עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG
google bookmarkסימניית גוגל

מאמרים מהקבוצה

כנס: כח נשי להייטק הישראלי - Think Next 2012

02/04/2012 - 13:30


Women Think Next 2012 | המאמר המלא | עמוד הבא: Tips, Women think next >

 
 
 

תחשבי הלאה

ב-13 למרץ התקיים 'מפגש נשים בטכנולוגיה' בחסות מחלקת  המו"פ של מיקרוסופט ישראל. הכנס התקיים בגליל ים, תזכורת צורמת לצורך התמידי שלי בנוף ירוק בזמן שאני גרה בפופיק של העיר הכי מפוייחת בארץ (אם כבר פולניה, אז שתדעו את זה כבר בהתחלה). כ-400 נשים הגיעו לכנס וזה אומר הרבה מאוד עקבים, חצאיות ידע ובעיקר דעות. וכאחת כזאת, אמנם בלי עקבים וחצאית אבל בהחלט עם דעה לא יכלתי שלא לתהות למה לעזאזל צריך כנס נפרד לנשים?!

במחשבה שנייה הבנתי שכבר קיבלתי תשובה לשאלה הזאת בדמות "סטירה מהמציאות" כמה וכמה פעמים בחיים. מבחינתי, ובמקום שאמשיך לדבוק באמונותי שהכל ורוד ושהעולם מושלם, אולי הגיע הזמן לקבל את גזירת המציאות ולהבין שאני ככל הנראה שייכת לאוכלוסיה מאוד מצומצמת שגם חיה את השיוויון ולא רק מדברת עליו.

אז הלכתי, כנס לנשים בלבד. הנה אנחנו מתחילות.

מעשה שהיה כך היה

את הכנס הנחתה לא אחרת מאשר דנה וייס. נשית, ללא ספק, אבל עוד יותר מנשית היא בפירוש בחורה מרשימה. 

לטענתה, מסטטיסטיקת הנרשמות לכנס אפשר ללמוד שבין המשתתפות 80% עוסקות במו"פ, 20% שיווק, 36% מנהלות. בעולם שבחוץ 66% מענף ההייטק הם גברים, מנהלות בכירות רק 15%. מה זה  בדיוק אומר? עדיין לא לגמרי החלטתי. וייס ציינה "החשיבות הגדולה של הכנס הזה הוא להראות שיש פה ישראל אחרת, כזאת שהנשים בה לא יושבות בירכתי האוטובוס אלא בקידמת הבמה." עם זה נאלצתי כמובן להסכים.

לסטטיסטיקות האלה הוסיפה גם לריסה אידלמן, מרצה מהטכניון מהיחידה להוראת מחשבים: "אחוז הנשים שלומדות 5 יח' מחשבים בארץ הוא 23% וזה לא השתנה כבר כמה שנים בעוד ב-3 יחידות יש ירידה משמעותית. כלומר, יש ירידה בכמות הבנות שבכלל עושות בגרות במחשבים". ושוב, סטירה קלה מהמציאות. לדעתה, הבעיה היא סטריאוטיפים. 

לטענתה של וייס בפועל, כל פעם שפוגשים אישה שהיא גם עובדת, וגם אמא, התגובה הראשונה היא "את סיפור אחר, את לא כמו כולם, את כן מצליחה, את שונה, מיוחדת". וזה נכון גם מפיהן של נשים וגם מפיהם של גברים. הסטריאוטיפים לא מפלים אף אחד. לטענתה יש נשים, יש גברים - ויש את המין השלישי. הנשים שהגיעו לכנס הזה. וזה הסטריאוטיפ שצריך להכחיד: אין פה מין שלישי, גם אלו שהחליטו לעשות קריירה הן נשים בדיוק כמו אלו שבוחרות להישאר בבית ולגדל ילדים. 

וייס סיכמה את זה במילותיה "פרצנו את המחסום של להיות הבלונדינית הנחמדה. אנחנו עדיין בלונדינית אבל עכשיו בלונדינית קשוחה.". ולי נשאר לתהות האם זה חל גם על מי שבחרה לצבוע את השיער באדום?

הגבר המארח 

יורם יעקבי, מנכ"ל המו"פ של מיקרוסופט נדהם מכך שהאירוע הזה צבר תאוצה במהלך השנים, בהשוואה לשנה שעברה האוכל היה יותר טוב ולא היה תור בשירותים (וזה אירוע של נשים!).

 

"האוכל יותר טוב מהשנה שעברה" 

כדי להתחבב על הקהל המעוקב (מלשון עקבים...), שיתף יעקבי את תבונותיו מהמוסף האחרון של גלובוס "למה נשים הן מנהלות טובות יותר":

  • שולטות במולטיטסקינג
  • עומדות בלחצים
  • 'קוראות' רגשות
  • מגלות אמפתיה
  • זוכרות יותר טוב

 ובכל זאת היו שם שני סעיפים שאיתם הוא לא הסכים:

  • עמידות בפני חוסר שינה (ופה אני חייבת להסכים איתו, שמונה שעות או שאל תדברו איתי בכלל)
  • למרות שנשים הן יותר וורבליות ובעלות אוצר מילים יותר עשיר, דווקא הגברים הם אלו שמדברים יותר. (יעקבי מיהר להבהיר שהעולם סביבו לא מוכיח את זה. והאמת שגם מסביבי).

יורם יעקבי ושרה קלמנס, בחיוך של מנצחים 

ניו זילנד על המפה

לאחריו עלתה לבמה  שרה קלמנס, Sara Clamens, עם מבטא ניו זיולנדי שגרם לי לחלום בהקיץ על נופים רחוקים. שרה היא מנהלת הפיתוח העסקי והאסטרטגי של אחד המוצרים המצליחים בתולדות מיקרוסופט: ה-XBOX וה- Kinect. אם לפני עשרים שנה הייתן שואלות אותה אם היא תהייה בכנס שמיועד לנשים בלבד היא היתה אומרת ש"לא, זה פשוט יהיה כנס, כי אין רלוונטיות למין שלך בתחום ההייטק. זה מקצוע שיוויוני, ולא חשובים ההבדלים בין נשים לגברים שלא כמו מקצועות שדורשים חוזק פיזי גבוה."

בשלב הזה נותר לי רק להסכים איתה, ולקוות שעוד 20 שנה אני לא אמצא את עצמי על במה פותחת בנאום עם אותן המילים בדיוק.  

לדעתה המין צריך להיות לא רלוונטי, אבל בפועל זה לא כך. עדיין, משום מה, יש הבדל. בדרגי הניהול שלה אין כמות שווה של נשים וגברים וזו ההוכחה המספרית להבדלים שללא ספק קיימים. ושוב, המציאות בסטירה מצלצלת לפנים. 

כמה עובדות:

  • 50% מכח העבודה בעולם הן נשים, אבל בתחום ההייטק הוא רק 25%. 
  • בשנות השמונים היו 30% נשים בתחום המחשבים וזה ירד בארה"ב ל-18% בשנים האחרונות. 
  • אותה המגמה חלה גם בתחום הפוליטי בארה"ב, היתה ירידה של אחוז הנשים בקונגרס. פחות מ-15% מיוצגות בקונגרס, למרות שבפועל יש 50% בוגרות קולג'ים (ואתן תהיתן למה יש מלחמות כל הזמן).

קלמנס סיכמה את דבריה באמירה על העתיד, הטכנולוגיה תמשיך להתקדם, או שנתקדם איתה או שלא נוכל להתקיים בעולם. יש 0% סיכוי לעולם שלא יתקדם טכנולוגית בשנים הקרובות. חשוב להבין שזה תחום שמשתנה כל הזמן, הוא דינאמי וזה גם אומר שיש בו אינספוף הזדמנויות. אם אף אחד לא עשה משהו עד עכשיו, זה רק אומר שאת יכולה להיות הראשונה שעושה את זה. והנה המציאות הושיטה לי יד. 

אותי היא שיכנעה! אני יוצאת לעשות. 

אז איך עושים את זה?  במהלך היום כולו חילקו הנשים שעל הבמה טיפים. אספתי כמה נבחרים, שיהיה לכן על מה לחשוב אחרי שתסיימו את הכתבה וכולם מרוכזים בעמוד הבא. תעבור לשם, יותר מעניין, תכלס.


Women Think Next 2012 המאמר המלא עמוד הבא: Tips, Women think next >



תגיות

דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 עוד על יוזרית - תחשבי טכנולוגית


המאמר הפופולרי ביותר בתחום יוזרית - תחשבי טכנולוגית:
בית: תעבד אותי. מעבד המזון של פיליפס
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht