עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

רסיבר Denon AVR-1910

12/11/2009 - 07:00


הקדמה | המאמר המלא | עמוד הבא: בחינה >

 
 
 

הקדמה

בשנה האחרונה, קולנוע ביתי הפך להיות אצלי תחביב בולט. הכל התחיל בזכייה של חברה שלי בטלויזיה של סמסונג (LA32A550), ביום ההולדת 4 של האתר (תודה לסמליין) ואז הבנתי כמה תכני SD נראים רע במסך שתומך (ומיועד) ל HD.

משם (בעידודו של חבר טוב, הכותב פה בפורום, אשר עזרתי לו בהקמת מערכת משלו) התחלתי להתעניין בהרחבת הבילוי שלי בסלון, והיום אני על סף השלמת מערכת קולנוע ביתי, המורכבת במלואה מציוד יד שנייה, בתקציב סביר בהחלט לסטודנט (כמעט בלי פשרות על איכות הציוד). הרסיבר שרכשתי הוא Yamaha RX-V620 בן 8, שממלא את כל צרכיי באיכות מצוינת.

למרות שביעות רצוני מהרסיבר הזה, היום ישנם אלו המביטים בעין מעט עקומה על רסיברים שלא תומכים בפורמטי האודיו המתקדמים, במיוחד אם המטרה המוצהרת היא קולנוע ביתי.

הרסיבר אותו אני סוקר כאן בא לפתור בעיה בה אנשים רבים נתקלים - הם מחפשים רסיבר בתקציב נמוך-בינוני, שייתן להם גם את הפורמטים המתקדמים אבל גם "נגיעה" בתחום ה High End.

בסדרת הרסיברים של Denon לשנתון 2009-2010 הדגם AVR-1910 הוא השני (התחתון הוא ה 1610), וכפי שאסביר בהמשך - הוא נותן הרבה מאוד יחסית למחירו.


הציוד ששימש לביקורת

  1. מסך - Samsung LA32A550.
  2. מקורות (אודיו ווידאו) - HDX1000, Venice V38 HD, Pioneer DVD DV-410S.
  3. מקור אודיו - Ipod Touch 32 GB, 1st Gen, בחיבור אנלוגי -  Dock Line Out.
  4. רמקולים - סט ראשון: KEF KHT 2005.3 (הדגם החדש) - 5 סטלייטים וסאב.
    סט שני: קדמיים - Tannoy Mercury M4, אחוריים - Axiom QS4 V1, סאב - הסאב מהסט של Kef.
  5. כבילה - כבלי 4 מ"מ לקדמיים, 1.5 מ"מ לאחוריים, הכל של אומגה אודיו.
  6. מחברי כבלים - בננות עבור כל הרמקולים, בשני צידי הכבלים (הרכבה עצמית).

מבנה הסלון

מדובר בסלון גדול (כ 7x8 מ´), הפתוח לכל אורכו בצידו האחד (ימין ממקום הישיבה).


מחברים ומבנה חיצוני

כשקיבלתי את הרסיבר, הרושם הראשוני היה מצוין. צבעו (כמקובל לאחרונה) שחור, החזית מבריקה (Piano), ובחלקו העליון הפלסטיק שעלה לאחרונה לדיון בפורום, המשמש לבידוד חום מרכיבים אחרים.בהתרשמות ראשונית, הרסיבר מרשים בעיצובו. לשמחתי, Denon ביטלו את ה"דלת" שהייתה קיימת בעבר ברסיברים שלהם, אולם כנראה שהם עדיין לא לגמרי שלמים עם ההחלטה והם השאירו "כיסוי" המסתיר את חיבורי ה V-Aux (שלושה מחברי RCA לכניסת קומפוזיט) ואת כניסת מיקרופון הכיול הנמצאים מקדימה.

כיסוי זה יוצא לחלוטין ממקומו בלחיצה בצידו, וקל יחסית לאבדו במידה ומשאירים מקור מחובר לכניסה הקדמית.בשני צידי המכשיר ניתן למצוא את גלגלי השליטה במקור ובעוצמה, נוחים ואסתטיים. מסך הרסיבר גדול יחסית ואינפורמטיבי מאוד. במהלך ההגדרות הוא מציג כמעט את כל המידע הדרוש ובעת הניגון הוא מציג מצב ניגון, מקור, עוצמה ואף אילו חיבורים משויכים במידה ושינינו את הגדרות הכניסה (למשל - קישרנו את כניסה קואקסיאלית 2 לחיבור הקומפוננט הראשון - הרסיבר יציג V:DVD/A:C2, ואת העובדה כי מדובר בקומפוננט).

בחזית הרסיבר ניתן למצוא כמעט את כל הכפתורים הדרושים לתפעולו, כולל "ג´ויסטיק" לניווט בין אפשרויות שונות, החלפת מקורות, החלפת מצבי סראונד וכמובן - כפתור ההדלקה.

כפתור ההדלקה קל לזיהוי - הוא מוקף טבעת אדומה כאשר הרסיבר מכובה, המחליפה צבעה לירוק לאחר הדלקתו - מגע יפה לטעמי.

מבחינת חיבורים, בחזית ניתן למצוא (בנוסף לסט כניסות קומפוזיט והכניסה למיקרופון הכיול המסופק עם הרסיבר) את יציאת האוזניות, בתצורת PL 6.35mm.


החיבורים מאחורה עשירים וכוללים 4 כניסות HDMI (ויציאה יחידה), וכמות מספיקה של כניסות ויציאות קומפוננט וקומפוזיט. מבחינת אודיו דיגיטלי, בנוסף ל HDMI יש 4 כניסות (שתיים אופטיות ושתיים קואקסיאליות), ויציאה אופטית יחידה.

הרסיבר כולל יציאת Subwoofer Pre Out יחידה ויציאת ה Pre Out היחידה שלו לאודיו היא עבור Zone 2 Speakers (עקרונית , אפשר להשתמש בה כדי להתחבר למגבר סטריאו, וממנו לרמקולים הקדמיים - אבל זה דורש הגדרה מעט שונה ברסיבר והתאמת סאונד). ניתן כמובן גם לחבר זוג רמקולים עבור Zone2 כך שיוגברו ע"י הרסיבר עצמו, ויישלטו ממנו (יש אף כניסה לחיבור שלט נוסף).

הרסיבר תומך ב 7.1, כאשר זוג חיבורי ה Surround Back יכולים לשמש גם ל Height Front - ארחיב בהמשך לגבי תקן Dolby Prologic IIz ויישומו ברסיבר זה. כל מחברי הרמקולים הם מחברי בננות סטנדרטיים למדי.

הרסיבר מסופק עם ספר הפעלה עבה ומפורט, אולם השימוש בו קל והתפריטים אינטואטיביים (גם אם לא מרשימים בעיצובם, בשונה מהרסיברים הגבוהים יותר בסדרת המכשירים של Denon) ומוצגים על המסך גם כאשר עובדים רק עם חיבור HDMI.

הגדרות ראשוניות

לאחר שמיקמתי את הרסיבר, חיברתי את הרמקולים ואת הסאב, בחנתי את הכיול האוטומטי. הרסיבר מתגאה במערכת RC מבית Audyssey, אולם בשונה מרוב הרסיברים ברמת הכניסה שראיתי, כאן מדובר במערכת MultEQ, המשקללת 6 נקודות האזנה שונות (היצרן ממליץ לבדוק לפחות ב 3 נקודות, כאשר הראשונה היא הראשית). לאחר חיבור המיקרופון, תפריט ה RC עולה וההנחיות ברורות ומדויקות.

לאחר בחינת המערכת במספר הנקודות הרצוי, הרסיבר מבצע שקלול מרחקים ומחשב את הפרמטרים לשימוש, לאחר אישורם (מרחק רמקולים וכו´), הוא מבצע את ההגדרה האוטומטית. כאשר כיילתי בשיטה זו, התוצאות היו טובות אולם לא מושלמות. זיהוי מיקום הרמקולים ואופיים היה מדויק למדי, אולם ההגדרות אותן קבע הרסיבר פגעו מעט באיזון, בעיקר ברמקולים האחוריים (כנראה בגלל היותם קוואד-פולריים, כאשר רמקול אחד קרוב לחלל פתוח והשני יחסית קרוב לקיר צדדי). לכן, שיניתי והתאמתי את הצלילים בצורה קלה מאוד (אין צורך כלל לפתוח את הספר), עד שקיבלתי תחושה משביעת רצון מצלילי המבחן.מערכת כיול נוספת בה תומך הרסיבר היא ה Dynamic Volume מבית Audyssey , אשר מוודא כי עוצמת השמע בין המקורות או באותו מקור לא תסבול מירידות או עליות חדות, זה עוזר לדוגמה בעת מעבר בין ערוצים שונים אשר מכילים עוצמות שמע שונות.

בחנתי יישום זה במס´ מצבים כאשר רציתי לשמור על שקט יחסי, אולם לא אהבתי את הצורה בה הוא מתאים את הצלילים (ייתכן שבגלל החלל הגדול יחסית בו האזנתי) ולכן נמנעתי מלהשתמש בשיטה זו.

שלט

זוהי אחת הנקודות החלשות ברסיבר. בבחינה ראשונית, הוא נוח ביד, כפתורי הווליום מאוד נוחים וממוקמים בצורה מעולה - במרכז, גודלם שונה וקל לשלוט גם בחשיכה. הכפתורים אינם מוארים אולם זרחניים מעט לאחר שהות באור (יעיל בתחילת הצפייה, מאבד יעילות בהמשך). כפתורי ה Setup והשליטה על התפריט נוחים ובתפריט המוצג על המסך כתוב בדיוק על מה ללחוץ כדי להתקדם קדימה, אחורה וכו´. אולם, הכפתורים האחרים בשלט (החלפת מקורות, שליטה ב DSP וכו´) ממוקמים בצורה מוזרה מאוד.חלקם בצדדים וגודלם זהה (קשה מאוד לזכור מה עושה מה), אחרים בתחתית ואחרים (למשל ה Direct או החלפת מצבי Virtual Surround וכפתורי השליטה של הטיונר) נמצאים בכלל בחלקו האחורי של השלט, מאחורי דלת.

נקודה חיובית של השלט הינה שהוא מכיל כפתורים נפרדים עבור הדלקה וכיבוי, מצויין עבור אלו בעלי שלט אוניברסלי. עבור אלו אשר לא ישתמשו בשלט כזה, עדיף היה שהיו מסמנים את הכפתורים בצורה נוחה יותר, הרבה פעמים מצאתי את עצמי מתבלבל בינהם בשל הגודל והצבע הדומה.


הקדמה המאמר המלא עמוד הבא: בחינה >


נושאים מקושרים

אודיו
אודיו
וידאו
וידאו


עוד מ: uriler
תגיות


דרגת קושי: 3
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0
(2) הצבעות

בהקשר זה

 מגברים: הסבר
 פורום רב ערוצי
 רמקולים ושמע - חלק א'
 ביקורות אודיו
 עוד על אודיו


המאמר הפופולרי ביותר בתחום אודיו:
רמקולים ושמע - פרק א´ בסדרה
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht