עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

 CuBox-i2 - קוביית הפלא מהגליל

21/10/2014 - 23:00 
 
 

הקדמה

לאחר שהתוודענו אל ה-Raspberry Pi שכיום כל אחד מכיר, עולם המיני PC ממשיך להפתיע ולרגש. חברת SolidRun מהגליל אשר הוקמה ע"י שני מהנדסים מהטכניון ולה סניפים ביוקנעם ובמגדל תפן, מביאה לנו את סדרת ה-CuBox-i, ששם החיבה שלה כאן יהיה הקובייה. בסדרה זו יש מגוון מחשבים זעירים בגודל ומראה זהה אך עם יכולות עיבוד שונות - החל מה-CuBox-i הכולל מעבד חד ליבתי בדומה ל-Rasberry Pi (אך בעל קצב שעון מהיר יותר) וכלה ב-CuBox-i4Pro, שכפי ששמו מרמז כולל מעבד ארבע ליבתי ואף ממשקי WiFi ו-Bluetooth מובנים.

אנחנו קיבלנו לבדיקה את אחד ממוצרי הביניים בסדרה, ה-CuBox-i2.

CuBox-i - קוביית הפלא מיוקנעם

מה בקופסא?


CuBox-i - קוביית הפלא מיוקנעם
החבילה החיצונית, כפי שמגיעה מהדואר

כדי לשמור על מחיר נמוך יחסית, במחיר הבסיסי מקבלים את הקובייה בלבד. בדומה ל-Raspberry Pi, אפילו על ספק הכוח תצטרכו לשלם בנפרד, אך כאן הושקעה יותר מחשבה באריזה של המוצר, הנותנת לך הרגשה טובה יותר בעת קבלת החבילה. עיצוב האריזה מדליק, וימשוך את העין של כל גיק מצוי, אבל לא רק:

CuBox-i - קוביית הפלא מיוקנעם
הקופסה של SolidRun

CuBox-i - קוביית הפלא מיוקנעם
פנים הקופסה: עיצוב חמוד להפליא

כפי שניתן לראות, הפריט הראשון שרואים בפתיחת האריזה הוא הקובייה עצמה, ומתחת למעטה הקרטון האדום נמצאים הפריטים הנוספים (ספק הכוח בקופסה הוא בתשלום נוסף):

CuBox-i - קוביית הפלא מיוקנעם

ספק הכוח מוציא 5 וולט בהספק של עד 2 אמפר, ותקע החיבור הוא מהסוג העגול הסטנדרטי שאנו מכירים ממוצרים ביתיים רבים:

CuBox-i - קוביית הפלא מיוקנעם

מה אפשר לחבר?

לקובייה מגוון חיבורים, כפי שמפורט כאן:

 • שני שקעי USB 2.0
 • שקע eSATA, לחיבור כוננים חיצוניים
 • שקע Micro USB. שימו לב שהוא לא מיועד לאספקת מתח אלא לצרכי התחברות אל ה-U-Boot של המערכת. זה משמש בעיקר למתן Service למערכת, למשל כאשר יש תקלה. לא ממש רלוונטי לרוב המשתמשים.
 • שקע רשת קווית (Ethernet) במהירות 10/100Mbps.
 • שקע HDMI
 • חריץ Micro SD, בו שמים כרטיס זכרון חיצוני עם מערכת ההפעלה והתוכנות (את כרטיס הזכרון יש לרכוש בנפרד).
 • שקע עגול לאספקת מתח.
 • שקע S/PDIF אופטי - נמצא בפאה אחרת של הקובייה. 
 • מקלט MCE IR מובנה - מאפשר לשלוט על המחשב בעזרת שלט אינפרה אדום, אוניברסלי או תואם MCE/RC6.

CuBox-i - קוביית הפלא מיוקנעם

נתונים טכניים

 • מעבד: i.MX6 Dual Lite (דו ליבתי).
 • זכרון פנימי: 1GB
 • מעבד גרפי: GC880
 • HDMI 1.4
 • HDMI-CEC - כמו ה-Raspberry Pi, מאפשר שליטה על המחשב מהשלט של טלוויזיה התומכת בכך
 • יציאת S/PDIF אופטית
 • מהירות רשת קווית: 10/100Mbps
 • מקלט IR תואם MCE/RC6
 • מתח: 5 וולט. צריכת הספק מקסימלית: 2 אמפר.
 • מידות: 5.5cm x 5.5cm x 4.2cm.

CuBox-i - קוביית הפלא מיוקנעם
תחתית הקובייה

שקע ה- S/PDIF

כפי שהוזכר קודם, הקובייה כוללת יציאת אודיו אופטית, דבר שישמח משתמשים בעלי רסיבר ללא כניסות HDMI (או כאלה שלא מפענחים אודיו מכניסות ה-HDMI שלהם) שישמחו מאוד להימנע בשלב זה מרכישת רסיבר חדש.

CuBox-i - קוביית הפלא מיוקנעם
שקע ה-S/PDIF האופטי: שקוע מדי

כפי שניתן לראות בתמונה, שקע ה- S/PDIF קצת שקוע בקובייה ונמצא מאחורי חור ריבועי בדופן החיצונית. עובדה זו גורמת לבעייה עם רוב תקעי ה- S/PDIF הקיימים כיום, הכוללים בסיס אחיזה שמנמן, ולא נכנסים במלואם ולא ננעלים בתופסן הנמצא בשקע. בפורומים מסתובבים כמה פתרונות יצירתיים - הדבקת שולי בסיס התקע אל הדופן, הגדלת החור הריבועי של הדופן החיצונית (מפרקים את הקופסה לפני כן), גילוף בסיס האחיזה של התקע, חיבור מתאם חיצוני שגם בו צריך לגלף את בסיסו, אבל הפתרון הכי סביר הוא רכישת כבל פשוט בשקלים בודדים באיביי, הכולל תקע פשוט וקטן ללא בסיס אחיזה רחב. יש לציין שבחיבור S/PDIF אין ממש משמעות לאיכות בניית הכבל כי הסיגנל המועבר בו הוא אופטי-דיגיטלי. או שזה עובד ב-100% איכות או שזה לא עובד בכלל.

CuBox-i - קוביית הפלא מהגליל
אופס, ה- S/PDIF לא נכנס... בפאה השמאלית ניתן לראות את החלון של מקלט ה-IR המובנה

כאמור, זהו מצב בהחלט פתיר, ועדיין שומר על הקובייה כאטרקטיבית למדי עבור בעלי רסיברים ישנים, אולם אין ספק שמדובר בפגם תכנוני של מארז הקובייה, שאנו מקווים שייפתר מתישהו ע"י מהנדסי החברה. מי שיש לו רסיבר חדש עם כניסות HDMI או מתכוון לחבר את הקובייה ישירות לטלוויזיה, כל זה כמובן לא רלוונטי אליו.

CuBox-i - קוביית הפלא מהגליל
כבל S/PDIF זול מאיביי בעל תקע צר - ננעל בשקע בלי בעייה

התקנה

נכון להיום, ניתן להתקין על הקובייה מערכת הפעלה מסוג לינוקס או אנדרואיד. לא ניתן להתקין עליה Windows.
ההפצות של OpenELEC ו-GeexBox, למשל, כוללות מערכת הפעלה מסוג לינוקס הכוללת בתוכה את התוכנה XBMC/Kodi מותקנת בתוכה.

את ההתקנה לא מבצעים בקובייה עצמה, אלא במחשב כלשהו (למשל, לפטופ) הכולל כניסה לכרטיסי זכרון. מורידים מהאינטרנט אימג' מוכן עבור הקובייה, למשל מעמוד ההורדת של OpenELEC (עמוד נוסף של SolidRun עם לינקים להפצות השונות ניתן למצוא כאן). האימג' מגיע בד"כ כקובץ בסיומת img הארוז בתוך zip או xz/gz (פורמטי דחיסה כמו zip), ואותו צורבים אל כרטיס הזכרון בעזרת תוכנת צריבה כמו ה-Win32 Disk Imager. בוחרים את הכונן בו נמצא הכרטיס, בוחרים את קובץ ה-img שהורדתם ופתחתם (למשל, עם התוכנה 7zip), ומקליקים על Write.
מומלץ להשתמש בכרטיס זכרון של לפחות 4GB וסוג מהירות Class 10.

עדכון (6.11.2014): התפרסם היום לינק רשמי להורדת OpenELEC עבור ה-Cubox-i.

לאחר צריבת האימג', כל מה שנותר הוא להכניס את כרטיס הזכרון לחריץ, לחבר כבל HDMI מהקובייה אל המסך או הרסיבר, כבל רשת קווית (אתרנט) ואז את ספק הכוח. הקובייה אינה כוללת מתג הפעלה, לכן היא תפעל עם החיבור לחשמל. לאחר זמן קצר, המערכת תעלה עם מסך הפתיחה של XBMC/Kodi ("קודי" זהו השם החדש של XBMC, החל מגירסה 14 של התוכנה). זמן העלייה הרגיל של הקובייה (החל מהחיבור לחשמל ועד הופעת מסך הבית של XBMC) נע בין חצי דקה ועד דקה (בפעם הראשונה לאחר הצריבה יש זמן עלייה גבוה יותר), אך מכיוון שמדובר בצריכת חשמל כל כך נמוכה, ההמלצה היא להשאיר את הקובייה דולקת כל הזמן. זוהי גם הסיבה שאין לה מתג הפעלה.

CuBox-i - קוביית הפלא מיוקנעם
הפאות החלקות של הקובייה.

פורמט נוסף שניתן להוריד הוא קובץ tar, והוא מיועד למי שכבר יש לו מערכת XBMC/Kodi מותקנת ועובדת. הפורמט הזה מאפשר לעשות עדכון גירסה ללא צריבה וללא איבוד ההגדרות והפלאגינים שהתקנתם. לאחר שמורידים את הקובץ, מעתיקים אותו דרך הרשת הביתית (או דרך דיסק און קי) אל התיקייה הנקראת update, ואז עושים ריסטרט מסודר מהממשק של XBMC. המערכת תבצע שני ריסטרטים, לאחר הראשון היא תפתח בעצמה את קובץ ה-tar ותבצע את העדכון, ובריסטרט השני המערכת תעלה עם הגירסה המעודכנת.

בדיקות

עם הקובייה שנשלחה אלינו לבדיקה, קיבלתי כרטיס זכרון שעליו הייתה צרובה מערכת הפעלה אנדרואיד. מכיוון שמטרת הביקורת היא בעיקר לבדוק את שימושיות הקובייה עבור קולנוע ביתי, לא אתעכב על כך הרבה. אציין רק שניסיתי להתקין עליה XBMC עבור אנדרואיד, וזה ממש לא זה. מקלט ה-MCE IR המובנה לא הגיב, ואפילו תכנים של 720P קרטעו, ועד שלא יכינו גירסת XBMC לאנדרואיד המתאימה למוצר, לא ממש מומלץ לבנות על כך שזה ירוץ כמו שצריך. מי שבכל זאת רוצה להשתעשע עם המוצר בהרצת אנדרואיד עבור אפליקציות, גלישה וכו, כמובן יכול לעשות זאת, וזה כל היופי של המוצר הזה - פשוט מחליפים לכרטיס Micro SD שעליו צרובה מערכת הפעלה אחרת, פעולה של שניות כי החריץ לכרטיס נמצא במיקום נגיש ומהיר, ואין צורך כלל בהתעסקויות עם Kernel-ים כמו בסמארטפון, למשל. לא רץ טוב? אין בעייה. צורבים משהו אחר ומנסים...

נכון לזמן כתיבת שורות אלה, ישנן 2 הפצות XBMC/Kodi עבור הקובייה. האחת היא הפצה הנקראת GeexBox שבה יש XBMC גירסה 13 (גירסת גוטהאם), שזוהי הגירסה התומכת כרגע ברוב הפלאגינים הקיימים ל-XBMC. השנייה היא הפצת ה-Nightly הרשמית של OpenELEC, שעליה יש Kodi (השם החדש ל-XBMC) בגירסה 14 (גירסת Helix). שתי הגירסאות האלו יחסית יציבות, ומקלט ה-MCE IR המובנה עובד מיידית עם שלט תואם (לא נמכר עם הקובייה, יש לרכוש בנפרד) ללא צורך להגדיר או להתקין שום דבר נוסף.

המקלט המובנה של הקובייה עובד מצויין, אולם נתקלתי בבעיות קליטה כאשר מנסים לשלוט על הקובייה מצדי החדר. כנראה שהמקלט, בדומה לשקע ה- S/PDIF, מותקן טיפה עמוק מדי בתוך הקובייה, והדופן החיצונית העבה מסתירה את האותות היוצאים מהשלט אם הם מגיעים מזווית צדדית מדי. כאמור, הבעייה לא קיימת אם מציבים את הקובייה במיקום טוב באמצע חדר הצפייה שלכם. 

כמו כן, בדומה ל-Raspberry Pi, יש בקובייה תמיכה ב-HDMI-CEC, פיצ'ר המאפשר לשלוט ב-XBMC עם השלט של הטלוויזיה. אותות השלט נקלטים ע"י הטלוויזיה, ומועברים אחורה בכבל ה-HDMI מהטלוויזיה אל הקובייה. זה פשוט עובד מצויין, כולל כפתורי FF, Pause, Stop, Play ו-REW, אפילו אם יש רסיבר המחובר בין הטלוויזיה לקובייה.

את רוב הבדיקות שלי עשיתי על OpenELEC בגירסה 14. חיברתי את הקובייה קווית אל הרשת הביתית שלי, וניגנתי תכני וידאו ואודיו המאוחסנים על ה-NAS (שרת איחסון) הנמצא אצלי בבית. לא נתקלתי כלל בבעיות בניגון קבצי MKV ברזולוציות 720P ו-1080P, סרטים, פרקי סדרות, הכל, כולל סרטי קולנוע בקבצי MKV בגודל ממוצע של כ-15GB. כמו כן, גם בלו ריי מלא של הסרט Avatar וההופעה של דייוויד גילמור מהפינק פלויד התנגנו ללא קטיעות, ופורמטי האודיו המתקדמים הועברו בלי בעייה אל הרסיבר. 

יש לציין שבעוד Trick Play (הרצה קדימה ואחורה במהירויות שונות ע"י כפתורי ה-FF ו-REW בשלט) עובד טוב בתכני 720P ו-1080P בקבצי MKV, בתכני בלו ריי מלא זה עובד באופן חלקי והמסך מוחשך בעת ההרצה. כמובן שברגע שמסיימים את ההרצה התמונה חוזרת מיידית. קפיצות קדימה ואחורה פשוטות בעזרת כפתורי החיצים (ללא Trick Play) עובדות מצויין ומהר בכל סוגי התכנים.

גם הפלאגינים הרבים שיש לצפייה בתכני אונליין והתואמים לגירסה 14 עבדו מצויין, וניתן לציין לטובה שמהירות התפריטים הייתה טובה באופן משמעותי מזו שקיבלתי ב-Raspberry Pi שבדקתי לפני כשנה. מדובר כמובן במעבד חזק יותר, ולכן הגיוני שהתגובה תהיה פה יותר מהירה.

בסרטון הבא ניתן לראות הדגמה של ה-CuBox-i2 בפעולה עם XBMC/Kodi בגירסה 14 של OpenELEC, הכוללת נגינה של בלו ריי מלא של אוואטאר בפורמט אודיו מתקדם DTS-HD ופרק בסדרה, שניהם עם הדגמת Trick Play וקפיצות בזמן, תכני אונליין מישראל ואנגליה, יוטיוב עם הקלדה בעברית ומוסיקה.

הבעייה הכי גדולה שנתקלתי בה, שקרתה גם בהפצת ה-GeexBox וגם בהפצת ה-OpenELEC היא שלפעמים לאחר ריסטרט של הקופסה, גם באופן מסודר, ההגדרות הבסיסיות של ה-XBMC מתאפסות לברירת המחדל - הכוונה היא להגדרות שפה, וידאו, סאונד וכו. להערכתי זוהי בעיית יציבות תוכנה ולא חומרה. יש לציין ששלל הפלאגינים המותקנים, בהם בד"כ מושקעת רוב העבודה בהגדרת ה-XBMC, נשארו תקינים לחלוטין ומדובר כאמור בהגדרות הבסיסיות של XBMC בלבד, עניין של כמה דקות של מעבר בתפריטי המערכת וזה מסתדר.

כמו כן, לעיתים לאחר ריסטרט של המכשיר, עולה מסך שחור במקום מסך הפתיחה של XBMC, אך אם משתמשים בשלט שומעים שהתוכנה רצה ומשמיעה את צלילי השיטוט בתפריטים. גם כאן, להערכתי זוהי כנראה גם בעיית תוכנה או דרייבר, שאני מקווה שתיפתר באחת הגירסאות הבאות. כשקורה כזה דבר, יש לעשות כמה ריסטרטים עד שזה מסתדר.

בסה"כ, כשהמערכת רצה, לא נתקלתי בבעיות יציבות מיוחדות, והקובייה הריצה שעות על גבי שעות של סדרות, סרטים, הן מתוכן ברשת המקומית והן מרשת האינטרנט, וללא גמגומים. לעיתים היו תקיעות או Buffering בגלל בעיות בפלאגינים או חיבור אינטרנט לא טוב לשרת המרוחק או לא מספיק מקורות בטורנטים, אך זה לא היה שונה בהרבה ממה שקורה לפעמים גם בגירסת XBMC הרצה תחת Windows. שתי הבעיות שתיארתי קודם קשורות יותר לעלייה עצמה של המכשיר לאחר ריסטרט או כיבוי, ונראה שעדיין יש קצת עבודה שצריך לעשות שם.

בסרטון הבונוס הקצר הבא, תוכלו לראות הדגמה של מהירות התפריטים ב-XBMC גירסה 13 (בהפצת GeexBox) שרצה על CuBox-i1, הדגם הזול יותר (צולם ע"י חבר שרכש אותו). לשני הדגמים יש את אותו צ'יפ גרפי, לכן ביצועי ניגון תכני הוידאו אמורים להיות זהים. הדגם הזה מגיב טיפה לאט יותר מאשר ה-i2, אולם אני התרשמתי שהוא מהיר יותר באופן משמעותי מה-Raspberry Pi:

ההשוואה המתבקשת ל- Raspberry Pi

חלקכם בוודאי שואל - אז מה בכל זאת שונה כאן מה-Raspberry Pi? לפניכם טבלה המסכמת את ההבדלים בין המכשירים:

תכונה / מוצר Raspberry Pi Model B SolidRun Cubox-i
סוג מעבד ומהירות 700MHz ARM core

Freescale i.MX6
ב-i1: חד ליבתי 1GHz
ב-i2: דו ליבתי 2GHz

זכרון פנימי 512MB SDRAM ב-512MB DDR3 :i1
ב-1GB DDR3 :i2
מערכות הפעלה נתמכות לינוקס/OpenELEC לינוקס/OpenELEC + אנדרואיד
חיבור רשת קווית (אתרנט) 10/100 10/100
יציאת וידאו אנלוגית יציאת Composite אין
יציאת וידאו/אודיו דיגיטלית HDMI יש יש
יציאת אודיו אנלוגית יש, שקע 3.5 מ"מ אין

יציאת אודיו דיגיטלית (חשובה
רק עבור מי שיש לו רסיבר ישן)

אין יציאת S/PDIF אופטית
יציאות USB 2.0 2 2
יציאת eSATA אין יש
תמיכה במקודדי הוידאו MPEG2 ו-VC1 צריך לרכוש רשיון יש
תמיכה ב-DTS-HD ו-Dolby TrueHD אין יש
מקלט MCE IR מובנה לשלט רחוק אין, אפשר להוסיף חיצוני יש
תמיכה ב-HDMI-CEC לשליטה
דרך השלט של טלוויזיה התומכת בכך
יש יש
מארז כלול במחיר לא כן
מידות 8.6cm x 5.4cm x 1.7cm 5.5cm x 5.5cm x 4.2cm
כחול לבן - מוצר ישראלי לא כן
מחיר היחידה הבסיסית (ללא ספק כוח,
וב-RPI - ללא מארז)
$35

i1: $55
i2: $80

סיכום

מדובר במוצר המהווה מתחרה רציני ל-Raspberry Pi בנישת מחשבי המיני PC הזולים, הן בגלל החומרה החזקה יותר, המארז ומקלט ה-MCE IR המגיע מובנה, והן בגלל קהילה גדלה והולכת התומכת בהפצות למוצר, גם לינוקס (המומלצת כרגע באופן מוחלט עבור שימושי XBMC/Kodi) וגם אנדרואיד (פחות מומלצת כרגע). כמו כן, מדובר במוצר כחול לבן, אז למה שלא נעזור לקדם קצת את הכלכלה המקומית?

המוצר חדש יחסית, וההפצות שלו עדיין לא יציבות ב-100%, אולם בסה"כ מדובר במכשיר המשמש כנגן ומזרים תכני מדיה במלוא מובן המילה המריץ XBMC באופן מלא וללא גמגומים בכל תכני ה-HD כולל תכני אונליין. כל זאת גם במחיר זול למדי, ובצריכת חשמל כמעט אפסית, וגודלו הזעיר מאפשר לשים אותו בכל מקום העולה על דעתכם.

יתרונות

 • המחשב מגיע מורכב עם מארז - רק צריך לחבר, לצרוב כרטיס זכרון וליהנות.
 • קירור פסיבי לחלוטין - אין מאוורר במארז, ולכן המחשב שקט לחלוטין.
 • הפלטפורמה פתוחה וקיימות מספר קבוצות המפתחות תוכנה והפצות למוצר.
 • מאפשר בקלות להחליף כרטיס זכרון ולהריץ מערכת הפעלה אחרת או גירסה שונה של תוכנה.
 • בעל יציאת S/PDIF אופטית - חשוב עבור בעלי רסיברים ישנים ללא יכולת פענוח אודיו ב-HDMI או ללא HDMI בכלל.
 • מגיע עם מקלט MCE IR מובנה ותמיכה ב-HDMI-CEC, וניתן לחבר בקלות מקלדות, עכברים והתקני שליטה מרחוק נוספים.
 • מנגן בקלות קבצי MKV של 720P ו-1080P הקיימים להורדה כיום, וכן בלו ריי מלא שהוא לא 3D.
 • תמיכה בפורמטי האודיו המתקדמים (DTS-HD ו-Dolby TrueHD).
 • מריץ XBMC מ-image מוכן לצריבה והרצה - ממשק קל, נוח ואינטואיטיבי כמו של סטרימר.
 • צריכת הספק נמוכה מאוד של כ-3W במאמץ, כפי שניתן לראות כאן.
 • מחיר זול ויחס עלות-תמורה גבוה במיוחד.

חסרונות 

 • אין כרגע תמיכה בבלו ריי 3D מלא (תכני 3D Side By Side ו-3D Over Under ובלו ריי מלא רגיל כמובן כן נתמכים), אם כי החומרה ככל הנראה תומכת בכך (על פי הצהרת היצרן, יש תמיכה ב-HDMI 1.4).
 • אין יציאות וידאו ואודיו אנלוגיות.
 • ביצועי Trick Play (כפתורי REW ו-FF בשלט) ירודים בניגון תכני HD כבדים במיוחד כמו בלו ריי מלא (המסך מוחשך בעת ההרצה). קפיצות פשוטות בזמן ע"י שימוש בכפתורי החיצים עובדות יפה ומהר בכל סוגי התכנים.
 • בעיות תוכנה או דרייבר ב-XBMC/Kodi, בעיקר בעלייה ראשונית של הקופסה. לפעמים ההגדרות מתאפסות ו/או יש מסך שחור למרות שהתוכנה פעילה.
 • מקלט ה-MCE IR המובנה לא קולט אותות משלט הנמצא בצידי החדר.
 • חיבור ה- S/PDIF האופטי שקוע מדי, ולכן לא מתאים לכבלים בעלי תקעים עם בסיס אחיזה רחב.

מחיר: $55 עבור ה-Cubox-i1, ו-$80 עבור ה-Cubox-i2. ספק הכוח עולה $8


לדיון בנושא: CuBox-i2 - קוביית הפלא מהגליל

 


עוד מ: pixies
תגיות


דרגת קושי: 5
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0
(2) הצבעות

בהקשר זה

 איך להפוך מחשב חלש ל-HTPC
 מדריך חומרה
 ביקורות HTPC
 עוד על HTPC


המאמר הפופולרי ביותר בתחום HTPC:
Kodi / XBMC - המדריך השלם
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht