עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

הרחבת עידן+ ומעבר ל-HD, מתי זה באמת יקרה?

19/11/2016 - 13:00 
 
 

עידן+

מערך עידן+ כבר קיים מספר שנים, כאשר הרשות השניה העריכה שמספר ה "מנותקים" (כאלה שמשתמשים רק בו) עומד על סביב 250,000 בתי אב. בפועל, המספר ככל הנראה גדול יותר, שכן לקוחות סלקוםTV, כ-100,000 במספר, הם כולם גם לקוחות של עידן+. 

זו הסיבה שבכל פעם שאנחנו מקבלים הודעה על הרחבת מערך עידן+, זה מעורר בנו התרגשות וציפיה. עם זאת, למרות השקעה לא קטנה שהמדינה עשתה לפני מספר שנים בהכפלת מספר התדרים של עידן+, בפועל לא נעשה שום שינוי במערך זה.

עידן+ כיום יושב על שני תדרים עיקריים (514Mhz ו-521Mhz) המחולקים לשלושה אזורים מרכזיים - צפון הארץ, מרכז הארץ ודרום הארץ. שיטת השידור היא DVB-T שהיא יעילה למדי. עם זאת שיטת DVB-T2 מחליפה אותה ויעילה בהרבה (יש לציין שיש באופק סטנדרטים חדשים ומהפכניים שמשפרים דרמטית את שתי השיטות). 

הרשות השניה נסתה להיות חדשנית ואת פס התדרים השני הקצתה לשיטה החדשה יותר, אך משמעות הדבר היא שיתכן מאוד שחלק משמעותי מלקוחות עידן+ ידרשו לרכוש ממיר חדש שיותאם לשיטה החדשה. עוד כאשר נעשתה החלטה זו, כתבנו כאן שההחלטה תמוהה שכן תאימות חשובה משמעותית מיעילות שכן אין כרגע באופק מספר ערוצים שיצדיק את המעבר לשיטה החדשנית יותר ושהדבר יגרור עלויות גבוהות מהציבור. למרות זאת, ההחלטה קויימה והמערך בעצם כבר הוקם על בסיס תדרים חדשים שהוקצו לנושא. במהלך השנתיים האחרונות דווח מספר פעם בפורומים שלנו על ניסויים ב-HD שנעשו במקומות שונים בארץ - ניסויים שבדקו את איכות הקליטה ותאימות מול ציוד שונה. כיום הערוץ הפומבי היחיד שמסוגל לשדר ב-HD, הינו ערוץ 1, אך יש לציין שערוצים חופשיים נוספים שאינם נמצאים על מערך עידן+ מסוגלים לכך כיום, כגון ערוץ 9.

מעבר מזכיונות לרשיונות

הרשות השנייה: ערוצים 10 ו-2 ישדרו ב-HD כבר ב-2017

לאחר שנים רבות של אי ודאות, נראה ששלושת הזכייניות - ערוץ 10, רשת וקשת יעברו ממודל זכייני לרשיונות. המשמעות נרחבת ומאפשרת לחברות הללו לקבל בטחון גבוה יותר על היכולת שלהן לשרוד בעתיד. במודל הישן, המדינה יכולה לקחת את הזכיון בכל עת, כפי שקרה לחברת טלעד, ובכך לסיים את חיי החברה. מכיוון שהחברות גם ככה בקושי רווחיות, אם בכלל, הודות לרגולציה כבדה וחובות גדולים (כלכליים, ותכניים) המדינה מצליחה להשפיע כך על הזכייניות ולקבל עיתונות נוחה וחששנית לעתידה.

כחלק מהמעבר לרשיונות, עולה הבטחון של החברות בעתידן. ראינו בעבר שכאשר דבר כזה מתרחש, הדרג הפוליטי מתחיל לרעוד בכסאו ויש סיכוי לא רע שהמעבר המיועד, המתוכנן לשנת 2017, ידחה אין קץ בכדי להשאיר את חוסר הבטחון על כנו.

עם זאת, נניח שהמהלך יתקדם כמתוכנן - משמעות הדבר שכל הערוצים כפי שאנחנו מכירים אותם, יעלמו ב-2017 ויוחלפו במשהו חדש. ערוץ 10 יעבור בסקאלה למספר חדש, וערוץ 2 יתפצל לשני ערוצים חדשים "רשת" ו-"קשת" שכל אחד ישדר בערוץ נפרד (אך לא בערוץ 22).

חלק מהתשלומים של זכייניות ערוץ 2 ו-10 כולל את התשלום שאמור לממן את שידורי עידן+ באופן חלקי. מכיוון ששאר הערוצים במערך עידן+ אינן יכולות לשלם את הסכומים הללו (או שהם שייכים למדינה, כך שאין משמעות לתשלום הזה) הדבר גורם לכך שהמדינה מסבסדת את שידורי עידן+ והזכייניות משלמות רק חלק מהסכום שנדרש לכך.

הרחבת מערך עידן+

יש הרבה גורמים בשוק התקשורת ולכל אחד יש אינטרס שונה. נתחיל אולי ברשות השניה - היא רוצה לשלוט בכמה שיותר ערוצים ולהגדיל את המערך. זה גם האינטרס של הדרג הפוליטי - כך הם יכולים להחליש את ההשפעה של ערוצים 2 ו-10 וליתר דיוק את חברות החדשות של הזכייניות הללו.

יש הרבה מאוד ערוצים שהמדינה היתה רוצה לשים על המערך, כולל ערוצים 21 (קניות), 24 (מוזיקה), 9 (הערוץ הרוסי) ו-20 (הערוץ הימני "מורשת"). כל ערוץ כזה שנכנס מוריד את הרייטינג של ערוצים 2+10 עבור לקוחות שאינם מחוברים ליס והוט.

אם כבר דיברנו על יס והוט, הם במאבק קבוע מול המדינה (גם להם יש חובות בעייתיים מבחינה רגולטורית וגם הם לא במצב להיט מבחינת רווחיות) והגדלת המערך יכול לפגוע בהן משמעותית - לקוחות נוספים עלולים לעבור לסלקום, או פשוט להתנתק לחלוטין מהחברות ולהשאר עם Netflix או עם ההורדות הלא חוקיות שלהם. יתר על כן, יס והוט טוענים כבר זמן מה שלדעתן ערוצים 2+10 אמורים לשלם ליס והוט על הזכות להיות משודרים על גבי הפלטפורמה שלהם (יש לכך תקדימים בעולם לפי מודל must carry).

לעומתן, סלקום יוצאת נשכרת מהמהלך. לאחרונה דווח שהחברה הצליחה לעבור את המשוכה הקשה של 100,000 לקוחות חדשים. החברה מגדילה את רכש התוכן שלה ומצליחה לגייס כיום יותר לקוחות מכפי שיס והוט מאבדים. משמעות הדבר היא שהיא מצליחה לגייס בעצם לקוחות שעד כה היו מנותקים מהחברות והשתמשו בעידן+ (עוד סיבה לרצון של הרשות השניה להגדיל את המערך).

עכשיו נגיע לערוצים החדשים עצמם. מבחינה חוקית יש בעיה לקחת ערוץ מסחרי בתנאים שונים מאלה שכבר נמצאים על המערך. כלומר, ערוצים 9, 21, 24 ו-20 יצטרכו לשלם על הזכות להכלל במערך. במשרד האוצר סמכו על המסלול הזה אך בפועל יש התנגדות מצד הערוצים הללו לעשות כך. מבחינת הערוצים הללו, הם מסתפקים במה שיש ואפילו מקבלים מסלקום שידור מעל האינטרנט כאשר סלקום היא זו שמשלמת על הזכות ועל ה-bandwidth. 

יש רק ערוץ אחד שיש אינטרס בולט שישודר בעידן+: ערוץ 20 הלא הוא ערוץ המורשת שהפך לערוץ פוליטי ימני לכל דבר. יש אינטרס משמעותי לדרג הפוליטי ובפרט לשר התקשורת לקדם את הערוץ הזה, שכיום הרייטינג שלו נמוך. קידום של ערוץ עם חדשות מסוג זה, יכול להקל על הדרג הפוליטי באופן דומה שערוץ Fox News עושה עבור טראמפ והרפובליקאים בארה"ב. לערוץ כזה אין בהכרח בעיה לשלם על הזכות להיות משודר, באופן דומה שאין בעיה לשלדון אדלסון לממן את הפעילות של ישראל היום בכדי לקדם אג'נדה פוליטית ברורה. הבעיה היחידה היא שאי אפשר להרים את המערך החדש עם ערוץ אחד בלבד. צריך להרים אותו עם מספר של ערוצים או עם "משהו" שיסביר מדוע צריך להגדיל את המערך.

המעבר ל-HD

הרחבת עידן+ ומעבר ל-HD, מתי זה באמת יקרה?צילם: עפר לאור

המחסור בתחרות גורמת בישראל לכך שאין הרבה שינויים בטלויזיה המסחרית. ערוצים 2 ו-10 נראים כמו שידורי הטלויזיה האמריקאית בשנות התשעים. המעבר ל-HD בארה"ב נעשה באותו השלב של המעבר לשידורים דיגיטליים. רשות התקשורת הפדרלית (ה-FCC) הבינה שעליה להפטר מהשידורים האנלוגים שתפסו את רוחב הפס בארה"ב והכריחו את גופי התקשורת לעבור לשידור דיגיטלי.

בשלב הזה, החברות קיבלו הנחה על המעבר לשידורי HD, ובעצם הרשות הפדרלית סבסדה עבורן את המעבר מדיגיטלי SD לדיגיטלי HD. כך שמבחינת הערוצים, לא היה שום טעם רק לשדרג ל-SD, בפרט אם אפילו אחד מהערוצים המתחרים שלהם החליט לעשות את המעבר ל-HD. 

הדבר גרם למעבר מהיר מאוד לשידור ב-HD, ותוך מרווח של כשנתיים מאות ערוצי טלויזה עשו את המעבר משידורי טלויזיה ארכאיים ב-SD אמריקאי (אפילו פחות איכותי משלנו) לשידורי HD מרהיבים. כיום נדיר למצוא ערוצי טלויזיה בארה"ב שאינם משדרים ב-HD.

בישראל המצב מעט שונה. מצד אחד אין ממש תחרות כאן, ערוץ 2 שולט ללא עוררין וכל הזכייניות במצב כלכלי לא להיט. היחידות שמרוויחות כיום משוק התקשורת הן חברות הפרסום והן רק יפסידו מהמעבר ל-HD. העלות של המעבר ל-HD יקר לכל המערכת, אם כי בשנים האחרונות הזכייניות רכשו לא מעט ציוד ומצלמות וגם הפקות מקור רבות שלהן מבוצעות ב-HD כיום.

גם כאן יש ליס ולהוט העדפה שמעבר ל-HD לא יקרה בחברות הללו מכיוון שזה יקח להן רוחב פס ויגדיל את התחרות מול ערוצי הבית שלהם שמשודרים כבר מזמן ב-HD.

לרשות השניה יש הזדמנות פז כיום להכריח את הזכייניות לעבור ל-HD (ככל הנראה תוך התחשבות במצב הכלכלי שלהן והקטנה של מחוייבויות למדינה). לרשות זה כדאי מכיוון שזה סוף סוף יאפשר שימוש במערך המורחב של עידן+ ויתן לעלות הגבוהה של המערך הצדקה כלכלית. הדבר אפשרי במסגרת המעבר מזכיונות לרשיונות - אך השאלה הגדולה היא האם לא מאוחר מדי להתנות את המעבר לרשיונות במעבר לשידור ב-HD.

הרחבת עידן+ ומעבר ל-HD, מתי זה באמת יקרה?צילם: עפר לאור

המדינה עדיין חולמת על יום שבו היא תצליח להפריט את המערך (אף גורם בשוק לא הביע עניין של ממש בעניין, למעט אולי חברת פרטנר שכבר שנים משתעשעת עם הרעיון של כניסה לעולם הטלויזיה). הבעיה שהכנסת ערוצים ב-HD רק תסגור את הגולל על המהלך. רק מספר קטן של ערוצי HD יכולים לעלות על המערך כפי שהוא היום.

אם נספור את ערוץ 9 ב-HD, ערוץ 20 (הסיבה שהדרג הפוליטי רוצה לקדם את כל המהלך), ערוץ 1 ב-HD (בהנחה שהוא ימשיך כפי שהוא), ערוץ 10 ב-HD, רשת ב-HD וקשת ב-HD. יש לנו אפילו יותר תכנים מכפי שהמערך יכול להחזיק.

עם זאת, בשביל שהדבר יכול להצליח צריכות הזכייניות לראות את האינטרס הברור שלהן לעשות את המעבר ל-HD. כרגע אין כזה אינטרס ולכן המהלך בקלות יכול להכשל.

צריך לציין שבכל מקרה, יש כאן משמעויות כלכליות. עלות השידור על עידן+ מוערכות סביב 8 מיליון ש"ח בשנה לערוץ רגיל וכמעט כפול לערוץ HD. יש להניח שהמדינה היא זו שתאלץ לקחת על עצמה את העלויות הנוספות. השאלה היא האם ערוצים 9 ו-20 יסכימו לשלם את העלויות שיכנסו אותן לאותן מסגרות כמו ערוצים 2 ו-10. המדינה מצידה לא יכולה להפריד בין חברות שונות ולתת תיעדוף שונה, שכן הדבר מיד יגרור תביעה מצד רשת/קשת/ערוץ-10 על העדפת חברה אחת על פני אחרת.

מן הסתם הכל תלוי באוויר. משרד התקשורת תמיד היה באלגן מטורף בשל הפרדת הרשויות בעולם הטלויזיה בין מועצת הכבלים והלויין, הרשות השניה, הראשות הראשונה וכו'. לכל אחת מהמועצות היו חוקים שונים ונוהלים שונים. אחד הרעיונות המבורכים של שר התקשורת הנוכחי, בנימין נתניהו, הוא מה שנקרא "ברית המועצות" אשר אמור לאחד את הטיפול בכל הגורמים שמשדרים טלויזיה ולתת סט חוקים עקבי ודוקטורינה מסודרת במקום מספר גופים שונים שמתנהלים ללא התחשבות אחד בשני ובאקו סיסטם העדין שקיים בנושא התקשורת בישראל.

מבורך מצד אחד, אך הגורם המניע למהלך במקרה הזה בעייתי מאוד. יש כאן אינטרסט בולט להזיז את כל הערוצים המסחריים לסיקור אוהד מצד שני (ע"ע תאגיד השידור). טיפול באופן לקוי במערך השידור הציבורי והמסחרי במקביל עלול להשאיר אותנו בקלות עם שוקת שבורה - 3, או 4 ערוצים בשנת 2017 שיהיו במצב לא מתפקד באופן משמעותי. זו סכנה לא רק לבידור להמונים אלא סכנה אמיתית לשארית הדמוקרטיה הישראלית.

נמשיך לצפות ולקוות שהדרג הפוליטי יתרומם מעל האינטרסים האישיים הקטנוניים שלו ויתחילו לחשוב על טובת המדינה ועל קהל הצופים שבינתיים ממתין כבר שנים לשדרוג בטלויזיה שלו, שדרוג שפשוט אינו מגיע.


לדיון בנושא: הרחבת עידן+ ומעבר ל-HD, מתי זה באמת יקרה?


עוד מ: oferlaor
תגיות

דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 DVB-T המהפכה הדיגיטלית
 שידורי HDTV של יס
 שידורי HDTV של הוט
 HOT HD מול YES HD
 DTT - מפת השידורים
 עוד על שידורים


המאמר הפופולרי ביותר בתחום שידורים:
סקירה של yesMax HD, הממיר החדש של yes
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht