עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

Kuro in 3D - הייתכן?

30/11/2011 - 17:00


מבוא | המאמר המלא | עמוד הבא: לראות או לא לראות? >

 
 
 

הקדמה

מאמר זה התחיל כגימיק והתפתח לפרויקט מעשי - איך לראות תלת מימד ב-KURO, הפלאזמה הותיקה של חברת "פיוניר".
מאמר זה מתאר לחובבי התלת מימד ולבעלי ה-HTPC את הנדרש להפיכת מסך רגיל למסך המקרין סרטים בטכנולוגיה זו. המאמר מתמקד בפעולות שיש לבצע עבור מסך ה-KURO אבל לא רק. יש להתייחס לכל המאמר כגימיק כלפי מסך ה-KURO (ההסבר בהמשך) אבל כמשהו מאד אמיתי עבור מסכי פלאזמה אחרים מדורות מתקדמים יותר.

מי שמעוניין להשקיע, יכול להשתמש בערכות מוכנות מחברות מוכרות, ביניהן חברת Nvidia. מסך LCD (בשונה ממסך הפלאזמה) מציג נקודה בעייתית של קיטוב. התייחסות לנושא זה תעשה לקראת סוף המאמר.

הבסיס

נתחיל ברשימת האובייקטים הנדרשים:

  1. מחשב עם יציאת RGB אנלוגי (מחבר ה-D-Type 15 פין הסטנדרטי שמתחבר לכל מסך מחשב, המוכר לרוב המשתמשים כ"חיבור VGA").
  2. כרטיס מסך מסוג Nvidia.
  3. מתאם VGA לסנכרון המשקפיים - יש לרכוש
  4. משקפיים אקטיביים - יש לרכוש
  5. תכנת Stereo של Nvidia לכרטיס המסך - חינם
  6. תוכנת NVIDIA 3D Vision Video Player של חברת Nvidia להקרנת הסרט - חינם
  7. תוכנת X3D לסנכרון המשקפיים - חינם

קיימות כמה אפשרויות לחיבור המחשב למסך הטלוויזיה אבל העיקרון בכולן דומה - מתקן שמזהה את קצב תחלופת התמונות ומשדר אות לסנכרון המשקפיים:

מסך הטלוויזיה מחובר למחשב בכבל אנלוגי סטנדרטי (15 פין D-type) דרך מתאם (VGA). המתאם מחובר בצד אחד לכרטיס המסך של המחשב ומצד שני לטלוויזיה. תמונה מהמחשב עוברת דרך הכבל ומוקרנת על מסך הטלוויזיה. תוספת המתאם נועדה להעביר למשקפיים מתח הפעלה ופיקוד כדי שיהבהבו בקצב התואם את התחלפות התמונות במסך.בצד שמאל של האיור אפשר לראות תמונה של המשקפיים האקטיביים ותמונה של מפריד הסנכרון. 
באיור הנ"ל המשקפיים נראים מחוברים בחוט למפריד הסנכרון. משקפיים אלו הן הזולות ביותר וטובות לשימוש לניסיונות הראשוניים במערך המוצע.

התיאוריה

הבסיס לכל המערך לצפייה בתלת מימד הוא להקרין שתי תמונות ולדאוג שכל עין תראה רק את התמונה המתאימה לה. במערכות הקולנוע הותיקות כמו ה-IMAX השתמשו בהקרנה כפולה, והקרינו על המסך בו זמנית שתי תמונות. להפרדת התמונות לכל עין השתמשו בטכנולוגיית קיטוב האור.
ברוב מסכי הטלוויזיה משתמשים בשיטה אחרת. מקרינים על המסך את תמונת עין ימין ותמונת עין שמאל לסירוגין כך שבזמן נתון מופיעה רק תמונה אחת.  משקפי התלת מימד פועלים בצורה אקטיבית ואוטמים את מעבר האור לעין הלא רצויה. כלומר אם התמונה המוצגת על המסך היא של עין ימין המשקפיים אוטמים את המשקף של עין שמאל, ולהיפך.

הרחבה: כל מה שרצית לדעת על תלת מימד...והעזת לשאול
חלק א',חלק ב', חלק ג', חלק ד', חלק ה'

כדי שהמשקפיים ידעו איזה צד לאטום הם חייבים לקבל אות שיידע אותם בזמן המדויק של תחלופת התמונה המוקרנת על המסך. לשם כך חייבים את יחידת המתאם לסנכרון המשקפיים.

עד שהוחלף בחיבור DVI, החיבור בין המחשב למסך המחשב היה במשך שנים רבות חיבור אנלוגי. חיבור זה תוכנן לעבוד עם מסך CRT והעביר אליו את שלושת צבעי היסוד (RGB) במתח אנלוגי מ-0V ועד 1V. בכבל זה עוברים גם אותות סנכרון של מהירות הסריקה האופקית ומהירות הסריקה האנכית של אות התמונה ומתח DC.

אולם, קיים במחבר עוד פין מיוחד (פין 12) שתפקידו לנהל דו שיח עם המסך. בפין זה מתרחשת התקשורת בין המחשב למסך כדי ליידע את המחשב את שם המסך, מודל המסך, תדרי עבודה אפשריים וכו'. מכיוון שלא נשארו פינים פנויים במחבר, מנגנון התלת מימד מנצל פין זה ומשתמש בו לצורך שליחת אותות לסנכרון המשקפיים. התוכנה שמשתלטת על פין זה ודואגת להוציא את האותות המתאימים כדי לסנכרן את המשקפיים היא X3D.
ישנן תוכנות נוספות ומתאמים אחרים חדישים יותר שמשתמשים ב-USB לסנכרון המשקפיים אבל מאמר זה מתאר את הדרך שבה אני פעלתי ובהמשך גם מסביר כיצד לבדוק את יכולת מסך הטלוויזיה להקרנה בתלת מימד במחיר ראשוני מינימאלי.

מנגנון לסנכרון המשקפיים לא מספיק כדי לסיים את נושא התלת מימד. משהו צריך לקחת את אות הוידיאו המכיל שתי תמונות ולהחליף אותן בקצב, לסירוגין תמונה עבור עין ימין ולאחריה תמונה עבור עין שמאל וחוזר חלילה. לשם כך צריכים את שילוב החומרה / תוכנה של חברת Nvidia.

במאמר זה נתייחס לקידוד הנפוץ ביותר להטמעת שתי תמונות באות הוידיאו כאות תלת מימד והכוונה לשיטת ה- Side By Side, היא SBS. בשיטה זו תמונת ה-HD מחולקת לשני חצאים אנכיים כך שכל חצי מכיל תמונה עבור עין אחרת.
מסגרת וידאו אחת נראית כך:

על מנת לפענח, צריך תוכנה שמותחת כל תמונה בנפרד לגודלה המקורי ומחליפה את התמונות בקצב הנכון. תוכנה זו פועלת עם  כרטיס המסך של Nvidia ונקראת: NVIDIA 3D Vision Video Player. התוכנה יודעת כמובן לפענח גם סרטי תלת מימד עם קידוד שונה מ-SBS, על כך בהמשך.
ישנן תוכנות נוספות שיודעות לפעול עם כרטיסי מסך שונים מ-Nvidia אבל הן לא תוכנות חופשיות.

מבוא המאמר המלא עמוד הבא: לראות או לא לראות? >


נושאים מקושרים

HTPC
HTPC
וידאו
וידאו
טכנולוגיה כללי
טכנולוגיה כללי


עוד מ: motico
תגיות


דרגת קושי: 3
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0
(2) הצבעות

בהקשר זה

 הסבר על 3D/תלת מימד
 עוד על תלת מימד + VR


המאמר הפופולרי ביותר בתחום תלת מימד + VR:
ביקורת מסך פלזמה 3D תלת מימד - Panasonic 50VT20
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht