עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

55LA960Y, מסך nano LED של LG

16/11/2013 - 20:00


הקדמה | המאמר המלא | עמוד הבא: איכות תמונה >

 
 
 

הקדמה

55LA960Y, מסך nano LED של LG

מסלול האבולוציה של מסכי ה-LED/LCD היה ידוע וצפוי מראש. בהתחלה, התאורה היתה מבוססת נורות CCFL (דומות מאוד לניאון) שהיו מאחורי המסך ומופרדות ממנו בשכבה של חומר מטשטש (דיפיוזר) - התאורה תחילה היתה בעוצמה קבועה, ולאחר מכן שוכללה יותר בכדי להבהב באופן חכם ולשנות עוצמה בהתאם למה שהופיע על גבי המסך. המעבר ל-LED היה טבעי ומהיר, אך העלות הגבוהה של תאורת LED העבירה את התאורה למסגרת המסך, מה שאפשר גם להוזיל את המסך ולעצב את המסכים כדקים יותר. תאורת מסגרת היא פשוטה יותר וזולה משמעותית לייצר, אך מגבילה מאוד את היכולת של המסך להאיר איזורים מסויימים במסך במקביל להשארת איזורים אחרים כהים. 

לתקופת מה, החלו חלק מהיצרנים להוביל מאמץ להחזיר את התאורה לחלקו האחורי של המסך. החברות שדחפו לכיוון הזה היו בעיקר פיליפס וטושיבה, בעוד שהיצרניות הקוריאניות והסיניות זנחו את הרעיון ועברו כמעט לחלוטין לתאורה מסגרתית. 

אולם בשנה האחרונה גם סמסונג וגם LG הציגו מסכים חדשים עם תאורת LED אחורית. הטכנולוגיה בין שתי החברות שונה, אך הרעיון דומה. מקבצי LED אחוריים מאפשרים להדליק איזורים מסויימים ולכבות אחרים ובכך להגביר משמעותית את הקונטרסט המעשי של התמונה. בעוד שבסמסונג הטכנולוגיה קיימת רק במסכים הגדולים באמת (85"), ב-LG הטכנולוגיה נקראית nanoLED וקיימת גם במסכים בגדלים הסטנדרטים הפופולריים כל כך כיום.

55LA960Y, מסך nano LED של LG
פילם nanoLED מקור: CNET

ה-55LA960Y הוא מסך nanoLED, שכולל מסך LCD מתקדם עם תאורה אחורית Local dimming מבוססת smt LED שמורכבים על פילם מיוחד שפותח על ידי LG ואשר מאפשר למסך להשאר דקיק. מדובר בנורות LED קטנות במיוחד שמקובצות לאיזורי תאורה ריבועיים. חברת LG לא מציינת כמה נורות LED בדיוק (ככל הנראה מדובר באלפים) וכמה איזורים (ככל הנראה מעל 200 אזורי תאורה).

התאוריה פשוטה - כאשר איזור מסויים במסך כהה, הורדת עוצמת האור מאחוריו ללא השפעה על שכניו שמוארים כרגיל מאפשרת למסך להציג קונטרסט גבוה יותר. 

עם זאת, מדובר בטכנולוגיה יקרה למימוש וסבוכה למדי. על היצרנית לוודא שעוצמות האור וגוון האור של תאורות ה-LED אחידות, וככל שמספר אזורי התאורה רב יותר, כך מנגנון הבקרה עליהם מורכב יותר. ככל שמספר האזורים קטן יותר, כך עלול להווצר מצב שבו תאורת הרקע תהיה רחבה מדי ותדלוף לאזורים אחרים. 

זו הסיבה שלא ראינו מספר רב של מסכים בטכנולוגיה הזו - היא יקרה, מורכבת ועדיין לא ראינו מימוש מושלם שלה. 

ה-55LA960

כראוי ממסך דגל של חברה מובילה, כמו LG, ה-55LA960 מעוצב להפליא. הוא מעט עבה מאחיו בעלי תאורה צידית, אך הוא מחפה על כך עם מרווח מסגרת (bezel) דקיק שנראה כאילו נגמר מיד לאחר סיום הזכוכית. בדומה לחברות המובילות האחרות, גם LG הבינה שמרבית הלקוחות אינם תולים את המסכים שלה על הקיר, והשקיעה במעמד ראוי ואטרקטיבי. 

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

הבעיה היחידה עם מבנה הרגל בדרך כלל הוא בחוסר לקיחה בחשבון של המקום הנדרש בתחתית המסך להעמדת ממיר ו/או נגן בלוריי. במקרה הזה, ניתן לשלב את שניהם די בקלות (אם כי יתכן שצריך יהיה להעמיד אותם זה על גבי זה).

בחלקו האחורי של המסך ניתן לראות את אוסף החיבורים המרשים של המסך, וכן את רמקול הסאב שגם הוא מרשים מאוד בעוצמתו.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

הסאונד מעולה, בין היתר הודות לסאב יעודי בחלקו האחורי של המסך. פיצ'ר חביב נוסף הוא יכולת של המסך לשנות Lipsync ישירות על המסך וללא צורך ברסיבר.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

מעבר לחיבורים הסטנדרטים שיש לצפות ראוי לציין שזה המסך הראשון שכולל חיבור USB 3.0 - שמאפשר לא רק שליפה מהירה של תכנים מתוך דיסק קשיח (להזרמת וידאו) אלא גם מאפשר הקלטת וידאו על ידי מערכת ה-time machine II של LG. כך ניתן לחבר ממיר או פשוט להקליט מהאוויר (שידורי עידן+ DTT) ישר לדיסק קשיח USB 3.0.

שליטה וממשק

המסך מגיע עם מצלמת וידאו ומיקרופון מובנים שניתן לשלוף אותם מהמקום על ידי משיכה של כפתור בחלקו העליון של המסך. לא מדובר בפעולה נוחה במיוחד שכן השליפה היא מכאנית. עם זאת, בדומה לכל שאר החברות, LG מבינה שמרבית האנשים חרדים למדי לפרטיותם (בייחוד לאור ההדלפות האחרונות שה-NSA עוקב אחרי כל השיחות הטלפוניות של כולנו...) ולכן הסתרת העינית היא כנראה מהלך חכם לא רק לפרנואידים מביננו...

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

המצלמה משרתת מספר של מטרות אך שתי העיקריות בינהן היא שימוש בסקייפ, וכן שליטה על המסך בעזרת הידיים. LG מגיעה מעט מאוחר למשחק השליטה עם הידיים, אך היה אפשר לקוות שהיא תעמוד במבחן ותגיע לתוצאות טובות ביחס למתחרתה מבית. במקרה שלי היה צריך לכוון את המצלמה מעט נמוך (ניתן לשלוט בזווית הצילום בעזרת גלגלת בחלק האחורי העליון של המצלמה) ובתנאי חושך, המצלמה לא זיהתה אותי באופן אמין גם בשל תנאי התאורה (גם כאשר החדר היה מואר) וגם בגלל הזוית המוזרה. ממשק השליטה היה לי קשה לתפעול ולרוב, פשוט לא הצלחתי לגרום למסך לעשות מה שרציתי. בניגוד לסמסונג, המסך לא מציג cursor על המסך (שגם זה מסובך למדי) אלא נותן ממשק עגלגל שמאפשר לך לבחור אופציה ספציפית ומוגבלת (ווליום, מספר ערוץ, כיבוי מסך והעברת כניסה). קשה להגיד שזה פיצ'ר מאוד נוח לשימוש וממילא, אני מניח שמרבית המשתמשים ישאירו את המצלמה סגורה במקומה אלא אם הם מתכננים שימוש בסקייפ.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

המנגנון שליטה העיקרי של המסך הוא שלט magic. השלט הוא כבר דור שלישי של שלט מסוג air mouse שמשתמש במנגנון Gyroscope בכדי להציג חץ על המסך לבחירת אפשרויות. בעבר, LG סיפקה את השלט הרגיל בנוסף לשלט Magic, מה שאפשר לך לבחור אם אתה מעוניין בשימוש בפיצ'ר הזה או לא. עם המסך קיבלתי אך ורק את השלט Magic, ולאחר בירור הבנתי שזה אכן מה שלקוחות רגילים מקבלים. 

55LA960Y, מסך nano LED של LG

אני חייב לציין עד כמה מאתגר השימוש היום-יומי עם השלט הזה כשלט היחיד של המסך. מדובר בהחלטה שבעיני טעות שכן היא מאוד מקשה מאוד על השימוש במסך. השלט אמנם ארגונומי ויכול להיות סופר נוח כשלט שני למסך, אולם כשלט עיקרי, הוא דורש יותר מדי מאמץ לשימוש. התגובות לשימוש בו משאר בני הבית הבהירו לי עד כמה מומלץ ל-LG להחזיר את השלט הנוסף למארז. בצידו של השלט יש כפתור תאורה (שקל מאוד לא לשים לב לקיומו - לדוגמא אשתי פספסה אותו ופשוט לא הצליחה להשתמש בשלט בלילה). גם כאשר התאורה דלוקה, לא כל הכפתורים דלוקים, אלא רק הכפתורים בעלי הפונקציות המיוחדות. במרכז השלט יש גלגלת שמשמשת גם ככפתור OK וסביבה כפתורי D-PAD. הבעיה היא שהגלגלת כל הזמן נוטה לזוז בעת לחיצה או כשמניחים את השלט על הספה, מה שגורם למסך לשאול אותך האם התכוונת שאתה רוצה לגלול ולזפזפ בין הערוצים. בפעם העשירית שזה עשה את זה בטעות הבנתי שפיצ'ר שביסודו חביב (זפזופ זריז במיוחד) הפך למציק בגלל שרק כשרואים ערוצים בטלויזיה חיה הוא היה אמור להיות פעיל. בכל אופן, לא ברור מדוע זפזופ כזה בכלל נחוץ, שכן לשלט יש כפתורים נוחים מאוד להעברה זריזה בין ערוצים P+ ו -P... עם השלט היה קשה להגיע להגדרות המסך. בכדי להגיע להגדרות יש להפעיל את העכבר (ניעור של השלט בד"כ יעשה את העבודה, אבל לא תמיד), להזיז את העכבר לחלק התחתון של המסך ולהגיע לפאנל אפליקציות ומשם להגדרות - הרבה יותר מדי פעולות לפונקציה שצריכה להיות זמינה בכל עת...

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

בנוסף, גם החלפת מקורות וידאו מורכב למדי עם השלט, ודורש יכולות קוארדינציה לא פשוטות בלכוון את השלט למקום הנכון. הוספת כפתור של Input לשלט היה מקל מאוד כאן.

LG עשתה כאן החלטה אמיצה לעבור לגמרי לממשק ממוחשב ומתקדם, אבל הקהל עדין הרחק מאחור, ולדעתי יתקשה מאוד להסתדר עם ממשק שדורש ממך מיומנות לא פשוטה. האלטרנטיבה היא שליטה דרך הטלפון החכם, או פשוט חיבור של מקלדת ועכבר למסך, מה שככל הנראה הוא הפיתרון הכי פשוט ונוח למרבית האנשים. אני חייב לציין שיש מקומות רבים שהשלט עזר מאוד והיה נוח, אבל כאמצעי הממשק העיקרי למסך, הוא פשוט גרם ליותר בעיות מתועלת, וגרם לפעולות פשוטות במסך להיות מורכבות ואיטיות משמעותית מכפי שהיו חייבות להיות.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

ממשק המשתמש של המסך דומה למדי לזה של דורות קודמים של מסכי LG. לא מדובר בממשק המבריק והמלוטש ביותר מבין היצרניות, אבל הוא סולידי וקל לתפעול ולהתמצאות. כמובן שכולו מתורגם לעברית, אך מפעת הקושי שלי להבין את הגרסא המתורגמת - הבדיקה נעשתה ברובה עם הממשק בתצורה האנגלית. עם זאת חשוב לציין שעברית בממשק היא פיצ'ר חשוב ונחוץ בעיני.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

שליטה דרך הסלולר

את הבדיקות ערכתי עם אייפון 5s, ולכן הופתעתי שהאפליקציה לא הותאמה לגודל המסך של אייפון משני הדורות האחרונים. גם מנגנון ה-pairing מוזר למדי ודורש שתהיו מחוברים לעידן+ בכדי לראות את הקוד של ה-pairing בפעם הראשונה. כלומר, אם אתם מחוברים לממיר של יס/הוט או לסטרימר/נגן בלוריי - עליכם לצאת לטלויזיה ורק אז תוכלו לחבר את השלט למסך.

חשוב לציין שהמסך צריך להיות דלוק בכדי שניתן יהיה לשלוט בו באפליקציה (אם יש אופציה לעשות לו network standby לא מצאתי כזו). מהרגע שפותחים את האפליקציה היא פשוט תענוג לשימוש.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG
הסבר לא הכי קל להבנה - מטרתו להסביר לכם שעליכם להעביר לכניסת הטלויזיה DTT

מדובר באחד מאפליקציות השלטים המוצלחים שאני מכיר. יש כאן גישה לכמעט כל דבר שאפשר לדמיין בקלות רבה ובנוחות. אם אתם משתמשים בעידן+, השלט יציג לכם בלייב את מה שנראה על המסך. קל מאוד לנווט באפליקציה, להעביר ערוצים, כניסות וגם לתפעל את החץ של העכבר. האמת שנוח הרבה יותר מאשר להשתמש בשלט עצמו... גם במצב game mode נוח מאוד לתפעל את אפליקציית השלט. התלונה העיקרית שלי עליו היא שלא ניתן להשתמש בו בכדי להדליק ולכבות את המסך (network standby) - פיצ'ר שבאמת חסר לי מאוד.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

פיצ'ר נוסף שקיים במערכת הוא NFC tap on. הרעיון, כפי שתחילה דימיינתי אותו, הוא שלמסך עצמו יש יכולות NFC שמאפשרות לך לשים מדבקה על מוצר כלשהו וכאשר המוצר "נוגע" במסך, הוא ידליק או יכבה אותו. רעיון יפה, אבל זה לא מה שהתכוונו ב-LG. עם המסך מגיעה מדבקת NFC שניתן לחברה לאפליקציית השלט באנדרואיד (רק שם יש NFC).

עליך להתאים את המדבקה לאפליקציה (פשוט למדי לביצוע אחרי התקנת האפליקציה של LG) על מכשיר אנדרואיד שתומך ב-NFC, כולל מכשירים של מתחרותיה של LG. אחרי שעושים זאת יש הנחיות ללמד את האפליקציה לגבי הטלויזיה שמדליקים. 

עכשיו, כאשר המכשיר מזהה את המדבקה, דבר שדורש קרבה רבה, כלומר ממש מגע בין המכשיר למדבקה (שמסופקת כאמור עם המסך). בהנחה שלמסך האופציה של DLNA/Miracast דלוק, היא גם מצליחה להדליק אותה.

רעיון מעניין, אך לדעתי מורכב משמעותית ביחס ליכולת של בני אנוש... פיתרון הגיוני יותר היה להכניס את ה-NFC למסך עצמו ולאפשר לו לזהות את המדבקה ישירות...

שליטה דרך המיקרופון

אולי נקדים את המאוחר, אבל מנגנון השליטה המעניין ביותר ברשימה הוא שליטה בקול על המסך. בעוד שבסמסונג (המתחרה העיקרית עם אמצעי שליטה שכזה) הפוקוס הוא על הדלקה וכיבוי, ווליום וכו'. אצל LG, לא רק שהפוקוס לא שם, אלא שפשוט לא הצלחתי לגרום למסך לבצע פעולות עם הקול (למשל להשתיק את המסך, להעביר ערוץ וכו'). 

55LA960Y, מסך nano LED של LG

המיקרופון של LG נמצא בשלט, ובדומה לרעיון של אפל עם Siri, יש לנו בעצם עוזרת אישית. העוזרת היא קוריאנית ג'ינג'ית עם צמה שמזהה את מה שאתה אומר ומוצאת לך תוכן על בסיס זה. כאמור, המטרה שלה אינה לשלוט על הטלויזיה אלא לחפש ולמצוא לך תוכן רלוונטי. לכן, כאשר מחפשים משהו, היא תחפש אפליקציה מתאימה או תוכן מתאים מבין התכנים שזמינים לך. 

כך למשל התחלתי לנסות לגרום למסך לעבור ערוץ, ופתאום הגעתי לדברים מעניינים ביותר ביוטיוב (שאגב נראה מדהים על גבי המסך). 

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

בלי קשר למה שחיפשתי, מה שהוא בד"כ מצא היה הרבה יותר מעניין...מהרגע שהבנתי את הרעיון, הוא זיהה כמעט ב-100% את מה שחיפשתי. אפשר להגיד שחלק מהעניין הוא העובדה שהמיקרופון בשלט מצויין, או ש-LG כנראה ממש טובים בחיפוש קולי, או שפשוט אפשר להגיד שהמבטא שלי מוצלח. יהיה אשר יהיה, הוא הצליח לזהות אפילו את שם האתר ללא צורך בתיקונים או הערות.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

גם החיפוש שלו היה רלוונטי לישראל, וכפי שניתן לראות, הוא זיהה את המיקום והתוכן הוצג בהתאם.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

שליטה בעזרת ציור

55LA960Y, מסך nano LED של LG

אישית, אני ממש לא מת על הרעיון של לנסות ולצייר דברים על המסך עם שלט ה-Magic. ממילא קשה היה לי לתפעל אותו באופן רגיל, אבל לצייר איתו את מספר הערוץ שאני רוצה להעביר? זה אפילו מורכב יותר מזה, כי צריך לצייר את המספר הספציפי שהוא מחובר אליו בעידן+ (ערוץ 10 למשל הוא ערוץ 3 בעידן+...).

במקרה של ציור לא נרשמה הצלחה יתרה,למרות שניתן לבחור בערוץ קודם, הבא או תוכנית ספציפית - זה דרש הרבה יותר מדי קוארדינציית יד-עין בשביל הכשרון שלי...


הקדמה המאמר המלא עמוד הבא: איכות תמונה >


עוד מ: oferlaor
תגיות

דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 הסבר על 3D/תלת מימד
 עוד על תלת מימד + VR


המאמר הפופולרי ביותר בתחום תלת מימד + VR:
ביקורת מסך פלזמה 3D תלת מימד - Panasonic 50VT20
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht