עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

2 מיליון פיקסלים לא טועים: פיוניר PDP5000EX

המאמר נכתב ע"י עפר לאור ונערך ע"י LiorC
27/09/2006 - 20:00 
 
 

לעיתים רחוקות אני פוגש מכשירים שבאמת מרעידים את אמות הסיפים ומבשרים על חידוש מהותי. במאבק בין REVOLUTION ל-EVOLUTION, מנצחת לרוב תורת דארווין – כל דור של מסכים הוא שיפור קטן לעומת קודמו.
לכן היתה זו חוויה מיוחדת לבחון את ה- PDP5000EX של פיוניר. מכשיר שמביא לשולחן בשורה משמעותית – FULL HD מלא בפלאזמה. מדובר בפאלזמה ראשונה ביצור סדרתי ברזולוציה זו, אשר עד כה היתה קיימת רק במסכי LCD ובמקרנים קדמיים ואחוריים מסוגים שונים.

הקדמה

בעוד שב-LCD האתגר והיעד הטכנולוגי טמונים בהגדלת גודל הפיקסל, בפלאזמה הבעיה דווקא הפוכה: כאשר הפיקסלים קטנים (מדי...), קשה יותר לשלוט באיכות התמונה והשחורים.

היה זה מרוץ קשה וארוך בין יצרני הפלאזמה בכדי להגיע לנקודה זו בזמן הנוכחי: מכירת מסך מתקדם, אבל כזה שניתן גם לייצרו באופן סדרתי. פנסוניק הצליחו לבצע זאת במסכי 60", אך פיוניר התמקדה במסכי 50" (שנמכרים בכמויות הרבה יותר גדולות) והשיגו בכך יתרון לא קטן.


האם המכשיר יעמוד בסטנדרטים הקשיחים שהצבתי לו?

מדידות

הצהרות החברות גדולות ורבות, אך בפועל, כאשר מודדים מכשירים רבים, ההבטחה בדרך כלל נעלמת והמספרים נראים עלובים מתמיד...
תחילה מדדתי את ספקטרום המסך, והוא מתפזר יפה סביב שלושת צבעי היסוד: R, G ו-B.


מדידת גראף ה-CIE מניבה תוצאות מעניינות במיוחד. חשוב לבדוק האם הצבעים המשניים (צהוב, סגול, תכלת) נמצאים על המשולש האידאלי או מחוצה לו. בעצם רק נקודת צבע הבסיס הכחול נמצאת חסרה (אופייני מאוד למסכי פלאזמה). משמעות הדבר שה-COLOR GAMUT של המסך מכיל כמות נכבדת מהצבעים הדרושים בכדי לעמוד בתקן REC709 המחמיר של HDTV.כמו מסכים רבים אחרים, גם מסך זה מסופק עם מצבי גאמה עם מספרי קודים ולא מספר אבסלוטי. מדידות חוזרות הניבו שבמצב gamma1 במסך – מתקבל גאמה מצויין של 2.22 (זה המצב המומלץ במסך זה למי שאינו יכול או רוצה לכייל את המסך). במצב gamma2 ו- gamma3 התקבלו מדידות 2.18 ו- 2.04 בהתאמה.

Gamma1Gamma2Gamma3חברת פיוניר חברה לחברת ISF אשר עוסקת בכיול, ולכן ציפיתי שהמסך יגיע מהמפעל קרוב למדי למצב מכוייל. עם זאת, במצב LOW (שבד"כ קרוב ל-6500 קלווין במדידות) התקבלה מדידה נמוכה למדי (אדומים חזקים מדי, פחות מדי כחול) – שהניבו מדידה של 5413 קלווין בממוצע.

Gamma1 - Low Temp


במצב אחד גבוה יותר mid-low, התקבלה מדידה של כ-8800 קלווין (מצב "כחול") ובמצבים האחרים התקבלו מדידות גבוהות אף יותר. בארה"ב ובאירופה נהוג לכוון בד"כ ל-6500 קלווין, בעוד שהצופים במזרח אסיה וביפן במיוחד מעדיפים 9300 קלווין – תמונה שנוטה לתחום הכחלחל יותר ("חמה" במונחים טכניים, או "קרירה" באופיה הויזואלי). כיול קל של BIAS, המאופשר דרך מערכת הצבעים של המסך יכולים בקלות לסדר בעיה זו, אך חבל שהחברה לא עשתה זאת מראש.

במדידת ה-CONTRAST קיבלתי שחורים מעט בהירים מהצפוי, וחושב CONTRAST ויזואלי של כ- 750:1, מה שמניב פחות מ-3000:1 יחס ניגודיות של הפאנל (יותר קרוב ל-2500:1). עם זאת השחורים מרגישים עמוקים מאוד, ואין תחושה של דו מימדיות בתכנים כהים במיוחד, כגון סצינות הלחימה של יודה (לא לוי).

מבנה וגימור

המסך עצמו בנוי באופן מאוד סולידי ומרשים. הוא גדול מאוד (50") ובעל מסגרת BEZEL שחורה, עבה ומבריקה שהפכה לשם דבר במסכים היפניים. גבול המסגרת חורגת מעט מגבול המסך הפיזי מה שנותן אפקט מעניין בגבולות החיצוניים של המסך (סוג של "השתלבות ברקע" בסגנון שסוני קידמה בזמנה). החיסרון של העיצוב הנ"ל הוא אי-בליעת אור מספקת של המסגרת, אשר משפר, למראית עין, את השחורים. הברק שחוזר מהמסגרת מעט מפריע בסביבות מוארות למדי במידה והמסך מואר בזוית מסויימת.בעיה נפוצה במסכי פלאזמה רבים היא רפלקציות פנימיות אשר נגרמות בשל פילטר זכוכית. במסכים אלה ניתן לראות את התמונה חוזרת על עצמה בהפרש קטן כאשר צופים בזוית מסויימת במסך. הופתעתי שלא לראות את התופעה במסך זה, שכן הדור הנוכחי של מסכים של פיוניר בהחלט כוללים את התופעה וככל הנראה זה הראשון בסדרה שפותר אותה לחלוטין.

החיבורים מאחור כוללים חיבור DVI, שני חיבורי HDMI (בעיקר מה ששימש אותי בבדיקות), חיבורי קומפוננט/RGBHV, חיבור SVIDEO וקומפוזיט אחד. בנוסף, הרבה מאוד חיבורי אודיו נלווים. המסך כולל יציאות אודיו כולל הגברה אשר מאפשרים פיענוח של הרמקולים הקדמיים הישר דרך המסך (במקרים שבהם המסך משמש כטלויזיה ולא מלווה ברסיבר מתאים).

תפריטי המסך תואמים את סדרת ה-ELITE/PRO של פיוניר וכוללים גרפיקה יפה וקלים ונוחים מאוד לתפעול. כמה אופציות חביבות כוללות זיהוי אוטומטי של כניסות SDTV ומעבר למצב 4:3 (מורחב או עם פסים בצדדים) באופן אוטומטי. בבדיקותי, לא היה צורך לשחק באופציה זו והיא עבדה באופן סביר.

לחץ להגדלה
אופציות מעניינות נוספות כוללות טשטוש של רעש מקור "רגיל" (NR) וכן מסוג כיווץ MPEG אשר נפוץ בשידורי "יס" ו-"הוט" (MPEG NOISE REDUCTION) אשר נפוץ במסכי פיוניר. אני אישית דווקא לא התלהבתי משתי תכונות אלה, אך מרבית האנשים יעריכו שיפורים אלה.
פיצ'ר נוסף ומעניין הוא היכולת למנוע את הרחבת הקונטרסט (ACL) אשר ברוב המסכים נשאר דלוק תמיד ועלול להפריע בסצינות שעוברות בין איזורים בהירים לכהים.

הופתעתי לטובה לראות שהמסך מאפשר המרה של מקור PAL ל-75HZ או 100HZ – פונקציה נדירה במסכים דיגיטליים מסוג זה. היתרון במצב זה הוא זמן REFRESH מהיר יותר, אם כי לא חשתי בהבהובים מיוחדים גם כאשר אופציה זו היתה כבוייה.

בשלב הבא בדקתי תאימות לתכנים מסוגים שונים ובעיות נפוצות כגון JUDDER. בדקתי את המסך בעזרת מחולל אותות HDMI, ברזולוציות ותדרים שונים. המסך עבד ללא רבב בכל הרזולוציות התקניות: 576p, 480p, 1080i60, 1080i50, 1080p50, 1080p60, 720p50, 720p60. בתדרים לא תקניים מסויימים המכשיר התקשה להוציא תמונה תקינה (75 ו-72 הרץ, למשל). לעומת זאת, ב-48 הרץ, המכשיר עבד מצויין וללא כל JUDDER, וזה המסך הראשון שבדקתי שעמד בכבוד בבדיקה זו (חשוב מאוד עבור תאימות ל-BLURAY בעתיד).

חלק מציוד הבדיקה (המזוודה היא של COLORFACTS)


איכות התמונה

נושא איכות התמונה דורש פיצול לשני חלקים: מקור HDTV ומקור SDTV.לחץ להגדלה


די ברור שמי שרוכש מסך כזה יתרכז מאוד בתכני HDTV, שהרי זה מסך FULL HD. לכן התחלתי עם מקורות 1080i ו- 1080p. לשם בדיקה זו עשיתי שימוש בשלושה מקורות – Tvix5000, MB200 ו- NC600 שהיו בנמצא. המסך הציג את התמונות מהמכשירים ללא כל בעיה. מעבר ממצב FULL למצב DOT BY DOT (כלומר, NATIVE RESOLUTION) שיפור אפילו עוד טיפה את התמונה. חשוב לציין שמסכי LCD רבים בעלי רזולוצית 1080P אינם מאפשרים NATIVE RATE - דבר חמור מאוד במיוחד אם מדובר על עבודה עם מעבד חיצוני, נגן BLURAY או עם HTPC! בשלושת המקרים הללו חשוב ביותר תאימות מלאה מול 1080P גם ב-50 וגם ב-60HZ!

פצחתי בסרט חביב: ONCE UPON A TIME IN MEXICO. קמטי הפנים וההבעות של אנטוניו בנדרס התבלטו במיוחד, והאופי המיוחד וצהבהב של הסרט היה מהנה ביותר. ניתן היה לצפות בתמונה גם ממרחק קצר מאוד ללא תחושת מועקה, רעש מיוחד, או SCREEN DOOR EFFECT. ניתן היה להבחין בפיקסלים מהבהבים בשל טכנולוגית הפלאזמה – אפקט שנעלם ממרחק של כמטר וחצי (מרחק הצפיה המומלץ למסך הוא בין 3 ל-4 מטר...).


אנטוניו בנדרס

לחץ להגדלה
הסרט הבא שבדקתי היה ATTACK OF THE CLONES, סצינת המאבק של קאונט דוקו מול יודה, היה מרהיב ומרתק. הפרטים בבגדיו של יודה היו מפורטים ומדוייקים, ניתן היה להבחין בהשקעה של האנימציה הממחושבת, כולל קמטים עדינים בבגדיו של יודה (במסך HD READY, ניתן רק בקושי להבחין בסיבים על גבי הבגד).

לחץ להגדלה
את בדיקת ה-HDTV חתמתי בסצינת הבריחה (והקטע האהוב עלי ביותר בבדיקות כבר מספר שנים) של לילו מהמעבדה באלמנט החמישי – אשר הועבר למסך ב-1080p50. מושלם וללא רבב – פשוט לגזור ולשמור.

לבדיקת SDTV, התחלתי עם שני נגני DVD של חברת OPPO, ה-971 המוצלח וה-970 הפחות... שמתי מספר קטעים קבועים שאני משתמש לבדיקות, וה-oppo 971 שוב הוכיח את גדולתו. התמונה היתה חדה ומוצלחת במצב 1080iAuto.

ה-Oppo 970 בעיקר משמש אותי לחיבור עם מעבדי תמונה, אך חיברתי אותו כאן ישירות בכדי לבדוק (עם DVE) את איכות המעבד הפנימי של המסך במצב 480i דרך HDMI. איכות התמונה היתה פחותה בהרבה. התמונה הרבה פחות חדה מכפי שציפיתי. חיבור דרך מעבד תמונה (במקרה זה VP50) שיפור משמעותית את איכות התמונה והקפיץ אותה ברמה אחת לפחות. בדיקה חוזרת עם כניסת קומפוננט מאוששת את החשד שמדובר בחוסר במעבד התמונה של המסך. הדבר אינו חריג במיוחד, שכן עלויות מעבד חזק יכולים להשפיע דרמטית על הרווחיות של המסך ולכן חברות רבות משתמשות ברכיבים סטנדרטים גם כאשר הדבר בא על חשבון איכות התמונה.
חיברתי את המכשיר לממיר יס, האפקט של הטשטוש מעט חזר. כאן דווקא שימוש ב-MPEG NR עזר מעט לתמונה, ושימוש במצב WIDE בהחלט היה סביר ולא גרם לתחושה של עיוות כלשהי, למרות שהמקור היה ביחס 4:3 והמסך עצמו ביחס 16:9. עם זאת, חיבור דרך מעבד חיצוני שוב הקפיץ את איכות התמונה.


השלט והרמקולים

השלט של המכשיר בגודל מרשים וכולל גישה ישירה למרבית הפיצ'רים של המסך. השלט מרגיש נעים ביד, וצבעו השחור והמבריק הולם את המסך ואת בעליו. מצד שני, החוסר בגישה ישירה לכל אחת מיחסי המסך וכן באפשרות כיבוי והדלקה דרך כפתורים נפרדים יקשו על למידה בתוך "סביבה חכמה" של שלט לומד בסגנון פרונטו ודומיו.

למזלנו, המסך תואם את שאר מסכי פיוניר ותומך בפעולות אלה דרך קודים שניתן להוריד באינטרנט (דרך אתר remotecentral.com).

פעולות כגון PICTURE IN PICTURE ו- PICTURE BY PICTURE עובדות גם הן ללא בעיה והאיכות שלהן מצויינת, כשאר מסכי פיוניר.

המסך מתקבל כמסך מוניטור אך מאפשר פיענוח של אודיו מחיבורי ה-HDMI (או דרך כניסות אודיו אנלוגיות בלבד). שני הרמקולים שחיברתי לצדי המסך הוגברו כראוי ולא היתה בעיה מיוחדת לשמוע את האודיו (לא ניתן היה לשפוט את האיכות של ההגברה במגבלות האקוסטיקה של חדר הבדיקות) כפי שפוענחה מ-OPPO 970 דרך חיבור HDMI.

סיכום

מכיוון שהמסך ברזולוציה תקנית (1080P) ועיבוד התמונה שלו ב-1080i מוצלח, אני ממליץ לחבר את המכשיר דרך רסיבר UPSCALING ו/או דרך מעבד תמונה ולא ישירות למקורות SDTV כלשהם באופן ישיר.

כמו בכל טכנולוגיה מהפכנית, המסך אינו זול – 60 אלף ₪, אולם אני מניח שהמחירים ירדו ככל שיגבר הביקוש. זה כמובן שאינו מוצר להמונים, אלא לפלח שוק מצומצם ובררן במיוחד. אותו קהל לקוחות יהנה מהמסך הזה שמעטים בלבד יכולים להתחרות בו.

בתחום ה-HDTV, האלטרנטיבות בגדלי מסך כאלה מעטות במיוחד: מקרנים קדמיים (אלה זולים ממחיר המסך, אך מיועדים להקרנת סרטים בחושך, ופחות לצפיה יומיומית בטלויזיה) ומסכי LCD (בגדלים הללו, המחירים של המסכים הללו יקרים בהרבה).

במחקר משולב של פיוניר ופנסוניק, שפורסם לאחרונה, התברר שבמבחן עיוור, מרבית האנשים מעדיפים את התמונה של פלאזמה על זו של LCD (כאשר רזולוציה לא היתה גורם במבחן!). יש לכך סיבות רבות, אך עד כה למסכי LCD היה יתרון בולט במיוחד בתחום הרזולוציה. אפשר רק לקוות ולהניח שמדובר בסנונית ראשונה שמבשרת את בוא האביב בתחום ה-HDTV גם בארצנו הקטנטונת.

המכשיר נבדק באדיבות היבואן: ט.ר. אלקטרו סטריאו בע"מ.


נושאים מקושרים

וידאו
וידאו
"2 מיליון פיקסלים לא טועים: פיוניר PDP5000EX" | התחבר/צור חשבון | 23 תגובות | חיפוש דיון
אחוז חסימה
צוות האתר אינו אחראי על התגובות אשר נכתבות באתר

משתמשים אנונימים לא יכולים להגיב. אנא הרשם

Re: 2 מיליון פיקסלים לא טועים: פיוניר PDP5000EX (דירוג: 1)
על ידי אור ביום 27/09/2006 - 21:11
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
עופר כבר קיבלת את הVP50 או שאתה בטא טסטר שלו?Re: 2 מיליון פיקסלים לא טועים: פיוניר PDP5000EX (דירוג: 1)
על ידי nirmv ביום 28/09/2006 - 00:04
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
האם יש מגמה בשוק להקטין את מסכי הפלאזמה גם ל-32 אינצ', עם רזולוצית HDREADY (למשל 1366X768), או שגודל זה יישאר נחלת ה-LCD בלבד ?Re: 2 מיליון פיקסלים לא טועים: פיוניר PDP5000EX (דירוג: 1)
על ידי Yaron_M ביום 28/09/2006 - 00:12
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
למישהו יש מפית או משהו? אני צריך לנגב את כל הריר שנוזל לי מהפה...Re: 2 מיליון פיקסלים לא טועים: פיוניר PDP5000EX (דירוג: 1)
על ידי tomertsin ביום 28/09/2006 - 07:00
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
עפר,

כרגיל, נהנתי מאוד לקרוא את הכתבה.

מענין מתי לפיוניר יהיו מסכי "43 ברזולוציה של 1080P?
אתה יודע איזה מסכי "PLASMA/LCD 40-43 ברזולוציה 1080P, משווקים או שישווקו בקרוב בארץ?

תומרRe: 2 מיליון פיקסלים לא טועים: פיוניר PDP5000EX (דירוג: 1)
על ידי crusader ביום 28/09/2006 - 07:27
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
אחח,
פיוניר פיוניר...
כל מילה מיותרת,פשוט פאר היצירה.Re: 2 מיליון פיקסלים לא טועים: פיוניר PDP5000EX (דירוג: 1)
על ידי il62 ביום 28/09/2006 - 07:45
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
מכל הסקירה המדהימה הזאת לא הבנתי דבר אחד...
איך הסכמת להחזיר את המסף????!!!
אני הייתי קושר אותו עם שרשראות ורק עם שוטרים היו מוציאים אותו מהבית שלי....Re: 2 מיליון פיקסלים לא טועים: פיוניר PDP5000EX (דירוג: 1)
על ידי guyezra ביום 28/09/2006 - 10:19
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
תודה רבה, מרשים מאוד, אם היה לי עודף של 60K...Re: 2 מיליון פיקסלים לא טועים: פיוניר PDP5000EX (דירוג: 1)
על ידי emordeko ביום 28/09/2006 - 11:47
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
מה המרחק ישיבה האידיאלי למסך כזה?
האם 3 מטר זה קטן מידי?Re: 2 מיליון פיקסלים לא טועים: פיוניר PDP5000EX (דירוג: 1)
על ידי Sanchez ביום 29/09/2006 - 12:48
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
תודה עופר כל הסקירה המעולה.
אך תרשה לי לרדת שוב פעם לעניין המחיר.
איך יכול מסך במחיר של פחות מ $6.5K להגיע למחיר של 60000 ש"ח ???

אין גבול לחוצפה.
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0
(6) הצבעות

בהקשר זה

 הקלטת HDTV
 מזרימדיה מול HTPC
 ביקורות HDTV
 הסקירה המלאה על yesMax HD
 עוד על 4K ו-UHD


המאמר הפופולרי ביותר בתחום 4K ו-UHD:
מזרימדיה: Popcorn Hour A-110
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht