עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

Kodi: גרסה 14.0 (שם קוד: Helix) שוחררה

24/12/2014 - 07:45 
 
 

הקדמה

Kodi או בשמה הקודם XBMC, היא אחת התוכנות המובילות כיום למחשבי מדיה, מה שמבדיל אותה באופן מיוחד מכל פתרון אחר היא העובדה שמסוגלת לרוץ על כל מערכת הפעלה וכמעט כל ארכיטקטורה (MIPS בדרך) ללא ויתור על תכונה כזו או אחרת. מפתחי Kodi החליטו ללכת בעקבות Intel ולהשתמש במודל הפיתוח טיק-טוק, כאשר טיק מסמל הוספת יכולות חדשות וטוק תיקון באגים. גרסה 14.0 או בשם הקוד Helix, ניסתה להיות גרסת טוק ובעיקר להתרכז בשיפור יכולות קיימות ותיקון באגים אך לא נראה שהלך להם ובגרסה זו כן התווספו לא מעט יכולות חדשות.
אנסה לסקור את השינויים המרכזיים לדעתי ואלה הנוגעים לנו המשתמשים הישראלים, מי שרוצה לקרוא פירוט מלא מוזמן לעבור על כל השינויים דרך Github.

 

Kodi: גרסה 14.0 (שם קוד: Helix) שוחררה

 

אז מה השתנה?

FFmpeg
היצמדות לגרסה רשמית של FFmepg עם מעט או בכלל ללא טלאים היא כנראה השינוי המשמעותי ביותר, שכתוצאתו היא יכולת עדכון פשוטה של גרסת FFmpeg כך גם בגרסאות אלפא החודשיות (גרסאות פיתוח) תעודכן FFmpeg מידית, משהו שראינו קורה לאורך השנה.
ב־Helix עודכנה הגרסה ל־2.4.4 שבין השאר מוסיפה תמיכה בפענוח תוכנתי של HEVC/H265 ו־VP9.Kodi: גרסה 14.0 (שם קוד: Helix) שוחררה

ניגון וידאו בפורמט HEVC

טלוויזיה חיה
המפתח xhaggi עיצב מחדש חלק רב מהמסכים שנוגעים לטלוויזיה חיה, כולל בין השאר הפרדה מוחלטת בין ערוצי טלוויזיה לרדיו והצגת יותר פרטים טכניים לגבי השידור.
שופרה מהירות פתיחה והעברת ערוצים, כמדומני בעיקר ע"י הקטנת גודל ברירת מחדל של החוצץ שמוקדש לווידאו של טלוויזיה חיה.

 

Kodi: גרסה 14.0 (שם קוד: Helix) שוחררה

פרטי טלוויזיה חיה

 

Kodi: גרסה 14.0 (שם קוד: Helix) שוחררה

לוח השידורים בעת ניגון במסך מלא

שליטה מרחוק
יותר ויותר הגדרות ויכולות ניתנות כיום לשינוי ושליטה מרחוק דרך פרוטוקול JSON כך שמפתחי אפליקציות לסמארטפונים וממשקי הדפדפן יוכלו לשלבן ולאפשר למשתמשים גמישות מרבית בהגדרת ושליטה על Kodi, צפו ליכולות חדשות של אפליקציות השליטה לסמארפונים.

ספריה, UPnP הזרמה ושיתוף תכנים 
תוקנו תקלות ושופרה תאימות שיתוף תכנים מול שרתי UPnP שונים כמו MediaBrowser.
נמשך תהליך שילוב תכנים שמשותפים דרך UPnP בספריית הווידאו אך אלה שמסנכרנים את ספריית המדיה דרך שרת SQL יצטרכו להמשיך לעשות זאת כרגע.
שיפור במהירות פתיחת ספריות המדיה וחיפוש בהן, מורגש עם מערכות חלשות אך גם עם מערכות יותר חזקות כאשר ספריית מדיה גדולה במיוחד.


Intel ו־Linux/OpenELEC 
בתהליך ארוך שהתחיל עוד לפני שחרור Gotham התחילו המפתחים לתמוך בפילטרי ביטול שזירה שונים דרך הממשק שמספקת Intel לגישה ליכולות עיבוד הווידאו של מעבדיה, VAAPI, המצב לא מושלם עדיין אך לראשונה כן קרוב לכך, אני מאוד ממליץ להביט בשרשור שעוסק בנושא.
במשך החצי שנה האחרונה Intel דאגה לספק למשתמשים רבים בעלי מעבדי Celeron מהמיקרו-ארכיטקטורה Haswell ו־Ivy Bridge (יותר מדויק ליבה גרפית GT1) באג בדרייבר הגרפי שגרם לקפיאות רגעיות של המערכת בעת ניגון וידאו דרך VAAPI ואף אפילו עקב רנדור ממשק המשתמש, לשמחתנו הבאג הזה נפתר סופסוף.

הבאג שהיה קיים בפענוח חומרתי של תוכן שזור בקידוד VC1 דרך VAAPI נפתר כליל כך.


תמיכה בפלטפורמה i.MX6
פלטפורמת i.MX6 של Freescale נתמכת באופן רשמי תחת Linux ו־OpenELEC (עדיין לא תחת Android). המכשירים הפופולריים והמומלצים פה בפורום הם כמובן דגמי Cubox-i השונים. צריך לשים לב כי המפתחים עובדים על שינוי משמעותי באופן בו מפוענח וידאו על גבי פלטפורמה זו כך שצפו בקרוב לשיפור ופתרון של באגים קיימים הנוגעים לניגון וידאו (בולט ביניהם הוא חוסר יכולת לבטל שזירת תוכן 1080i).

 

Kodi: גרסה 14.0 (שם קוד: Helix) שוחררה

הקוביות וחבר שנשאר מאחור

מה לא נכנס ולמה יש לצפות

Kodi עדיין לא יכולה לשתף דרך UPnP כתוביות שנמצאות בקובץ נפרד מהווידאו, כן ניתן כלקוח לקבל את הכתוביות משרת UPnP שכולל תכונה זו.

דרך JSON לא ניתן עדיין לנהל רשימת ניגון עבור לקוח UPnP, לדוגמה אם רוצים ליצור רשימת ניגון דרך Yatse ב־Kodi שתזרים מוזיקה לרסיבר תומך UPnP.

אין איחוד תכנים שמשותפים דרך UPnP ע"י מכשירים שונים בספריית מדיה יחידה, לא אתפלא אם כבר בגרסה הבאה תכונה זו תתווסף מאחר שהמפתחים הביעו עניין רב בה.

Retroplayer שמאפשר הרצת משחקי קונסולות דרך Kodi עדיין לא התווסף באופן רשמי אך כן ממשיך להתפתח.

עדיין אין תמיכה רשמית בפענוח חומרתי של HEVC תחת Android כלומר בעזרת Stagefright וגם לא עבור שבבי Amlogic S812, S805, למרות שבשני המקרים קיימים PR־ים ב־Github שממתינים לאישור.

מפתח בכינוי wisler התחיל לעבוד על יכולת להוסיף הרחבות DSP של שמע כך שניתן לדוגמה להשתמש באלגוריתמים שמשנים או הבאס או הטרבל, מייצרים אפקט תלת מימדי עבור אוזניות וכד'.

היכולת להריץ את Kodi במצב שרת ללא תצוגה וללא כרטיס מסך אלא כשירות לשיתוף תכנים ממשיכה להתקדם, ההימור שלי הוא שכבר בגרסה הבאה היא תכנס באופן רשמי.

עברית והקהילה המקומית

ההודעות בפורומים השונים באתר מעידות שקהילת המשתמשים הישראלית כלל לא קטנה, ראוי אם כך לפתוח סעיף זה בציון המפתחים והמשתמשים הבולטים שיש להודות להם על פועלם שבחרו לשתף זאת ופעילים רבות בפורום, תומכים ועונים לשאלות המשתמשים.
אם השמטתי מישהו אבקש מראש לבקש סליחתו.
CaTz שדואג לתחזק הרחבות כתוביות.
benny123 שמתחזק רשימות ערוצים באופן יומיומי.
avigdork שיוצר ומתחזק הרחבות תוכן ישראלי ונותן ל־benny123 פתרונות יצירתיים לרשימות הערוצים שלו.
shlomicthailand שמתחזק הרחבות תוכן ישראלי.
tomer953 שממשיך לעדכן ולשפר את הגרסה שלו למעטפת Transparency שמותאמת יותר לעברית וכוללות תכונות ייחודיות לגרסה זו וגם עוזר רבות למשתמשי Kodi פה בפורומים.
TheWiz מספק לנו התקנות Kodi המגיעות מראש עם גופנים תומכי עברית, מאגר הרחבות עם תכנים ישראלים, מעטפות עם גופנים תומכי עברית ועוד.
שני שינויים בגרסת Helix שנוגעים לעברית הם:
  • הוספת מערכי מקלדת עם אותיות בעברית למקלדת הווירטואלית.
  • תמיכה בטקסט דו כיווני בתיבת בטקסט של המקלדת הווירטואלית.

 

Kodi: גרסה 14.0 (שם קוד: Helix) שוחררה

מקלדת עברית וירטואלית מלאה וטקסט בכיוון הנכון

עברית שפה קשה

קיימים מספר באגים ומגבלות שפוגעים כיום בחוויית השימוש של המשתמשים העבריים, אנסה לסקור כאן אותם בתקווה שעד גרסה הבאה תצומצם הרשימה (או שתעלם כליל):
חוסר בתגליפי אותיות עבריות בגופני ברירת המחדל, זוהי הבעיה הכי בולטת כיום שנעוצה בכך שלעומת מערכות הפעלה ודפדפנים, Kodi לא יודעת לזהות חוסר בתגליפים בגופן והשלמתן מגופן אחר. הפתרון הפופולרי כיום הוא התקנת מעטפת עם גופנים בעלי תגליפי אותיות בעברית מתוך המאגר ש־TheWiz מתחזק. אני מקווה שעד גרסה הבאה המצב ישתפר ולפחות גופן ברירת המחדל במעטפת ברירת המחדל, Conflunce, יתמוך בעברית.
חוסר תמיכה ב־BIDI או היפוך סדר אותיות בתיבת תווית ובפקדים שונים, בעיה זו בולטת במיוחד כאשר עורכים ידנית שם פריט ללא כניסה לחלון המקלדת הווירטואלית.
טקסט בתיבות טקסט שונות מיושר לשמאל.
כיוון שורה משמאל לימין בתיבות טקסט, ניתן להבחין בתקלה כאשר קיימות מחרוזות באותיות עבריות ולטיניות בשורה אחת.
כיוון שורה משמאל לימין כאשר קיימות תגיות עיצוב, התקלה מופיעה גם אם כל המחרוזות הן באותיות עבריות.
יישור מעטפת לשמאל בלבד, לבעיה זו לא יהיה פתרון פשוט, יש צורך לערוך את כל המעטפת או לתת פתרון אוטומטי שהופך את הממשק, בדיוק כמו שנעשה ב־Android או בספריות פיתוח ממשק משתמש כמו QT.

 

Kodi: גרסה 14.0 (שם קוד: Helix) שוחררה

ממשק מיושר לשמאל, טקסט מיושר לשמאל, חיתוך תחילת השורה במקום סופה

תרגום
לקראת שחרור גרסת Helix לקחתי על עצמי לשפר את תרגום Kodi, מבחינת כמות ואיכות. זה אומר לתרגם את כל המחרוזות שנמצאות בפרויקטי התרגום השונים ב־Transifex, תיקון שגיאות כתיב לפי כללי כתיב מלא (כתיב חסר ניקוד), אחידות מלאה בתרגום מושגים כולל יצירת מילון מושגים טכניים שנוגעים ל־Kodi ולעתים גם אפילו הימנעות מתרגום מושגים טכניים שלא יהיו מובנים.

עתה, בעת שחרור גרסת Helix אני שמח לדווח לראשונה (טוב, רק ב־Gotham התחלתי לעקוב) שכל המחרוזות של Kodi, מעטפת ברירת במחדל Confluence ולקוחות טלוויזיה חיה מתורגמות באופן מלא ואחיד. דגש רב ניתן למסכי ההגדרות והסברי ההגדרות, עתה אפשר סופסוף להבין את ההגדרות השונות.

אני עדיין לא יכול לומר שאני מרוצה באופן מוחלט מהתרגום, יש צורך בלא מעט תיקוני שגיאות כתיב מלא (חלקן אפילו אני יצרתי) ושחבור. קיימים כמובן גם פרויקטי התרגום של ההרחבות והמעטפות הנוספות.

מבחינת המעטפות אנו עומדים על 86% מחרוזות שמתורגמות כאשר הרוב המוחלט של מעטפות Helix מתורגמות באופן מלא ובדוק.  לצערי עקב מגבלת זמן של צוות הפיתוח של Kodi, תרגומי אותן מעטפות יתקבלו בהדרגה אצל המשתמשים רק לאחר עדכון גרסת המעטפת.  מבחינת ההרחבות אנו עומדים על כ־82% מחרוזות מתורגמות הרוב לפני בדיקה וכנראה כן יצטרכו להתבצע שינויים לא מעטים.

אנצל את הבמה לבקש מהמשתמשים חוות דעת, תלונות או הצעות על התרגום בשרשור בנושא, כאשר יש לשים לב כי כרגע למעט מעטפת ברירת המחדל, Confluence, כל המעטפות הזמינות ל־Kodi אינן מעודכנות עם התרגומים האחרונים, אשתדל לתאם לפחות עדכון המעטפות המותאמות לעברית שבמאגר ההרחבות של TheWiz ולפרסם ידיעה בנושא.

 

Kodi: גרסה 14.0 (שם קוד: Helix) שוחררה

המעטפת Nebula עם תרגום עברי מלאKodi: גרסה 14.0 (שם קוד: Helix) שוחררה

המעטפת Nebula עם תרגום עברי מלאKodi: גרסה 14.0 (שם קוד: Helix) שוחררה

הסברי הגדרות מפורטים

פה לא הקריביים

בדגש על קהילת המשתמשים המקומית, באופן אישי ארצה להדגיש נקודה חשובה, Kodi איננה תוכנה שנועדה לצפייה בתכנים מאתרים שמפרים זכויות יוצרים, זה לא אומר שלא ניתן לעשות זאת, אך זו ממש לא מטרתה העיקרית, אין שום הגבלה להשתמש בתוכנה כרצוננו כיוון שלא הוגבל מבחינה טכנית או מבחינת רישיון המשתמש ניגון תכנים מסוג כזה או אחר.

לא אדון פה באפשרויות צפייה בתכנים באופן חוקי בארץ (או חוסר בהן) אלא רק אדגיש שאם אתם משתמשים בהרחבות כאלה או אחרות שמאפשרות צפייה דרך אתרים המפרים זכויות יוצרים, אז עשו טובה ותפנו את הטענות והתלונות ליוצרי ההרחבות, אל תחשבו לפתוח שרשור בפורומי Kodi הרשמיים, המנהלים שם וצוות הפיתוח של Kodi יבעטו באחוריכם מהר.
קחו בחשבון שחלק מיוצרי ההרחבות יכולים להיות מפתחים מפוקפקים (מי שכח את דחיפת הפרסומות בכוח).

סיכום והורדות

Kodi בגרסה 14.0 או Helix היא תוכנה המדיה סנטר המובילה כיום.

אם לא ניסיתם עד כה אז הגיע הזמן שתעשו כן. מי שמשדרג התקנה קיימת של גרסה 13 (או Gotham) ראוי שישים לב שבמהלך תהליך ההתקנה ספריות המשתמש יועברו אוטומטית לנתיב חדש (עקב שינוי השם מ־XBMC ל־Kodi) כך שלא יהיה פשוט לשנמך גרסה חזרה, לכן ההמלצה הרשמית היא לגבות את ספריית המדיה וההגדרות, אפשר כמובן באופן יותר פשוט להעתיק את כל תיקיית המשתמש (ראו טבלה מפורטת, תיקיית המשתמש היא תיקיית האב של userdata לדוגמה: xbmc./~ ב־Linux).
בנוסף רצוי לפני ההתקנה לשנות את המעטפת לברירת המחדל Confluence ורק לאחר סיום ההתקנה ועדכון ההרחבות להחליף חזרה.


הורדות וקישורים
הורדת גרסת Kodi רשמית
הפוסט על Helix בבלוג הרשמי של Kodi
הורדת גרסת OpenELEC רשמית (כרגע RC3)
הורדת גרסאות Kodi ו־OpenELEC המותאמות לעברית של TheWiz
 TheWiz עם מדריך מפורט.

תודה מיוחדת ל־Sam מצוות הפיתוח הנפלא של Kodi על התמונה הפותחת את הכתבה.


לדיון בנושא: Kodi: גרסה 14.0 (שם קוד: Helix) שוחררה


עוד מ: dhead666
תגיות


דרגת קושי: 1
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0
(2) הצבעות

בהקשר זה

 לפרסום באתר
 תקנון וחוקי האתר
 אודות האתר
 עוד על כללי - Hometheater


המאמר הפופולרי ביותר בתחום כללי - Hometheater:
פרסום ברשת אתרי HT Israel !
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht