עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

 ביקורת ממיר מקליט YES Quattro (יס קוואטרו)

07/08/2015 - 15:00


הקדמה | המאמר המלא | עמוד הבא: איכות תמונה >

 
 
 

הביקורת בגרסאת הוידאו:

הקדמה

רק לפני זמן קצר הכריזה יס על ממיר חדש yes Quattro וכבר הוא נמצא בידי לקוחות במה שנקרא על ידי החברה "ניסוי נרחב". יס בעצם מאמצת טכניקה של חברות טכנולוגיות אחרות כמו אפל וגוגל במה שנקרא "public beta". מוצר שמראש מוגדר שאינו מושלם, אך מספיק קרוב עד כדי כך שהחברה מעוניינת שיבדקו אותו לקוחות אמיתיים מחוץ לתנאי המעבדה.

אותם נסיינים מקבלים הזדמנות להשתמש במוצר חדשני והחברה מרוויחה ניסוי המוני במוצר שעדיין אינו מושלם, ובלי לשים לב, היא גם מצליחה להקדים ולחדור לשוק חדש לפני מתחרותיה (במקרה זה: הוט וסלקום).

ממיר YES Quattro החדש: ביקורתעיצוב הממיר הרבה יותר "רגוע" מהעיצובים הקודמים של יס. מדובר בממיר שחור עם פאנל קדמי פשוט במיוחד ותאורה מאוד רגועה. לכל מי שסבל מהשעון הכחול שקשה מאוד לקרוא אותו מצד אחד, ומאיר כמו זרקור בחדר החשוך, מצד שני - הוא נעלם לטובת תצוגת EL נעימה למראה, קריאה ולא מעיקה.

את הכרטיס החכם העבירו לצד המכשיר, כאשר הממיר הוא קטן משמעותי בנפח מהממירים הקודמים של יס, הוא בערך באותו גובה, אך הרבה פחות רחב. הממיר מגיע עם מעבד עוצמתי הרבה יותר מהדורות הקודמים של ממירי יס (MAX HD ו-Total HD). כמות הדיסק שהוא מגיע דווקא דומה לגרסא האחרונה של הממירים מהדור השני: דיסק של 1TB אשר יתמלא לכם מהר בתוכן אם אתם חובבי HD...

מבחינת חיבורים, לממיר יש חיבור אנטנה, חיבור אודיו בקואקס, רשת (גיגה), חיבור HDMI, ושני חיבורי USB שאינם פעילים כרגע. החשמל של הממיר מאובטח והממיר כולל טרנספורמטור חיצוני. 

ממיר YES Quattro החדש: ביקורת

 

מבחינת החומרה, יש כאן שיפור יפה גם בעיצוב (מבנה מעניין בחלק העליון אשר מוריד את עומס החום). למעט נקודה אחת מדדתי על הממיר 37 מעלות חום בממוצע. בנקודה החמה ביותר נמדדו 42 מעלות ובתוך המכשיר גם 45 מעלות. 

לשום ההשוואה,ב-yes MAX HD מדדתי 51 מעלות בתוך הממיר וממוצע של 47 מעלות בחלקו העליון. 

הממשק

ממשק המשתמש של הממיר הפך מגוונים של כחול בהיר לגווני שחור. יש חוסר עקביות בנושא זה לרוחב הממשק, כאשר במקומות מסויימים יש עדיין את הצבע הכחול המוביל ובמקומות אחרים משתמשים בשיטות סימון אחרות. עדיין יש שימוש בגרדיאנטים שחורים שמרגישים מעט יותר מודרנים מהכחול הקודם, אך עדיין מדובר בממשק מוכר מאוד. לטעמי הממשק החדש יותר מוצלח, אך המוטיבים המודרנים כיום הם ממשקים שטוחים ולא גרדיאנטים - כך שעבורי זה מרגיש כעיצוב מעט מיושן. 

ממיר YES Quattro החדש: ביקורת

מבחינת מהירות, הממשק הזה הוא מהיר משמעותית מהדור הקודם של יס (Total), ורחוק שנות אור מהממיר הראשון של יס - ה MAX HD. עד כמה הממשק מהיר יותר? את זה תוכלו לראות בזמן אמת בוידאו הבא.

וידאו:

המהירות משפיעה על הכל, וכמובן שזה נותן לממיר אפשרויות לממש דברים חדשים ובעיקר לכלול אנימציות ראויות לשמן. האנימציות נחמדות, הן מהירות מאוד - כך שהן לא באמת מפריעות לממיר לעשות דברים במהירות. עד כמה יס השקיעה בפרטים הקטנים באנימציות ניתן לראות בוידאו הבא:

וידאו:

מעבר לשינוי במהירות, השינוי הגדול ביותר בממשק הוא ב-VOD. כאן ניתן לראות שבמקום רשימת קטגוריות ותת קטגוריות עם תפריטים אופקיים, עברנו לתפריט בתצורת טבלא עם thumbnails מלאים. ניתן להבין בדיוק היכן אתה נמצא, לעבור לסדרה או לתוכנית שמעונינים בה במהירות. אין ספק שכאן יש שיפור משמעותי בחוייה וניתן להתמצא בין התכנים בצורה טובה הרבה יותר מהממשק הישן. 

ממיר YES Quattro החדש: ביקורת

ממיר YES Quattro החדש: ביקורת

ממיר YES Quattro החדש: ביקורת

ניתן לראות שהצבע הכחול הישן עדיין קיים. במקומות מסויימים הממשק דומה לממשק הישן הישן. יש לקוות שיס תתמסר לממשק החדש ואפילו תוותר לחלוטין על התכלת הקודם.

למרות העיצוב החדש, עדיין יש ניצול לא יעיל של המסך, ניתן לראות שטחים גדולים מתים, בעוד שאייקונים מסויימים קטנים עד בלתי נראים. ניתן לראות את שתי התופעות במסך הבא למשל:

ממיר YES Quattro החדש: ביקורת

אז מה הופך אותו ל "Quattro"?

מדובר בסופר ממיר - מכשיר שמיועד לשרת את כל הבית, בדומה למה שה-Fiber box עושה עבור הוט. הממיר כולל דיסק יחסית גדול (אך לא מספיק גדול - 1TB זה לא מספיק למכשיר מסוג זה ואני מעריך שמהר מאוד יגיעו גם ממירי Quattro עם מדבקות חדשות שיסמנו אותם כדיסקים של 2TB ולאחר מכן גם 3TB).

הממיר מסוגל להקליט בו זמנית 4 ערוצים שונים, HD או SD. אבל מדובר בממיר עם כח חישוב וטיונרים וירטואליים מספיק חזקים כך שהוא גם יכול לצפות בערוץ נוסף ולאפשר ל-3 ממירים נוספים למשוך את התכנים ממנו. 

בעת הניסוי ניסינו להכשיל אותו על ידי משיכת תכנים משני ממירים שונים אך הכל ניגן ללא קושי. הוא גם הצליח למשוך תכנים משני הממירים האחרים ללא כל בעיה... 

ממיר YES Quattro החדש: ביקורת

ממיר YES Quattro החדש: ביקורת

ממיר YES Quattro החדש: ביקורת

בהמשך, טיונר נוסף מיועד על ידי יס לטובת זאפינג מהיר, למרות שגם כיום הזאפינג שלו מהיר למדי. הרעיון פשוט - כאשר אתם בערוץ מסויים, יש כבר טיונר שיושב על הערוץ הבא כך שאם אתם עושים Channel+ אתם כבר קופצים לטיונר פעיל שמסונכרן עם אותו ערוץ ולכן המעבר יהיה מיידי. כאשר עושים מעבר מהיר בין הערוצים, ככל הנראה מהירות הזפזופ תתקצר בשיטה זו לחצי זמן או אפילו פחות.

המולטירום עובד מעולה. חדר הילדים יכול להקליט תכני ילדים ובסלון אפשר להמשיך ולראות ולהקליט כרגיל. הבעיה היא שכאשר עוברים למודל של Gateway חסרות פונקציות מתקדמות יותר כמו העברת תוכן מתוך ממיר אחד לממיר שני (העתקה כזו היא בדיוק פעולת PDL כמו VOD ולכן אין מניעה חוקית לבצע אותה) או מחיקת תוכן מתוך ממיר מרוחק לאחר שצפיתם בו. 

הממשק דומה עד זהה לממשקים בממירים הקודמים, למעט השינויים בגוונים. כך למשל הממשק של ה-EPG עדיין מציג מעט מדי מידע על המון שטח. הייתי רוצה להיות מסוגל לדפדף פחות ולראות יותר מידע, במיוחד כשמדובר על מסכי ה-55" וה-65" שכה נפוצים כיום ושכנראה כבר מותקנים אצל בעלי ה-yes Quattro...

ממיר YES Quattro החדש: ביקורת

נושא כאוב שלא טופל ב-Quattro עדיין הוא נושא הגישה ומציאת התוכן המוקלט. התוכן נמצא ברשימת טקסט אינסופית כאשר המיונים שלה מוגבלים לפי מספר קטגוריות (אגב, מרבית האנשים לא יודעים שיש סינון גם לערוצים לפי ערוצים מועדפים, ערוצי ילדים ועוד קטגוריות שונות ומשונות.

 המיונים בסט התמונות הבא בעיקר מפריעים ולא נותנים את מה שנדרש: רשימה ארוכה יותר, מאורגנת חכם יותר ועם הסינון הבסיסי ביותר: תכני ילדים מול מבוגרים. בתור אב ל-3 ילדים שמקליטים כאילו אין מחר, למצוא תוכנית אחת שלי זה כמו למצוא מחט בערמת שחת...

ממיר YES Quattro החדש: ביקורת

ממיר YES Quattro החדש: ביקורת

ממיר YES Quattro החדש: ביקורת

ממיר YES Quattro החדש: ביקורת

ממיר YES Quattro החדש: ביקורת

ממיר YES Quattro החדש: ביקורת

ממיר YES Quattro החדש: ביקורת

Prime time - להקליט תמיד את התוכניות הפופולריות

כידוע שעות ה-primetime בישראל הן סביב 6 בערב ועד חצות. בין שעות אלה מרבית העם רובץ במצב אופקי אל מול המסך וצופה כנראה בערוץ 2 או בערוץ 10. אחוזי השימוש בערוצים אלה כל כך גבוה שזה מפחיד - כאילו לא עברו כאן 20 שנה מאז "המדורה הלאומית". ל-yes Quattro

ממיר YES Quattro החדש: ביקורת

ממיר YES Quattro החדש: ביקורת

לצורך זה גויסו שניים מתוך ארבעת הטיונרים של ה-Quattro.  כשהממיר עלה לראשונה הוא היה מכוון על ערוץ 2 כך שהוא הקליט 6 שעות החל מ-18:00 בערב. ניתן להגדיר עד שני ערוצים שיוקלטו בו זמנית או בזמנים שונים לתקופה של עד 6 שעות. לתכנים אלה מוקצה גודל קבוע בדיסק שהוא שווה ערך לכשבועיים של זמן הקלטה עבור ערוצי SD וכשבוע עבור ערוצי HD. 

התכנים שמוקלטים בשיטה זו נמצאים באיזור Prime time בתפריט הראשי. ניתן תחילה לבחור יום ואז לבחור ערוץ ולראות את התכנים שהוקלטו בשיטה זו. תכנים אלה נגישים אך ורק במכשיר המקומי (לא לממירים האחרים ברשת הביתית). לטענת יס, מרבית האנשים צופים בתוכן המוקלט מערוצים אלה בפרייםטיים עד שבוע מעת ההקלטה, ופעמים רבות בתוך יום או יומיים מעת ההקלטה. עבור תכנים אלה לא צריך לדאוג למחוק ולכן אין צורך לסמן חדשות להקלטה, או תכנים יומיים. 

ממיר YES Quattro החדש: ביקורת

אבל אם אתם מעוניינים לשמור את התוכן, ניתן לסמן בתפריט ולהעביר את התוכנית לרשימת התכנים המוקלטים שלכם.

אבל הקלטות אלה לא מפריעות ל "הקלטות מתנגשות". ההקלטות הללו מתנהגות כמו כל הקלטה אחרת, אלא שהן בעדיפות מעט נמוכה יותר, כך שאם פתאום יש מועד שבו בשעות הללו יש יותר מ-2 תכנים שסימנתם להקלטה, הממיר יעדיף אותם על פני ערוצי ה-primetime וכך יס מקווה שלא תפספסו הקלטות לעולם.

האם הממשק הכפול (יום ואז הקלטות באותו יום) זה הפיתרון הנכון? קשה לי לדעת, זה משהו שהוא ככל הנראה אישי ורבים יבינו את הפיצ'ר הזה באופן ברור יותר בשיטה זו.

ממיר YES Quattro החדש: ביקורת

ממיר YES Quattro החדש: ביקורת

יציבות

הממיר היה יציב למדי. במהלך הבדיקות הוא השתגע לי פעם אחת - אי אפשר היה להגיע להקלטות וכל מעבר ערוץ הניב מסך שחור במקום וידאו. שגיאות נוספות כגון הודעות שאי אפשר להגיע לספריית ה-VOD או לנגן תוכן מסויים במולטירום התרחשו מדי פעם. במהלך הבדיקות נאלצתי להוציא לממיר את החשמל פעם אחת בכדי להחזיר אותו אחרי תקיעה.

ממיר YES Quattro החדש: ביקורת אך יש גם בעיות קלות יותר, כגון השגיאה הזו שממש לא ברור לי מדוע היא נחוצה. הרי אם אני כרגע במולטירום ברור לי לחלוטין שה-VOD שיורד כרגע ברקע אינו רלוונטי... בנוסף, הרי מדובר על הורדות משני מקורות שונים (ה-VOD מגיע מהאינטרנט והמולטירום מהרשת הביתית) והממיר הרי מספיק חזק להתמודד עם שניהם במקביל. בקיצור, לא ברור העניין הזה.

ממיר YES Quattro החדש: ביקורת

הגדרות

ההמיר הגיע עם מספר הגדרות בעייתיות  שכדאי לשים לב אליהן:

האודיו HDMI מוגדר כ-PCM. רצוי לשנות את זה ל-Dolby digital בכדי לאפשר לממיר לקבל שידורים אלה כאשר הם מיושמים. הסרט X Men: future days שצפיתי בו רק לפני מספר ימים מגיע עם אודיו 5.1 והסיבה שגיליתי את הבעיה בהגדרה היא בשל העובדה שהרסיבר שלי פשוט לא קיבל את השידור הזה.

ממיר YES Quattro החדש: ביקורת

הגדרה בעייתית נוספת היא שברירת המחדל של הממיר היא רזולוציית 720P. זו לא בעיה גדולה, אך מכיוון ששידורי יס הם 1080i ושמרבית המסכים שלכם ברזולוציית 1080P ההגדרה הזו פוגעת באיכות התמונה שמוציא הממיר ולכן מומלץ לשנותה.

ממיר YES Quattro החדש: ביקורתהגדרה אחרונה היא הגדרת Prime time שבמקרה שלי הוגדרה כברירת מחדל אך ורק עבור ערוץ 2. אין לי דבר כנגד ערוץ 2, אבל אמליץ בחום להוסיף ערוץ נוסף לחגיגה, כגון ערוץ 1 או ערוץ 10.

ממיר YES Quattro החדש: ביקורת

סיכום

הממיר החדש של יס מוצלח - הוא מתחמם פחות, מעוצב טוב יותר, נוח יותר ומהיר יותר. הטיונרים הנוספים מונעים התנגשויות בהקלטה ויודעים גם להקליט 6 שעות פריים-טיים למשך שבועיים עבור SD ושבוע עבור HD. הממשק החדש, במיוחד בהקשר של VOD הוא נוח בהרבה ושמיש מאוד - ניתן להגיע לאן שרוצים בקלות ולהבין איפה אתה נמצא בדיוק ואיפה התוכן שאתה מחפש. 

החסרונות של הממיר הם ביציבות שלו (הוא עדיין בגרסאת beta שככל הנראה תסתיים באזור ספטמבר-אוקטובר). יש עדיין שיירים של הממשק הישן שעדיין צריכים סידור מוצלח יותר, גם גודל הדיסק נראה לי קטן מדי עבור משתמשים כבדים שיזדקקו לממיר הזה, ולבסוף - מערכות המיון והחיפוש בממיר עדיין בסיסיות וקשה למצוא הקלטות.

האירוניה היא שהערוצים שעם ישראל הכי אוהב להקליט עבור Prime Time משודרים ב-SD. פיתרון אפשרי אחד עבור יס הוא לפחות לשדר את הערוצים הללו בקצב נתונים מועדף ביחס לערוצים האחרים כך שלפחות נקבל איכות תמונה מעט יותר סבירה. כיום, איכות השידור של הערוצים הללו בעידן+ מעט גבוה מזה של יס והוט.


הקדמה המאמר המלא עמוד הבא: איכות תמונה >


עוד מ: oferlaor
תגיות

דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0
(3) הצבעות

בהקשר זה

 DVB-T המהפכה הדיגיטלית
 שידורי HDTV של יס
 שידורי HDTV של הוט
 HOT HD מול YES HD
 DTT - מפת השידורים
 עוד על שידורים


המאמר הפופולרי ביותר בתחום שידורים:
סקירה של yesMax HD, הממיר החדש של yes
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht