עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

מדריך: איך לראות HDR על המסך או המקרן שלכם?

30/01/2017 - 20:00 
 
 

אז רכשתם מקרן או מסך עם 4K שתומך ב-HDR אבל ללא תוכן, כמובן שאין לזה הרבה ערך. עם תוכן מתאים, HDR מוסיף לכם עומק ויופי של תמונה שלא יכולתם לראות עד כה.

מה נותן לנו HDR? רבים חושבים שזה לא מעניין כי כל הסיפור זה עוד אור לתמונה. זו מחשבה מוטעית שנגרמה בגלל הדגש המיוחד שהיצרנים שמו על הנקודה הספציפית הזו. יתר על כן, אנחנו רואים אנשים שאומרים שיש להם HDR במסך או במקרן אבל לא מתכננים להשתמש בו בגלל שהוא ממילא לא מגיע ל-1000 ניטים (נקודת היעד הנוכחית של התקן).

אז HDR כולל הרבה יכולות ומאגד בתוכו כמה וכמה יתרונות שיתכן ופספסתם. 

  • HDR כולל מרחב גדול יותר של צבעים (מסגרת של REC2020 עם צבעים של DCI-P3), מה זה נותן לנו? צבעים מדויקיים יותר וצבעים רווים יותר שתואמים כבר היום לתקן שקיים בקולנוע. בעתיד הצפי הוא לגדול למגוון צבעים אפילו רחב יותר.
  • תוכן עם HDR בהגדרה מגיע עם כיווץ HEVC (כלומר, הרווחנו כיווץ יעיל יותר בהרבה) שמגיע ב-10 ביט. כלומר, הרבה פחות טעויות דגימה, פחות רעש ותמונה מדוייקת יותר גם כאשר הסצינה או הסרט מונוכרומטיים. מבין כל היכולות ש-HDR מגדיר, זו מנסיוני זו שהכי משפרת את התמונה.
  • טווח עוצמת האור גדל בהתאם, גם בגלל 10 ביט וגם בגלל שיטת מעבר ETOF משופרת.
  • כמובן שעוצמת האור של תוכן HDR חזק יותר - האם זה יתרון? בגדול כן, כל עוד התוכן לא משתמש בזה לרעה...

Netflix + Amazon

LG E6 - מסך OLED 4K שטוח עם HDR

LG E6 - מסך OLED 4K שטוח עם HDR

אין המון תוכן כיום ב-HDR, אבל גם אמאזון ובעיקר נטפליקס מציעים אותו בישראל. במקרה של נטפליקס נדרש חשבון פרמיום (12 דולר לחודש) בכדי לקבל תוכן 4K שגם כולל HDR, ויש שם מספר סדרות וסרטים עם HDR. ניתן לראות אותם בעזרת מסכי SmartTV שתומכים ב-HDR דרך האפליקציה של Netflix או אמזון. זו הדרך הפשוטה והקלה ביותר לראות תוכן ב-HDR כיום.

יש כיום שתי שיטות של HDR, הראשונה היא HDR10 והשניה היא DolbyVision. דולבי קידמה את התחום והשיטה שלה מתוחכמת וטובה יותר, אך גם יקרה יותר ולכן כיום רק זמין תוכן דולבי ויז'ן בנטפליקס בסרטים בודדים ועל גבי מסכי LG בלבד. בעתיד יש סיכוי שנראה יותר מ-Dolby vision, אבל כיום זה בונוס נחמד ולאו דווקא כזה הכרחי.

בלוריי UHD

מדריך: איך לראות HDR על המסך או המקרן שלכם?

מדריך: איך לראות HDR על המסך או המקרן שלכם?

 

נגני בלוריי UHD די נדירים בעולם, ועוד יותר בישראל. כיום יש מספר נגני בלוריי UHD לא גדול, כאשר בישראל משווק בעיקר הנגן של פנסוניק שהוא כיום המוביל בתחום. בקרוב יצטרפו אליו נגנים מחברות כמו סמסונג, LG, סוני ו-OPPO.

מבחינת תוכן, אין כיום יבואנים מסודרים של בלוריי בארץ, ובמקרה של בלוריי UHD אין שום סיבה לחשוב אחרת. לכן, רכישה של תוכן מסוג זה תהיה לרוב דרך אתרים כמו אמאזון (שימו לב לנושא האיזור של בלוריי, אם נגן הבלוריי שלכם הוא אמריקאי, תצטרכו לרכוש משם את הדיסקים, ואם הנגן ארופאי, תצטרכו לרכוש את התוכן מאירופה).

סטרימר מובנה

LG E6 - מסך OLED 4K שטוח עם HDR

LG E6 - מסך OLED 4K שטוח עם HDR

עבור תוכן שניתן להוריד אותו נדרש סטרימר ברמה כזו או אחרת.

לחלק גדול מהמסכים יש תמיכת HDR בסטרימר המובנה. כמובן שמדובר בסטרימרים מעט מוגבלים, לא תמיד יש להם תמיכה מלאה בתרגום, משיכה מהרשת או בפורמטים שאתם זקוקים להם, אבל זה בהחלט פיתרון אפשרי. יש לציין שלמרבית המסכים יש יציאת אודיו מתאימה (דרך ARC או יציאה אופטית) כאשר היא מוגבלת רק ל-5.1 ולאודיו סטנדרטי (כלומר, שכחו מפורמטי אודיו כמו DTS Master או Dolby TrueHD). כמו כן, חיבור מסוג זה לרוב מציק מבחינת סינכרון האודיו-וידאו שלו.

מעבר לסטרימר שתומך ב-HDR

יש כמה מוצרים שכבר תומכים ב-HDR (למשל כרוםקאסט אולטרה) אבל יש גם מספר סטרימרים שתומכים ב-HDR. חלק מהם כולל:

  • NVidia Shield
  • Mi Box
  • MINIX NEO U9-H
  • Zappiti 4K HDR
  • Roku Ultra
  • +Roku Premiere

זו כמובן רשימה חלקית בלבד ויש סטרימרים לא מעטים שתומכים ב-HDR. מומלץ לבדוק שהמכשיר תומך בפורמטים שאתם זקוקים לו (לרוב MKV, MP4 ו-ISO).

מעבר ידני ל-HDR


מקרן TW9300 של אפסון עם UHD ו-HDR

נתחיל ברעיון הבסיסי - יש לכם מקור עם HDMI 1.4 (מחשב או סטרימר 4K "רגיל") ואתם רוצים לראות HDR. במקרה שלי אני משתמש בסטרימר Dune Solo 4K אשר ינגן כמובן את התוכן, כולל ב-HEVC 10bit אבל הוידאו יראה לא תקין בעליל, וזאת מכיוון שהמסך/המקרן לא יודעים שהם צריכים לעבור למצב HDR.

מרבית הסטרימרים כיום מכוונים ל-8 ביט. אם נמשיך להשתמש ב-8 ביט נפסיד חלק גדול מהמידע שקיים בתוכן ושאפשר להרוויח ממנו לא מעט בתמונה טובה יותר. לכן, בשלב הראשון מומלץ להעביר את יציאת הוידאו למצב 10 ביט. יש לשים לב שעבור תוכן 8 ביט זה לא אמור לפגוע ולכן אין מניעה מלהשתמש במצב הזה (בסטרימרים שתומכים בו) באופן תמידי.

מעבר לזה, הסטרימר לא יעביר למסך את המידע שהוא צריך לעבור למצב HDR. כאשר תצפו בתוכן כזה כמו שהוא, התמונה תראה שטוחה ולא מרגשת (היא משתמשת בגאמה ולא ב-BT1886 עם עוצמות אור מוגברות). למסכים ומקרנים רבים (לא לכולם!) יש אופציה למעבר ל-HDR באופן ידני מאולץ. שמות הפיצ'ר הזה משתנים מיצרן ליצרן, אבל הרעיון הוא להתעלם מחוסר ה-meta data ולהפעיל ידנית את המצב הזה.

אבל זה עדיין לא סוף סיפור - כי יש עוד הגדרה נוספת שחסרה לנו ושאשר המעבר ל -HDR מוסיפה לנו. טווח הגמוט הטבעי של מסכי HD כיום הוא REC709. לעומת זאת ב-HDR מדובר בקונטיינר של REC2020, לרוב עם גמוט DCI-P3 (קולנועי). אם לא נשנה זאת נקבל צבעים עדינים מדי וכאלה שלא תואמים את הצילום המקורי. בכדי לעשות את המעבר, מדובר בהגדרות שונות מיצרן ליצרן. בחלק מהמקרים, המעבר למצב HDR מאולץ כבר יעשה את העבודה. עבור מקרן כמו האפסון TW9300, צריך ממש להעביר אותו למצב צבע REC2020 בנפרד. במסכים אחרים, יתכן שצריך לבחור ב-Cinema color או Wide color (כלומר WCG דלוק).

HDR injection

מדריך: איך לראות HDR על המסך או המקרן שלכם?

פיתרון נוסף שאנחנו רואים בשטח הוא האפשרות "להזריק" את המידע של ה-HDR לתוך ה-HDMI. כלומר, טכנית להפוך מקור HDMI 1.4 ל-HDMI 2... 

ה-HD fury integral הוא מכשיר בעלות של כ-250 דולר אשר יודע להוסיף את המידע הזה של ה-HDR לתוך ה-HDMI. ניתן לחבר אותו לשרשרת בין סטרימר או מקור תוכן אחר ומאפשרים לו להוסיף את ה-HDR metadata באופן מלאכותי. זה מעט מסורבל, אבל חוסך את המעבר המסורבל הרבה יותר של מעבר בין מצבים שונים בתפריטים של המסך או המקרן. מספר הצעדים, למשל, שנדרשים לשם כך ב-TW9300 הוא סביב ה-10 לחיצות כפתור בשלט שצריך לבצע גם בכדי להכנס למצב HDR וגם בכדי לצאת ממנו בכדי לצפות בסרט רגיל...

ה-Integral מנסה לפתור את הסוגיה, אם כי אוטומציה שלו (דרך מערכת שליטה אוטומטית) מתבצעת דרך המחשב בלבד, שזה לא הכי נוח.

סיכום

מדריך: איך לראות HDR על המסך או המקרן שלכם?

HDR זו מהפכה אמיתית שכוללת בתוכה שיפורים מהותיים באיכות הוידאו שחבל לפספס אותם, אם יש לכם את היכולת הטכנית במסך או במקרן לצפות בהם. מדובר בתחום שרק מתחיל להבשיל בשנה האחרונה אך הוא ללא ספק תופס תאוצה ונראה מדהים. אנחנו יכולים רק להמליץ לכם שלא לוותר עליו במהירה.


לדיון בנושא: מדריך: איך לראות HDR על המסך או המקרן שלכם?

עוד מ: oferlaor
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 הקלטת HDTV
 מזרימדיה מול HTPC
 ביקורות HDTV
 הסקירה המלאה על yesMax HD
 עוד על 4K ו-UHD


המאמר הפופולרי ביותר בתחום 4K ו-UHD:
מזרימדיה: Popcorn Hour A-110
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht