עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

Minix Neo Z83-4 - מיני PC שקט ואקולוגי

16/10/2016 - 11:00 
 
 

הקדמה

קיבלנו את ה-Minix Neo X83-4, מיני PC בעל קירור פסיבי המגיע עם Windows 10 Home המותקן בו יחד עם רשיון חוקי על כונן eMMC מובנה בנפח 32GB.

המחשב מגיע עם מעבד ATOM X5-Z8300 שהוא מעבד הנותן כשליש מכוח העיבוד של מעבד מתקדם ויקר יותר עבור מחשבים ניידים וזעירים הנמכר בתקופה זו, כמו ה-Core i3-6100U, והינו בעל כוח עיבוד החלש בכ-30% מה-N3700 וה-J3160, המעבדים שניתן למצוא בסדרת הכניסה של מחשבי האינטל NUC וב-Vorke V1 שנסקר כאן לאחרונה. בנוסף לכונן ה-eMMC, המחשב מגיע עם זכרון בנפח 4GB וחריץ לכרטיס פלאש מסוג Micro SD.

Minix Neo Z83-4

 

נתונים טכניים 

 • מעבד: אינטל ATOM X5-Z8300, הרץ במהירות מירבית של 1.84GHz, שייך למשפחת ה-Cherry Trail, ובעל הספק ממוצע נמוך במיוחד של 2W.
 • זכרון: מגיע עם 4GB DDR3L (לא ניתן להרחבה).
 • איחסון: כונן eMMC מובנה בגודל 32GB. בנוסף, ישנו חריץ Micro SD חיצוני.
 • יציאות וידאו/אודיו: Mini DP + HDMI 1.4
 • גרפיקה (מובנית מעבד): Intel HD Graphics. תמיכה בבלו ריי מלא וב[email protected] אך לא בבלו ריי תלת מימד (3D ISO המוציא פורמט MVC).
 • אודיו: יציאת ה-HDMI (ללא DTS-HD ו-Dolby TrueHD). כמו כן, ישנו שקע אודיו אנלוגי (ללא יציאה אופטית).
 • רשת: קווית (1 ג'יגה-ביט), Dual Band אלחוטית (802.11ac), בלוטות 4.2
 • מידות המחשב: 12.7x12.7x3.0 ס"מ.

מה בקופסא

ה-Minix Neo Z83-4 מגיע בקופסה כחולה המזכירה בעיצובה את מארז סדרת ה-NUC של אינטל:

Minix Neo Z83-4

Minix Neo Z83-4

בתוך הקופסא נמצא את הפריטים הבאים:

 • המחשב עצמו.
 • אנטנת Wi Fi באורך 13.5 ס"מ וברוחב 1.7 ס"מ.
 • ספק כוח חיצוני (עם כבל חיצוני, לא נכנס ישירות לשקע החשמל) המוציא מתח של 12V בזרם מקסימלי של 3A.
 • כבל חשמל קצרצר באורך 40 ס"מ - אנחנו קיבלנו כבל עם תקע מערב אירופאי הכולל הארקה. מומלץ להחליף אותו עצמאית לתקע תקני ישראלי.
 • כבל HDMI באורך 1 מטר.
 • חוברת הוראות מהירות ו-Leaflet פרסומי המציג את קו מוצרי המיני PC של Minix.

Minix Neo Z83-4

Minix Neo Z83-4

ה-Minix Neo Z83-4

חיפוי המחשב עשוי מפלסטיק קשיח בעל מראה הדומה לאלומיניום מוברש המכסה את כל פאותיו למעט התחתית, וכצפוי מחברת Minix, איכות הבנייה והגימור גבוהה למדי ומשדרת תחושת יוקרה מהמכשיר. בפאה העליונה מוטבע לוגו החברה, ובחזית המחשב נמצאת נורת ההפעלה אשר מאירה בכחול כשהוא דולק.

Minix Neo Z83-4

בפאה השמאלית נמצאים 4 שקעי USB, כאשר הימני ביותר הוא 3.0 ושלושת האחרים הם 2.0, חריץ לכרטיס Micro SD וכפתור הפעלה:

Minix Neo Z83-4

בפאה השמאלית נוכל למצוא שקע קנסינגטון לנעילה נגד גניבה (שימושי, למשל, עבור הימצאות המחשב במקומות ציבוריים כמו ספריות) ואת החיבור לאנטנת ה-Wi Fi:

Minix Neo Z83-4

בפאה האחורית נמצא את כניסת מתח ההפעלה, שקע Ethernet במהירות 1Gbps, שקע HDMI 1.4, שקע Mini DP ושקע 3.5 מ"מ עבור יציאת אודיו אנלוגי / אוזניות ומיקרופון.

Minix Neo Z83-4

 תחתית המחשב עשוייה מאלומיניום, וארבע התחתיות המודבקות אליה מסתירות את הברגים שסוגרים אותה.

Minix Neo Z83-4

הפעלה ובדיקות

ההתקנה הראשונית של המחשב קלה למדי, וכמו כל מחשב הנמכר עם Windows 10 עליו, יופיע בפעם הראשונה שתדליקו את המחשב חלון הרישום של Windows 10, כאשר בהמשך יתחיל סבב עדכונים אוטומטיים של מיקרוסופט ומופע הפתיחה של Windows 10.

מחשב זה, כאמור, כולל מעבד ATOM מסדרת ה-Cherry Trail, שבה יש דגש רב על חסכון באנרגיה. זה כמובן כולל פשרות מסויימות בביצועים, אך ביצועי המחשב מפתיעים לטובה ונותנים ציון כללי לא רע עבורו:

Minix Neo Z83-4

כיאה לציון שהמחשב קיבל, התקנות והרצות של תוכנות משרדיות כמו Office ודפדפנים לגלישה באינטרנט מתבצעות ללא בעיות או תקלות מיוחדות, וחוויית המשתמש בהן טובה למדי.

ביצועי הצ'יפ הגרפי שלו, לעומת זאת, די נמוכים:

Minix Neo Z83-4

ואכן, בבדיקת משחקי רשת קלים, קיבלנו תנועה חלקה רוב הזמן במשחק Diep, אך לעיתים היו קרטועים קלים כאשר היו הרבה אובייקטים במשטח המשחק.

Minix Neo Z83-4

במשחק הרשת Slither נרשמה אכזבה גדולה יותר מהביצועים. ישנם קרטועים רבים ואף קפיאה של ממש ברמה כזו שלא מאפשרת כלל להריץ ברמה סבירה את המשחק הזה, ונראה שהצ'יפ הגרפי של המעבד מדגים כאן את חסרונותיו.

Minix Neo Z83-4

התקן האיחסון המובנה הינו מסוג eMMC שהוא למעשה כרטיס זכרון Flash בודד המולחם אל לוח האם. עובדה זו תיתן לנו ביצועים נמוכים יותר מאשר התקן איחסון מסוג SSD, שם ישנה בד"כ קצת יותר חוכמה בדמות זכרון מטמון (Cache) וגישה מקבילה למטריצת כרטיסי זכרון Flash. ואכן, הביצועים מראים מהירות שהיא אמנם טובה יותר מכונן קשיח, אך נותנת רבע עד שליש מהביצועים של SSD ממוצע: 

Minix Neo Z83-4 

במחשב זה הושקעה מחשבה רבה בביצועי מודול ה-Wi Fi המובנה והאנטנה הגדולה המצורפת, ואכן, בחיבור אל רשת מסוג 802.11n המסופקת ע"י נתב הוט בוקס 2, קיבלנו מהירות העתקה טובה למדי של כ-35 מגה ביט לשנייה, שהם כ-4.5 מגה בייט לשנייה. יש להניח שבחיבור לנתב עם יכולת לתקן המתקדם יותר 802.11ac, נקבל מהירויות גבוהות יותר.

Minix Neo Z83-4

כאמור, ה-Z83-4 הינו מחשב עם קירור פסיבי, והמשמעות היא שאין בכלל חלקים נעים במכשיר והוא שקט לחלוטין. ציפיתי להתחממות רבה, אך הודות לצריכת ההספק המאוד נמוכה של מעבד ה-Cherry Trail של אינטל ובחירה נכונה של גופי קירור פסיביים ע"י Minix (גם המכסה בתחתית המכשיר עושה חלק מהעבודה והוא טיפה חם למגע), שמחתי לגלות שהטמפרטורה נעה בדרך הכלל באזור ה-50 מעלות, ובתנאי מאמץ גבוה ביום חם ללא מזגן, לא הצלחתי "לחמם" אותו ליותר מאזור ה-60-63 מעלות:

Minix Neo Z83-4

למחשב אין עינית IR מובנית עבור שלט רחוק תואם MCE IR או שלט IR אוניברסלי הכולל תמיכה ב-MCE IR כמו השלטים של לוג'יטק ו-one for all. המשמעות היא שתצטרכו להוסיף עינית חיצונית לאחת משקעי ה-USB אם תרצו בכך. בבדיקה עם עינית חיצונית כזו שיש אצלי, השלט עבד כצפוי ללא בעייה. שימו לב שבמחשב זה ישנם רק מצבי Sleep וכיבוי מלא, כאשר מצב Hiberbate אינו נתמך, והפעלת המחשב מהשלט ממצב כיבוי מלא אינו אפשרי. למעשה, מדובר במצב שינה די מיותר בגלל צריכת ההספק הנמוכה מאוד של המעבד והמחשב.
למי שממש חשוב לו להפעיל מרחוק את המחשב ממצב כיבוי מלא, יוכל ע"י איפשור תכונת Wake on LAN ב-BIOS להדליק אותו ממצב זה מכל מחשב בבית או אפליקציה בסמארטפון המחובר לרשת ה-Wi Fi שלכם:

Minix Neo Z83-4

למעבד ה-X5-8300 וליציאות ה-HDMI 1.4 וה-Mini DP שבמחשב אין יכולת להוציא 4K ב-60FPS ו-HDR, והמקסימום האפשרי הוא 4K ב-30FPS ו/או פענוח HEVC ב-8 ביט, כאשר פענוח HEVC ב-10 ביט לא נתמך בפענוח חומרה ע"י הצ'יפ הגרפי, ואז המעבד לא מספיק חזק לפענוח תוכנה. למרות זאת, הצלחתי לנגן ללא קרטועים סרטון יוטיוב 4K ב-60FPS ב-downscale למסך 1080P (אין ברשותי מסך 4K), כאשר רמת ניצול המעבד עמדה על 35-55%.

כמו כן, כמו כל מעבדי אינטל שהם לא Core i3 ומעלה, ניתן לנגן תכני בלו ריי מלא רגיל ותכני 3D SBS, אך לא ניתן לנגן 3D ISO (בלו ריי מלא עם תלת מימד).

בנוסף, גם כאן אין תמיכה ב-DTS-HD וב-Dolby TrueHD תחת Windows, אך יש תמיכה ב-LPCM 7.1, וכמובן גם ב-DTS ו-Dolby Digital הותיקים. כפי שצויין בהרחבה בביקורת על ה-Vorke V1, קודי יודע להמיר ללא הפסדי איכות Dolby TrueHD ל-LPCM 7.1, אך הוא אינו יודע להמיר DTS-HD ותצטרכו להסתפק ב-DTS Core שנשלף מתוך ה-DTS-HD.

במחשב זה, ככל הנראה בגלל בעיות תאימות של ה-BIOS, לא ניתן להתקין את ההפצות של OpenELEC ו-LibreELEC (לינוקס הכולל בתוכו קודי), שם ישנה בד"כ תמיכה מלאה ב-DTS-HD עבור מעבדי אינטל שהם לא Core i3. לכן, נראה שאין פתרון זמין לניגון תכני DTS-HD על מחשב זה, ולמי שיש רסיבר מודרני ומעוניין בתמיכה מלאה ב-DTS-HD, מחשב זה לא יתאים לו.

Vorke V1 - מחשב זעיר, זול ושימושי
ואיך הגודל לעומת מחשבים אחרים? מימין לשמאל: Giada Slim N10, ה-Vorke V1 וה-Minix Neo Z83-4 

סיכום

חברת Minix, הידועה באיכות הגימור הגבוהה שלה, לא מאכזבת ומציגה כאן מוצר מוקפד ואיכותי, שאפשר לשים אותו בכל סלון, חדר ילדים, חדר שינה או חדר עבודה, עבור גלישה, עבודה משרדית וניגון מדיה. המחשב כה קטן, שניתן גם להצמיד אותו לאחורי מסך המחשב או הטלוויזיה. למי שאוזנו רגישה לרעש, כאמור, ישמח מאוד לקבל מחשב שהוא שקט לחלוטין בגלל קירור פסיבי והיעדר חלקים מכניים כלשהם בתוכו. כמו כן, המחשב חסכוני מאוד באנרגיה, וצורך בד"כ כ-3 וואט בלבד במצב מנוחה וכ-5 וואט במאמץ, בהחלט יכול להיחשב כמוצר אקולוגי וירוק.

יש לזכור שמדובר במעבד חלש יחסית, והדבר מתבטא בהרצה לא טובה של משחקי רשת מסויימים. כמו כן, התקן האיחסון המובנה הינו מסוג eMMC ולא SSD, וזה גם משפיע קלות על זמן העלייה של מערכת ההפעלה והתוכנות.

בסך הכל, תמורה מצויינת למחיר, שעבורה אתם מקבלים מחשב קטן, שקט ומעוצב באיכות גימור גבוהה עם מערכת הפעלה Windows שכבר מותקנת עליו.

מחיר (הכולל רשיון Windows 10 Home, זכרון פנימי 4GB וכונן eMMC 32GB פנימי, לא כולל מיסים ומכס): $169

 


לדיון בנושא: Minix Neo Z83-4 - מיני PC שקט ואקולוגי


עוד מ: pixies
תגיות


דרגת קושי: 3
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0
(2) הצבעות

בהקשר זה

 איך להפוך מחשב חלש ל-HTPC
 מדריך חומרה
 ביקורות HTPC
 עוד על HTPC


המאמר הפופולרי ביותר בתחום HTPC:
Kodi / XBMC - המדריך השלם
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht