עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

מסך OLED עם WebOS עם מודל 55EC939Y של חברת LG

22/03/2015 - 07:00


עיצוב | המאמר המלא | עמוד הבא: בדיקות ומדידות >

 
 
 

הקדמה

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

במהלך השנים שבהם OLED היתה רק פנטזיה על הנייר, הייתי הראשון שקפץ להגיד שהמלך ערום - תתמקדו במה שיש כרגע ותפסיקו לחלום על הטכנולוגיה הזו שאף אחד לא הצליח ליישמה מעולם כמו שצריך... אז זהו, היום אפשר להכריז רשמית ש-LG יישמה אותה כמו שצריך.

הביקורת שערכנו על מסך ה-OLED מהדור הראשון (ביקורת שאגב קיבלה מספר שיא של קריאות לביקורת באתר) הציגה תמונה מדהימה, אך עדיין לא מושלמת בשל מספר של פיקסלים תקולים ומערכת הפעלה מיושנת.

הדור הנוכחי של מסכי OLED כמעט ולא סובלים מחבלי הלידה הללו. במקום מספר הפיקסלים התקולים שהיו במסך הקודם, המסך שהגיע לביקורת כלל תת פיקסל תקול אחד (מתוך 8.3 מיליון תת-פיקסלים). כשמדובר על מספר כזה, אפשר להגיד שהתופעה כבר נדירה. השיפור הוא לא רק במסכי ה-FHD: אפילו המסך 77" OLED UHD  שהגיע לארץ הוא נטול פיקסלים תקולים (מתוך 33 מיליון תת-פיקסלים!). עדיין כדאי לעשות בדיקות, אבל אפשר כבר להכריז שהבעיה מאחורינו.

שחורים מושלמים ועיצוב מושלם

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

במקביל, LG המשיכה לשכלל את המסך ובעיקר הוסיפה מערכת הפעלה מודרנית בדמות WebOS, אשר פותחה במקור על ידי חברת Palm עבור סמארטפונים. זו מגמה ברורה בשוק, שכן מקור כל מערכות ההפעלה ששאר היצרניות מקדמות הוא בטלפונים: מ-Firefox OS של פנסוניק, דרך Android של סוני ופיליפס וכלה ב-Tizen של סמסונג.

הדבר הראשון שרואים במסך OLED הוא שהשחורים מושלמים. לא אפורים כהים מאוד, אלא חוסר מוחלט של אור - קפיצה משמעותית גם מעל ה-Kuro האלמותית. העין מאוד אדפטיבית ומרגישה גם כמות מזערית של אור, שפשוט לא קיימת כאן.

גם מבחינת עוצמות האור מדובר במסך בהיר ונעים לצפיה. תוסיפו על זה עיצוב עוצר נשימה ומסך קעור נטול רפלקציות ותקבלו את התמונה הכי טובה שקיימת כיום במסך 55". בתחום איכות התמונה אני מתקשה לחשוב על דבר שאפשר להוסיף בכדי לשפר את האיכות וזה נדיר מאוד מבחינתי...

עיצוב

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LGבדור הנוכחי, המסך עדיין דק יותר מהאייפון 6, אך הפעם LG הסירה את הגב היוקרתי עשוי סיבי הפחם, ומחליפה אותו במסגרת מתכתית דקיקה אך יפיפיה. איזור החיבורים כמובן עדיין עבה יותר, וכולל לא רק את האלקטרוניקה אלא גם את הרמקולים של המסך - מה שלא פוגע בעיצוב של המסך וגם משפר את איכות הצליל ביחס לדור הקודם.

גם כאן, אין לי הרבה מה להוסיף מלבד שמדובר במסך עם העיצוב והמעמד היפים ביותר בשוק כיום.

ממשק המשתמש

LG ירדו מכל הרעיונות החדשניים שעדיין לא היו מבושלים לחלוטין, כך שהפעם אין לנו כל מני הפתעות בדמות חיישני תנועה בקדמת המסך ואפילו אין יותר מצלמה ייחודית (אפשר להוסיף אותה בתוספת מחיר, אך גם LG רואים שאין ממש ביקוש רב ל-Skype ישירות מהמסך, אלא אם כן מדובר במסך שמיועד למשרד היי-טק). כך שמדובר במסך שהוא הרבה יותר מוצר מוגמר מאשר מוצר הייטק נסיוני-מעבדתי, אך מצד שני יש בו הרבה פחות "קסמים וטריקים" מהדורות הקודמים של המסכים. אגב, מדובר במגמה של כל החברות, אשר חוזרות להתמקד באיכות תמונה ופחות בפיצ'רים שהן חושבות שעלולות לגרום לנו לקנות מסכים חדשים.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מערכת ההפעלה של המסך היא WebOS. כאמור, מדובר במערכת הפעלה שנוצרה על ידי Palm לטובת סמארטפונים, אך נכשלה בעיקר בשיווק שלה (טכנולוגית היא מדהימה). מדובר במערכת הפעלה שהשפיעה מאוד על תכונות רבות שאנדרואיד ו-iOS אימצו בחום. לאחר סיבוב ארוך בין חברות ומימושים שונים (למשל HP שהוציאה מדפסות מבוססות WebOS( חברת LG אימצה את מערכת ההפעלה והפכה אותה למערכת ההפעלה של המסכים שלה (וככל הנראה גם השעונים החכמים מתוצרתה).  

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

המיקוד שלה מחדש גרם לכמה דברים, חלקם טובים וחלקם פחות:

  • מבחינת ממשק המשתמש, מדובר במהפכה אמיתית עבור LG. האסטטיקה הקודמת לא היתה אטרקטיבית במיוחד ונראתה כמשהו שנוצר על ידי מהנדסים עבור מהנדסים. במקרה של WebOS יש מאמץ מיוחד להפוך את הכל למשחק עם אנימציות ילדותיות שאמורות לרמוז לך שמדובר במוצר פשוט שכל אחד יכול מיד להבין ולהשתמש בו.
  • כל פעולה שהיא "מתקדמת" נדחקה לאחור או נזנחה לחלוטין. LG כאן עשתה מהפכה מחשבתית - במקום להתמקד בתחרות חסרת תכלית בחברות האחרות, היא החליטה להיות הבחירה הפשוטה של ממשק המשתמש. אם זה פונקציה מסובכת או מתקדמת, תצטרכו לחפור עד שתמצאו אותה.
  • למרות הדגש על אנימציות - המסך מרגיש עדיין איטי ו-underpowered. נראה ש WebOS זקוק לאופטימיזציות בתחום האנימציות או ש-LG פשוט לא שמה מעבדים מספיק חזקים בכדי לעמוד בדרישות המלאות של מערכת ההפעלה הזו.
  • בעיה שלא נפתרה לצערי היא המשך השימוש בשלט ה- air mouse אשר לטעמי עדיין מקשה כאמצעי הממשק העיקרי. האמת שלא היה אכפת לי להשתמש בו אם היה אפשר לבחור מתי הוא מופעל ומתי אפשר להשתמש ב-DPAD (כפתורי החיצים). 

בנוגע לאנימציות. מדובר בגרפיקה שהיא במכוון לחלוטין ילדותית וטפשית. הרבה פסיכולוגיה עומדת מאחורי הרעיון הזה של LG וניתן לראות הרבה "human engineering" שתפקידו הוא להוריד את רמת החשש של המשתמשים מתפעול מכשיר מורכב שכזה. הדוגמא הכי קיצונית נמצאת בשלב ההתקנה שבו האנימציות פשוטות אפילו יותר ומנסות להמנע ממצב שבו תפריטים מורכבים ימנעו מבעל המסך מלהגדיר אותו נכון ולאבד פונקציות חשובות בהשמך, כמו חיבור לאינטרנט.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

האנימציות סובבות סביב דמות ציפור כחולה שהפה שלה מזכיר את חץ העכבר שהמסך מציג כאשר משתמשים בשלט.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

המסך הראשי מעוצב בעזרת פסים אלכסונים אשר כוללים פעולות שונות או דברים שנרצה לעשות במסך: אפליקציות חיצוניות, אפלקיציות פנימיות, טלויזיה חיה (כלומר עידן+), דפדפן או כניסות חיצוניות של HDMI. הרעיון הוא להפוך כל דבר שעושים בטלויזיה לאפליקציה - קונספט שלא יהיה זר למי שהשתמש בשנים האחרונות בסמארטפון...

את הסדר המערכת קובעת אך בחירה ארוכה בפס כלשהו (בעמוד הימני, המתקדם יותר) מאפשרת גרירה שלו למיקום שתרצו. מדובר על מטפורה שמוכרת לכל מי שסידר אי פעם אייקונים של אפליקציות באייפון...

הפעולה האחרונה נמצאת בקצה השמאלי ואם גוללים שמאלה מקבלים היסטוריה של שימוש - אפשר לראות צילום מסך אחרון של האפליקציה או התוכנית שאתם צופים בה.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

כך נראה הממשק משמאל: 

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

שיטת הסידור על ידי גרירה היתה מעט מורכבת ומצאתי שלפעמים פספסתי את האייקון שרציתי לסדר, אבל סה"כ מדובר ברעיון די חביב. 

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

כדאי לציין שהמסך דובר עברית מהשניה שמדליקים אותו. לא כל התרגומים ברורים, ויש לא מעט פספוסים (Min למשל במובן של דקות תורגם בטעות למינימלי) אך במרבית המקרים מדובר בעברית צחה וטובה אשר כוללת את כל המסכים, כולל התפריטים הכמעט הכי זניחים של המסך (חוץ מתפריט אחד או שניים שנזנחו ובצדק).

נקודת תורפה משמעותית של המסך הוא בהחלט השלט. העיצוב שלו דומה מאוד לשלט של הדורות הקודמים. מדובר בשלט בסיסי מאוד עם מעט מאוד פונקציות, באופן מכוון. הבעיה היא שהחסכוניות הזו גורמת לכך שחסרים לי כפתורים בסיסיים כמו כפתור מעבר בין כניסות HDMI או תפריט MENU למשל... כפתור הבית יפעיל לכם את התפריט הראשי בכל מקום שבו תמצאו, כולל גישה לתפריטי המסך והתמונה אך בכדי לנווט בתוך המסכים עדיין צריך להשתמש ב-air mouse, דבר שהופך למתיש למדי בטווח ארוך. בנוסף, לא כל אחד בעל קואורדינציה שמתאימה לכך. זה הזכיר לי מאוד את התופעה של ה-Wii שבו אתה מוצא את עצמך בזויות מוזרות בכדי להביא את הסמן לתפריט במסך שאליו אתם מכוונים.

עם זאת, יש שיפור בשלט וביכולות ההכוונה שלו, אני פשוט מאמין גדול ש-DPAD צריך לשמש כאמצעי הניווט העיקרי לטלויזיה.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

כפתור נוסף חשוב מאוד הוא כפתור המיקרופון. לשלט יש מיקרופון מובנה וכמה שניות (אמרתי כבר שכח החישוב של המסך מרגיש איטי מדי) לאחר שלוחצים על כפתור המיקרופון ניתן להקריא בעברית את מה שאתם מחפשים. LG, בדומה לסמסונג ולחברות האחרות, מבינים שהשימוש בקול לא יהיה בשביל לכבות ולהדליק את הטלויזיה אלא בעיקר לחפש תוכן (מדובר באמצעי חיפוש נוח לילדים למשל). 

אפשר להבין יותר את התפיסה הזו כאשר רואים את המקלדת על המסך שנדרשת כאשר מתחברים לרשת או כאשר מחפשים תוכן בתוכנת ה-smart share:  

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

 למרות שיש עברית מלאה, הניווט לא קל ונדרש להטוטנות בכדי להביא את הסמן למקום המדוייק שלו

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מבחינת חיבוריות, למסך יש די והותר חיבורים לכל מה שתחפצו בו, כולל מחברים מיוחדים שדורשים מתאמים (קומפוננט למשל). את החיבור USB העליון למצלמה, LG חסכה מאיתנו.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

ניתן גם לראות שיש כאן 3 חיבורי USB 2 (אין יותר חיבור USB3 למרבה הפלא). גם חיבורי HDMI יש לרוב: חיבור HDMI אחד אחורי (כולל תמיכה ב-ARC) ועוד שלושה נוספים בצד, כולל אחד עם תמיכה ב-DVI ועוד אחד ב-MHL. יש כמובן כניסות ויציאות אודיו במידת הצורך, וחיבור רשת חוטי (יש כמובן גם WiFi מובנה) וכמובן שיש חיבור אנטנה עבור עידן+.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

 מבחינת התפריטים, הקושי העיקרי שהפריע לי הוא העובדה שצריך היה ממש לחפש את כפתור התפריט הראשי שמשמש להגדרות ולשינוי הגדרות המסך (הוא כפתור קטנטן בחלק העליון של המסך שמופיע כאשר לוחצים על כפתור הבית). גם המעבר בין כניסות דורש לא מעט התעסקות עד שהמסך מבין שאלה פונקציות פופולריות ומציף אותן לעמוד הראשון של פסים. מדובר בהחלטה תמוהה והייתי שמח מאוד אם היה כפתור יעודי לכך בשלט.

כאמור, יש לי תחושה ש-LG בחרה במעבדים איטיים מדי ביחס למה שנדרש בכדי להריץ את WebOS כראוי. במקרים רבים אפליקציות עולות לאט מדי ואנימציות מרגישות כבדות. הרעיון יפה אך הביצוע מרגיש מקרטע. ניתן לחוש זאת בעליה איטית של אפליקציות ובכל מני פינות במערכת שבהן אנימציה שאמורה להיות חמודה, הופכת מעיקה מכיוון שלא רואים אותה כראוי.


עיצוב המאמר המלא עמוד הבא: בדיקות ומדידות >


עוד מ: oferlaor
תגיות

דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 הסבר על 3D/תלת מימד
 עוד על תלת מימד + VR


המאמר הפופולרי ביותר בתחום תלת מימד + VR:
ביקורת מסך פלזמה 3D תלת מימד - Panasonic 50VT20
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht