתן לראות שהעוצמה ירדה ככל שהתדר ירד. 3dB ב 80hz, 5dB ב 60hz ו 12dB ב 20hz.


עקומת היענות בנקודת האזנה ממרחק 2.5 מטר

ELF על 0 (קו ירוק): אותה עקומת היענות כמו הנ"ל עם ARO.

ELF על 3+ (קו סגול): אותן מסקנות כנ"ל.

ELF על 12- (קו צהוב): אותן מסקנות כנ"ל.


עקומת היענות מול הוופר במרחק 1 ס"מ

ELF על 0 (קו ירוק): נקודת הפלוס/מינוס 3dB הנמוכה נמצאת ב 18.8hz, כלומר די תואם להגדרות היצרן (18hz). הנקודה הגבוהה נמצאת ב 110hz. בהפחתת השפעת החדר הגרף נראה הרבה יותר חלק ונקי.

ELF על 3+ (קו סגול): עליה של 3dB באזור ה 25hz - תואם להגדרות היצרן.

ELF על 12- (קו צהוב): ירידה של 12dB באזור ה 25hz - תואם להגדרות היצרן. כעת נקודת הפלוס/מינוס 3dB הנמוכה נמצאת ב 32hz.


עקומת היענות מול הוופר במרחק 1 ס"מ

קרוסאובר מכובה (קו ירוק) / קרוסאובר על מקסימום (130hz) מתג 12dB (קו סגול) / קרוסאובר על מקסימום (130hz) מתג 24dB (קו צהוב) / קרוסאובר על מינימום (30hz) מתג 12dB (קו כתום) / קרוסאובר על מינימום (30hz) מתג 24dB (קו תכלת).

גרף אשר מראה את השפעת הקרוסאובר.


עקומת היענות מול הוופר במרחק 1 ס"מ

גרף אשר מראה את עוצמת ואופן ההנחתה שמבצע ה ARO בגרף בראשון הנ"ל.

לסיכום, המדידות מראות שהסאב עומד בהגדרות היצרן (מרשים לכשעצמו), יורד מתחת ל 20hz, וכולל ביצועים טובים (אך מוגבלים מעט) של מערכת ה ARO. ברמת המחיר הזו הייתי מצפה לקבל מעט יותר Bands של EQ ולא רק אחד. מערכת ה ELF עובדת לתפארת בדיוק כמו שרשום על הנייר ובהחלט יכולה לעזור למי שרוצה אקסטרה Tweaking לתוצאה הסופית.


< עמוד הקודם: איכות בנייה וחיבורים המאמר המלא עמוד הבא: ביצועים >


עוד מ: HazooM
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0
(5) הצבעות

בהקשר זה

 מגברים: הסבר
 פורום רב ערוצי
 רמקולים ושמע - חלק א'
 ביקורות אודיו
 עוד על אודיו


המאמר הפופולרי ביותר בתחום אודיו:
רמקולים ושמע - פרק א´ בסדרה
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht