עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

אינטל NUC5i3RYH - מיני PC חזק לכל מטרה

13/01/2016 - 22:00 
 
 

הקדמה

מחשבי ה-NUC הזעירים כבר קיימים כמה שנים ובכמה דורות, ומחירם האטרקטיבי של דגמי הכניסה (כמו ה-NUC מבוסס מעבד סלרון N2820) עשו מהפיכה של ממש בעולם המיני PC-ים מבוססי מעבדי X86. ה-NUC5i3RYH שקיבלנו לסקירה הינו מיני PC מדגם בכיר יותר עם Core i3-5010U, מעבד מהדור החמישי של סדרת ה-Core של אינטל (Broadwell), הנפוץ למדי גם במחשבים ניידים הנמכרים כיום.

מדובר למעשה במחשב לכל דבר, שניתן להתקין עליו Windows, כמו גם לינוקס ו-OpenELEC (שהיא הפצה חינמית וקלה להתקנה הכוללת בתוכה מערכת הפעלה לינוקס ואת תוכנת הקודי), תוכנה לנגינת בתכנים ברשת הביתית והגלובלית. ואם מישהו במקרה נקלע לכאן ולא יודע מה זה קודי, כדאי שיקרא את חדש בקודי? התחל כאן.

אציין שמטרת הכתבה היא לא לייגע אתכם בטבלאות ובגרפים המראים את ביצועי המעבד, וההתרכזות היא בשימושיו עבור קולנוע ביתי. מדובר כאמור במעבד Core i3 נפוץ למדי, ולא חסרים ברשת מבחני מאמץ ורשימות מפורטות של פורמטים נתמכים.

נתונים טכניים

 • מעבד: אינטל Core i3-5010U, דור חמישי (Broadwell), הרץ במהירות 2.1GHz ובעל הספק חשמלי מקסימלי של 15W.
 • זיכרון: שתי תושבות SODIMM DDR3L התומכות בעד 16GB זכרון במהירויות 1333/1600/1866MHz.
 • יציאות למסכים: שקע Mini HDMI 1.4a ושקע Mini DisplayPort 1.2.
 • גרפיקה (מובנית מעבד): Intel HD Graphics 5500. תמיכה מלאה בכל פורמטי הוידאו כולל בלו ריי 3D מלא (3D ISO המוציא פורמט MVC לתלת מימד) ו[email protected], כאשר 60 פריימים לשנייה ב-4K נתמכים רק ביציאת ה-DisplayPort (כי יציאת ה-HDMI היא 1.4a ולא 2.0).
 • אודיו: תמיכה מלאה בהוצאת אודיו ביציאות ה-HDMI וה-DisplayPort, כולל DTS-HD ו-Dolby TrueHD. כמו כן, ישנו שקע אודיו אנלוגי בחזית המחשב (ללא יציאה אופטית).
 • רשת קווית (1 ג'יגה-ביט), אלחוטית (802.11ac), בלוטות 4.0
 • מקלט אינפרה אדום (IR) מובנה. 
 • אחסון: תמיכה ב-M.2 SSD card ובחיבור SATA3 עבור כוננים קשיחים/SSD בגודל 2.5" (עובי של עד 9.5 מ"מ)
 • יכולות הרחבה: חיבור PCI Express half-mini וחיבור PCI Express full-mini, שניהם מסוג card connector 6.
 • מידות המחשב: 11.5x11.1x4.9 ס"מ

מה בקופסא

המוצר מגיע בקופסה קובייתית מעוצבת ויפה:

NUC5i3

הקופסה נפתחת ע"י הרמת המכסה כלפי מעלה, שם יש עוד קופסה פתוחה פנימית:

NUC5i3

תכולת הקופסה כוללת את המחשב, ספק הכוח, לוחית עזר מאלומיניום להצמדת המחשב למשטחים וחוברות הוראות מהירות ואחריות:

NUC5i3

וביתר פירוט:

 • ספק כוח אוניברסלי הכולל מתאמים לשקע חשמל ישראלי/אירופאי, אמריקאי, בריטי ואפילו אוסטרלי/ניו זילנדי.
 • לוחית אלומיניום המשמשת להצמדת המחשב למשטחים, כמו, למשל, מאחורי המסך.
 • חוברות להוראות מהירות ופירוט תנאי האחריות.
 • שקית עם ברגים לחיבורי כוננים, הצמדה למשטחים וכו.

NUC5i3

עוד בנושא: מדריך החומרה הגדול ל-2015

ה-NUC5i3RYH

חזית המחשב כוללת שקע 3.5 מ"מ המשלב חיבורי מיקרופון ויציאת אודיו למגבר אנלוגי או אוזניות. יש לציין שבדגם הזה אין יציאה אופטית מובנית (הקיימת בדגמים הזולים יותר של סדרת ה-NUC הזו, מבוססי המעבדים N3050 ו-N3700).
מימין לשקע האודיו ניתן לראות שטח שחור ריק, מאחוריו נמצא מקלט האינפרה אדום (IR) המובנה של המכשיר, עליו תוכלו לשלוט עם כל שלט תואם תקן MCE IR (נקרא גם RC6) וכמובן מכל שלט אוניברסלי הכולל קוד מוכן ל-MCE IR ו/או יכולת למידה (לא מסופק עם המוצר). 
בצד שמאל ניתן לראות שני שקעי USB 3.0, כאשר צבעו הצהוב של השקע הימני מעיד על כך שמדובר בשקע "חם" המספק מתח חשמלי גם כאשר המחשב כבוי. 

NUC5i3

הפאה העליונה של המחשב הינה בגימור פיאנו מבריק וכוללת כפתור הפעלה מואר. מעל הכפתור - חיווי פעילות כוננים קשיחים/SSD. 

NUC5i3

ספק הכוח המגיע עם המחשב די קומפקטי ומתחבר ישירות לקיר:

NUC5i3

וכדי להמחיש עוד יותר את גודלו הזעיר, ניתן לראות אותו כאן בסטנד שאצלי בסלון. לידו - ה-VBOX. מתחתיו - מארז HTPC גדול מסוג Antec Fusion.

NUC5i3

באחורי המחשב ניתן לראות את שלל החיבורים והפתחים הבאים:

 • למעלה - פתחי יניקת אוויר למאוורר.
 • מימין - שקע Mini HDMI 1.4a.
 • שני שקעי USB 3.0 (סה"כ כולל אלה שבחזית המכשיר - 4).
 • שקע רשת קווית Ethernet במהירות 1 ג'יגה ביט לשנייה.
 • שקע Mini DisplayPort 1.2.
 • שקע מתח DC עגול.
 • בפאה הצדדית של המכשיר: חיבור נעילת Kensington.

NUC5i3

שימו לב שכדי לחבר את המכשיר לטלוויזיה תצטרכו מתאם או כבל Mini HDMI ל-HDMI (לא כלול במוצר):

NUC5i3

פתיחת המכשיר נעשית מהתחתית שלו, שם ניתן לראות 4 ברגים וכן חורי עזר לחיבור המכשיר ללוחית האלומיניום שהוזכרה כאן קודם:

NUC5i3

לאחר פתיחת המכשיר, ניתן לראות את תושבת הכונן הפנימי במכסה הקופסה. בולטים בצד הקרוב אלינו - זכרונות ה-DDR3L הפנימיים (לא כלולים במחיר הבסיסי של המוצר): 

NUC5i3

כדי להתקין כונן פנימי (לא כלול במחיר הבסיסי של המוצר), יש לפתוח ברגים נוספים כדי להוציא את תושבת ה-SATA:

NUC5i3

בדומה להתקנת מחשב נייד, חיבור הכונן עצמו נעשה ישירות ללא חוטים:

NUC5i3

פירוק נוסף של המחשב חושף בפנינו את המאוורר הזעיר הפנימי, שלדעתי הסובייקטיבית היה שקט מאוד, גם כשהמחשב היה במאמץ, אולם סביר להניח שככל שהמאוורר יישחק ויצבור אבק, הוא יהיה פחות ופחות שקט:

NUC5i3

כאן ניתן לראות את פתח יניקת האוויר:

NUC5i3

וכאן ניתן לראות את מודול הרשת האלחוטית של המכשיר. יש לשים לב לשני חיבורי האנטנה הפנימית שלו, שהם עדינים למדי ומתנתקים בקלות כאשר מפרקים את המחשב:

NUC5i3

הפעלה ובדיקות

הפעלת המכשיר דומה לכל הפעלה של מחשב נייד או נייח שזה עתה קניתם בחנות מחשבים. לחיצה על כפתור ה-Power הנמצא בפאה העליונה של המכשיר, ויופיע מסך העלייה של ה-BIOS (מהסוג המתקדם יותר הקיים כיום, UEFI). ניתן להתקין בשלב זה את מערכת ההפעלה בה תחפצו ע"י שימוש בכונן חיצוני כלשהו, כאשר הכי קל זה להשתמש בדיסק און קי, ממנו ניתן כיום גם להתקין Windows.

את המחשב קיבלתי לבדיקה עם 8GB זכרון פנימי ו-120GB איחסון SSD פנימי, והתקנות של OpenELEC ו-Windows 10 מדיסק און קי עברו באופן חלק לחלוטין ללא בעיות.

מקלט ה-IR המובנה, אשר משמש לשליטה עליו מכל שלט תואם MCE IR או אוניברסלי (השלט החיצוני לא כלול במוצר), לא עבד בהתחלה, וכפי שהתגלה בפורום די מזמן, יש לעדכן את ה-BIOS של המחשב, וברגע שעושים זאת הוא עובד בלי בעייה וללא התקנת דרייברים כלשהם ב-OpenELEC וב-Windows 10. קצת חבל שגם כשנה לאחר שהבעייה הזו התגלתה, הדגם הזה עדיין נמכר כחדש עם גירסת BIOS ישנה ובעייתית.

אולם, כאמור, לאחר העדכון אין בעייה להשתמש בשלט רחוק מתאים (או אוניברסלי), כולל הדלקה מכיבוי מלא של המחשב, תכונה מתבקשת שגם כיום לא קיימת בהרבה דגמי מיני PC מתחרים הנמכרים כיום.

אין ברשותי מסך התומך ב-3D וב-4K, אולם יכולתי לנגן על המחשב הזה כל פורמט שבדקתי. בתכני [email protected] (שנוגנו ב-downscale ל-1080P60) לא הורגש שום גמגום, ואחוזי ניצול המעבד לא עברו מעולם מעל 30%. גם ה-"אינדוקס" בקודי של התכנים הרבים שיש ברשת הביתית אצלי בבית על שרת האיחסון (NAS) והכנת קירות סרטים וסדרות עבדו מהר למדי, דבר שהיה צפוי ממחשב עם מעבד Core i3 ואיחסון SSD.

העברת פורמטי האודיו המתקדמים DTS-HD ו-Dolby TrueHD אל הרסיבר עבדו באופן מלא בקודי גם תחת OpenELEC וגם תחת Windows.

סיכום

סדרת ה-NUC של אינטל אינה היחידה בשוק המיני PC-ים מבוססי מעבד X86, ולה מתחרים מאתגרים לא מעטים, מהם נמנה את ה-MSI Cubi, ה-NVidia Shield הכולל גם כרטיס מסך בחוזק משופר להרצה סבירה של משחקים, המחשבים הזעירים של eGlobal הסינית ועוד.

אולם אינטל מביאה כאן אוסף פיצ'רים המייחדים את הסדרה הזו במיוחד עבור משתמשי הקולנוע הביתי, כמו מקלט ה-IR המובנה והעובד באופן מלא כולל הפעלה ממצב כבוי שאין להרבה מתחרים. ובנוסף, אם תרכשו אותו בארץ, תקבלו 3 שנות אחריות מקומית מלאה. וכמובן, אין שום מניעה להשתמש במוצר הזה כמחשב ביתי לכל דבר שיחסוך לכם הרבה מקום מעל ומתחת לשולחן העבודה שלכם.

אגב, לאחרונה הושקה באינטל סדרת מחשבי ה-NUC המבוססים על מעבדי ה-Core מהדור השישי (Skylake), שם תקבלו קצת יותר ביצועים מאשר בדגמים הנוכחיים (זניח עבור משתמשי קודי).

מחיר הדגם הבסיסי: 1,450 ש"ח (ללא זכרון או איחסון פנימי).
מחיר זכרון פנימי (הכרחי להפעלת המחשב) בגודל 4GB: כ-120 ש"ח.
מחיר איחסון פנימי (הכרחי רק עבור התקנת Windows): החל מ-200 ש"ח ל-32GB.

ישנם דגמים נוספים, כמו דגם זעיר עוד יותר עם אותו מעבד ובמחיר דומה (ללא מקום לכונן 2.5"), ה-NUC5i3RYK וכמובן דגמים בכירים יותר מבוססי Core i5 ו-Core i7. כמו כן, ישנם דגמים זולים יותר, כמו NUC מבוסס N3050 העולה כ-700 ש"ח ו-NUC מבוסס N3700 העולה כ-950 ש"ח וחזק בערך פי 2 מקודמו. שני האחרונים תומכים רק ב-3D SBS ולא ב-3D ISO, אך תומכים ב-4K ובפורמטי האודיו המתקדמים ב-OpenELEC, ויש להם גם חריץ Micro SD (שעל כרטיס הזכרון פלאש שתכניסו אליו ניתן להתקין מערכת הפעלה ותוכנות), שקע VGA לחיבור מקרנים ומסכים ישנים ויציאה אופטית המשולבת בשקע ה-3.5 מ"מ.


לדיון בנושא: אינטל NUC5i3RYH - מיני PC חזק לכל מטרה

עוד מ: pixies

דרגת קושי: 4
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0
(3) הצבעות

בהקשר זה

 איך להפוך מחשב חלש ל-HTPC
 מדריך חומרה
 ביקורות HTPC
 עוד על HTPC


המאמר הפופולרי ביותר בתחום HTPC:
Kodi / XBMC - המדריך השלם
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht