עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

סקירה של yesMax HD, הממיר החדש של yes

22/04/2009 - 14:15


עמוד הקודם: איכות התמונה ותקלות | המאמר המלא

 
 
 

Max Movies

 

אפשר לומר שהופתעתי טיפה בכך שלא ראיתי Max Movies בשום מקום בממיר. אני יכול להבין זאת, זו יכולת מתקדמת למדי ואני מעריך שממיר כזה לא צריך לקבל סתם ככה Max Movies אלא סרטי HD בפורמט הזה, מה שדורש לא מעט עבודת הכנה ופיתוח מצד יס ברמת התשתית וה-Backend.

כמובן ש-Max Movies דורש מקום על הדיסק של הממיר. עדיין לא ברור כמה בדיוק מקום הקצתה יס לאיזור ה-Movies שלה, אך אם ניקח את ה-yes Max המקורי בתור דוגמא, סביר להניח שמדובר ב-20-25% מסך המקום על הדיסק (כלומר, צפוי שהמקום שישאר פנוי על הדיסק יהיה בערך כפול מזה של ממיר Max רגיל - כ-250GB).

למי שלא מכיר, Max Movies הוא ערוץ וירטואלי של סרטים אשר בעצם משודר בשעות הלילה למכשיר המקס שמקבלים אותו ומקליטים אותו על הדיסק שלהם. היס מקס אוגר סרטים אלה ומאפשר צפיה בהם בתמורה לתשלום. אלה בד"כ סרטי פרמיום שמופיעים מהר מאוד לאחר הופעתם בקולנוע. הנוחות של הטכנולוגיה הזו היא בכך שניתן לצפות בתכנים באופן מיידי ללא צורך להגיע לחנות בלוקבסטר הקרובה או להמתין לשעה עגולה עד שזה ישודר באחד מעשרות ערוצי הסרטים בתשלום ש-yes מחזיקה על הלויין (DVD BOX).

מכיוון ש-yes לא רוצה להעלות את העלויות שלה בלויין, אני מעריך שעל כל ערוץ שהיא תעביר ל-HD, יעלמו כמה ערוצי DVD BOX מיותרים מהלויין. לפיכך, Max Movies יהפוך לחשוב יותר ויותר כמקור הכנסה חלופי (וכמובן שהוא יהיה גם עדיף ונוח בהרבה). להערכתי נראה עדכון עם יכולת זו בחודשים הקרובים ומעניין יהיה לבחון את איכות התכנים הללו ביחס למה שישודר בערוץ HD Movies "הרגיל". עבור תכנים מהסוג הזה בהחלט יתכן ש-5.1 יתמך ובגלל שאין מגבלות של רוחב סרט בשעות שבהן מועבר סרטי Max Movies על הלויין, אפשר יהיה לשדרם באיכות שהיא אפילו גבוהה יותר מה-HD Movies הרגיל. בכל מקרה, יתכן שאני סתם חולם בהקיץ, שווה להמתין ולראות.

VOD

 

ל-yes יש תוכניות ארוכות טווח לגבי VOD. את המימוש של VOD החברה עשתה כבר לפני כמה שנים והדגמות של יכולות אלה ראינו כבר על כמה ממירים שונים (3100, יס מקס). הרעיון הוא פשוט למדי אך גאוני. הממירים פשוטים אך בכל זאת מסוגלים להריץ תוכנות אינטרקטיביות. יס בנתה אפליקציה כזו שיורדת מהלויין לממיר ובעצם מאפשרת לו להזרים תכנים מהרשת.

התוכנית היתה לבנות רשת פרטית על גבי תשתית בזק (רשת VC) שכאשר היא פעילה היא לא תפריע לתעבורת הרשת הביתית. עם זאת, השליטה של בזק על חברת יס דרשה אישור רגולטורי להפעלת השירות, דבר שלקח שנים לביצוע. האישור המיוחל לבסוף הגיע, אך באותה נקודה בזק החליטה שהתשתית שלה אינה מספקת בכדי לאפשר לשירות כזה להיות נפוץ כפי שהוא עלול היה להיות ולכן החברה ממתינה לסיום עבודות התשתית שלה בתחום ה-NGN עד שתאשר את המהלך מהצד שלה.

במהלך התקופה הזו, הוט חיזקו מאוד את תשתית ה-VOD שלהם והוא הפך לנדבך משמעותי מאוד באסטרטגיה של החברה. VOD הוא מנוע רווחים גדול מאוד עבור הוט ולא פחות חשוב בימים אלו - מנגנון חשוב לשימור לקוחות. החברה מתכננת מהלך עיבוי של יכולות אלה, כולל שירותי Start Over ו-Network PVR שכולם משתמשים ב-VOD כמנוע הביצוע שלהם בפועל.

yes מסתכלת על כל זה והיא מחוץ למשחק. לפי השמועות בתעשיה (אני מדגיש, אלה שמועות בלבד) החברה החליטה להתקדם במישור הזה במהירות רבה. האישור הרגולטורי שלה מאפשר לה שידור של תכנים כבר היום, אלא שהתשתית אינה מוכנה, או שבעצם התשתית כפי שבזק תכננו אינה מוכנה. מה כן מוכן? רשת האינטרנט כמובן.

לפי דיווחים בעיתונות המקומית, yes הולכת על שימוש ברשת האינטרנט הציבורית בכדי לאפשר את היכולות של ה-VOD. הממירים שיתמכו בזה הם ככל הנראה לפחות כל ממירי המקס (יתכן שממירים נוספים יאופשרו גם הם) והכל דרך מערכת Encoding של חברת הרמוניק, שנחשבת לאחת המובילות בתחום.

העדות היחידה לכך ש-yes רצינית מאוד לגבי ה-VOD הוא כפתור VOD חדש שהתווסף לשלט. בממיר ה-Max HD עצמו אין סימנים לכל התאוריות הללו, אבל אפשר כן לשים לב שיש לא מעט מקום להתרחבות ועושה רושם שהפלטפורמה של ה-Max HD רק בחיתוליה.

השלט

אחת מגולות הכותרת של הממיר החדש הוא שלט חדש לחלוטין שנראה שונה לחלוטין מכל דבר שיס עשו לפני כן.

עלויות עיצוב מבנה שלט חדש הן גבוהות במיוחד ולכן מרבית החברות משתמשות בתבניות מוכנות שנעשו על ידי חברות אחרות. ההתרשמות שלי היא שכאן יס החליטה ללכת על עיצוב ייחודי משלה ולא להסתמך על פתרונות בינוניים שחשבו עליהם אחרים.

כבעבר, השלט הוא תוצרת של חברת Universal Remotes (חברת השלטים הגדולה ביותר בעולם). הפיניש של השלט הוא שחור מבריק (מזכיר טיפה את הפיוניר KURO...).

השלט ארוך וצורתו כטיפה. הוא ארגונומי ונוח לאחיזה עשרות מונים יותר מכל שלט אחר שנראה במחוזותינו.

השלט יציב ואינו מתנדנד על שולחן כפי שהשלטים האחרים היו עושים.

השלט הוא Backlit, כלומר כל הכפתורים נדלקים בעדינות כאשר לוחצים עליו.

השלט החדש מוסיף כפתור חדש בשם AMP לסיפור - מה שמאפשר שליטה גם ברסיברים!

יס הבינה שמשתמשים רגילים מתקשים להדליק ולכבות מכשירים בשיטה הישנה. בשלטים הישנים של יס בכדי להדליק את הממיר ואת הטלויזיה צריך להשתמש בכפתורי "Shift". כלומר, הייתם לוחצים על כפתור yes ואז על כפתור Power ואז על כפתור TV ושוב על כפתור Power...

בשיטה החדשה, לוחצים על כפתור AMP ואז על כפתור yes ואז על כפתור AMP - כל אחד מאלה מדליק את המכשיר המתאים לו. בסוף כל הסיפור, עדיין ניתן להשתמש בכל הכפתורים בכדי להעביר את הערוצים או לחזק או להחליש את המערכת.

כך בעצם ניתן לשלוט מה המשמעות של כפתורי הווליום ולמי הם שייכים (לחיצה על שני כפתורי הווליום יעביר את השליטה על הווליום בין הממיר, לטלויזיה לרסיבר).

אחד הדברים המרגיזים ביותר של פעם היה החוסר של היכולת של השלט להעביר באופן אוניברסלי בין כניסות. פתרות ה-AV אמור לפתור בעיה זו באופן אבסלוטי עם כפתור IN. 


בסופו של יום, הרעיון הוא לא לעבור בין מצבים שונים (שלטים "וירטואליים") אלא לתכנת מראש שכל פונקציה תעבוד עם החלק הנכון בשלט.

לבסוף, העובדה שניתן לתכנת גם את השלט (הוא שלט לומד) ניתן יהיה גם לשלוט על יכולות כגון העברת יחסי מסך ויכולות שעד כה לא ניתן היה להשתמש בשלט של יס בכדי להפעילם.

אין ספק שיש כאן עקומת למידה בנושא זה וככל הנראה נערוך סקירה ספציפית על השלט כשנקבל את מלוא רשימת הקודים שלו (הוא חכם במיוחד).

לא מדובר רק בשינוי חזותי אלא תפיסתי - דבר שיקל מאוד את השימוש של זה עבור משתמשים רבים. אם ניקח בחשבון שהחלק המסובך ביותר בשלט הוא התכנות שלו ושהדבר צריך להיעשות על ידי הטכנאי, אזי אני חושב שלמרבית לקוחות יס תהיה הנאה גדולה מהשיפורים בשלט החדש. 

החלק האחורי של השלט מכיל שלוש פסים שאני מעריך שיכולים לשרת את yes בעתיד בכדי לאפשר שימוש במעמד מיוחד לשלט ובהוספה של יכולת הטענה לשלט. זה משהו ש-yes כמובן לא הכריזה עליו אלא רק השערה פרטית שלי.

Lipsync

אחת הבעיות של הממיר החדש בכלל לא נמצאת בממיר עצמו אלא קיימת במרכז השידורים של יס בשידור של תוכן עם LIPSYNC. התופעה הזו מתרחשת כאשר הצליל הבוקע משפתותיהם של השחקנים אינו תואם לוידאו אלא מוזז. במרבית הרסיברים יש אפשרות להאיט את האודיו ובכך להתאים את הקול לוידאו. עם זאת, הערוצים הפנימיים של יס שודרו משום מה עם LIPSYNC עד לאחרונה.

עד כמה שאנחנו רואים, הנושא טופל ומידע נוסף על מה זה LIPSYNC ואיך יס טיפלו בבעיה, ניתן לקרוא כאן.

מחירים וזמינות

 

הממיר זמין לקהל הרחב הישר מחברת yes. לחצו כאן למידע על הערוצים, המחירים והחבילות של yesMax HD

אין ספק ש-yes מהמרת על כל הקופה עם הממיר הזה. המהלך מראה שיס מחוייבת למהלך השדרוג של השידורים ל-HD ושהיא תהיה חייבת לעבוד את השידורים הללו. כעת כשיש את הכלי הנכון לצפות בתוכן, אני מקווה שמהלך שיווקי משמעותי לחינוך השוק ועיבוי התכנים (כולל רכישת תכנים רבים יותר עם אודיו 5.1) יבוצע לאלתר ויביא אותנו בעצם לרמה שקיימת היתה עד כה רק בחו"ל.

המהלך אינו מגיע סתם כך ולהערכתי זו התשובה של יס לאיום ה-DTT שמתקרב ובא בעוד מספר חודשים.

המהלך המקביל של הוט יהיה המעבר ל-Network PVR, אך זה מהלך יקר וארוך שאת תוצאותיו ניתן יהיה לשפוט רק בעוד זמן רב. בינתיים ההיצע של הוט מבחינת התכנים שזמינים במנגנון ה-VOD הוא עדיין מוגבל ביותר.

סיכום

 

אני חושב שאפשר להבין מאורך הסקירה הזו שמדובר במהלך לא רק חשוב אסטרטגית מבחינת yes אלא ממש הימור ענק והשקעה עצומה מבחינתה לשנים הקרובות. יס מראה במהלך הזה עד כמה חשוב המקס ושידורי ה-HD לאסטרטגיה שלה לשנים הקרובות.

אני יכול לומר שאחרי זמן מה עם הממיר, קשה מאוד לחזור לתפריטים של ה-yes Max הישן ועוד יותר קשה להתרגל בחזרה לממיר HD הרגיל של yes.

הממיר הזה מרגיש בליגה בפני עצמו והוא בהחלט הצלחה גדולה של מחלקת ההנדסה של yes וכמובן של החברה כולה.

להמשך הדיון בפורומים לחצו כאן.


< עמוד הקודם: איכות התמונה ותקלותהמאמר המלא


עוד מ: oferlaor
תגיות


דרגת קושי: 3
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

4.5
(27) הצבעות

בהקשר זה

 DVB-T המהפכה הדיגיטלית
 שידורי HDTV של יס
 שידורי HDTV של הוט
 HOT HD מול YES HD
 DTT - מפת השידורים
 עוד על שידורים


המאמר הפופולרי ביותר בתחום שידורים:
סקירה של yesMax HD, הממיר החדש של yes
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht