עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

KEF Q Series – רמקולים עם משהו Uni-Q

29/11/2014 - 13:00


הקדמה | המאמר המלא | עמוד הבא: המשך מבחן >

 
 
 

על היצרן

KEF הוא יצרן רמקולים אנגלי ותיק שנוסד ב 1961 על ידי Raymond Cooke. Cooke, מהנדס חשמל במקצועו עבד ב- Wharfedale (גם יצרן רמקולים), אבל החליט לעזוב כדי להקים חברה משלו לתכנון ויצור רמקולים.

KEF ידועים במגוון של חידושים וטכנולוגיות בתחום הרמקולים. בתחילת שנות ה 70 הם היו הראשונים שהשתמשו במחשבים על מנת לתכנן ולבדוק רמקולים, הם עבדו במשך תקופה ארוכה עם ה BBC ותכננו בשבילם מספר מוניטורים מפורסמים, וכמובן הם מזוהים עם השימוש בדרייברים קואקסיאלים בהם הטוויטר מותקן במרכז הוופר, מה ש KEF מכנים Uni-Q. כיום החברה בבעלות של GP Acoustics שבבעלות של קבוצת Gold Peak מהונג קונג.

למי שתוהה, KEF זה ראשי התיבות של Kent Engineering & Foundry, שמה של החברה ששכנה באותו המיקום של KEF לפני שאלו פתחו את המפעל.

KEF Q Series – רמקולים עם משהו Uni-Q

על הרמקולים

סדרה Q היא סדרת הכניסה הסטנדרטית של KEF למי שמעוניין לחוות את עיקרון ה Uni-Q – השימוש בדרייברים קואקסיאלים. הליין מורכב ממבחר דגמים רחב כולל שלושה רצפתיים, שני מדפיים, שני סנטרים, סראונד מסוג Dipole/Bipole וסאבוופר.

מאפיינים:

Uni-Q: הוופר בכל דגמי הסדרה (וברוב דגמי היצרן) משתמש בעיקרון ה Coaxial, כלומר Co - שותף, לאותו ה Axis - הציר. KEF קוראים לזה Uni-Q כלומר Uni מתוך Unifying (איחוד) של ה Q או כיווניות הסאונד (לפי ההגדרה של KEF). המונח יצא דו משמעי שכן ישנה נטייה לבטא את זה כמו Unique כלומר ייחודי.

KEF Q Series – רמקולים עם משהו Uni-Q
בדרייברים מהסוג הזה, הטוויטר נמצא במרכז הוופר מה שמסוגל להפיק מספר יתרונות כגון מקור סאונד אחד או Point source (מצוין גם להאזנת Nearfield), פוטנציאל לפיזור סאונד אחיד ותואם בין שני הדרייברים, ופיצוי אקוסטי לטוויטר, מה שעוזר להפחית עיוותים.

עיקרון הקואקסיאל אינו נפוץ במיוחד בתחום הביתי, אבל דווקא כן משהו שרואים הרבה ברמקולים לרכב, שמטעמי חיסכון במקום ועלויות, רבים מהם מגיעים עם טוויטר במרכז הוופר. ההבדל בין אלו למה שיש בסדרה Q נובע בתכנון עצמו. הדרייבר הקואקסיאלי בכל דגמי הסדרה תוכנן בצורה מאד מוקפדת על מנת ליצור קו חלק מהטוויטר עד לקצוות הוופר עצמו, זאת על מנת למקסם את אופן פיזור הסאונד ולהפחית בעיות של דיפרקציה.

הוופר הקואקסיאלי ברמקולים של KEF כולל סליל גדול מהרגיל על מנת לאפשר מרחב מספק עבור התקנת הטוויטר שיושב במרכז הממברנה, זו אגב, בעלת שטח קטן יותר מוופר רגיל שכן הטוויטר תופס את כל השטח במרכז.

מוליך גל: הטוויטר בכל דגמי הסדרה, כולל מוליך גל או Waveguide שמכונה Tangerine (אני מניח עקב צורתו) ומיועד לעזור בפיזור התדרים הגבוהים, מה שבתמורה מרחיב את הבמה שהרמקול מפיק.

KEF Q Series – רמקולים עם משהו Uni-Q

PR: כל הדגמים הרצפתיים וכל דגמי הסנטר עושים שימוש ב Passive Radiator או ראדיאטור פאסיבי במקום בצינור ה Port הנפוץ. הראדיאטור הוא ממברנה פאסיבית שכלפי חוץ נראית כמו דרייבר וופר רגיל, אבל מבפנים היא מגיעה ללא Motor או סליל ואינה מחוברת למגבר. חיצונית מדובר בתיבה שעלולה להטעות חלק מהמשתמשים, שכן הרמקול נראה כאילו יש לו שניים או שלושה וופרים, כאשר בפועל בעצם מדובר בדרייבר אקטיבי אחד שעובד בשיתוף פעולה עם ראדיאטור/ים.

השימוש בראדיאטורים מאפשר לדלג על רעשי אויר או רזוננסים לא רצויים שעלולים להתרחש בתיבות Ported ובאותו הזמן מקבלים תיבה בנפח פנימי מעט גדול יותר, כאשר KEF גם טוענים למידריינג' משופר ונקי יותר.

פלאג: שני הדגמים המדפיים בסדרה כוללים בחבילה פלאגים מספוג לסגירה של ה Ports במידה והמיקום של הרמקול יוצר בסים מוגזמים מדי לטעמו של המאזין.

טרמינלים: כל רמקול כולל מאחור שני זוגות של טרמינלים, אבל במקום להשתמש בגשר המתכת הנפוץ (והמעצבן), ישנם שני בוררים שמשמשים לבחירה בין מצב Single wire ל Biwire/Biamp. 

KEF Q Series – רמקולים עם משהו Uni-Q

מפרט טכני

להלן טבלה עם המפרט הטכני של כל הדגמים כולל מחיר מומלץ לצרכן (המחירים הינם מומלצים בלבד ואינם סופיים):

KEF Q Series – רמקולים עם משהו Uni-Q


KEF Q Series – רמקולים עם משהו Uni-Q

הדגמים

למבחן קיבלנו שלושה דגמים שמרכיבים מערכת סראונד:

קדמיים: Q700 – הרצפתיים האמצעיים של הסדרה.
סנטר: Q200c – הסנטר הקטן של הסדרה.
מדפי/סראונד: Q300 – המדפי הגדול של הסדרה.

דגם ה Q700 הוא דגם אחד לפני הרצפתי הגדול של הסדרה, אך מלכתחילה לא מדובר ברמקול גדול. הדגמים עצמם מתוכננים בצורה דומה מבחינה חיצונית ופנימית ומה שמבדיל ביניהם הוא קוטר הדרייברים – 5.25 אינץ', 6.5 אינץ' ו 8 אינץ'. מבחוץ הרמקול נראה כדגם 3 way, אך בפועל מדובר ברמקול 2.5 way, כלומר גם הדרייבר הקואקסיאלי וגם דרייבר הבס מפיקים את התדרים הנמוכים, אך דרייבר הבס אינו מפיק תדרים מעבר לבסים.

KEF Q Series – רמקולים עם משהו Uni-Q

השימוש בראדיאטורים פאסיביים יוצר עוד הטעייה ויזואלית שכן נוצר מראה של רמקול עם שלושה דרייברים לבס, אבל רק אחד משמש לבס והשניים האחרים הם פאסיביים. כל דרייבר אקטיבי כולל תיבה משלו וראדיאטור משלו כאשר דרייבר הבס הינו זהה לדרייבר ה Uni-Q רק שהוא עושה שימוש בממברנה וסראונד שונים. פנים התיבה כולל מספר צלעות חיזוק שאחת מהן משמשת כחוצץ בין שתי התיבות הפנימיות.

KEF Q Series – רמקולים עם משהו Uni-Q

באופן כללי הייתי מעדיף לראות את הרצפתיים בסדרה מגיעים בתצורת 3 way עם וופר נוסף לבס במקום שני ראדיאטורים ועל ידי כך מורידים את העומס מדרייבר ה Uni-Q, משפרים את היכולת של הרמקול בתחום הבסים, כאשר במקרה הצורך ניתן אף לסגור את ה Ports עם פלאגים מספוג על מנת לשנות את סגנון הבס שמקבלים. השימוש בראדיאטורים הוא אמנם בעל יתרונות משלו יחסית ל Ports, אבל לדעתי אלו באים לידי ביטוי יותר עם סאבוופרים ופחות עם רמקולים, ועובדה, KEF לא עושים שימוש בראדיאטורים באף אחת משאר הסדרות שלהם כולל ליין ה Reference וספינת הדגל שלהם - ה Blade.

KEF Q Series – רמקולים עם משהו Uni-Q

דגם ה Q200C מגיע בתצורה דומה ל Q700 רק שהוא "מונח על הצד". לעומת זאת בשונה מה- Q700 פה כבר מדובר על תצורת 3 way בה הדרייבר הקואקסיאלי אינו מפיק בסים. מדובר בדרייבר Uni-Q זהה לזה שבדגם ה- Q100 המדפי יחד עם דרייבר בס וראדיאטור תואם. דגמי סנטר נפוצים בדר"כ מגיעים בתצורה של וופר / טוויטר / וופר, אך ה Q200C (וגם ה- Q600C) שונה, ולכן ה- Frequency Response שלו אינו בעייתי ברגע שלא יושבים ישר מול הסנטר.

KEF Q Series – רמקולים עם משהו Uni-Q

דגם ה- Q300 אינו זר לי, מדובר באחד מהדגמים שזכו במבחן המדפיים 2014 לקבוצת המחיר שלו. זהו המדפי הגדול של הסדרה ומעט גדול יותר מהממוצע למדפיים במיצוב הזה. יחד עם ה- Q100 אלו הרמקולים היחידים בסדרה שעושים שימוש בצינור ה- Port הנפוץ.

בשונה מהרמקולים בסדרה Q הקודמת שכללו תיבה מעוגלת, כל דגמי הסדרה הנוכחית מגיעים בתיבה מלבנית סטנדרטית. לפי KEF, השינוי נעשה על מנת להגדיל את נפח התיבה שעומד לרשות הוופרים. כל הדגמים מוצעים בלבן מט או בשלושה גוונים של גימורי עץ כמו השחור בדגמים שהגיעו לביקורת.

KEF Q Series – רמקולים עם משהו Uni-Q

איכות הבניה טובה בכל הדגמים, הגימור נראה סטנדרטי אבל עשוי טוב, הרצפתיים כוללים רגליות איכותיות למראה כולל ספייקים, כל רמקול עושה שימוש בטרמינלים יחודיים וישנו שימוש בראדיאטורים פאסיביים שהרבה יותר יקרים מצינור ה- Port.

דרייבר ה- Uni-Q יחד עם ה- Tangerine Waveguide והסראונד (הטבעת מסביב לממברנה) "הגלי" הוא בהחלט בעל מראה יחודי, אך מעבר לזה מדובר ברמקולים עם עיצוב שגרתי.

 


הקדמה המאמר המלא עמוד הבא: המשך מבחן >


עוד מ: HazooM
תגיות


דרגת קושי: 5
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

1.0

בהקשר זה

 מגברים: הסבר
 פורום רב ערוצי
 רמקולים ושמע - חלק א'
 ביקורות אודיו
 עוד על אודיו


המאמר הפופולרי ביותר בתחום אודיו:
רמקולים ושמע - פרק א´ בסדרה
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht