עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

KEF M500 – מרמקולים לאוזניות

25/10/2016 - 10:00 
 
 

על היצרן

KEF הוא יצרן רמקולים אנגלי ותיק שנוסד ב 1961 על ידי Raymond Cooke. Cooke, מהנדס חשמל במקצועו עבד ב- Wharfedale (גם יצרן רמקולים), אבל החליט לעזוב כדי להקים חברה משלו לתכנון ויצור רמקולים.

KEF ידועים במגוון של חידושים וטכנולוגיות בתחום הרמקולים. בתחילת שנות ה 70 הם היו הראשונים שהשתמשו במחשבים על מנת לתכנן ולבדוק רמקולים, הם עבדו במשך תקופה ארוכה עם ה BBC ותכננו בשבילם מספר מוניטורים מפורסמים, וכמובן הם מזוהים עם השימוש בדרייברים קואקסיאלים בהם הטוויטר מותקן במרכז הוופר, מה ש KEF מכנים Uni-Q. כיום החברה בבעלות של GP Acoustics שבבעלות של קבוצת Gold Peak מהונג קונג.

למי שתוהה, KEF זה ראשי התיבות של Kent Engineering & Foundry, שמה של החברה ששכנה באותו המיקום של KEF לפני שאלו פתחו את המפעל.

KEF M500 – מרמקולים לאוזניות

על האוזניות

ליין האוזניות של KEF, נכון לזמן כתיבת המאמר, מורכב מארבעה דגמים. המבחר בנוי משתי אוזניות On Ear סגורות: ה- M400 ו- M500, ושתי אוזניות In Ear: ה- M100 ו- M200. ה- M500 שעומדות לסקירה מהוות את הדגם הבכיר של החברה. למרות המיצוב, לא מדובר באוזניות High End יוקרתיות ויותר מדובר באוזניות שמכוונות לשימוש נייד.

KEF M500 – מרמקולים לאוזניות

מבחינה חיצונית, ה- M500 נראות ומרגישות כמו מוצר "בוגר" ואיכותי. הן עוצבו על ידי Studio F. A. Porsche (כן, פורשה) ומציגות חזות אלגנטית ומינימליסטית. השלד של האוזניות עשוי מאליומיניום כאשר הקשת והחלק החיצוני של כל אוזניה מכוסים בגימור דמוי עור. הפדים גם כן עשויים מחומר דמוי עור, כאשר הם מהסוג שנראה כמקשה אחת, כלומר ללא טבעת עם חלל פנימי ריק. במובן הזה באמת מדובר על אוזניות On Ear במובן המילולי.

KEF M500 – מרמקולים לאוזניות

על מנת להעניק ל- M500 אופי יותר נייד, האוזניות מסוגלות גם להתקפל וגם להסתובב. מי שמעוניין יכול לעשות שימוש בנרתיק האחסון/נשיאה הקשיח אשר מצורף בחבילה ומיועד לאחסן את האוזניות במצב מקופל. יחד עם הנרתיק מקבלים גם מתאם למטוס, מתאם מ- 3.5mm ל- 6.35mm וכבל נוסף ללא שלט. ה- M500 שעומדות לביקורת הגיעו בגימור שחור כסוף, אבל מי שמעוניין יכול גם לבחור בגימור לבן כסוף או שחור מלא.

KEF M500 – מרמקולים לאוזניות

KEF לא מתארים יותר מדי את האלמנטים הטכנים שמאחורי האוזניות למעט דרייבר שעושה שימוש בסליל שעשוי מ- CCAW, או במילים פשוטות - חוט אליומיניום עטוף בנחושת שמטרתו היא הפחתה במסה בהשוואה לסליל סטנדרטי ושיפור הפקת תחום התדרים הגבוה. בנוסף, ממול לדרייבר קיים משטח פלסטיק שעיצובו קשור באופן ישיר לכיול הסאונד של האוזניות. 

KEF M500 – מרמקולים לאוזניות

מבחינת נוחות, ה- M500 הן אוזניות On Ear מהנוחות שנתקלתי בהן. הן יושבות בנוחות על האוזניים, לא לוחצות מעבר לרצוי ובעלות אטימה סבירה לאוזניות מסוגן. מה שכן, בדומה לרוב אוזניות ה- On Ear, גם ה- M500 עלולות עם הזמן לגרום לתחושת חום ולחץ על האפרכסת. בהיבט הטכני, ה- M500 עושות שימוש בדרייבר בקוטר 40mm, בעלות עכבה ממוצעת של 32Ω ורגישות של 103dB.

KEF M500 – מרמקולים לאוזניות

מדידות

הגרף:

  • Frequency Response: על היענות התדרים אפשר לקרוא כאן. ניתן לראות בגרף דברים כגון האיזון הטונאלי של האוזניות, כמה נמוך הן יורדות בבסים, האם ישנם רזוננסים לא רצויים, ועוד.
  • Impedance: על עכבה אפשר לקרוא כאן.

מקרא:

  • ציר מאוזן: ציר התדרים כאשר הבסים (Bass) מצד שמאל, מידריינג' (Midrange) באמצע, וטרבל (Treble) מצד ימין.
  • ציר מאונך שמאלי: הפרשי עוצמה בדציבלים (dB). המספרים בגרף אינם מעידים על העוצמה האמיתית, אלא רק על ההפרשים.
  • ציר מאונך ימני: נתון העכבה באום (Ω).

סוגי גרפים:

  • גרף אדום: מייצג את ה Frequency Response של צד ימין.
  • גרף כחול: מייצג את ה Frequency Response של צד שמאל.
  • גרף שחור: מייצג את העכבה.

KEF M500 – מרמקולים לאוזניות

Frequency Response: תוצאה יחסית מאוזנת לאוזניות On Ear, אבל עדיין ישנו שקע במידריינג' ובתדרים הגבוהים. ישנה התאמה טובה בין צד שמאל וימין.

Impedance: האוזניות מציגות עכבה יחסית יציבה, כאשר תחום העבודה נע בעיקר באיזור ה- 34Ω.

KEF M500 – מרמקולים לאוזניות

האזנה

ציוד:

  • ממיר DAC משולב עם קדם מגבר: Burson audio HA-160D.
  • Samsung Note Edge.

על מנת לתאר במילים יפות את חווית ההאזנה שלי, קיים פה ושם שימוש במונחים סובייקטיביים כמו בהיר/קטיפתי/חד/במה וכו', אלו נתונים לפרשנות אישית, ולכן אינם תמיד מתארים את מה שאתם חושבים שזה אומר. מדובר על הרשמים האישיים שלי, עם המוזיקה שאני בחרתי ועם הציוד שברשותי, ולמישהו אחר עם טעם מוזיקלי אחר וציוד אחר, האוזניות יכולות להישמע שונה לגמרי, אז נא לקחת את זה בחשבון. מי שרוצה לדעת אם האוזניות נשמעות לטעמו פשוט יצטרך ללכת ולהאזין להן.

באופן כללי אין לי ניסיון מי יודע מה מוצלח עם אוזניות On Ear. בדר"כ אלו אוזניות שכוללות חתימת סאונד מאד ספציפית, לרוב עם בס מודגש ו/או עם גבוהים יבשים מדי. ישנן אוזניות שיותר טובות מאחרות, אבל תמיד העדפתי את התוצאה של אוזניות Over Ear. במקרה של ה- M500 מדובר כבר בצעד בכיוון הנכון. נכון לזמן כתיבת המאמר, ה- M500 הן אוזניות ה- On Ear הכי מאוזנות ששמעתי. לא, לא מדובר באוזניות Allrounders אבסולוטיות, אבל בהשוואה למה שאני רגיל זו הפתעה נעימה.

KEF M500 – מרמקולים לאוזניות

ה- M500 לא מנסות להרשים עם בס מודגש או קופסאתי, מידריינג' שקוע כמו עמק וטרבל יבש כמו המדבר, אלא מפיקות מצגת עם בס מאוזן, מידריינג' "מנומס" ותדרים גבוהים סלחנים. מה כל זה אומר? שיש לאוזניות האלו סאונד נעים וחלק, כזה שמיועד לספק האזנה נוחה למשך שעות, סטייל Smooth Sailing. הבס איכותי, רך, עם מידה טובה של פאנצ'יות ואינו מנסה להשתלט על המוזיקה. הדבר היחידי שחסר לי הוא עומק באוקטבות הכי נמוכות, אבל לרוב זה לא מציק. המידריינג' מכויל באופן שנותן למאזין תחושה של שורה שלישית או רביעית במקום שורה ראשונה או אחרונה, או במילים אחרות, מיקום נוח.

KEF M500 – מרמקולים לאוזניות

התדרים הגבוהים הם החלק היותר חלש של ה- M500. הם מאד חלקים וקטיפתיים, אבל ישנו מחסור מסויים בפירוט. לא הייתי קורא לזה יובש, אבל זה בהחלט סאונד סלחני, כזה שמאפשר למאזין לשמוע את הפרטים, אבל ההרגשה היא של ריחוק ולדעתי לא היה מזיק עוד קצת דגש באיזור הזה. הנושא בא לידי ביטוי חיובי עם הקלטות מודרניות ומקומפרסות, מה שמאפשר להן להישמע נסבלות, אבל הקלטות איכותיות לא יהיו במיטבן.

מבחינת התאמה לציוד, עם ה- Samsung Note Edge קיבלתי תוצאות טובות וכל היתרון של הגברה חיצונית התגלה רק בכל הקשור לרזרבות דינמיות. בסה"כ האוזניות תוכננו לשימוש נייד והן מצליחות בכך.

KEF M500 – מרמקולים לאוזניות

מה לגבי המתחרים? מתוך האוזניות שאני בחנתי עוד לא נתקלתי בכאלה שממש דומות ל- M500, ככה שהאלטרנטיבות די שונות מהן, לפחות בחלק מהתוצר הסופי. ה- MH30 של Master & Dynamic הן מתחרות ראויות אשר מציגות עיצוב יותר אופנתי, איכות בניה גבוהה ובס יותר מודגש. גם הן אוזניות סלחניות, אבל המצגת הכללית שלהן פחות מאוזנת מזו של ה- M500. ה- P5 של B&W גם כן מציגות עיצוב ואיכות בניה ברמה גבוה ואף מוצעות בגרסה אלחוטית. יש להן מצגת יותר דומה לזו של ה- MH30 וגם במקרה הזה ה- M500 נשמעות מעט יותר מאוזנות. מי שמחפש סאונד הרבה יותר קיצוני בהשוואה יכול לבדוק את ה- H8 של B&O. מדובר באוזניות אלחוטיות ששוב, גם הן מציגות עיצוב ואיכות בניה ברמה גבוהה, רק שפה מדובר בחתימת סאונד שכוללת בס מאד מודגש ומידריינג' יחסית "מרוחק", מה שיכול להיות יותר מהנה לאוהבי הסגנון.

KEF M500 – מרמקולים לאוזניות

סיכום

אני מאד אוהב את הרמקולים של KEF ויעידו על זה הביקורות החיוביות שאני נוהג לתת להם. עם ה- M500, החברה מ- KEF לא מעוררים אצלי התפעלות כמו עם הרמקולים שלהם, אבל הם כן הצליחו להוציא מוצר איכותי, בטח בשביל חברה שעד לפני מספר שנים בכלל לא התעסקה עם אוזניות.

ה- M500 הן אוזניות On Ear מאד נוחות, בנויות בצורה איכותית ומפיקות סאונד סלחני, אך יותר מאוזן ממה שאני רגיל לשמוע מאוזניות בסגנון. אם נמאס לכם מאוזניות שדופקות לכם את הראש עם בס חזק מדי ואתם מעוניינים בסאונד חלק שינעים את זמנכם לשעות של האזנה, אולי ה- M500 זה מה שאתם מחפשים.

KEF M500 - מחיר מומלץ לצרכן: 1,690 ש"ח.

מוצרי KEF משווקים בישראל על ידי מילניום ליין.


לדיון בנושא: KEF M500 – מרמקולים לאוזניות

עוד מ: HazooM
תגיות


דרגת קושי: 5
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 מגברים: הסבר
 פורום רב ערוצי
 רמקולים ושמע - חלק א'
 ביקורות אודיו
 עוד על אודיו


המאמר הפופולרי ביותר בתחום אודיו:
רמקולים ושמע - פרק א´ בסדרה
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht