עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

מקרן קולנוע ביתי Panasonic PT-AE7000U

26/12/2011 - 20:10


הקדמה | המאמר המלא | עמוד הבא: כיול ומדידות >

 
 
 

הקדמה

אחרי שהתרגלנו בשנים האחרונות לכך שכל שנה פנסוניק מוציאה מקרן קולנוע ביתי חדש, בשנת 2010 היה שקט תעשייתי אצל הענק מיפן.

השנה, לעומת זאת, הם לא אכזבו ובחודש ספטמבר הוכרז מקרן חדש בעל לוק חדש ומנוע אופטי חדש שכמובן תומך בתלת ממד. שמו בישראל PT-A7000U והוא מקרן התלת מימד הראשון בטכנולוגית LCD שאנחנו בוחנים באתר.

לא לחינם חיכתה פנסוניק שנתיים עד להוצאת דגם חדש לסדרת המקרנים הפופולארית שלה. שנת 2010 הייתה שנת הפריצה של תלת הממד בעולם והיו חברות שמיהרו והכריזו על מקרנים כאלה. רוב התוצאות היו בינוניות במקרה הטוב ואם כבר היה מדובר במקרן סביר, הוא עלה הון תועפות. בשנת 2011 הטכנולוגיה כבר הבשילה, והפאנלים שפנסוניק עושה בהם שימוש, תוצרת חברת אפסון כבר מזה שנים רבות, הכריזה על סדרת פאנלי LCD חדשים העובדים בתדר של 480 הרץ, מה שסוף סוף איפשר להם להוציא מקרן התומך בתלת ממד ברמה מאוד גבוהה, ועל כך בהמשך.

מאחורי הקלעים של מקרני תלת ממד

בעיקרון, מקרני תלת ממד עובדים בדיוק באותה שיטה של תצוגת תלת ממד בטלוויזיות LCD ופלזמה. בכל שיטת תלת מימד צריך להקרין שתי תמונות ולדאוג שכל עין תקבל את התמונה המתאימה לה, ללא זליגה לעין השניה. לצורך כך יש לרבב את אות הווידיאו בין שתי תמונות, אחת השייכת לעין ימין ואחת השייכת לעין שמאל. כמובן שיש גם לשלוח אות המסנכרן את אמצעי ההקרנה לבין המשקפיים האקטיביות. Crosstalk מתרחש כאשר לא ההפרדה אינה מוחלטת לאחת מהעיניים, והתמונה מהעין השנייה "זלגה" אליה. למה שתהיה זליגה שכזו? לרוב בגלל שבשביל מניעה מוחלטת של זליגה, צריך לסגור את המשקפיים לאורך זמן רב מדי (זמן התייצבות הפאנל) מה שיגרום להבהוב וירידה משמעותית בבהירות התמונה ולכן יש ליצרניות עבודה לא פשוטה למנוע זליגת Crosstalk מצד אחד ולשמר תמונה בהירה דיה מצד שני.

לקריאה נוספת אני ממליץ בחום על המאמר של מוטי כהן: כל מה שרצית לדעת על תלת מימד... והעזת לשאול - חלק ה'.

מבנה המקרן

אחרי שנים של שחרור מקרנים בעלי מארז מלבני, מיושן ומשעמם, הפתיעו פנסוניק עם מארז מודרני, עגלגל במקומות הנכונים, בצבע אפרפר נוצץ המשדר יוקרה. בחזיתו של המקרן מצד ימין נמצא מכלול העדשה שהוא חשמלי בחלקו, משמע את הזום והפוקוס של המקרן נשלטים חשמלית מהשלט או מפנל השליטה.


מימין לעדשה ישנו מכסה שאם נפתח אותו נמצא ידית דמוית ג'ויסטיק שתפקידה להזיז את כל מכלול העדשה בשני הצירים. בכדי לעשות זאת, יש לשחרר הברגה שנמצאת במרכז הידית ואז פשוט להזיז את העדשה. המנגנון הזה מרגיש קצת "זול", התזוזה היא די גסה אבל בסך הכול זה עושה את העבודה.


מתחת לאותו ג'ויסטיק נמצאים לא פחות מ 12 לדים אינפרא אדומים לסנכרון משקפי התלת ממד. תפקידם של מקורות האור הוא לשלוח אות סנכרון למשקפיים שידעו איזו עין להסתיר ומתי. אות האינפרא היוצא מהמקרן נשלח למסך, ומשם הוא חוזר אל הצופה - מה שאומר שבחדר סביר לא נזדקק לשום דבר מעבר למקרן בכדי לקלוט את הסיגנל בתלת מימד. בחדרים גדולים ישנה אפשרות לחבר יחידה חיצונית, המרחיבה את טווח אות הסנכרון.


המכסה כולל חלון כהה, ככה שאין להן בעיה לעשות את העבודה כאשר המכסה מורכב.

מצד ימין של העדשה נמצא הגריל לשחרור האוויר החם מהנורה, מה שמאפשר להתקין את המקרן על מדף שכמעט וצמוד לקיר. חיישן ה-IR לשלט הוא האלמנט האחרון בחזית המקרן, ולמרבה הפלא הוא חיישן ה-IR היחיד.


בחלקן העליון של המקרן נמצאות שלוש נורות חיווי למצב המקרן, הטמפרטורה, והנורה. הפאנל עצמו מתפרק בקלות לצורך החלפת הנורה.
בצד ימין של המקרן נמצא לוח הבקרה הידני של המקרן. הוא מכיל את כל הפונקציות הרגילות (הדלקה/כיבוי, תפריט, החלפת כניסת וידאו, לחצן 4 כיווני ואשרור) ובנוסף לחצנים ישירים לביצוע פוקוס וזום של העדשה. צמוד אליו נמצא פתח יניקת אוויר ומכסה הפילטר. את המכסה פותחים ע"י שחרור בורג אחד.

בחלקו האחורי של המקרן נמצא פאנל החיבורים העשיר (פירוט כניסות במפרט הטכני) וכפתור הדלקה ראשי. היציאה שאתעכב עליה היא 3D shutter out: למרות שהמקרן מכיל יחידת סנכרון משקפיים פנימית, מומלץ למי שמקרין ממרחק של מעל 4.5 מטר להשתמש ביחידה חיצונית הנמכרת בנפרד מהמקרן.

השלט

לפנסוניק שלט קטן וחמוד. לחיצה על כל לחצן מאירה אותו בצבע כתום, והוא נוח מאוד ביד. בגלל גודלו הקטן הוא לא מכיל גישה ישירה לכניסות הוידיאו וגם לא גישה ישירה לפונקציות כמו בהירות וקונטרסט וזהו בעצם החיסרון היחיד שלו, שצריכים לא מעט לחיצות עבור פונקציות שבדרך כלל כן משתמשים בהן ביום יום.

זיכרון העדשה

במקרן זה יש אפשרות אוטומטית לשנות את הזום ואת הפוקוס ולחתוך קצוות של התמונה, כך שסרטים המוצגים ביחד של 1:2.35 יוצגו על כל המסך! זה סוג של הקרנה אנמורפית לעניים (בלי עדשה ובלי ניצול של כל הפיקסלים). איך זה עובד?... נניח שאתם מעוניינים לכוון את המקרן לסרטים ביחס של 1:2.35, אתם מקרינים את הסרט, מבצעים זום של העדשה כך שלמעשה הפסים השחורים נמצאים מחוץ למסך, מסדרים את הפוקוס במידת הצורך ולבסוף מבצעים מיסוך של התמונה בצדדים. כשהגעתם לתוצאה הרצויה, שומרים את המצב באחד מששת זיכרונות העדשה. עכשיו רק נותר לכם להחליט אם אתם מעוניינים שהמקרן יעבור למצב זה באופן אוטומטי, ברגע שהוא מזהה סרט כזה.

חשוב להזכיר שתכונה מעולה זו קיימת רק במקרנים בעלי מכלול חשמלי של זום ופוקוס, ובמקרנים שמכלול זה הוא ידני, זה פשוט לא אפשרי.

המשקפיים

המשקפיים שקיבלתי היו מדגם TY-EW3D10W. הזוג הנ"ל יחסית כבד (63 גרם) ולאחד כמוני שכבר מרכיב משקפי ראייה הם לא נוחים במיוחד, אבל בכל הנוגע לסינכרון ותפקוד, לא היו לי שום טענות. אפילו פעם אחת במהלך הבדיקות שלי לא יצאו המשקפיים מסינכרון עם המקרן, כולל מעבר לקצוות החדר והליכה בחדר, פשוט מושלם. המשקפיים אינם נטענים ועובדים על סוללה מסוג CR2032 המספיקה ליותר מ-70 שעות צפייה. הסינכרון נעשה אוטומטית ע"י הדלקת המשקפיים (לחיצה לזמן של שנייה על לחצן ההדלקה).


הרוכשים של המקרן בארץ יקבלו משקפיים הרבה יותר מתקדמים מדגם TY-EW3DLW השוקלים רק 26 גרם! המשקפיים נטענים בעזרת כבל מיני USB, וכל טעינה מספיקה ל-25 שעות צפייה.


הקדמה  המאמר המלא עמוד הבא: כיול ומדידות >


נושאים מקושרים

וידאו
וידאו


עוד מ: ride
תגיות


דרגת קושי: 3
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 עוד על מקרן


המאמר הפופולרי ביותר בתחום מקרן:
מקרן Epson EH-TW5500
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht