עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

רמקולים Teufel M 320 F

28/10/2010 - 07:00


הקדמה | המאמר המלא | עמוד הבא: בחינה >

 
 
 

הקדמה

בעולם מערכות האודיו הסלוניות, אפשר להתייחס לשני סוגי לקוחות על סמך ההעדפה העיקרית שלהם:

  • מוסיקה.
  • קולנוע ביתי.

לצערנו, זה לא ממש שחור ולבן.
חובבי המוסיקה בדרך כלל יסתפקו בזוג רמקולים ומגבר סטריאו, אבל ייתכן שהם ינצלו אותם גם לצפייה בסרטים. חובבי הקולנוע הביתי יעדיפו מערכת היקפית כולל סאבוופר (וכמובן שהם ישתמשו בה גם למוסיקה, הרי הרמקולים כבר פה). קיימת חפיפה רבה בין התחומים כאשר על סמך ההעדפה העיקרית, הצרכן מתפשר בדרך כלל על התפקוד השני (למשל - זוג רמקולי סטריאו ומגבר לא יפיקו צליל היקפי מוצלח ולעומת זאת - מערכת 5.1 לוויינית תהיה הרבה פחות מהנה בהאזנה להקלטה סטריאופונית).

הבדל נוסף בין המערכות הוא תחום הצלילים הנמוכים - רוב "מאזיני המוסיקה" (נכליל מעט בשלב זה) מסתפקים רק בזוג רמקולי הסטריאו לצורך הפקת כלל תחום התדרים. לעומתם, "צופי הקולנוע הביתי" לא מרגישים בבית ללא סאבוופר מוגבר הנותן את שלו בקטעים המתאימים ולטעמנו, גם בהאזנה למוסיקה, לסאבוופר מוגבר יש אפקט המוסיף המון לתחושה (אנו שייכים לקבוצת הצופים השניה וכנראה שזה מטה את חוות דעתנו). הבדל זה מתבטא גם בתכונות המגבר, רוב מגברי הסטריאו בהם נתקלנו אינם מאפשרים הפרדה של תחומי התדרים ביציאה לרמקולים ואינם כולל הוצאת סיגנל LFE לסאבוופר מוגבר, בשונה מרסיברים מודרניים, בהם זוהי תכונה הכרחית.

הרמקולים הנבחנים בביקורת זו מציגים מעין בן כלאיים של שני העולמות - מדובר ברמקולי סטריאו הכוללים בתוכם דרייבר מוגבר לטווח הצלילים הנמוך, כאשר ניתן לקבוע האם הרמקול מחלק בעצמו את התדרים או שהם מתקבלים בנפרד (כפי שאנו מסבירים בפרק הבא בביקורת).


קצת על החברה

Teufel היא חברה גרמנית הקיימת משנת 1979 ובסיסה בברלין. פירוש שמה הוא "שטן" אולם התמחותה היא בייצור של מוצרי אודיו (אל תשאלו אותנו למה או איך "שטן" קשור לאודיו  - אתם מוזמנים לנחש בתגובות לביקורת, אולי מישהו יקלע לנקודה).
החברה היא חברת ID, כלומר Internet Direct ולכן אין לה סניפים למעט אחד בברלין. אם אתם מגיעים לברלין כנראה שכדאי ללכת להתרשם, אבל נראה אתכם חוזרים לארץ עם שני רמקולים במשקל 50 ק"ג...
על מנת לקנות את מוצריהם יש שתי אפשרויות - להזמין ישירות מהאתר או להתקשר למוקד טלפוני שלהם לשיחת ייעוץ ולהזמנה.

החברה מייצרת מגוון רחב של מוצרי אודיו ומתמקדת בתחום זה בלבד - ניתן לראות באתר שלהם מערכות קולנוע ביתי שלמות עם מגבר ומפענח, מערכות סטריאו, סאבוופרים, רמקולים למחשב ואפילו אוזניות. בנוסף, אפשר למצוא גם כבלים, רמקולים מיוחדים ל-Ipod וציוד משלים אחר.

החברה נותנת 12 שנה אחריות על הרמקולים ושנתיים על האלקטרוניקה. בדומה לחברות ID אחרות, החברה נותנת תקופת ניסיון בה ניתן להאזין לציוד בביתכם ובמידה ואינכם מרוצים - להחזירם ללא כל תשלום. אצל Teufel תקופה זו ארוכה יחסית - 8 שבועות שלמים (אם נוריד שבועיים מזמן המשלוח לכל כיוון, בהגזמה גסה יחסית, זה נותן חודש שלם לבחון את הציוד בתנאים בביתכם, זמן מספיק לשינויי מיקום, תיקוני כבילה / הגברה וכו´).


אריזה


אני והחבר´ה

גודלם של הארגזים בהם הגיעו הרמקולים אינו חריג, אולם כשמרימים אותם - המשקל מאוד מפתיע. מדובר ברמקול רצפתי בפרופיל צר יחסית אולם כל רמקול שוקל כ- 23 ק"ג כתוצאה מהמבנה הכולל גם מגבר לאלמנט הוופר.

הרמקולים מגיעים ארוזים בצורה קפדנית להפליא. מכיוון שמדובר במוצר הנמכר דרך הרשת ונשלח לכל העולם, סביר להניח כי המטרה היא הגנה מוחלטת על המוצר לאורך כל תהליך השילוח. מעבר לקרטון המסיבי ולריפוד הקלקר השגרתי, ישנם ריבועי קלקר המודבקים לרמקול מצידיו ו"נועלים" אותו בתוך תבנית הקלקר החיצונית, כך שלא יהיה סיכון של "החלקה":


אריזה קפדנית העמידה אפילו בפני עובדי הנמלים בישראל...

מראה חיצוני


הרמקול ללא הגריל 

לאחר מספר דקות של התמודדות עם הקרטון והקלקרים המורכבים הבנו איך אמורים להוציא את הרמקולים החוצה. יחד עם הרמקול מגיע גריל מתכת קטן המכסה את האלמנטים בחלקו העליון. מעבר למראה האלגנטי שיוצר גריל המתכת עליו מוטבע סמל החברה, הם מעניקים הגנה טובה מאוד לאלמנטים (למשל - בפני זאטוטים או חתולים השואפים להשחיז ציפורניים על כיפת הטויטר).


גריל מתכתי - נהדר לבית המאכלס עושי נזק למיניהם...

בנוסף, מגיע גריל בד קשיח לאלמנט הוופר הצדדי, אשר בנוי כך שהוא שקוע בתוך גוף הרמקול (שוב, זהו עיצוב יעיל כנגד זאטוטים סקרנים)


אלמנט הוופר הצדדי של בן הכלאיים למוסיקה וקולנוע ביתי.

הרמקולים חסרי הברגות לספייקים ובמקום זה מסופקות עימן מדבקות גומי קטנות אשר יש להדביק בארבע פינות הרמקול.

צבעם של הרמקולים הוא שחור פיאנו, מבריקים מאוד (ולכן גם תופסים טביעות אצבעות).  זה לא בולט מאוד ממרחק האזנה אבל לפדנטים שבינינו כנראה שזה יפריע. האלמנטים עצמם קטנים יחסית ויפים, אולם לטעמנו המראה עם הגריל המתכתי עדיף.

דגם ה M 320 שלפנינו הינו Three Way ולכן מורכב משלושה אלמנטים: וופר אקטיבי בגודל 8", מיד בגודל 5.1" וטוויטר בגודל 1".

כפי שציינו, מדובר ברמקולים הכוללים שני אלמנטים פסיביים (מיד וטוויטר) ובנוסף וופר מוגבר. מכיוון שמדובר בהגברה פעילה, לכל רמקול חיבור חשמל משלו. הרמקולים אלה מותאמים להיות סט להאזנה סטריאופונית ולכן היצרן, אשר מבין כי חלק מלקוחותיו חסרי מגברים בעלי יציאת אודיו ייעודית לצלילים נמוכים (LFE, "יציאת סאב"), כלל שתי אפשרויות חיבור:

  1. חיבורי רמקולים רגילים - שתי כניסות RCA איכותיות: כאשר בוחרים לעבוד כך, מגדירים את החיבור (באמצעות הבורר המתאים בגב הרמקול) במצב Stereo Amp. במצב זה, סיגנל האודיו מועבר בשלמותו לקרוס הפנימי הקיים ברמקול, הצלילים הנמוכים מועברים לוופר ועוברים הגברה באמצעות המגבר הפנימי בעוד ששאר טווח הצלילים מועבר למיד ולטוויטר.
  2. חיבור רמקולים + סאב אקטיבי: במידה ויש ברשותנו רסיבר בעל יציאת LFE, ניתן לחברו ייעודית לרמקול לכניסת ה RCA המתאימה. מעבירים את הבורר למצב AV Reciever, מגדירים ברסיבר כי הרמקולים הקדמיים הם Medium/Small וכי יש לשלוח את הצלילים הנמוכים לסאב בלבד. כל אלמנט במצב זה מקבל את תחום התדרים המתאים מהרסיבר עצמו.

חשוב לציין כי בחלק מהרסיברים יש רק יציאת סאבוופר יחידה - במקרה זה נרצה להשתמש במפצל Y כדי לחבר את שני הסאבים (אחד בכל רמקול) באופן זהה. ברסיברים הכוללים שתי יציאות סאב (זהות - מונו, או זוג יציאות סטריאופוניות) - נחבר כל רמקול בנפרד ל LFE משלו.


מגוון כניסות המתאים גם לרסיבר סטראופוני וגם לרסיבר ק"ב

בנוסף לבורר סוג ההגברה, בגב הרמקולים שני בוררים נוספים:

  1. בורר למצב העבודה של מגבר הסאב הפנימי:
    א. On - המגבר עובד תמיד.
    ב. Auto - הסאב פועל רק כאשר הוא מקבל סיגנל (נכון לשני מצבי ההגברה השונים). במצב זה קיים סיכוי לעיכוב בפעולת הסאב (הצליל הראשון מעביר אותו למצב פעולה), אולם זהו מצב חסכוני יותר בחשמל.
  2. Subwoofer Level - מאפשר שליטה מינימלית בעוצמת הסאב, ברמה של +\- 3dB.

הקדמה המאמר המלא עמוד הבא: בחינה >


נושאים מקושרים

אודיו
אודיו


עוד מ: mta194
תגיות


דרגת קושי: 3
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 מגברים: הסבר
 פורום רב ערוצי
 רמקולים ושמע - חלק א'
 ביקורות אודיו
 עוד על אודיו


המאמר הפופולרי ביותר בתחום אודיו:
רמקולים ושמע - פרק א´ בסדרה
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht