עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

Raspberry Pi - נגן תכני ה-HD הזול בעולם

30/03/2013 - 21:25


תיאור כללי והרכבה | המאמר המלא | עמוד הבא: הפעלה ושימוש >

 
 
 

הקדמה

סיפור המוצר שנסקור כאן ייחודי ומעניין. פרוייקט ה-Raspberry Pi (אקרא לו כאן בשם החיבה העברי "פאי פטל") החל כמיזם בריטי ללא כוונות רווח עבור מוסדות חינוך, שהחל בעצלתיים ב-2006 אך תפס תאוצה במהלך 2011, ומטרתו הייתה להקנות לתלמידים ידע בסיסי במבנה המחשב והבנת המרכיבים שלו תוך כדי שמירה על מימדים זעירים וצריכת הספק נמוכה, כדי שיהיה אפשר לשים אותו כליבת מיחשוב בפרוייקטים מעניינים אחרים כמו בתוך זרוע רובוטית, למשל. את ההשראה לפרוייקט סיפק מיזם בריטי אחר מלפני כ-30 שנה, ה-BBC Micro, הלא הוא המחשב הביתי שיוצר ע"י חברת Acorn הבריטית (לעבדכם הנאמן היה כזה מחשב בצעירותו) לאחר שזכתה בתחרות מול יצרני מחשבים ביתיים אחרים, וקיבל את שמו היוקרתי לאחר הזכייה מרשת השידור הממלכתית הבריטית. Acorn, אגב, הייתה גם הראשונה בעולם שפיתחה כמה שנים מאוחר יותר מחשב ביתי שהתבסס על מעבד מבוסס טכנולוגיית ARM, הנמצאת כיום כמעט בכל סמארטפון וטאבלט.

בשנת 2011 יוצרו באנגליה 50 יחידות נסיון, שהיו בעלות מימדים גדולים יותר מהמוצר הסופי אותו נסקור. לאחר כמה תיקוני חומרה ומיזעור נוסף, יצא הפרוייקט לסבב ייצור המוני ראשון של 10,000 יחידות בתחילת 2012 (שגם דווח אצלנו ע"י dhead2009), הפעם ע"י יצרנים בסין וטייוואן, שהבטיחו זמן אספקה ועלות ייצור נמוכים באופן משמעותי מאשר באנגליה. מהר מאוד הבינו את הפוטנציאל המסחרי של המוצר בנוסף לערכו החינוכי ויצאו לעוד סבבי ייצור גדולים יותר. כיום, המוצר מיוצג ומוזמן ע"י חברות האלקטרוניקה הבריטיות RS Components (הקיימת מאז 1937 כחברה לאספקת חלקי חילוף לרדיו) ו-Farnell, ולאחרונה הוא גם מיובא באופן רשמי לארץ. 

יכולות הוידאו שלו הציתו את דמיון קהילת הקוד הפתוח של תוכנת המדיה סנטר XBMC במהלך יציאת המוצר, וכיום יש 3 קבוצות המפתחות הפצות לינוקס למחשב הכוללות את XBMC בתוכן - RaspBMC, XBian ו-OpenELEC, המוכרת לנו גם מפלטפורמות מבוססות מעבדי אינטל. XBian, שהייתה רדומה לתקופה מסויימת, חזרה לפיתוח מואץ ולאחרונה אף הכריזו על גירסה מהירה במיוחד, ו-RaspBMC ו-OpenELEC ממשיכות להתחרות ראש בראש אחת בשנייה. כולן נותנות הפצה מוכנה לצריבה של XBMC, הנותנת ממשק נוח ואסתטי כמו של סטרימר לנגינת תכני המולטימדיה שברשותכם.

מה הגיע בארגז?

כאמור, מדובר במוצר זול להרכבה עצמאית, ולכן אין בו שום גינונים שיווקיים או אריזות מעוצבות. הארגזון הקטן אשר הגיע מהיבואן לסקירה הגיע עם הפריטים הבאים בתוכו:  

 

 • קופסאות פלסטיק להרכבה עצמאית של המוצר בתוכן - אני קיבלתי אחת שקופה ואחת שחורה. נחשו באיזו בחרתי? נכון, את השקופה כמובן... 
 • ה-Raspberry Pi עצמו (דגם B המתקדם יותר), שהוא מעגל מודפס הארוז בשקית אנטיסטטית ונמצא בתוך קופסת קרטון לבנה בגודל של קופסת סיגריות בערך.
 • כבל USB ל-Micro USB - להזנת מתח אל המוצר.
 • ספק כוח 5V 1A עם יציאת USB.
 • כרטיס זכרון SD בנפח 4GB, עם מערכת הפעלה לינוקס צרובה עליו.
 • Wi-Pi - דונגל USB לחיבור רשת אלחוטית - הגיע בקופסה קטנטנה בגודל של קופסת גפרורים.

 היות ומדובר במוצר בעלות נמוכה מאוד ($35 בחו"ל לדגם B), כל רכיב, כולל ספק הכוח שלו והקופסה החיצונית, יש לרכוש בנפרד, כמעט כמו ברכישת רכיבים להרכבת קיט בחנות אלקטרוניקה.

נתונים טכניים

 • מעבד: 700MHz Low Power ARM1176JZ-F Applications Processor
 • מעבד גרפי: Dual Core VideoCore IV ® Multimedia Co-Processor
 • צ'יפ: Broadcom BCM2835 SoC full HD multimedia applications processor
 • זכרון: SDRAM 512MB
 • מידות: 8.6cm x 5.4cm x 1.7cm 

הלוח

הלוח ועליו המעגל המודפס והרכיבים קטנטן, בערך בגודל של כרטיס אשראי, ולמעשה את רוב השטח שלו תופסים החיבורים החיצוניים שלו: 

כאן ניתן לראות את חיבור ה-GPIO ואת יציאות האודיו והוידאו האנלוגיות


בצד זה נמצאת יציאת ה-HDMI


כאן ניתן לראות את כניסת המתח (בצד ימין) ואת החריץ לכרטיס SD (מתחת ללוח)


ובצד הזה ניתן לראות את 2 חיבורי ה-USB וחיבור רשת Ethernet

כפי שניתן לראות, הלוח קטן מאוד ונכנס כולו בכף היד:

עוד מבט על תחתית הלוח והחריץ לכרטיס ה-SD (בצד שמאל):

בסיכומו של עניין, זוהי רשימת החיבורים החיצוניים ללוח: 

 • כניסת מתח Micro USB המקבלת 5V בזרם 1A.
 • יציאת וידאו אנלוגית מסוג Composite ("בננה" / RCA), המסוגלת להוציא רזולוציית SD, עד 576I.
 • יציאת אודיו אנלוגית סטריאופונית בשקע 3.5 מ"מ.
 • יציאת וידאו/אודיו דיגיטלית מסוג HDMI, המסוגלת להוציא 1080P ואפילו 1920x1200 למסך מחשב, ללא תמיכה בפורמטי אודיו מתקדמים (רק PCM סטריאו, DTS ו-DD) וללא תמיכה ב-3D מלא.
   
  יציאת ה-HDMI תומכת בפרוטוקול HDMI-CEC, המאפשר באופן מובנה קבלת אותות בכיוון ההפוך מהשלט של הטלוויזיה (ואז אין צורך ברכישת ערכת שליטה מרחוק). זהו פיצ'ר אדיר שאין אותו בכרטיסי המסך למחשב של אינטל, AMD ואנוידיה. זה מצריך כמובן טלוויזיה התומכת בזה.
   
 • 2 חיבורי USB 2.0, אליהם ניתן לחבר מגוון רחב של ציוד היקפי כמו מקלדות, עכברים, דונגלים ל-Wi Fi, IR ואף DVB-T לקליטת שידורי עידן+, וכו. ניתן לחבר גם דיסק און קי וכוננים קשיחים חיצוניים, אולם חשוב לציין שעבור חיבור כוננים קשיחים שאין להם מקור מתח משלהם (כלומר, לוקחים אותו מחיבור ה-USB), תצטרכו להוסיף רכזת USB חיצונית עם מתח משלה.
   
 • חיבור רשת Ethernet (שקע RJ45) התומך במהירויות 10/100 מגה ביט.
 • חריץ לכרטיס זכרון מסוג SDIO, SD ו-MMC.
 • ממשק GPIO, אליו ניתן לחבר מתגים אלקטרוניים, חיישנים וכו.

הקופסה

הקופסה שקיבלתי עם הלוח תוכננה במיוחד למוצר, נסגרת ללא ברגים ומגיעה עם 4 תחתיות סיליקון דביקות להרכבה עצמאית: 


מימין לשמאל - רביעיית תחתיות דביקות, חלק תחתון, חלק עליון


תחילה, שמים את הלוח על החלק התחתון של הקופסה ומקבעים בעזרת תופסני הפלסטיק שהם חלק מהקופסה


מעל הלוח, החלק העליון, כמה "קליקים" נוספים ללא ברגים, והופ, הכל מורכב

כרטיס הזכרון וספק הכוח

כרטיס הזכרון שהגיע בארגז הינו בגודל 4GB ומגיע עם מערכת הפעלה מסוג לינוקס מותקנת עליו בהפצת Raspbian המבוססת על הפצת הלינוקס Debian עם התאמות מיוחדות לפאי הפטל שלנו. יש לציין שאין חובה לרכוש אותו, ואתם תמיד יכולים להביא כרטיס SD משלכם ולצרוב עליו עצמאית image חינמי שהורדתם מהאינטרנט:

וזוהי למעשה "חוברת ההוראות" בעלת עמוד אחד, המציינת את כתובת האתר והפורומים ואת שורת הפקודה המתאימה לעדכון אוטומטי של מערכת ההפעלה: 

כך נראה פאי הפטל לאחר הכנסת כרטיס ה-SD אליו:

ספק הכוח הינו סטנדרטי בעל יציאת USB. חשוב לציין שזרם המוצא שהוא מספק, 1A (אמפר), הינו קריטי ואין לחבר למוצר ספק כוח הנותן פחות מזה:


תיאור כללי והרכבה המאמר המלא עמוד הבא: הפעלה ושימוש >


עוד מ: pixies
תגיות


דרגת קושי: 5
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0
(2) הצבעות

בהקשר זה

 איך להפוך מחשב חלש ל-HTPC
 מדריך חומרה
 ביקורות HTPC
 עוד על HTPC


המאמר הפופולרי ביותר בתחום HTPC:
Kodi / XBMC - המדריך השלם
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht