עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

סמסונג 55ES8000 - המסך החכם שהפיל אותנו

18/09/2012 - 12:00


הקדמה | המאמר המלא | עמוד הבא: מדיה ואפליקציות >

 
 
 

הקדמה

סמסונג היתה החברה הראשונה שנכנסה לתחום המסכים החכמים בגדול. מה זה בעצם מסך חכם? לפי ההגדרות של סמסונג יש מספר תנאים למסך בשביל שיהיה מסך חכם:

  • הוא חייב להיות מחובר לאינטרנט
  • הוא צריך חנות אפליקציות. כלומר, לא רק סט של אפליקציות מהיצרן אלא מגופים צד שלישי וכאלה שיתעדכנו עם הזמן
  • הוא צריך אמצעי שליטה טובים 
  • הוא צריך לוקליזציה. לא רק תמיכה בשפה המקומית אלא גם בתכנים המקומיים.

סמסונג השקיעה משאבים ניכרים מאוד בכדי שזה יקרה גם בישראל. במובנים רבים, באופן לא פרופורציונלי לשווי השוק הישראלי, אך זה השתלם להם בדמות חדירה גבוהה במיוחד בישראל של מסכי סמסונג בכלל ומסכים חכמים של החברה בפרט.

הדגש הגדול בדמות אמצעי שליטה והמסך החכם יתבטא גם בביקורת זו שתתמקד בנושאים שעליה מסך טלויזיית ה-LED הזו מתמחה.

עיצוב וחיבורים

עיצוב ה-ES8000 מזכיר כמעט אחד לאחד את העיצוב של הדור הקודם (D8000) עם מסגרת מתכתית שכאילו נסגרת סביב הפאנל ומגנה עליו. המסך עצמו דקיק במיוחד, אך כבר יותר מעוגל בפינות, כך שכאשר סוחבים אותו לא מרגישים את המסך חותך לתוך הידיים...

בחלקו העליון בולטת לה המצלמה.

המצלמה בדורות הקודמים של המסך שימשה בעיקר ל-Skype. כמובן שגם כיום זה אחת הסיבות הטובות לעשות בה שימוש, אך סמסונג הרחיבו את הפונקציונליות שלה. כיום היא גם מזהה פנים (לצורך זיהוי מי נמצא מול המסך וכך ניתן להציג לו את חשבון הסקייפ המתאים למשל). לאחר תהליך זיהוי פשוט המסך מאפשר להכנס לחשבון ללא צורך בהקלדת הסיסמה הארוכה שלכם.

בחלקה האחורי של המצלמה נמצא מתג סיבובי שמאפשר לנו להסתיר את המצלמה כאשר אין בה צורך. למי שחושש שמצלמים אותו או שדואג לפרטיותו במידה ותוכנת המסך תפרץ בדרך כלשהי, ניתן לסובב את המתג ובמקום המצלמה ניתן יהיה לראות ריבוע ירקרק שמסמן שפרטיותכם כבר אינה בסכנה יותר.

הלוגו של סמסונג מואר (ניתן להחליט באיזה סיטואציות הוא יהיה כבוי ומתי מואר) בעיצוב סימטרי למצלמה בחלק העליון של המסך. הבסיס של המסך החדש אלגנטי בהרבה מזה של הדור הקודם, אך לטעמי היה צריך לשאוף ולהעלים את המעמדים הללו לחלוטין ולא לתת להם דגש עיצובי חזק כל כך.

מבחינת חיבורים, המסך כולל 3 חיבורי HDMI, שלושה חיבורי USB, חיבור אזניות, רשת, יציאת אודיו, קומפוננט מלא, וחיבור קומפוזיט (דרך מתאם) וכמובן כניסת אנטנת DTT.

מאחורי המדבקה נמצא ההכנה ל-Evolution kit. מדובר בכרטיס מעבד חלופי שבעצם לוקח שליטה על המסך במידה והוא מותקן. המטרה היא לאפשר למסך לקבל את יחידת המעבד של הדור הבא של המסכים שסמסונג עדיין בשלבי תכנון שלו ויושק בשנים הקרובות. כך, במידה ויש לכם מסך ES8000, ואתם מעוניינים שהמסך ימשיך להתקדם מבלי לרכוש סטרימר או לאלץ לשדרג את המסך בכל שנה - ניתן לרכוש evolution kit כזה ולשדרג לדור הבא של המסך. כמובן שכל זה בתאוריה, אבל הרעיון יפה.

עיצוב המסך כבר מספר שנים מדבר על צמצום מסגרת המסך והעלמת המרחק בין קצה המסך לתחילת התמונה. מעבר למסגרת הדקיקה יש עדיין פס קטן שחור שבו לא מוצגים פיקסלים אך זה באמת מסגרת דקיקה. אחריה נמצא לוח זכוכית ענק שמהווה את המסך עצמו. הדגש כאן הוא כמובן על צמצום הרפלקציות.

כאן סמסונג הצליחה פחות מכפי שהייתי מצפה. החזרי האור היו עדיין משמעותיים מדי (במקרה הזה ניתן לראות החזר אור מחלון בפינה שהתריס שלו סגור).

שליטה וחיבוריות

בדרך כלל, סקירות שלנו לא דורשות יותר מדי התעסקות עם נושא השליטה. במרבית המסכים כיום יש שני שלטים (אחד גדול והשני בסיסי יותר או עם ממשק שונה). 

גם כאן סמסונג כללה שני שלטים:

  • שלט קונוונציונלי מפלסטיק. אין ממש צורך להתעכב עליו, הוא שלט פשוט למדי, קל ללמידה ולאחיזה. הוא לא ארוך מדי או מעוצב מדי. מצד שני, הוא אינו זורח בחושך וכפתור ה-HUB (אחד הכפתורים החשובים) קרוב מדי לכפתורי החיצים, כך שהוא נלחץ לי לא פעם בטעות.

  • שלט טאץ'. מדובר בשלט עם מספר לחצנים פיזיים לא גדול, כאשר רוב השטח מיועד למגע. מדובר במגע של אצבע אחת (האגודל) כאשר התנועות שצריך לבצע הן gestures. כלומר מעבר מלמעלה למטה יפעיל חץ כלפי מטה וכו'. השלט הזה הוא גם שלט חכם שיכול לקבל תכנות חכם ולהפוך לשלט על הממיר שלכם.

כאמור, התלונה המרכזית שלי על השלט הרגיל היא שהוא אינו מואר ושכפתור ה-HUB קרוב מדי לחיצים. 

התלונות שלי על שלט הטאץ' כבר מורכבות יותר. בשביל להגיע ממקום למקום דרך שלט זה נחוצות יותר מדי ליטופים של השלט. גם אחרי כיול שלו, הוא פשוט מתיש. היה הרבה יותר נוח אם היה אפשר להפוך אותו לפד עכבר בדרך כלשהי ולא רק בשיטת הטאץ'.

כמובן שהשליטה לא מסתיימת רק בזה. הורידו אליכם אפליקציה לאייפון או לאנדרויד שלכם וגם הם ישמשו כשלט לכל דבר. האמת שלאורך זמן גיליתי שהשליטה בדרך זו היא האהובה והמהירה עלי. במיוחד כשצריך להקליד משהו, השלט באייפון זיהה זאת ואפשר לי להקליד בעזרת מקלדת נורמלית, מה שקיצר הליכים באופן דרמטי. לא נתעמק ביכולות של התוכנת השליטה של סמסונג לאייפון שבעצם לא ממש השתנתה מאז הדור הקודם של מסכי סמסונג.

עוד אמצעי ממשק נוספים כוללים מקלדת ועכבר אלחוטיים (בלוטוט')! כל מה שעושים זה לעשות pairing וכאשר משתמשים בהם, החץ של העכבר מופיע במקום הנכון וניתן גם להקליד. אין נוח מזה.

בשלט הטאץ' יש גם כפתור מיקרופון. כאשר לוחצים עליו, ניתן להגיד מספר פקודות קוליות. ניתן להעביר ערוץ, להריץ אפליקציה, לשנות ווליום ועוד ועוד. 

אופציה חלופית לכך נמצאת במסך עצמו אשר כולל שני מיקרופונים בשתי צידי המצלמה שלו. כאשר אומרים בקול "Hi TV" הוא מתעורר לחיים ומציג את האופציות. כאשר מדובר בפקודות פשוטות או בכאלה שמוכנות מראש, הפונקציה עבדה ללא בעיות.

הבעיה התעוררה כאשר ביקשתי פקודות מתוחכמות מדי. למשל מתוך נסיונות להעביר לכניסת HDMI2, מירב נסיונותי כשלו. המכשיר חשב שיש רעש או ביקש שאגיד את המשפט שוב. HDMI2 פשוט סרב לעבור (פרט למקרים מיוחדים).

למערכת לא מעט פקודות, והיא יודעת שכאשר אנחנו במקום מסויים או באפליקציה מסויימת לשנות את הפקודות האפשריות. בכל אופן, כדאי לכבות את האופציה ולהדליק אותה, מה שגורם למסך למדוד את עוצמת רעש הרקע ולהתאים אותה לחדר שלכם.

סה"כ מדובר בתכונה מוצלחת מאוד, וכזו שעשיתי בה שימוש נרחב כאשר המסך היה ברשותי. בפרט ההדלקה והכיבוי, וכן היכולת להעביר ערוצים ולהשתיק את המסך היו מוצלחים מאוד. לא היה צריך לאתר שלט ורק צריך היה להגיד את הפקודה כפי שכתובה על המסך עצמו.

בתחום החיפוש, סמסונג כיום בבעיה מול פטנט של אפל "universal search". נראה שגם כאן מדובר בחיפוש דומה ל spotlight שכן החיפוש מתבצע על כל התכנים: וידאו מקומי, וידאו מהרשת, יוטיוב, ואפילו תכנים בפייסבוק... מה שכן, נסיון לעשות חיפוש קולי ל-BOSS (הסדרה) גרם לי להתייאש שכן הוא התעקש לחפש Bass או Base או Bose. בכל המבטאים שניסיתי, הוא פשוט סירב לחפש את המילה Boss...

בדומה לשיטה של אפל עם SIRI, גם כאן הפיענוח של הקול נעשה לאחר כיווצו ושליחתו ברשת (לפחות במקרים מסויימים). ככל הנראה מדובר בחברה צד שלישי שמיישמת את הפונקציה הזו עבור סמסונג.

האופציה האחרונה לשליטה היא היד שלכם. המצלמה פעילה כידוע כל הזמן. נפנוף לשלום למסך אמור להעיר את הפונקציה ולאפשר לכם, תוך שימוש בחץ להפעיל פעולות שונות ללא שלט כלשהו.

גם כאן, היו מספר בעיות ובסופו של דבר (למרות דבר הפרסומת) זו השיטה הכי מאכזבת לשליטה במסך. בכל אופן, אני ממליץ לכבות ולהדליק אופציה זו, מה שגורם למסך לבדוק מחדש את תנאי השטח, תנאי התאורה ואף את הדברים הקבועים שלכם בבית ולהגדיר טוב יותר את השטח שבו המסך יחפש את היד המנפנפת. לאחר כיול המצב השתפר, אך עדיין מעייף להשתמש ביד כעכבר...

לעיתים המסך פשוט לא ראה אותי. נפנפנתי ונפנפתי הוא לא שם... הצורך להרים את היד כסוג של הצדעה למסך עייפה את הזרוע ולאחר כמה דקות זה היה מביך כמה שאני לא בכושר... השליטה מזכירה מאוד את החץ של ה-Wii אשר בערך מגיב למיקום השלט, אבל לא בדיוק... בסופו של דבר ניתן לבצע את הפעולות, אך חלק מהתנועות הנדרשות (תנועת סיבוב ל-"back", נפנוף היד לצורך גלילה, וקימוץ לאגרוף לצורך הפעלה) לא היו נוחים במיוחד.

בסופו של דבר, שתי השיטות שמצאתי כנוחות ביותר היו השליטה דרך השלט הרגיל ודרך הסלולר. השיטה הקולית היתה שימושית מאוד במקרים מסויימים ולדעתי היא הכיוון המוצלח ביותר, אם כי נושא הבנת הדובר דורשת שיפור.

עוד חיבורים

למסך יש כמובן חיבורי BT ו-WIFI (שלא לדבר על חיבור רשת רגיל). החיבור לרשת הביתית ב-WIFI היתה פשוט ונוחה. בחיבורים של BT ניתן להאזין למוזיקה ולשדרה למסך. למסך אפשרות להתחבר לקטגוריה שלמה של מוצרי אודיו כגון רמקולי BT, כתחליף בעצם לרסיבר. המסך הופך לרסיבר והסאונד שלכם מגיע ממנה בשילוב עם הרמקולים החיצוניים.

חיבור נוסף הוא IR BLASTER מבוסס BT. מדובר בקונוס מעוצב שניתן להציב לפני הממיר ואשר מאפשר לשלט החכם של סמסונג לשלוט במכשיר.

תהליך הלמידה מעט מתיש ולרוע המזל דורש שהקודים ימצאו במאגר של סמסונג שברשת. המכשיר שנבדק התקשה לזהות את מרבית המכשירים שניסיתי איתו. לפי מה שקראתי ברשת (לא ניתן היה לבדוק זאת) מדובר על כחודש עבודה לפני שתצטרכו להחליף למכשיר סוללות. מה שהיה מאוד עוזר כאן היה האפשרות למכשיר ללמוד את השלט. 

בכל אופן, תהליך הזיהוי היה נחמד, אך תלוי יתר על המידה בשם המוצר שמנסים ללמוד. להערכתי לקוחות של יס והוט יתקשו מאוד לגרום למסך לזהות את הממיר וכדאי שסמסונג ישראל או חברת סמליין יוסיפו הוראות ספציפיות עבור הממירים של החברות הללו.

שתי אפשרויות חיבור נוספות הן direct wifi שמאפשרת חיבור WIFI ישירות למכשיר כלשהו (peer to peer) ו-Direct AP. האופציה השניה נוחה מאוד במקרים שבהם המסך מחובר בחוט פיזי. במקרה כזה אפשר לגרום למסך עצמו להפוך לראוטר אלחוטי. ניתן להגדיר סיסמא ואז מופיע לכם בבית נקודת גישה אלחוטית חדשה בשם DIRECT-fi[TV]UA55ES8000 (באייפון רואים רק את ההתחלה של השם).

חיבור לנקודת הגישה אינו מהיר במיוחד, אבל בהחלט מספיק בשביל גלישה בסלון. כמובן שכאשר מחוברים בדרך זו ניתן גם להמשיך ולשלוט במסך דרך התוכנות שלו באייפון. 

ממשק משתמש

כאמור, נשתדל לצמצם את המלל על ידי פסיחה על דברים שטופלו בדורות קודמים של המסך.  הממשק של סמסונג נוצץ ומבריק ומעוצב להפליא.

הוא פשוט מספיק בשביל שלא להסיח את הדעת ויש כאן מספר הברקות שפועלות לטובת הצרכן שמסתבך יתר על המידה. דוגמא אחת היא שבצד שמאל כאשר מדפדפים בין תפריטים שיש להם תתי תפריטים, עזרת online מפרטת את תוכן התפריט ומאפשרת מהר הרבה יותר להגיע ליעד מבלי לעצור בתפריטים לא נכונים.

כאן כדאי שוב לציין לשבח את העברית של המסך. פרט למספר שגיאות פה ושם (professional patterns למשל תורגם בטעות כ "סגנון מקצועי" במקום תבניות מקצועיות), מרבית התפריטים של הטלויזיה מתורגמים מצויין. לא רק זה, אלא שחלק גדול מהאפליקציות של סמסונג מגיעות מתורגמות בעברית. כל זאת בגופנים נעימים לעין ובעיצוב מרהיב.

זו הפעם הראשונה שהשארתי את המסך בתפריטים עבריים לאורך כל הבדיקה ללא צורך בסמי הרגעה קשים...


הקדמה המאמר המלא עמוד הבא: מדיה ואפליקציות >


עוד מ: oferlaor
תגיות


דרגת קושי: 3
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

3.0
(2) הצבעות

בהקשר זה

 הסבר על 3D/תלת מימד
 עוד על תלת מימד + VR


המאמר הפופולרי ביותר בתחום תלת מימד + VR:
ביקורת מסך פלזמה 3D תלת מימד - Panasonic 50VT20
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht