עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

מערכת מוזיקה רב-חדרית מבית Sonos

01/08/2010 - 07:00


הקדמה | המאמר המלא | עמוד הבא: בחינה >

 
 
 

הקדמה

לפני מספר חודשים, במסגרת מעבר דירה, החלטתי להתקין בדירה החדשה מערכת מוזיקה משולבת בכמה חדרים. ידעתי במעורפל שקיימות מערכות שמסוגלות לנתב את אות האודיו מחדר לחדר, אבל לא ממש ידעתי על זה דבר. כרגיל שאלתי את Google והתשובה הראשונה שהוא ענה היה Sonos. קראתי וקראתי, והשתכנעתי שהפתרון שSonos מציעים בדיוק "תפור" עלי: פתרון מעידן המחשב, מבוסס רשת, שמזרים את קבצי המוזיקה ליחידות עצמאיות בחדרים השונים ואלו יכולות גם "לסנכרן" בינהן, כך ישמיעו אותה מוזיקה בו-זמנית.

המשך המחקר הביא אותי לאתר מכובד זה, וממנו גם לפתרון מתחרה - משפחת ה Logitech Squeezebox. לאחר התלבטות ארוכה, בחרתי במערכת ה Squeezebox, רכשתי, התקנתי, והיא עובדת בדירה החדשה שלנו עד היום.

לבחירה הזו היו כמה סיבות, אבל שתיים מהן היו משמעותיות ביותר: ראשית, לא מצאתי דרך לקנות מערכת Sonos בישראל ולא מצאתי חנות שהיתה מוכנה לשלוח מערכת כזאת לארץ. שנית, מחירה של מערכת Sonos נראה יקר משמעותית מהמערכת של Logitech.

לאחרונה נתבשרנו שיבואן ישראלי לקח על עצמו את הפצת מערכת Sonos בארץ ולכן זו הייתה הזדמנות טובה לראות מה אולי פספסתי כאשר פניתי לכיוון ה Squeezebox.

תיאור כללי

על מנת להסביר מה זה Sonos, נצא מנקודת התחלה מוכרת, ה"מזרימדיה": יחידת הבסיס של Sonos הינה מזרימדיה, אבל של מוזיקה בלבד. היא מתחברת לרשת המחשבים הביתית או למחשב בודד, ומאפשרת להשמיע מוזיקה מקבצים המאוכסנים עליו. אבל פה רק מתחיל הסיפור, אחת התכונות החשובות ביותר שלה וזו שהופכת אותה מסתם עוד אחת מאוסף המזרימדיות שמציפות אותנו לאחרונה למערכת "Multi-zone" אמיתית, היא היכולת לשלב בין יחידות שונות בחדרים שונים, כך שישמיעו את אותה מוזיקה בסינכרון מושלם, כאילו היו רמקולים שונים מחוברים למגבר אחד. המטרה היא למשל לאפשר להשמיע מוזיקה בזמן מסיבה בבית, כשהאורחים שנעים בין האזורים השונים (סלון, מרפסת, מטבח לדוגמא) ממשיכים לשמוע את אותה מוזיקה ללא "תפרים" בין החדרים ותופעות "הד". אופציה נוספת הינה להתייחס לכל קליינט בנפרד ואז כל אחד מהם יכול לנגן מוזיקה שונה.

מאפיין חשוב נוסף של המערכת הינה יכולת השליטה והצגת המידע. בעוד מזרימדיה רגיל מחובר לטלויזיה שיכולה להציג את המידע על קטע המוסיקה המושמע כעת, יחידות ה Sonos אינן מחוברות לאמצעי תצוגה כלשהו. למערכת קיים שלט ייעודי, המכיל מסך - במקרה של Sonos, זה מסך מגע. אבל יכולת השליטה והתצוגה לא נגמרת שם - ניתן לשלוט בה דרך תוכנות במחשבים, דרך תוכנות בטלפונים חכמים, באמצעות iPod touch או iPhone ואפילו דרך ממשק Web.

המערכת שקיבלתי לבחינה כללה שלט חכם -  Controller CR200 אחד, מגשר ZoneBridge אחד, ושלושה מכשירי ZonePlayer. הסבר קצר על תפקיד כל אחד מהיחידות:

  • ZP90 - יחידה שמיועדת להיות מחוברת למגבר - חוברה אצלי לרסיבר, בחיבור דיגיטלי (אופטי) ובמקביל גם בחיבור אנלוגי.
  • ZP120 - יחדה זו כוללת בתוכה גם מגבר סטריאו.
  • ZP-S5 - זוהי הבת הצעירה ביותר במשפחת Sonos - יחידה שכוללת בתוכה גם את הרמקולים. למעשה היא כוללת 5 דרייברים: Woofer אחד, שני מידים ושני טוויטרים.


מימין לשמאל: ZP120, לאחר מכן ZP90 ולבסוף ZoneBridge. 


כולנו אוהבים להציץ מאחור במחברים.

כל היחידות הגיעו ארוזות יפה ובצרוף חיבורי חשמל, כבלי אודיו ורשת. כולם מותאמים לצבע ה"דגל" של Sonos: לבן. טאצ´ נאה במיוחד הם כבלי הרשת, אלו לא רק לבנים, אלא גם שטוחים ומאפשרים התקנה נקייה יותר.

התקנה

למרות השם שיצא לSonos כמערכת Plug and Play, נתקלתי בבעיות מסויימות בהתקנה. עבודה מול ט.ר. ועם התמיכה של Sonos בארה"ב פתרה את הבעיות (נאלצתי לשמור כתובות IP קבועות עבור כל היחידות). מגבלה נוספת שנתקלתי בה היא שהBridge ומחשב ששולט בו חייבים להיות מחוברים למתג אחד, כי הפרוטוקול  בו הם משתמשים על מנת לזהות זה את זה אינו עובר בין המתגים. שתי מגבלות אלו לא רלונטיות כמובן, ל99% מהבתים, ונובעות ממבנה הרשת המסובך יחסית שבניתי.

מבחינת תוכנה, ניתן להסתדר גם ללא התקנה כלל - השליטה והאיתחול יתבצעו מהשלט בלבד. אבל אם בכל זאת נרצה שליטה ממחשב, תוכנה קלילה שמגיעה על CD (וגם ניתנת להורדה מאתר Sonos) מותקנת בעזרת בשיטת ה"Next...Next...Next" הידועה. בדרך, היא גם מוסיפה עצמה לקיר-אש של מערכת ההפעלה והופ יצאנו לדרך!

לאחר ההתקנה וחיבור יחידות הקצה השונות זו לזו, צריך להפנות אותן למאגר קבצי מוזיקה. המאגר יכול להיות במחשב או בNAS והגישה אליו בפרוטוקול SMB ("פרוטוקול הבית" של Windows) או ftp. ניתן גם להשתלב ברשת uPnP ולמעשה לקרוא כמעט כל מקור לקבצי מוזיקה שמתחבר לרשת.

הפנייה לספריית המוסיקה שלי בשרת התחילה תהליך של סריקה וקטלוג כל התוכן בה. הקטלוג עצמו (לא קבצי השירים) נשמר בזיכרון היחידות ולכן הינו מוגבל לגודל הזיכרון שלהם, כלומר לכ-45 אלף שירים, ללא יכולת הרחבה. מספר זה הספיק אפילו ל 270 הגיגה שהתארחו אצלי, אבל אני יכול לראות בדמיוני ספריות מעט גדולות מכך שיהוו בעיה.

נקודה מינורית נוספת: עד לתום הסריקה, שארכה מספר דקות, לא ניתן להשמיע שיר מתוך הספרייה.

שירותים מקוונים

כמזרימי מדיה רבים, Sonos מתפארים במספר שירותי מוזיקה מקוונים שזמינים למערכת. למרבה הצער, כפי שאנו מכירים, השירותים הללו לרוב אינם מכירים את מדינתנו הקטנה ומוקפת האוייבים ומסרבים לתת לנו שירות. יוצא, שמלבד שירותי רדיו אינטרנטי, אף שרות לא זמין בארץ.

יכולתי לאמר "נו-מילא, ככה זה", אילולא הניסיון שלי עם Squeezebox. שירות Last.FM (בתשלום) שחסום בישראל ב Sonos, פתוח ונמצא בשימוש בSqueezebox. כמו כן, מספר השירותים שמראש מותאמים לSonos נופל בהרבה מהמספר המקביל בSqueezebox. לדעתי, מצב זה נובע בעיקר מהבדל נוסף ועקרוני בין שתי המערכות: מערכת Sonos סגורה הרמטית ומתפקדת כמעט כמו Walled garden - בקוד סגור. Squeezebox לעומת זאת הינה מערכת פתוחה לחלוטין, עם קוד פתוח וקהילה תוססת של כותבי תוספים. תוספים אלו מיישמים חיבורים לשירותים שונים ומשונים, חיבורים שנעשו ברבות הימים "קנוניים" ושולבו בתוכנה הרישמית של המערכת. עד כדי כך פתוחה המערכת של Squeezebox, שאנשים שונים כתבו תוכנות קוד פתוח להפעלת נגנים על מחשבי Linux ו Windows. נגנים אלו איפשרו לי בבית לבנות מערכת בעלת ארבעה אזורים, במחיר של קניית נגן אחד ושלט בודד בלבד. החסרון העיקרי הוא ההתעסקות בתוכנה - התקנה וכוונון ובמיוחד בכוונון הסינכרון. בSonos זהו אחד הטאבויים הגדולים. אין ולא תהיה גרסת תוכנה של הנגן.

חיבור קווי

לכל יחידת Sonos יש שני חיבורי רשת מובנים. למעשה, זהו מתג זעיר בן שני פורטים. ניתן, לחבר את היחידה בין נקודת הרשת בקיר לצרכן רשת קיים (מחשב, סטרימר, רסיבר, טלויזיה וכד´) ללא הוצאה מיותרת על חווט קו נוסף. כיום כשהסטנדרט דה-פאקטו ברשתות הינו רשתות בקצב גיגה, מעט מאכזב לגלות שה Sonos מספק רק חיבורי 100 מגה. מובן שניתן לחבר מתג גיגה חיצוני, אבל זה כרוך בספק כח נוסף, מקום וחווט. בכל מקרה, המערכת דורשת חיבור אחד קווי לרשת הביתית. אם אין חיבור זמין ליד המיקום שבו העדפנו לשים את הנגן, ניתן לרכוש "מגשר" שיתחבר לרשת הקווית בכל מקום זמין בבית ויחבר את שאר יחידות Sonos באופן אלחוטי לרשת זו.

חיבור אלחוטי

Sonos בונים רשת Peer To Peer ייעודית לנגנים ולמעשה אינם משתתפים ברשת האלחוטית הקיימת. כאמור, נגן אחד או Bridge חייב להיות מחובר לרשת הקוית, אבל כל השאר יכולים לדבר בינהם ברשת אלחוטית. יש לכך מספר השלכות:

רשת אלחוטית קיימת עלולה להפריע לרשת הSonos - על פי החברה, כדאי להרחיק את הנגנים מטלפונים אלחוטיים בתחום ה2.4GHz ומנקודות גישה Wi-Fi אחרות. היה עדיף אם היה ניתן להעזר ברשת קיימת. למשל אצלי, שלוש נקודות רשת Wi-Fi בתחום ה N היו מכוונות לערוצים 1, 6 ו-11. נאלצתי לכבות אחת מהן על מנת להשאיר את התדר פנוי לSonos. באחד מסבבי התמיכה, גם קיבלתי הוראה להוריד את נקודות ה Wi-Fi שלי לתקן G. הרשת הפרטית של Sonos לא ניתנת לניתור או בדיקה - היא מוצפנת.

שליטה

השלט האלחוטי הנוכחי של Sonos הוא דור שני לשלטים. השלט הראשון (CR100) הזכיר את הiPod המקורי, עם הגלגלת המפורסמת. הנגן הנוכחי לקח את הדמיון צעד אחד קדימה: מפתחי Sonos השתמשו בiPhone / iPod Touch כפלטפורמה לפיתוח התוכנה ואחר-כך בנו חומרה דומה שתוכל להריץ את התוכנה הזאת. יוצא שכל מי שאחז נגן או טלפון מודרני של אפל, ירגיש ממש "בבית" עם השלט CR-200.


השלט של מערכת ה Sonos, ה CR200.


שלט ה שלט Squeezebox Duet Controller להשוואה.

כאמור, דור השלטים החדש של Sonos נכתב ל iPod Touch. חברת Sonos שיחררו גרסה זו לApp Store של אפל במחיר "חינם". יוצא שמי שיש לו אחד המכשירים הנ"ל יכול לוותר על קניית השלט ולקבל פונקציונאליות מלאה בחינם על הiPod או iPhone שלו. מה יעשו שאר בני הבית כשהוא ייצא ויקח את המכשיר איתו?  זו כבר שאלה אחרת :-)

אחת התשובות לכך הינה יכולת שליטה מכל מחשב בממשק Web. שרת Squeezebox למשל, מגיע עם ממשק Web מובנה וחושף את כל יכולות המערכת, כולל כוונון וקנפוג של כל רכיב ורכיב בה, התקנת תוספים ושאר ירקות.  לעומת שרת זה, הפתרון שזמין לSonos מאכזב למדיי והוא לא נכתב על ידי Sonos. זהו תוסף "צד שלישי" היחידי שמצאתי באינטרנט לSonos. התוסף הוא שרת Web זעיר ששולט ביחידות הSonos בעזרת ממשק uPnP. היכולות שלו מוגבלות, אבל הוא "עושה את העבודה".


הקדמה המאמר המלא עמוד הבא: בחינה >


עוד מ: urisavor
תגיות


דרגת קושי: 3
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 מגברים: הסבר
 פורום רב ערוצי
 רמקולים ושמע - חלק א'
 ביקורות אודיו
 עוד על אודיו


המאמר הפופולרי ביותר בתחום אודיו:
רמקולים ושמע - פרק א´ בסדרה
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht