עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

Blue Microphones MO-FI – להיות שונים מהעדר

מאת: איתי חזום
01/04/2016 - 11:00 
 
 

על היצרן

Blue Microphones הוא יצרן אמריקני אשר נוסד ב- 1995 על ידי המוזיקאי Skipper Wise וטכנאי הסאונד Martins Saulespurens. Blue מתמחים בתכנון ויצור של, איזו הפתעה, מיקרופונים, כאשר ב- Blue הכוונה ל- Baltic Latvian Universal Electronics. לחברה מגוון מוצרים רחב שכולל גם מיקרופונים מקצועיים וגם מיקרופונים לשימוש ביתי, אבל ב- 2014 החברה החליטה להיכנס גם לעולם האוזניות, בתחילה עם דגם ה- MO-FI ולאחרונה עם דגם ה- LOLA.

Blue Microphones MO-FI – להיות שונים מהעדר

על האוזניות

ה- MO-FI הן האוזניות הראשונות של Blue, ועוד איזה אוזניות. הדבר הראשון ששמים לב אליו עם ה- MO-FI הוא כמובן העיצוב שלהן. מדובר באוזניות Over the Ear שבפירוש נראות כמו משהו שלקוח מסרט מדע בדיוני או כמו איזה אב טיפוס של קונספט שמעולם לא הגיע לפס היצור. אני אהבתי את העיצוב כי באמת נמאס לי לראות את אותה הנוסחה חוזרת על עצמה בעיצוב אוזניות, אבל התגובות שאני קיבלתי מאנשים היו בסה"כ די מעורבות.

Blue Microphones MO-FI – להיות שונים מהעדר

החברה מ- Blue אמנם מכוונים את ה- MO-FI לקהל רחב של משתמשים, אבל הטיפוס הראשון שהם מכוונים אליו הוא זה שמשדך את האוזניות שלו למכשיר הנייד, בעיקר הסמארטפון. מדוע? מעבר לכבל קצר ונתיק עם מתגי שליטה ומיקרופון, שזה דבר ברור מאליו, ה- Mo-FI כוללות גם מגבר פנימי. לא מדובר על מגבר פנימי בגלל שהאוזניות אלחוטיות, הן לא, ולא מדובר במגבר פנימי שכולל ממיר DAC, אלא פשוט במגבר שמיועד לקחת את יציאת האוזניות של המכשיר שבשימוש ומשם להוציא את המקסימום מהאוזניות האלו.

Blue Microphones MO-FI – להיות שונים מהעדר

Blue מתעקשים שהכל מגיע מתוך קו מחשבה "אנלוגי", שכן המגבר הפנימי אינו כולל שום סוג של עיבוד DSP כזה או אחר ואינו באמת "עוקף" את ההגברה של המכשיר שבשימוש. את האוזניות מחברים ליציאת האוזניות של מכשיר כזה או אחר והכל עובד כרגיל, אבל במידה ולא מדובר במכשיר בעל הגברה טובה, הזזה של מתג באוזניה השמאלית תפעיל את המגבר הפנימי, כאשר השליטה בעוצמה נעשית ללא שינוי, מה שבעצם אומר שהתפקיד של המגבר הפנימי הוא אכן להגביר את הסיגנל שיוצא מהמכשיר אליו מחוברות האוזניות. היתרון לפי Blue הוא כפול, גם מקבלים איכות שמע משופרת וגם מקבלים עוצמת האזנה גבוהה יותר שלא כל מכשיר נייד מסוגל לספק. אם ההגברה הפנימית היא לא מספיק, Blue גם הוסיפו מצב שני בו עובד המגבר ומוסיף תגבור בבס, שוב, באופן אנלוגי חלוטין.

Blue Microphones MO-FI – להיות שונים מהעדר

אחרי מבט באוזניות אפשר לתהות, איך זה להניח דבר כזה על הראש? ובכן, ה- MO-FI הן בסה"כ אוזניות נוחות ומרגישות מאד איכותיות וקשוחות, אבל העסק אינו מושלם. למרות ש- Blue חשבו קדימה וציידו את הקשת ב- MO-FI עם בורר יחודי אשר מאפשר לווסת את עוצמת הלחיצה שלהן על הראש, האוזניות עדיין לוחצות חזק למדי. בנוסף, הפדים אמנם מקיפים את כל האוזן, במקרה שלי בכל אופן, אבל פנים האוזניות בא במגע עם האפרכסת וזה מפריע אחרי זמן מה. תוסיפו לזה את העובדה שעם 466 גרם, מדובר באוזניות כבדות וכאלו שאינן מתקפלות כלל למי שמעוניין לחסוך במקום. במובן החיובי, ה- MO-FI אוטמות את הסביבה בצורה מצויינת ומרגישות מאד יציבות על הראש, רק חבל שאין אופציה לפדים מבד כגון Velour אשר יותר יתאימו לקיץ הישראלי.

Blue Microphones MO-FI – להיות שונים מהעדר

בכל הקשור לתפעול המגבר, משהו קטן שלא אהבתי הוא מתג ההפעלה שאינו מספק חיווי טוב מספיק בזמן תפעול, כי במקום "קליק" איכותי, כל הזזה שלו חלקה מדי והוא גם יכול לזוז בטעות בלי כוונה. מצד שני, מי שתמיד ישתמש במגבר יכול להשאיר את המתג על On מכיון שכל הסרה של האוזניות מכבה את המגבר אוטומטית על מנת לחסוך בסוללה. בנוסף, ישנה נורה חיווי שמראה שהמגבר דלוק כאשר האוזניות על הראש.

Blue Microphones MO-FI – להיות שונים מהעדר

ה- MO-FI מגיעות באריזה גדולה שכוללת בנוסף לכבל הקצר, גם כבל ארוך, מתאם ל- 6.35mm, מתאם לשימוש במטוס וכבל USB להטענה. הנרתיק המצורף מרגיש איכותי ואף כולל כיס פנימי לכבלים, אבל הוא פשוט קטן מדי בשביל האוזניות האלו וכל הכנסה/הוצאה אינה נוחה. בהיבט הטכני, האוזניות עושות שימוש בדרייבר דינמי בקוטר 50mm ועכבה של 42Ω, כאשר נתון הרגישות אינו מוצהר. המגבר הפנימי מפיק כ- 240mW ויספק כ- 12 שעות עבודה לאחר טעינה מלאה של 3-4 שעות.

Blue Microphones MO-FI – להיות שונים מהעדר

מדידות

הגרף:

  • Frequency Response: על היענות התדרים אפשר לקרוא כאן. ניתן לראות בגרף דברים כגון האיזון הטונאלי של האוזניות, כמה נמוך הן יורדות בבסים, האם ישנם רזוננסים לא רצויים, ועוד.
  • Impedance: על עכבה אפשר לקרוא כאן.

מקרא:

  • ציר מאוזן: ציר התדרים כאשר הבסים (Bass) מצד שמאל, מידריינג' (Midrange) באמצע, וטרבל (Treble) מצד ימין.
  • ציר מאונך שמאלי: הפרשי עוצמה בדציבלים (dB). המספרים בגרף אינם מעידים על העוצמה האמיתית, אלא רק על ההפרשים.
  • ציר מאונך ימני: נתון העכבה באום (Ω).

סוגי גרפים:

  • גרף אדום: מייצג את ה Frequency Response של צד ימין.
  • גרף כחול: מייצג את ה Frequency Response של צד שמאל.
  • גרף שחור: מייצג את העכבה.

מצב פאסיבי

Blue Microphones MO-FI – להיות שונים מהעדר

Frequency Response: אחת התוצאות הכי מאוזנות שקיבלתי באוזניות סגורות. ישנה התאמה טובה בין צד שמאל וימין.

Impedance: ל- MO-FI יש עכבה יציבה אשר עומדת על 42Ω ותואמת למפרט הטכני.

מצב אקטיבי

Blue Microphones MO-FI – להיות שונים מהעדר

Frequency Response: בגרף האדום ניתן לראות את התוצאה בערוץ השמאלי עם הפעלת המגבר. התוצאה זהה למצב הפאסיבי למעט הנחתה מאד קלה בתדרים הכי גבוהים והכי נמוכים. בגרף הכחול ניתן לראות את התוצאה שמקבלים עם הפעלת מצב הפלוס שכולל תגבור בבס, אך כזה שיותר מתמקד באיזור הבס הגבוה.

Blue Microphones MO-FI – להיות שונים מהעדר

האזנה

ציוד:

  • ממיר DAC משולב מגבר אוזניות: Burson audio HA-160D.
  • Samsun Galaxy S3.

על מנת לתאר במילים יפות את חווית ההאזנה שלי, קיים פה ושם שימוש במונחים סובייקטיביים כמו בהיר/קטיפתי/חד/במה וכו', אלו נתונים לפרשנות אישית, ולכן אינם תמיד מתארים את מה שאתם חושבים שזה אומר. מדובר על הרשמים האישיים שלי, עם המוזיקה שאני בחרתי ועם הציוד שברשותי, ולמישהו אחר עם טעם מוזיקלי אחר וציוד אחר, האוזניות יכולות להישמע שונה לגמרי, אז נא לקחת את זה בחשבון. מי שרוצה לדעת אם האוזניות נשמעות לטעמו פשוט יצטרך ללכת ולהאזין להן.

אז מה היה לנו? אוזניות גדולות וכבדות עם עיצוב חיצוני שנוי במחלוקת ונוחות שימוש לא טובה במיוחד. נו, לפחות הסאונד סביר? לא, הוא לא סביר, הוא פנטסטי! האוזניות הכי מאוזנות ששמעתי, לטעמי בכל אופן, תמיד היו אוזניות פתוחות ויקרות, אבל ה- MO-FI הן האוזניות הסגורות הראשונות שנחתו אצלי למבחן שאני לא מתבייש להגדיר אותן כמאוזנות במיוחד. בסדר, הן לא הולכות להתחרות באוזניות הפתוחות היקרות, אבל בהשוואה לאוזניות סגורות דומות הן פשוט נשמעו לי יותר "נכון".

אוזניות סגורות כמו אלו שיצא לי לבחון בדר"כ, אך לא תמיד, כוללות מאפיינים בולטים כגון בס מודגש או "קופסאתי", או מידריינג' "שקוע" או טרבל "יבש/חד" מדי. עכשיו, זה ברור שהכל תמיד נופל על טעם אישי, ובס מודגש זה דבר מהנה עם התוכן המתאים, ודגש בתדרים הגבוהים זה גם דבר מהנה, שוב, עם התוכן המתאים, אבל מה קורה כשרוצים משהו באמצע? ה- MO-FI לא מכילות מאפיינים מהסוג הזה. כל תחום התדרים שלהן לא מבליט אספקטים כאלו ואחרים, וזה כולל בס עמוק, פאנצ'י "והדוק", הכי הדוק ששמעתי עד כה מאוזניות בסגנון, יחד עם מידריינג' במיקום טוב ותדרים גבוהים חלקים וברורים.

Blue Microphones MO-FI – להיות שונים מהעדר

אני מניח שמי שמחפש סאונד מאוזן על הצד היותר מפורט כנראה יעדיף אוזניות אחרות, ומי שרוצה סאונד מאוזן, אבל עם בס בעל נוכחות יותר בולטת, גם הוא כנראה יעדיף אוזניות אחרות. המצגת של ה- MO-FI מתפרשת בעיני כמשהו Allrounder שמסתדר עם כל סוג של תוכן. לא מדובר במשהו שעושה קצת מכל דבר, אלא משהו שמצטיין בכל דבר וזו מחמאה שאני מעניק לאוזניות הרבה יותר יקרות.

Blue Microphones MO-FI – להיות שונים מהעדר

אז מה עם המגבר הפנימי? האם זה משנה את המשחק? כן ולא. מכשירים מודרנים דווקא יכולים להוציא איכות שמע ועוצמות האזנה נאות עם ה- MO-FI, ושימוש עם המגבר נשמע לי כמו משהו שרק שיפר את עוצמת השמע המקסימלית. מדובר בתכונה חיובית, תלוי לאיזה מכשיר אתם מתכוונים לשדך את האוזניות האלו. לא לשכוח שההגברה הפנימית רק מגבירה את יציאת האוזניות, ככה שאם היציאה מלכתחילה אינה איכותית, ואני לא מתכוון רק לעוצמה המקסימלית, אז המגבר של ה- MO-FI לא יכול לעקוף את זה. שימוש במצב תגבור הבס לצערי לא סיפק את מה שרציתי לשמוע. קיוויתי לתגבור שווה של כל תדרי הבס, מה שיעניק עוד "טפיחה" בקטעים שיכולים להרוויח מזה, אבל בפועל זה נשמע יותר מדי "בומי" או “One Note". מה שכן, Blue מציינים שמצב תגבור הבס יותר מתאים להקלטות ישנות שמעט דלות בבס.

מבחינת התאמה לציוד, זה תלוי. עם ה- Samsung S3, שנחשב לבעל יציאת אוזניות יחסית חלשה, עוצמת השמע דווקא היתה מספקת, למעט עם הקלטות יחסית חלשות שם העוצמה היתה כל הזמן על מקסימום. שימוש במגבר הפנימי של האוזניות שיפר את העוצמה המקסימלית, אבל לא ברמה שחשבתי ואני מניח שעם מכשירים בעלי יציאת אוזניות חזקה יותר, ההבדל יקטן עוד יותר. נגנים ניידים יעודיים או מגברי אוזניות לא יתקשו עם ה- MO-FI במצב הפאסיבי שלהן, וגם ככה מעט נוגדים את הרעיון של ההגברה הפנימית באוזניות האלה.

Blue Microphones MO-FI – להיות שונים מהעדר

מה לגבי המתחרים? לא יצא לי לבחון אוזניות עם הגברה פנימית כמו ה- MO-FI למעט אוזניות אלחוטיות, אבל עדיין יש מקום להשוואה. ה- BackBeat Pro מבית Plantronics אמנם לא נשמעות מאוזנות כמו ה- MO-FI, אבל הן כן מאד מהנות ולמרות שיש להן בס מודגש, זה בס איכותי. בנוסף, הן אלחוטיות, קלות משקל ויותר נוחות, אבל הן לא מתקרבות לאיכות הבניה של ה- MO-FI ומחייבות שימוש במצב האקטיבי עם הסרת רעשים על מנת לקבל מהן את המיטב.

אוזניות יותר סטנדרטיות הן לדעתי ה- B&O H6. יש להן חתימת סאונד יחסית מאוזנת יחד עם טרבל מאד "מתוק" ופתוח, אך לא בהיר ובס פחות פאנצ'י והדוק אבל עמוק ורך. הן גם יותר נוחות וקלות משקל. אוזניות נוספות הן ה- PM3 של OPPO. אלו גם אוזניות יחסית מאוזנות, אבל החתימה שלהן מעט יותר "סלחנית" בהשוואה ל- MO-Fi. מה שכן, הן הרבה יותר נוחות לשימוש ופחות בולטות בהיבט הויזואלי.

Blue Microphones MO-FI – להיות שונים מהעדר

סיכום

האוזניות הראשונות של Blue Microphones, יצרן שבכלל מתמחה במיקרופונים, הן בהחלט מעניינות ומסובבות ראשים. Blue לא חסכו באמצעים או בדמיון ורואים את זה על ה- MO-FI. עיצוב מקורי, הגברה פנימית וסאונד מוצלח הם בהחלט מתכון מנצח. Blue לאחרונה הציגו את אוזניות ה- LOLA שמהוות גרסה פאסיבית ל- MO-FI, ככה שאם אתם לא זקוקים להגברה פנימית, ואין לכם בעיה עם צבע לבן, זו אופציה ששווה לשקול.

יהיו אלו שירגישו שהעיצוב החיצוני מעט מוגזם בשבילם, או שהאוזניות אינן נוחות במיוחד, אבל בכל הקשור לתוצר הסוני, לדעתי אי אפשר להתווכח. ה- MO-FI הן האוזניות הסגורות הכי מאוזנות ששמעתי עד כה, ומי שמוכן להתפשר על הצדדים הפחות טובים של האוזניות האלה, יקבל מצגת שעושה עבודה טובה עם כל סוג של תוכן.

Blue Microphones MO-FI - מחיר מומלץ לצרכן: 1785 ש"ח.

אוזניות Blue Microphones משווקות בישראל על ידי “audiovideo.co.il”.


לדיון בנושא: Blue Microphones MO-FI – להיות שונים מהעדרעוד מ: HazooM
תגיות


דרגת קושי: 5
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0
(2) הצבעות

בהקשר זה

 מגברים: הסבר
 פורום רב ערוצי
 רמקולים ושמע - חלק א'
 ביקורות אודיו
 עוד על אודיו


המאמר הפופולרי ביותר בתחום אודיו:
רמקולים ושמע - פרק א´ בסדרה
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht