עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

מזרימדיה: ISTAR Mini HDMI 1.3 - כי הגודל לא קובע

13/07/2008 - 07:00


עמוד הקודם: קישוריות והגדרת תצורה | המאמר המלא | עמוד הבא: יכולות אלחוטיות, תכנים מקוונים ו Trickplay >

 
 
 

ניגון תכנים

זה החלק הכי מעניין כמובן. הושם כאן דגש על קבצים בקצב נתונים גבוה, קידודים מתקדמים ומגוון רב של פורמטי וידאו פופולאריים.
Elephants Dreamאת הבדיקות התחלתי עם Elephants Dream. למי שלא מכיר, זהו אחד הפרויקטים של מפעל ה Blender.org אשר עושה שימוש בתוכנות Open Source ובכך ליצור סרטים שהינם חופשיים לשיתוף גם כן.
ה Elephants Dream הינו בפורמט MPEG-2, רזולוציה של 1080p24 ו- CBR של 48Mbps - בהחלט מועמד מתאים לבדיקת יכולת ניגון קבצי וידאו בקצב נתונים גבוה לאורך זמן.
ה ISTAR 1.3 לא הראה שום קושי בניגון של קובץ זה ולכן עברתי לקובץ הבדיקות הבא. קטע קצר מ Ice Age אשר הגיע ישירות ממעבדות Syabas עצמן. החברה עושה שימוש בקובץ זה על מנת לבדוק שלא התקיימה רגרסיה בכל פעם שהם מבצעים שינוי בקוד ה Playback. גם כאן, הקובץ בפורמט MPEG-2, רזולוציה של 1080p24 ו CBR של 41Mbps. גם כאן לא נתקל ה ISTAR 1.3 בשום קושי לנגן כהלכה את הקובץ.

חשבתי לעצמי כי הגיע הזמן לפורמטים קצת יותר מתקדמים. עברתי למקור הטוב ביותר כיום עבור משתמש ביתי, ריפים 1:1 של כותרי Blu-ray. יש לציין כי קבצים אלו משמשים כמקור לקידודי mkv רבים. במהלך הקידוד מתבצעת הורדה של קצב נתוני הוידאו, הורדת שפות נלוות, השמת פילטרים מיוחדים על מנת לחדד את התמונה על חשבון פרטים אחרים ולעיתים גם הורדת רזולוציה. בשל כך, תמיד רצוי להשתמש בקבצי M2TS כמקור מכיוון שהם מהווים כאמור את המקור הנעלה ביותר מבחינת איכות הוידאו והאודיו.

רזולוציית הקבצים הייתה 1080p24 כמובן והקידוד נע בין MPEG-2 ל VC-1 ועד ל MPEG-4 AVC, כל שלושת הקידודים הקיימים כיום מעל כותרי Blu-ray. מכיוון שהצ´יפ עליו בנוי ה ISTAR 1.3 מכיל תמיכה ברמת חומרה בפרופיל 4.1 עליו מבוסס פורמט ה Blu-ray, לא הייתי אמור לצפות לקשיים בניגון תכנים מסוג זה - וכך באמת היה הדבר.


Apocalypto נוגן בצורה נפלאה.

כותרים כמו The Fifth Element Remastered, Hulk, 300, Apocalypto, Rambo, Simpsons, Ratatouille ועוד רבים נוגנו ללא תקלה. לא משנה עד כמה תובעני היה קצב הנתונים (עד ל 45Mbps כאשר מתוך נתון זה הפסקול תופס 10Mbps בפורמט DTS-HD Master Audio), ה ISTAR 1.3 לא הראה שום סימני חולשה או גמגומים שונים בתצוגת הוידאו.


Rambo - סרט נפלא ותובעני לבדיקת ה ISTAR 1.3

מי שמשתמש בריפים של Blu-ray כאחד המקורות הראשיים עבור תכני הצפייה שלו, פתרון כמו ה ISTAR 1.3 יכול להוות פתרון נאה. כאשר בהמשך השנה ישולב בשאיפה תמיכה בתפריטים (בדומה לתפריטים של כותרי DVD), הפתרון יהיה מושלם ומקביל לנגן Blu-ray ייעודי. חשוב לציין כי לא קיימת תמיכה בכותרי +BD ויש צורך לעשות שימוש בריפים אשר הוסרה מהם שכבת הגנה זו.

כותרי ה Blu-ray הינם די גדולים בנפחם ונעים לרוב בגודל של כמה עשרות ג´יגה. גודל זה לרוב הינו גדול מידי עבור ה Average Joe ולכן יש קבוצות של אנשים אשר מקודדים את הסרטים הללו לגודל קטן יותר להורדה. התהליך כולל לרוב השמטה של פסי קול נוספים מעבר לפסקול המרכזי, החסרה של תוספות וקידוד מחדש של הוידאו על מנת להפחית את קצב הנתונים. כל הפעולות הללו נעשות במטרה להוריד את גודל הקובץ הסופי מעשרות ג´יגה לכמה בודדים. לעיתים גם נוספים פילטרים שונים על מנת להוריד גרעון, לחדד את התמונה ועוד.
כפי שכבר הבנתם, תהליך זה דורש מיומנות מצד העושה אותו וקיימים מקרים בהם הוא לא מבוצע כהלכה.


Transformers - קידוד מעולה בקצב נתונים של 12Mbps, פרופיל 5.1 עם Ref Frames של 8

ה ISTAR 1.3 ידע לנגן בהצלחה את רוב קבצי ה mkv שהוזן (החל מ 720p ועד ל 1080p עם קצב נתונים של 16Mbps). כאשר הוא נתקל בקובץ mkv בעל פרופיל מעט שונה מהסטנדרט, הוא סירב לנגנו. זוהי מגבלה מסויימת, אך כל עוד מזינים אותו בשחרורים מקובלים מקבוצות שחרור מוכרות ובעלות מוניטין - מגבלה זו לא תצוץ בפני משתמש נורמטיבי.

כאשר פרופיל ה mkv הינו 4.1, כל הקבצים ינוגנו כדבעי, ללא תלות בקצב הנתונים בשל התמיכה המובנת בחומרה לפרופיל זה. כאשר הקבצים בפרופיל 5.1, נכנס לנו פרמטר נוסף לתמונה, ה Ref Frames. מקודדי הסרטים לרוב מגדירים מבורות פרופיל 5.1 ו Ref Frames גבוה יותר מחשיבה כי מספר גבוה מבטיח איכות גבוהה יותר, אך זהו לא המקרה כאן. קידוד שכזה מבטל את התמיכה הרישמית בפענוח בחומרה ועלול לגרום לגמגומים וניגון קלוקל במצבים מסויימים.

עבור חלק גדול מקבצי ה mkv שנבחנו, הניגון היה תקין. אך כאשר הפרופיל היה 5.1 ומספר ה Ref Frames היה מעל 8 בשילוב עם קצב נתונים גבוה יחסית, התקיימו גמגומים בניגון.


Casino Royale - מספר גמגומים קלים.

כותרים אחרים, בעלי Ref Frames מרקיע שחקים של 15, נוגנו כהלכה מכיוון שקצב הנתונים היה נמוך יחסית.

חשוב לציין כי מגבלת פרופיל גבוה מ 4.1 הינה כזאת אשר קיימת בכל מזרימי המדיה השונים. כיום המודעות בנוגע לקידוד בפרופיל 4.1 על מנת להעניק תמיכה בפענוח בחומרה במגמת עלייה בקרב מקודדי הסרטים, כתוצאה מכך כמות נכבדה מהשחרורים כיום הינם בפרופיל 4.1 אשר לא יגרמו לבעיות בניגון ויבטיחו חווית צפייה כשירה.

אין לצפות עכשיו כי רוכשי המזרימדיה השונים יתחילו להכנס לקרבי קבצי הוידאו השונים על מנת לבדוק אם הם עובדים כשורה, הרי אחת הסיבות שהם בחרו במזרימדיה ולא HTPC הינה על מנת לחסוך את הזמן אשר נדרש להתעסקות זו. סביר להניח כי רוב התכנים אשר תבחרו לצפות יעבדו כנדרש על ה ISTAR 1.3 ולאחר זמן מה בכלל תגידו שאני הוזה והכל עובד, אך אם פתאום תיתקלו בקובץ אשר גמגם קלות בסצנה מסויימת - עכשיו לפחות תדעו את הסיבה.

ניתן לומר כי קבצי ה mkv הינם המקור הפופולארי ביותר כיום בזירת תכני הוידאו להורדה. קבצים אלו נהפכו סטנדרט מקובל לצפייה מכיוון שהם מהווים פשרה נוחה ומקובלת של איכות יחסית לגודל הקובץ. בשל כך, תמיכה בסוג קבצים כאלה הינה די קריטית להצלחתו של כל מזרימדיה.

פורמט ה DVD ISO גם הוא נתמך, עם תפריטים כמובן אך רק דרך פרוטוקול SMB או NFS. אני לא מרגיש ממש צורך להרחיב על פורמט זו (וגם לא על Divx) בשל חוסר העניין ובאיכות הירודה שהם מספקים. אני רק אציין כי הפורמטים הללו נבדקו ונמצא כי הם נתמכים.

לא לשכוח קבצי אודיו ותמונות של הילדים

הצגת התמונות די בסיסית, ניתן לבחור כמה סוגים של אפקטי מעבר בין התמונות ו... וזהו בעצם (מה רציתם, שגם יוריד את העיניים האדומות?). כפתרון עבור הצגת התמונות המשפחתיות, ה ISTAR 1.3 יהווה פתרון נחמד ויאפשר בקלות הצגת התמונות בסלון המשפחתי ללא ניוד קרובי המשפחה שבאים לבקר לחדר המחשב...

כמו כל שאר מזרימי המדיה מבוססי ה NMT, גם ה ISTAR 1.3 תומך בניגון קבצי FLAC, פורמט ה Lossless הפופולארי ביותר. גם פורמטים נפוצים אחרים כגון wma ו- mp3 זוכים כאן לתמיכה בצורה טבעית.


משום מה תצוגת שם הקובץ לפעמים הופיעה בצורה משובשת.


במידה ואתם משתמשים בשיתוף SMB/NFS - ניתן יהיה לראות על המסך תמונה גדולה של לוגו ה ISTAR ומתחתיו את שם ופורמט הקובץ. במידה ואתם משתמשים ב myiHome, אפשרי יהיה להגדיר תיקייה של תמונות אשר תנוגן על המסך בזמן הניגון - בהחלט פיצ´ר חביב.

קיימת בעיה להשתמש ב ISTAR 1.3 כנגן ייעודי כגון ה Squeezebox מכיוון שהוא חסר VFD כפי שכבר הוזכר. בכל פעם שנרצה להשתמש בו כנגן אודיו, נאלץ להפעיל את המסך הראשי שלנו, דבר שדי גורע מהכדאיות ומהשימושיות שלו בנושא.

< עמוד הקודם: קישוריות והגדרת תצורה  המאמר המלא עמוד הבא: יכולות אלחוטיות, תכנים מקוונים ו Trickplay >


נושאים מקושרים

4K ו-UHD
4K ו-UHD
וידאו
וידאועוד מ: ziv_r
תגיות


דרגת קושי: 1
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

3.9
(7) הצבעות

בהקשר זה

 הקלטת HDTV
 מזרימדיה מול HTPC
 ביקורות HDTV
 הסקירה המלאה על yesMax HD
 עוד על 4K ו-UHD


המאמר הפופולרי ביותר בתחום 4K ו-UHD:
מזרימדיה: Popcorn Hour A-110
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht