עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

ריפים של 4K HDR זמינים ברשת. מאיפה הם הגיעו והאם הם נאמנים למקור?

10/03/2017 - 14:00 
 
 

הקדמה

לפני מספר חודשים החל הפורמט החדש Bluray UHD להוציא ניצנים ראשונים בארה"ב ובאינטרנט החלו לצוץ ריפים של הפורמט החדש ב-HDR. במאמר זה נעשה השוואה בין המקור לריפ וננגן את התוכן הזה במקורות שונים ועל ידי כך נבין יותר על הפורמט ועל מה שזמין ברשת לוידאופילים שביננו.

הבדיקות נערכו על הסרט Mad Max מכמה סיבות, ובעיקר מכיוון שזה גם סרט ברמה גבוהה מאוד של איכות צבע ורזולוציה (מה שנקרא Reference level) וגם בגלל שהוא זמין גם ב-UHD וגם בריפ מהרשת.

לטובת הנושא בדקנו את התמונה על גבי OLED של חברת LG מסוג 55C6. התמונה היתה מכויילת למצב HDR סטנדרטי (לא Vivid) - עד למגבלות מערכת הכיול ב-HDR (מדובר על פרוצדורה מורכבת) ובעזרת נגני Oppo 203 UHD BD ו-Dune Solo 4K ותוך שימוש בנגן המובנה של ה-OLED.

הנגנים Oppo, והנגן המובנה זיהו אוטומטית שהתוכן בריפ כולל HDR, בעוד שעם ה-Solo 4K נדרש העברה ידנית למצב HDR effect במצב medium.. 

 אמת המידה שלנו, אשר משמשת אותנו כנקודת התייחסות (reference) זה כמובן הדיסק עצמו ולכן נציג את התמונה ממנו ראשון. למעט עבור ה-Dune, כל התמונות נעשו באותן הגדרות גם במצלמת ה-DSLR וכמובן שבמסך וזאת בכדי לנסות ולהביא את התמונה לכדי כך שהנגן הוא זה שיהיה הגורם המשנה.

כמובן שהמצלמה אינה ברת יכולות HDR ולכן צריך להתייחס לתמונות רק למטרת התרשמות - בפועל התמונות היו מוצלחות בהרבה כמובן.

השוואה בין נגנים ובין ריפ ל-BD UHD

בסרט ה UHD BD האופו מראה הרבה מאוד פרטים, כולל את העננים בשמיים - הצבע של העור היה טבעי ולא רווי מדי. הצבע של הדיונות היו עשירות ועמוקות. התמונה כמובן חדה להפליא.

ריפים של 4K HDR זמינים ברשת. מאיפה הם הגיעו והאם הם טובים?

לעומת זאת, הריפ בתמונה דרך ה-Dune 4K solo היה צהוב מאוד. השמים היו אחידים וחסרי גוון ופירוט. הדיונות היו צהוב דהוי. ניסיתי להרחיב את מרחב הצבעים ולהגיע לתוצאה דומה אפילו באופן קלוש אבל ללא הצלחה כלל.ריפים של 4K HDR זמינים ברשת. מאיפה הם הגיעו והאם הם טובים?

אותו הריפ דרך הנגן המובנה של המסך זיהה כמובן את התמונה כ-HDR, והתמונה היתה עשירה בהרבה מזו של ה-Dune. השמים נותרו ריקים וחסרי עננים אך הדיונות היו בצבע דומה לתקין. עם זאת, צבע העור של האנשים היה עמוק מדי, צבעוני מדי (סטורציה מוגזמת).ריפים של 4K HDR זמינים ברשת. מאיפה הם הגיעו והאם הם טובים?

חזרנו ל-oppo אך הפעם דרך הריפ. התמונה היתה גם כאן עם סטורציה מוגזמת. בשמים היו מעט פרטים אך לא כמו בבלוריי UHD. ניתן לשים לב שהצבעים פשוט אינם דומים לאלה של המקור.ריפים של 4K HDR זמינים ברשת. מאיפה הם הגיעו והאם הם טובים?

 בכדי לוודא את התוצאות נקפוץ כמה שניות קדימה באותו הסדר בדיוק. בלוריי:

ריפים של 4K HDR זמינים ברשת. מאיפה הם הגיעו והאם הם טובים?

דיון סולו 4K:ריפים של 4K HDR זמינים ברשת. מאיפה הם הגיעו והאם הם טובים?

הסטרימר של ה-OLED עצמוריפים של 4K HDR זמינים ברשת. מאיפה הם הגיעו והאם הם טובים?

ה-Oppo קורא מתוך קובץ ריפ:ריפים של 4K HDR זמינים ברשת. מאיפה הם הגיעו והאם הם טובים?

כפי שניתן  לראות התוצאות זהות. ננסה נקודות נוספות בסרט.

הבלוריי UHD המקורי חד, עם גוון צבע עור מדוייק ואמין.

ריפים של 4K HDR זמינים ברשת. מאיפה הם הגיעו והאם הם טובים?

דרך ה-Dune התמונה צהבהבה ולא אמינה. אין פירוט כמעט בחולות.ריפים של 4K HDR זמינים ברשת. מאיפה הם הגיעו והאם הם טובים?

הסטרימר של ה-C6 מזהה כאמור לבד את ה-HDR, אבל הגוונים לא נכונים בכלל, הכל עז וצבעוני כמו קריקטורה, יש פירוט במקומות הנדרשיםריפים של 4K HDR זמינים ברשת. מאיפה הם הגיעו והאם הם טובים?

הגוונים בריפ דומים בין ה-C6 ל-Oppo, עזים מדי ולא מכויילים כראוי.:ריפים של 4K HDR זמינים ברשת. מאיפה הם הגיעו והאם הם טובים?

הסצינה הבאה עם תוצאות זהות בעצם: 

ריפים של 4K HDR זמינים ברשת. מאיפה הם הגיעו והאם הם טובים?

ריפים של 4K HDR זמינים ברשת. מאיפה הם הגיעו והאם הם טובים?

ריפים של 4K HDR זמינים ברשת. מאיפה הם הגיעו והאם הם טובים?

ריפים של 4K HDR זמינים ברשת. מאיפה הם הגיעו והאם הם טובים?

הסצינות החשוכות בתוך הענן הכחול הן קשות במיוחד לצילום ולהצגה:ריפים של 4K HDR זמינים ברשת. מאיפה הם הגיעו והאם הם טובים?

ה-Dune נתן תמונה "רזה" לחלוטין, בהירה מדי ולא נכונה בעליל.ריפים של 4K HDR זמינים ברשת. מאיפה הם הגיעו והאם הם טובים?

ב-C6 וב-Oppo הריפ היה עז מדי וצבע השמיים פשוט לא היה נכון - האנשים היו דרדסים לחלוטין.ריפים של 4K HDR זמינים ברשת. מאיפה הם הגיעו והאם הם טובים?

ריפים של 4K HDR זמינים ברשת. מאיפה הם הגיעו והאם הם טובים?

ריפים של 4K HDR זמינים ברשת. מאיפה הם הגיעו והאם הם טובים?

ריפים של 4K HDR זמינים ברשת. מאיפה הם הגיעו והאם הם טובים?

ריפים של 4K HDR זמינים ברשת. מאיפה הם הגיעו והאם הם טובים?ריפים של 4K HDR זמינים ברשת. מאיפה הם הגיעו והאם הם טובים?

מסקנות

נתחיל מהמסקנה הכי ברורה - הריפ אינו זהה בתוכנו לבלוריי UHD. השאלה היא כיצד נוצר התוכן הזה לא לגמרי נענתה. מכיוון שבלוריי UHD לא נפרץ, התאוריה היא שמי שמבצע ריפים לסרטים האלה מבצע הקלטה מה-HDMI של נגן כלשהו. הבעיה שאין ממש בנמצא מקליטי 4K עם תמיכה ב-HDR. יתר על כן, גם HDCP 2.2 לא נפרץ, כך שהתאוריה הזו לא ממש מחזיקה מים. 

תאוריה אחת היא שנעשה שימוש במסיר HDCP אך הנגנים נמצאים במצב downscale ל 1080P בלבד. לאחר שזה קורה, מי שמבצע את ההקלטה מבצע שדרוג רזולוציה ותיקון צבע ומחדיר את המידע שחסר והופך את הריפ ל-HDR. ניסתי למצוא בעיות וארטיפקטים שיכולים להצביע על כך ולא הצלחתי בכך. יתכן גם שנמצא נגן אשר מאפשר הקלטה גם כאשר HDCP 2.2 אינו פעיל אך משמעות הדבר היא שיש קידוד HEVC נפרד לסרט שאינו הקידוד המקורי. זה גם מסתדר עם חוסר הפרטים והעובדה שאין קשר בין קצב הנתונים של הריפ לזה של סרט המקור. שיטת הקלטה כזו גם ככל הנראה משבשת גם את הגאמה וגם את הצבעים של המקור.

ההבדלים מאוד דרמטים, וניכר שעוצמות הצבע, הפירוט בשחורים, ובכלל כל טווח הצבע שונה לחלוטין בין הריפ למקור BD UHD. הדבר שהכי בלט ולא היה נכון היה סטורציה גבוהה מדי של צבע.

מסקנות נוספות הן שכאשר מנגנים תוכן כזה בנגן נטול HDR, ומפעילים את התאמת ה-HDR של התצוגה לחלוטין לא מספק. התוצאות היו אנמיות, עם צבעים לא נכונים בעליל!

המסקנה האחרונה היתה שאין הבדל מורגש בין ה-Oppo לנגן המובנה במסך עבור תכני ריפ HDR.

אם יש ספק אז המסקנה העיקרית מכל התרגיל הוא שהתכנים שנמצאים ברשת אינם תואמים לתוכן המקור ויש לנו, הוידאופילים, כברת דרך לעבור לפני שנוכל לצפות בריפים מסוג BD HDR באופן שיכול לייצג את המקור. הבעיה? דיסקים איכותיים מסוג UHD BD, יכולים לעלות בין 20 דולר ל-50 דולר (לדוגמא, הסרט Arrival אמור לעלות 50 דולר באמזון עבור גרסאת ה-UHD BD!!!). 


לדיון בנושא: ריפים של 4K HDR זמינים ברשת. מאיפה הם הגיעו והאם הם טובים?


עוד מ: oferlaor
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 הקלטת HDTV
 מזרימדיה מול HTPC
 ביקורות HDTV
 הסקירה המלאה על yesMax HD
 עוד על 4K ו-UHD


המאמר הפופולרי ביותר בתחום 4K ו-UHD:
מזרימדיה: Popcorn Hour A-110
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht