עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

מקרן קולנוע ביתי Panasonic PT-AE7000U

מאת: יניב דיין
26/12/2011 - 20:10


עמוד הקודם: כיול ומדידות | המאמר המלא | עמוד הבא: סיכום >

 
 
 

הקרנה בדו מימד 

המקורות שהשתמשנו היו נגן בלוריי של פנסוניק מדגם DMP-BDT110, סטרימר TVIX 6500 וסוני PS3.

בממזרים חסרי כבוד נראתה כל צלקת על פניו של בראד פיט וכל סיב במעיל הצמר שלו. גווני העור טבעיים מאוד.

בסרט רטאטוי בסצנת הגשם, הפירוט ברחוב הכהה היה טוב מאוד. החיסרון היחיד היה שהתמונה הייתה אפרפרה במקומות שהייתה צריכה להיות שחורה.

בסרט עיר החטאים ה-Shadow Details היו טובים מאוד, אך הבעיה היא שהתמונה הייתה אפרפרה היכן שהייתה צריכה להיות שחורה.

הסרט רווי הצבעים ספיד רייסר נראה פשוט נהדר. המקרן התמודד מצוין גם בסצינות המרוץ עם תמונה נקייה ועשירה.


להזכירכם, כל התמונות צולמו בזמן תנועה ולכן הטשטוש

הקרנה בתלת מימד

אין ספק שהשימוש בפאנלים של 480 הרץ עושה רק טוב למקרן בתלת מימד בהשוואה למקרנים המוגבלים ל-240 הרץ או מקרני דור ראשון העושים שימוש ב-120 הרץ. שימוש במהירות גבוהה מאפשר להשאיר את המשקפיים פתוחות יותר זמן ובכך גם הפחית Crosstalk, אך כל זה במחיר של תמונה חשוכה יותר בתלת מימד.

כדאי לציין ששני הפרמטרים הבעייתיים בתלת מימד הם עוצמת בהירות ו-Crosstalk. שתי הבעיות הללו תלויות זו בזו ביחס הפוך: ככל שרוצים להפחית Crosstalk צריך לשמור על המשקפיים סגורים יותר זמן, מה שגורם להפחתה בעוצמת האור של המקרן בתלת מימד, וההיפך - הפשרה שנדרשת בשביל להעלות את עוצמות האור זה פתיחת המשקפיים ליותר זמן, מה שמוסיף Crosstalk. השיפור הנוסף ב-480 הרץ הוא בכך שהוא מהיר דיו בשביל למנוע כל תחושה של הבהוב בעת הצפייה בתלת מימד, תופעה שהיתה קיצונית מאוד ב-120HZ אך עדיין לא מושלמת ב-240HZ.

התחלנו כמובן בסרט אוואטר ובדקנו סצנות רבות מהסרט. התלת ממד הוא פשוט מצוין, כמעט חף מכל בעיה של Crosstalk. התמונה חלקה מאוד אבל... וזה אבל גדול - היא יחסית כהה ובגלל זה בסצינות היער החשוכות בפרקים הראשונים של הסרט ממש חסרים פרטים. מן הסתם, מסך קטן יותר או בעל GAIN גבוה יותר היה בהחלט משפר את המצב, אבל בתנאים שקבענו, נעלמו לנו פרטים בגוונים הכהים.

לדוגמא, התחושה של זוהר ביער החשוך כמעט ונעלמת לטובת אפקט התלת מימד. סצנות בהירות בסרט נראו כמו סצנות בין ערביים. במעוף הדרקונים, המקרן עשה עבודת עיבוד פשוט מרשימה, ושוב - רק אם התמונה הייתה קצת יוצר בהירה זה היה פשוט מושלם.


התרגום בתלת מימד היה חד כתער

עברנו לדיסק הדגמה של פנסוניק שיש בו כ-20 קטעי תלת ממד. בקטעים הבהירים העין מתרגלת מאוד מהר לזה שהמקרן חשוך ומקבלים תמונה נהדרת וחדה שהצבעים בה נראים טבעיים למרות הרכבת המשקפיים. בדומה למסכי הפלזמה של פנסוניק, גם במקרנים הם הצליחו להגיע לשלמות בכל הנוגע ב crosstalk - מה שמניב, בסרטים הבהירים, תוצאות מרהיבות.


בקטעים הכוללים  תמונה כהה ובהירה מורגשת אי היכולת של המקרן לרדת לשחור מוחלט, וגם יש איבוד פרטים בגלל כהות התמונה. עוד בעיה מציקה היא בכך שהלבן של המקרן בתלת מימד מרגיש אפרפר בשל הורדת הבהירות שנגרמת ממשקפי תלת המימד. הלבן מאוד חסר כאן. במצב GAME דווקא יש בנושא הזה שיפור משמעותי, כך שמי שמתכנן להשתמש במקרן למטרות גיימינג ירוויח עוצמת אור משמעותית.

בסרט ריו, שאצלי הוא בפורמט Side By Side, המקרן לא הצליח לזהות אוטומטית את הפורמט, אבל 2 לחיצות על השלט וקיבלתי תמונה בתלת מימד. סצינת הפתיחה ביער נראתה נהדר, ושוב כמצופה שום בעיית Crosstalk. חשוב להדגיש, שכל תוכן שנוגן מנגן בלוריי זוהה אוטומטית כתלת מימד. הדבר נכון גם למשחקי תלת ממד בפלייסטיישן. התוכן היחיד שלא זוהה אוטומטית היה SBS שנוגן דרך הסטרימר.


בסך הכול בגלל איכות התלת מימד הגבוהה של המקרן, החווייה היא מדהימה.

המרת דו מימד לתלת מימד

כדי לבדוק איך המקרן מתמודד בהמרה של דו מימד לתלת מימד, השמתשתי בבלו ריי של Planet Earth, סידרת המופת מבית BBC. בפרק הראשון Pole to Pole בתחילתו יש קטע מאוד קשה אפילו בדו מימד בו אלפי ציפורים עפות לצורך הגירה. המקרן הצליח להפיק תמונה תלת מימדית אבל היו לא מעט תופעות של Ghosting.


ככה נראות אלפי ציפורים בהמרה מדו ממד לתלת ממד

בקטעים אחרים מאותו הפרק, כמו דובי הקוטב, או פריחת הדובדבן, המקרן ביצע את העבודה ועל הצד הטוב ביותר. תמונה נקייה, אפקט תלת מימד מורגש ואפס ארטיפקטים.


לצורך הבדיקה השתמשתי ב-Mode 3 (מתוך חמישה אפשריים, כל Mode מגביר במידה את תחושת התלת ממד) ובנוסף הכנסתי תרגום כדי לוודא שהוא חד וברור.

תוכן SD

גם הפעם לא הקדשתי הרבה זמן לתוכן דו מימדי (מישהו עדיין עושה בזה שימוש, אלא אם כן הוא מעוניין להשתמש בזה כתחליף למסך דק עבור קליטת יס/הוט?). בדקתי 2 סרטי אקשן בפורמט DVD, ספיידרמן ו-Hellboy. ב-2 המקרים המקרן הגיב מצוין בסצינות אקשן, התמונה הייתה נקייה לגמרי מארטיפקטים, מאוד טבעית ועשירה בצבעים, וגווני עור טבעיים.

גיימינג

במצב גיימינג המקרן הוא במצב הבהיר ביותר, מה שנותן תמונה טובה גם במסך גדול יחסית. את החוויה של לשחק בתלת ממד קשה לתאר במילים, וצריך פשוט לחוות. שיחקתי ב-GT5 וממש נכנסתי למשחק. התמונה הייתה טובה מאוד, חדה, צבעונית וללא Crosstalk. פשוט כיף.

 

מנגנון ה-Frame Creation

מנגנון החלקת התנועה שהוצג כבר לפני 2 דורות במקרן ה-3000 שופר משמעותית ועכשיו גם עובד לא רק בדו מימד אלא גם בתלת מימד. התפקיד של המנגנון, כפי שרשמנו רבות בעבר, הוא להכניס תמונה נוספת לפחות, בין התמונה הנוכחית לתמונה הבאה. את דבר זה הוא מבצע בעזרת אלגוריתם מתוחכם המחשב את ממוצע התנועה בין שתי התמונות העוקבות (ולפעמים גם ניתוח של אלה שקדמו או הגיעו לאחר התמונה הבאה). הכנסת התמונה הנוספת "מחליקה" את התנועה, מה שיוצר וידאו מאוד ריאליסטי שלעיתים נראה כמו CCTV או "אופרת סבון".


במקרן של פנסוניק יש למנגנון שלושה מצבים, כאשר מצב 1 ומצב 2 מומלצים לסרטי קולנוע ומצב 3 מומלץ לספורט, סרטי אנימציה וכל וידאו שיש בו תנועה מהירה. מהבדיקה שלנו ראינו שמצב 1 ממש נוח, כך שגם אלה שלא אוהבים את המנגנון לא הוטרדו ממנו.

מצב 2 עשה עבוד מאוד יפה במעוף של הדרקונים באוואטר והתחיל להפריע למי שאוהב את האפקט הקולנועי ופחות אוהב את האפקט האולטרה ראליסטי. לדוגמא ב-AVATAR החדר שבו נשלט האווטאר נראה קטן ומלאכותי יותר ביחס לגרסא שלו במצב 1.

מצב 3, לעומת זאת, יכול להעיק בוידיאו רגיל, אבל בסרטי אנימציה כמו Bee Movie (שאיתו בדקתי את המנגנון), זה ממש מרשים. לסיכום, בהשוואה לדורות קודמים, יש בהחלט הרגשה של שיפור, וה-Judder כמעט ולא קיים. המנגנון מורגש הרבה יותר בסרטי דו מימד מאשר בתלת מימד. 


< עמוד הקודם: כיול ומדידות  המאמר המלא עמוד הבא: סיכום >


נושאים מקושרים

וידאו
וידאועוד מ: ride
תגיות


דרגת קושי: 3
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 עוד על מקרן


המאמר הפופולרי ביותר בתחום מקרן:
מקרן Epson EH-TW5500
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht