עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

מקלט DTT מדגם STQ500 ואנטנה אקטיבית PAQ100 תוצרת QUE

28/04/2011 - 07:00


מבוא והתרשמות | המאמר המלא | עמוד הבא: התקנה וקביעת תצורת >

 
 
 

הקדמה

לפעמים אני לא מבין את זיו העורך, הרי הוא יודע שבפעם האחרונה שצפיתי בשידורי ערוצי הטלביזיה המקומית הייתה בתקופת מלחמת המפרץ הראשונה, אז למה נבחרתי דווקא אני לסקור מוצר שברור שאין סיכוי שאי פעם אשתמש בו בבית? אז מה אם הוא אמר שזה הופך אותי לאובייקטיבי, כאילו מה...הוא חושש שכתבים אחרים יתמכרו לשידורי הכנסת ויסרבו להחזיר את המוצר? אבל כאן נזכרתי בכל הסיבות בגללן אני גר כאן בארץ הזו ובגינן גידלתי בה אין ספור דורות של חתולים צבריים. אני כנראה ציוני וחובתי האזרחית מנחה אותי לבדוק מוצר שרובכם תזדקקו לו בעתיד הקרוב. כמה קרוב? אז ככה: זו רק שאלה של ימים עד שכבר לא תוכלו לקלוט את שידורי הטלביזיה הממלכתיים ללא מקלט המתאים לקליטת השידורים הדיגיטליים הקרקעיים של עידן+. וכך, כשאני כולי חדור ברגשות של הקרבה עצמית למען הזולת, ניגשתי לפתוח את השקית שקיבלתי מנציגו החביב של היבואן ולהיכנס לעולם השידורים הקרקעיים המופלא.

DTT, בשביל מה ולמי זה טוב?

מתברר שיש תמורה לאגרה ושהיא מממנת מערכת גדולה וסבוכה (וגם ממשלתית!) שתפקידה לשדר לאוויר מספר ערוצי טלביזיה שכל אזרחי ישראל יכולים לקלוט בחינם. כלומר, בחינם כל עוד אותם אזרחים שילמו את האגרה האמורה לעיל כמובן.

נכון שעד היום יכולנו לעשות זאת עם האנטנה המרכזית שעל הגג אבל היו עם זה כמה בעיות. אני לא מדבר רק על הרגעים ההיסטוריים של הערוץ הראשון שנמחקו מהמסך בגלל ששידורי הטלביזיה המצרית היו עולים עליהם בחודשי הקיץ. הכוונה כאן היא שאותם שידורים משתמשים בשיטת שידור אנלוגית הדורשת משדרים רבי עוצמה וגוזלת הרבה תדרים.

המעבר לשידור דיגיטאלי (DTT) יאפשר את השבתת אותם משדרים ישנים ההופכים לקשים לתחזוקה ומעבר למשדרים דלי עוצמה הצורכים רוחב פס מינימאלי, כך שכולנו נצא נשכרים: האזרחים יזכו לחיות באווירה טיפה פחות רוויה בקרינה אלקטרומגנטית ואילו הממשלה תוכל למכור את הערוצים שהתפנו. יראו טוב יותר את שידורי הטלביזיה, אבל זה כבר בונוס.

אם זה נשמע לכם יותר מידי טוב מכדי להיות אמיתי אז צדקתם כי יש באמת בעיה קטנה והיא שאת אותם שידורים דיגיטליים חדשים לא תוכלו לקלוט ללא מקלט יעודי - מה שמחזיר אותנו לנושא הסקירה הנוכחית.

התרשמות ראשונית

מדובר בסט המורכב מממיר מדגם STQ500 ומאנטנה אקטיבית PAQ-100 נפרדת, שניהם תוצרת חברת QUE המוכרת יותר בזכות מכשירי הניווט GPS מתוצרתה הנמכרים בארץ. הממיר מגיע באריזת קרטון ואילו האנטנה האקטיבית ארוזה במארז פלסטיק קשיח מהסוג שפתיחתו דורשת זוג מספרים חדות וקצת זהירות.

הדבר הראשון אותו נגלה עם פתיחת אריזת הקרטון של הממיר הוא שקית פלסטיק ובה תעודת אחריות וחוברת מדריך למשתמש בשפה העברית. החוברת עצמה אינה מתקמצת בדפים ותמצאו בה הסברים, איורים וצילומי מסך שיאפשרו גם למי שאינו בקי ברזי תורת הקולנוע הביתי לחבר את הממיר למסך הטלביזיה ולהגדיר את הפרמטרים הנחוצים להפעלתו.

מלבד אותה חוברת תמצאו באריזה גם את הממיר, אנטנה פסיבית (לא מוגברת) עם בסיס מגנטי, כבל עם מחבר SCART בצד אחד וחיבורי Composite ואודיו דו ערוצי בצידו השני (חיבור A/V עם בננות צהוב, לבן, אדום), שלט עם כפתורים לא מוארים וזוג סוללות AAA עבור אותו שלט.

פתיחת אריזת הפלסטיק הקשיחה של האנטנה האקטיבית תגלה לעינינו גוף פלסטיק מוארך שחזיתו בצבע מתכתי, תושבת הבנויה מקליפס קפיצי וכבל די ארוך שבסיומו מתפצל למחבר לחיבור לאנטנה ולמחבר USB ועל כך נרחיב קצת בהמשך. כמו כן תמצאו שם מתאם IEC to MCX על מנת לחבר את האנטנה להתקנים הדורשים חיבור MCX.

 

ההתרשמות הראשונית לא תהיה שלמה ללא הצצה בשלט. זהו שלט מאוד בסיסי ללא שום טריקים וקונצים כשכפתורי העברת הערוצים ובקרת עוצמת הקול הוצבו במקום שהוא לא ממש אינטואיטיבי, אבל לכל דבר אפשר להתרגל וזה לא ממש מפריע.

בעלי עיני הנץ מביניכם יבחינו גם בנוכחות כפתורי בקרת מדיה בחלק התחתון של השלט. אותם כפתורים המפעילים את הניגון קדימה, השהייה, עצירה ודילוגים מיועדים לאפשר לכם לשלוט בניגון מוזיקה MP3 וצפיה בתמונות. בניגוד לרושם הראשוני, לא מדובר באפשרות של הקלטת שידורים או ניגון סרטים מהתקן USB חיצוני.

מספרים רבותי, מספרים!

הממיר עצמו בעל משקל נוצה של פחות מ 620 גרם וממדיו שדופים בהתאם: 21x13x4.5 ס"מ (הממדים בחוברת טיפה שונים אבל יכול להיות שלא לקחו בחשבון את רגליות הגומי).

צריכת החשמל המוצהרת במצב שינה היא פחות מ 3W ומגיעה עד ל 8W במצב הפעלה מלאה. לעניות דעתי צריכה של 3W במצב שינה עבור מכשיר שאין לו יותר מידי מחוונים ובקרים זה לא מעט אבל זה לא יגרום לכם לשבור תוכנית חיסכון או למכור מניות. מה עוד צריכת החשמל הצנועה בזמן הפעלה פשוט מצחיקה לעומת זו של ממירי לווין כמו היס מקס המקורי.

האנטנה האקטיבית היא באורך של קרוב ל 24 ס"מ ורוחב של כ 2.5 ס"מ וכפי שניחשתם היא מיועדת להצבה במצב אופקי.

בסך הכול, הסט אינו גדול בכלל ולדעתי ניתן להחביא אותו בקלות כך שגם בחדר שינה צפוף הוא לא יגזול יותר מידי מקום. עד כאן הכול נראה קטן ופשוט.


מבוא והתרשמות המאמר המלא עמוד הבא: התקנה וקביעת תצורת >


נושאים מקושרים

4K ו-UHD
4K ו-UHD
שידורים
שידורים


עוד מ: Catskinner
תגיות


דרגת קושי: 3
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 DVB-T המהפכה הדיגיטלית
 שידורי HDTV של יס
 שידורי HDTV של הוט
 HOT HD מול YES HD
 DTT - מפת השידורים
 עוד על שידורים


המאמר הפופולרי ביותר בתחום שידורים:
סקירה של yesMax HD, הממיר החדש של yes
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht