עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

ה-NAS Pro של Seagate - שרת איחסון עם 4 כוננים

19/09/2015 - 22:00 
 
 

הקדמה

סיגייט מוכרת לנו כיצרנית גדולה ודומיננטית של כוננים קשיחים, שכיום היא ניצבת יחידה מול מתחרתה הגדולה Western Digital ועוד מתחרה - HGST (היטאצ'י). בעבר היו עוד חברות לכוננים קשיחים, כאשר סיגייט רכשה ומיזגה לתוכה את Maxtor ב-2006 ואת חטיבת הכוננים הקשיחים של סמסונג ב-2011.

לאחרונה, החלו חברות הכוננים הקשיחים לייצר ולשווק גם מוצרי NAS, ראשי תיבות של NAS - Network Attached Storage, צעד מתבקש והגיוני, כי אותן חברות אמורות לדעת הכי טוב איך לנהל שרת איחסון מרכזי לבית ולמשרד שאת הרכיב הכי חשוב בו, הלא הוא הכונן הקשיח, הן מייצרות בעצמן. כדי לצאת עם מוצר מוגמר במהירות, רכשה Seagate ב-2012 את LaCie, חברה צרפתית אשר המומחיות שלה הייתה בפיתוח פתרונות תוכנה וחומרה לאיחסון (את שמה, אגב, מבטאים כך - "לה סי" ולא "לייסי").

Seagate NAS Pro 4 bays

מלבד כוננים חיצוניים בודדים הכוללים חיבור רשת, לסיגייט שני קווי מוצרים עיקריים של NAS - ה-NAS וה-NAS Pro, והם באים בשלל גדלים, החל ממוצר עם מקום ל-2 כוננים קשיחים וכלה במוצר עם מקום ל-6 כוננים קשיחים.

אנחנו קיבלנו לסקירה את דגם STDE8000200, שהוא מסדרת ה-NAS Pro עם מקום ל-4 כוננים קשיחים, והגיע עם כוננים קשיחים (של Seagate כמובן) בגודל 2TB המותאמים במיוחד לעבודה ב-NAS, דגם ST2000VN000. הכוננים האלה נחשבים המתחרים הישירים לסדרה האדומה של WD, המיועדת גם היא ל-NAS-ים.

עוד באותו נושא: מה זה NAS ו-RAID 5, והאם אפשר להתקין NAS לבד ובקלות על מחשב?  

נתונים טכניים

 • מידות המכשיר (ללא הספק כוח): גובה - 17.2 ס"מ, רוחב - 17.3 ס"מ, עומק - 21.7 ס"מ
 • מידות ספק הכוח (חיצוני): 16.8x3.7x7.0 ס"מ
 • מערכת הפעלה - Seagate NAS OS, המבוססת על לינוקס
 • מערכת קבצים - EXT4
 • בעל מעבד דו ליבתי במהירות 1.7GHz של אינטל ו-2GB זכרון RAM פנימי
 • חיבורים: 2 שקעי רשת קווית במהירות 1 ג'יגה ביט לשנייה, 2 שקעי USB 3.0 ושקע אחד של USB 2.0
 • תומך בכוננים קשיחים 3.5 מ"מ עם חיבור SATA II
 • תמיכה בסוגי מערכי הכוננים הבאים: SimplyRAID (ברירת מחדל) וגם RAID 0,1,5,6,10.
  כמו כן, ה-NAS תומך גם ב-JBOD.
 • תמיכה ב-Hot Swap - החלפת כונן קשיח ללא כיבוי המערכת.
 • צריכת הספק ממוצעת מוצהרת: 64W בפעולה, 49W במצב חסכון באנרגיה, 0.5W במצב שינה (Wake On LAN).
 • צג חיצוני מסוג LCD עם תאורה אחורית.

מה בקופסא?

ה-NAS Pro הגיע בקופסת קרטון פשוטה עם ידית נשיאה. בתמונה ניתן לראות אותה עם ה-NAS:

Seagate NAS Pro 4 bays

תכולת הקופסה שקיבלנו צנועה למדי וכוללת מלבד ה-NAS:

 • ספק כוח חיצוני
 • כבל מתח עם תקע בריטי
 • כבל מתח עם תקע אירופאי
 • כבל רשת באורך של כ-1 מטר
 • שקית ברגים לכוננים (לא חייבים להשתמש בהם)
 • חוברת הוראות מהירות

Seagate NAS Pro 4 bays

כפי שניתן לראות בתמונות, בניגוד ל-NAS-ים מתחרים (כמו, למשל, QNAP ו-Synology), שם ספק הכוח הוא פנימי, כאן ספק הכוח הינו חיצוני וקצת מגושם מבחינת הגודל (16.8x3.7x7.0 ס"מ), ותצטרכו למצוא לו מקום מלבד ה-NAS עצמו.

עדכון (20.9.2015): מסתבר שגם המתחרים מייצרים לאחרונה NAS-ים עם ספקי כוח חיצוניים ובאותו גודל. תודה לדורון לוי על ההבהרה.

Seagate NAS Pro 4 bays

מקדימה ומאחורה

סדרת ה-NAS Pro כוללת גם שליטה קדמית בעזרת כפתורי ניווט וצג פלורסנטי (VFD), המאפשרים לעשות מספר פעולות בסיסיות:

Seagate NAS Pro 4 bays

בשאר החזית ניתן לראות את כפתור ההדלקה והכיבוי, כפתור לגיבוי מהיר, שקע USB 3.0 וכמובן את 4 הדלתות למגירות הכוננים הקשיחים:

Seagate NAS Pro 4 bays

בנוסף, כאשר מדליקים את ה-NAS, מתגלות בצד שמאל 4 נוריות חיווי סטטוס של הכוננים הקשיחים הממוספרות מ-1 עד 4, אשר דולקות בד"כ בלבן כאשר הכל תקין ובאדום כאשר יש בעייה או מתבצעת פעולת תחזוקה או איחוי של הכונן:

Seagate NAS Pro 4 bays

את המגירה ניתן להוציא ע"י לחיצה על הכפתור העליון:

Seagate NAS Pro 4 bays

 ומשיכה כלפי חוץ:

Seagate NAS Pro 4 bays

 הכונן הקשיח ניתן לקיבוע במגירה בעזרת תופסן צדדי פלסטי וגמיש ללא צורך בברגים:

Seagate NAS Pro 4 bays

זה כמובן מאוד נוח ומאפשר הרכבה ופירוק של כונן קשיח ללא כלי עבודה כלשהם:

Seagate NAS Pro 4 bays

 באחורי ה-NAS ניתן לראות:

 • שקע לחיבור נעילת Kensington נגד גניבות.
 • שקע USB 3.0
 • שקע USB 2.0
 • 2 שקעי Ethernet במהירות 1 ג'יגה ביט לשנייה
 • שקע למתח כניסה מספק הכוח
 • מאורר לקירור ה-NAS והכוננים הקשיחים

Seagate NAS Pro 4 bays

ממשק משתמש ואפליקציות

את ה-NAS נהוג בד"כ לנהל בעזרת ממשק Web, כאשר אתם גולשים מהדפדפן אל הכתובת הפנימית של ה-NAS. הממשק של ה-NAS Pro של סיגייט מעוצב בצורה פשוטה אך מרהיבת עין, בסגנון עיצובי המזכיר את Windows 8. כאשר ניגשים להגדרות המוצר, החלון הראשון המתגלה לפנינו מסכם את הנתונים העיקריים ב-NAS, כמו תקינות מערך הכוננים ובכמה נפח איחסון השתמשנו:

Seagate NAS Pro 4 bays

בחלון נוסף ניתן לראות את תצורת מערך הכוננים, שהיא בברירת המחדל - "SimplyRAID", שבדומה ל-RAID 5 (גם נתמך ב-NAS הזה) נותן נפח של 3 כוננים מתוך ה-4 עם יתירות של כונן אחד, כלומר: כאשר כונן אחד מפסיק לתפקד, עדיין יהיו לרשותנו כל הקבצים שהעתקנו אל ה-NAS, אך כמובן מומלץ לשים אחד חדש במקומו בהקדם האפשרי...

Seagate NAS Pro 4 bays

כאשר קיבלתי את ה-NAS, קיבלתי הודעה המבשרת כי יש עדכון תוכנה זמין. כמובן שעדכנתי מייד, ושמחתי לגלות שמדובר בהליך קל ונוח בדיוק כמו עדכון FOTA של סמארטפון:

Seagate NAS Pro 4 bays

Seagate NAS Pro 4 bays

 

Seagate NAS Pro 4 bays

הליך שדרוג התוכנה אורך כרבע שעה. 

Seagate NAS Pro 4 bays

חלון ה-Services מאפשר לכם להגדיר איזה שירותים יפעלו ב-NAS, כמו, למשל, שיתוף SMB (רשת Windows), שיתוף NFS, FTP, מנהל הורדות ועוד:

Seagate NAS Pro 4 bays

לא נתעכב על כל האפשרויות המגוונות שה-NAS נותן, כגון הגדרת כוננים וירטואליים בגדלים שונים, הקצאת משתמשים וזכויות קריאה וכתיבה, וכו, אך נציין שישנן כמה אפליקציות מעניינות שניתן להתקין על ה-NAS בנוסף לתפקודו הבסיסי: 

ה-NAS Pro של Seagate - שרת אחסון עם 4 כוננים

כפי שניתן לראות, ניתן למנות בין האפליקציות שניתן להוסיף את ה-NVR לניהול מצלמות IP עם תמיכה ברשימה ארוכה של יצרני מצלמות Surveillance, אנטיוירוס, שרת מדיה של Plex (מצויין עבור בעלי טלוויזיות Smart מהפחות חדשות ו/או למי שאינו מעוניין לחבר לטלוויזיה סטרימר או HTPC/מיני PC עם קודי), ועוד, אך נציין שמבחר האפליקציות הזמין כרגע עבור ה-NAS Pro של Seagate הינו דל יחסית לזה של המתחרים כמו QNAP ו-Synology.

עבור צרכני תוכן ביתי כמונו יש את מנהל ההורדות (Download Manager) המאגד בממשק אחד הורדות רגילות יחד עם הורדות טורנטים - מאוד נוח!

Seagate NAS Pro 4 bays

Seagate NAS Pro 4 bays

כאשר אתם מעוניינים בהורדה חדשה, פשוט העתיקו להורדה חדשה את הלינק להורדה מאתר, לינק "מגנט" של טורנטים או קובץ טורנט, מנהל ההורדות כבר יבין לבד מה אתם רוצים לעשות:

Seagate NAS Pro 4 bays

מנהל ההורדות, כאמור, נוח למדי, אם כי אני מצאתי את חלון הגדרות של הורדות הטורנטים דל מדי באפשרויות:

Seagate NAS Pro 4 bays

אני מניח שהשיקולים של סיגייט היו לעשות את ההגדרות פשוטות ככל האפשר, ואכן, בשביל מי שמעדיף לקנות NAS מוכן (ולא לבנות לבד שרת איחסון המבוסס על לינוקס/Windows או UnRAID/NAS4Free) זה מספיק בהחלט. מי שמעדיף יותר שליטה יכול תמיד להריץ אפליקציות משוכללות יותר כמו uTorrent על מחשב אחר בבית ואת ההורדות עצמן כמובן לאחסן על ה-NAS.

נציין שה-NAS מאפשר לעשות דרך ממשק ה-Web שלו פעולות בדיקה ותחזוקה של הכוננים, ביניהן הרצת בדיקת SMART המראה את מצבם הפיזי של הכוננים הקשיחים:

ה-NAS Pro של Seagate - שרת אחסון עם 4 כוננים

לא הצלחתי למצוא בממשק ה-Web אפשרות לקביעת בדיקת SMART תקופתית אוטומטית של הכוננים, אך אני מניח שניתן לעשות זאת ע"י גישה ישירה ב-SSH אל ה-NAS, שהיא פחות אינטואיטיבית עבור המשתמש הממוצע. 

שליטה מהפאנל הקדמי

כאמור, סדרת ה-NAS Pro כוללת גם ממשק שליטה בפאנל הקדמי, המאפשרת לבדוק סטטוס ולעשות פעולות מהירות שיחסכו מכם את הצורך לגשת את מחשב ולדפדף אל ממשק ה-Web שלו. לא נעבור על הכל, אך הנה כמה מאפשרויות הסטטוס והחיוויים השונים שמציג ה-NAS:

איתחול המערכת בעלייה - המערכת עוברת כונן אחרי כונן ומוודאת שהכל תקין:

Seagate NAS Pro 4 bays

הכל תקין, ה-NAS מתחיל בפעולה סדירה:

Seagate NAS Pro 4 bays

 ה-NAS מוכן לשליטה דרך הפאנל הקדמי:

Seagate NAS Pro 4 bays

דפדוף בתפריט הראשי:

Seagate NAS Pro 4 bays

טמפרטורת כונן קשיח:

Seagate NAS Pro 4 bays

טמפרטורת לוח האם של ה-NAS:

Seagate NAS Pro 4 bays

עבור לקוחות עסקיים הקונים יותר מ-NAS אחד, זה שימושי למדי עבור מעבר מהיר על המכשירים ובדיקת הסטטוס שלהם. להערכתי עבור המשתמש הביתי הממוצע זוהי תכונה מיותרת, שאגב, אין אותה בסדרת ה-NAS הבסיסית והזולה יותר של סיגייט. כמובן שנורות הסטטוס 1/2/3/4 של הכוננים הקשיחים, הנמצאות גם בסדרה הזולה יותר, שימושיות מאוד ומאפשרות תצוגה בולטת של בעייה, שלא ניתן להתעלם ממנה כל פעם שמסתכלים על ה-NAS (אלא אם כן תשימו אותו בארון אטום וסגור).

בדיקות

את בדיקת המהירות ביצעתי בעזרת Crystal Disk Mark, וזאת לאחר שמילאתי את ה-NAS בכ-35% תוכן הכולל קבצים גדולים בסדרי גודל של כמה GB, קבצי תמונות בסדרי גודל של כמה MB, וגם קבצי תוכנה הכוללים גם KB בודדים.

כאמור, סוג הכוננים המותקנים שקיבלתי עם ה-NAS - סיגייט ST2000VN000, כוננים בנפח 2TB המיועדים ל-NAS.

Seagate NAS Pro 4 bays

אלו הם כמובן נתונים נאים למדי, כמצופה מ-NAS קנוי ומוכן של סיגייט. אני מניח שאפשר לקבל נתונים טובים יותר אם נשים ב-NAS כוננים מהירים יותר, אולם לשימושי קולנוע ביתי, כולל ניגון תכני בלו ריי מלא מכמה קליינטים במקביל ברחבי הבית תוך כדי כך שהמכשיר גם מוריד תכנים דרך מנהל ההורדות, לא צפויים גמגומים או תקיעות כלשהם.

המאוורר ב-NAS של Seagate הינו שקט למדי, הרבה יותר, למשל, מה-Chenbro ES34169, שנסקר כאן פעם, ובו נמצא ה-NAS בבנייה עצמית שרכשתי והתקנתי לפני כמה שנים. רק אם מקרבים את האוזן אל המאוורר של ה-Seagate NAS Pro ניתן לשמוע אותו.

בעייה אחת מוזרה שנתקלתי בה במהלך שהייתו של ה-NAS אצלי היא שלאחר הפסקת חשמל שהייתה אצלי בשכונה, כל המידע היה תקין, וגם בממשק ה-Web סטטוס ה-NAS היה 100% Healthy, אולם נורת ה-Power ונורות ה-1/2/3/4 בפאנל הקדמי מהבהבות באופן קבוע בצבעים אדום ולבן. כמה שלא ניסיתי לעשות ריסטרטים מסודרים למכשיר, עד היום הנורות מהבהבות למרות שלכאורה כל השאר נראה תקין לחלוטין. פתחתי קריאה מול סיגייט העולמית והתשובה שלהם הייתה שהדרך היחידה לחזור למצב בו הנורות דולקות בצבע לבן קבוע היא לפרמט את כל ה-NAS, מה שאומר כמובן גם שכל המידע עליו נמחק וצריך לגבות אותו לפני כן במקום אחר. כל מה שנותר הוא לקוות שמתישהו בעדכונים הבאים של קושחת ה-NAS העניין יסודר, או אולי לחבר את ה-NAS ל-UPS (מערכת אל פסק), שיעשה לו כיבוי מסודר במקרה של הפסקת חשמל ממושכת. 

סיכום

ה-NAS Pro של Seagate, שנועד בעיקר לשוק המשרדי והמקצועי, הראה ביצועים ללא פשרות ברשת הביתית אצלי בבית, שהשימושים בה רחוקים מלהיות תובעניים, ואכן, אצלנו ה-HTPC בסלון ניגן שעות על גבי שעות של תכני וידאו מה-NAS ללא גמגום או שיהוק. אוסיף גם ששימושי ה-NAS הם רבים, למשל - NVR עבור מצלמות IP שכבר הוזכר כאן, וגם מגוון סביר (אך דל לעומת המתחרים) של אפליקציות חיצוניות שאפשר להוסיף אליו.

בנוסף, Seagate מציעה את שירות ה-Sdrive, המאפשר לכם לגשת לתכנים שלכם מכל מקום מחוץ לבית דרך האינטרנט. כאן אתם כמובן מוגבלים למהירות ה-Upload בחיבור האינטרנט שיש אצלכם בבית.

בסה"כ, Seagate מספקת לנו NAS טוב, מקצועי וקל לשימוש לכל מטרה בה תבחרו.

מחירים מומלצים לצרכן עבור NAS עם 4 מגירות לכוננים:

5,699 ש"ח ל-NAS Pro המגיע עם 4 כוננים בנפח 2TB 

3,399 ש"ח ל-NAS Pro ללא כוננים קשיחים

1,899 ש"ח ל-NAS מהסדרה הרגילה (ללא צג חיצוני אך עם נורות חיווי למצב הכוננים)

 


לדיון בנושא: ה-NAS Pro של Seagate - שרת איחסון עם 4 כוננים


עוד מ: pixies
תגיות


דרגת קושי: 4
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 לפרסום באתר
 תקנון וחוקי האתר
 אודות האתר
 עוד על כללי - Hometheater


המאמר הפופולרי ביותר בתחום כללי - Hometheater:
פרסום ברשת אתרי HT Israel !
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht