עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG
google bookmarkסימניית גוגל

מאמרים מהקבוצה

B&O H4 – מרחיבים את הליין

מאת: איתי חזום
24/04/2017 - 08:00 
 
 

על היצרן 

B&O או BANG & OLUFSEN הוא יצרן למוצרי צריכה אלקטרונים אשר נוסד בדנמרק בשנת 1925 על ידי Peter Bang ו- Svend Olufsen. החברה מתמחה בציוד אודיו ויז'ואל שכולל מערכות סאונד ומסכי טלוויזיה עם דגש חזק בכל הקשור לעיצוב חיצוני. כיום החברה גם מתכננת מערכות סאונד לחלק מהדגמים היוקרתיים של יצרני הרכב, כאשר מותג ה- B&O PLAY או BeoPlay משמש ליצוג המוצרים היותר ניידים כמו אוזניות ורמקולים אלחוטיים. 

B&O H4 – מרחיבים את הליין

על האוזניות 

נכון לזמן כתיבת המאמר, ל- B&O כבר יש כ- 12 דגמי אוזניות. סדרת ה- H היא הדומיננטית בליין, כאשר דגמי ה- H8 ו H9 הם הבכירים שבהם. היצרן לא נכנע לטרנדים ושומר על מסורת העיצוב עם כל האוזניות שלו, כאשר החדשות ביותר הן ה- H4 – אוזניות Over the Ear סגורות ואלחוטיות אשר מיועדות להקיף את כל האוזן. 

על פניו ה- H4 נראות כמו גרסה "משונמכת" של ה- H7. עדיין מקבלים אוזניות בגודל מלא, אבל איכות הבניה לא מרגישה יוקרתית כמו בדגמים היותר יקרים של החברה וקיים רק צבע אחד לבחירה. עדיין מקבלים חיבוריות ב- Bluetooth, אבל כבר אין תמיכה בתקן ה- aptX שמיועד לשפר את איכות השמע. עדיין אפשר לשלוט על דברים שונים מהאוזניות עצמן, אבל כבר אין את משטח המגע שיש בדגמים המתקדמים יותר. 

B&O H4 – מרחיבים את הליין

באופן כללי, קו העיצוב זהה למה שמקבלים עם הדגמים הגבוהים יותר, אבל על מנת לאפשר לאוזניות להיכנס לקבוצת מחיר מעט יותר נמוכה, היצרן גם היה צריך להקריב קצת באיכות הבניה והחומרים. כן, האוזניות נראות נפלא, ואיכות הבניה מצויינת, אבל מה לעשות שכבר התרגלנו למשהו ברמה גבוהה יותר. הקופסא של האוזניות מהודרת למדי ובכיף יכולה לשמש כקופסאת אחסון קבועה, וכאשר אנחנו יוצאים, הפדים באוזניות מסתובבים על מנת לאפשר אחסון קל יותר, אבל לא בתוך נרתיק נשיאה רך, שכן זה אינו מסופק בחבילה. 

אמנם מדובר באוזניות אלחוטיות עם סוללה שאמורה להחזיק כ- 19 שעות עבודה, אבל במידה ושכחתם להטעין את הסוללה (עניין של 2.5 שעות) אז לא קרה כלום, אפשר פשוט להשתמש בכבל שמצורף בחבילה. מה שכן, ברגע שמשתמשים בכבל כבר אי אפשר לעשות שיחות עם האוזניות, התכונה הזו שמורה לחיבור ה- Bluetooth

B&O H4 – מרחיבים את הליין

בהיבט השימושי, ה- H4 כוללות כפתורים במקום משטח מגע. האמת היא שאני לא חובב של משטח המגע באוזניות האחרות של החברה. זה מדליק, אבל לא נוח ולא אינטואיטיבי. העניין הוא שהכפתורים ב- H4 הם גם לא נוחים או אינטואיטיבים לשימוש... קודם כל הם קטנים מדי, לא בולטים מספיק וכל פעם כשרוצים ללחוץ על משהו צריכים "לחפש" אותם מחדש. מצאתם את הכפתורים? עכשיו תשברו את הראש לעשות הכל עם שלושה כפתורים בלבד. רוצים לדלג קדימה? שתי לחיצות על הכפתור המרכזי. רוצים לדלג אחורה? שלוש לחיצות וכן הלאה. האם עוד שני כפתורים באמת היו מקפיצים את המחיר? מקום לא חסר, גם לכפתורים גדולים יותר... 

B&O מציעים גם פה את אפליקציית ה- BeoPlay. האפליקציה אינה משמשת לניגון מוזיקה, אלא יותר לשליטה וכוונון סאונד. מעבר לשליטה בעוצמת השמע, אפשר לעצור/להעביר שירים שמתנגנים ברקע על ידי האפליקציה שבחרתם וקבלת חיווי זמן סוללה, אבל השוס העיקרי נמצא בפונקציית ה- ToneTouch. במילים פשוטות מדובר ב- EQ, אבל כזה שמעניק שליטה פשוטה ואינטואיטיבית למשתמש שאינו יודע או רוצה להתעסק עם EQ גרפי/פרמטרי. 

 B&O H4 – מרחיבים את הליין

פונקציית ה- ToneTouch מורכבת ממסך שמחולק ל- 4 טעמים: מרגש, חם, בהיר ורגוע. המשתמש מזיז את הנקודה הלבנה בכל איזור המסך על מנת לבחור את ה- EQ הרצוי, כאשר לאחר מכן הבחירה נשמרת.  מי שרוצה חיים עוד יותר קלים יכול פשוט לבחור במצבים מוגדרים מראש. בנוסף, ישנה אופצייה להפעלת אפקט אשר מיועד לעניק יותר תחושת מרחב לבמה. האפליקציה עושה את העבודה, אבל לא היה מזיק קצת יותר השקעה מצד B&O. אם אפשר לדלג בין השירים אז למה האפליקציה כבר לא מאפשרת ניגון מלא תוך תמיכה בספריות או רשימות השמעה? בנוסף, כל פעם כאשר נכנסים לאפליקציה היא צריכה להתחבר לאוזניות מחדש, וזה די מעצבן. 

ה- H4 הן אוזניות נוחות, אוטמות טוב ואינן לוחצות מעבר לרצוי, אבל הפדים, שמיועדים להקיף את כל האוזן, לא באמת יצליחו לעשות זאת אצל כל אחד. בנוסף, לא הייתי מתנגד, למרות איכות הפדים הטובה, לאופציה של פדים מבד כגון Velour אשר יותר יתאימו לקיץ הישראלי. בהיבט הטכני, ה- H4 עושות שימוש בדרייבר בקוטר 40mm, בעלות עכבה של 20Ω ורגישות של 91dB (רלוונטי בחיבור חוטי בלבד).  

B&O H4 – מרחיבים את הליין

מדידות 

הגרף:

  • Frequency Response: על היענות התדרים אפשר לקרוא כאן. ניתן לראות בגרף דברים כגון האיזון הטונאלי של האוזניות, כמה נמוך הן יורדות בבסים, האם ישנם רזוננסים לא רצויים, ועוד.
  • Impedance: על עכבה אפשר לקרוא כאן.

מקרא:

  • ציר מאוזן: ציר התדרים כאשר הבסים (Bass) מצד שמאל, מידריינג' (Midrange) באמצע, וטרבל (Treble) מצד ימין.
  • ציר מאונך שמאלי: הפרשי עוצמה בדציבלים (dB). המספרים בגרף אינם מעידים על העוצמה האמיתית, אלא רק על ההפרשים.
  • ציר מאונך ימני: נתון העכבה באום (Ω).

סוגי גרפים:

  • גרף אדום: מייצג את ה Frequency Response של צד ימין.
  • גרף כחול: מייצג את ה Frequency Response של צד שמאל.
  • גרף שחור: מייצג את העכבה. 

B&O H4 – מרחיבים את הליין

Frequency Response: דגש מכובד בבס, שקע קטן במידריינג' ושקע חד בטרבל. בסה"כ אופייני לתצורת "V". ישנה התאמה סבירה בין צד שמאל לימין.

Impedance: האוזניות מציגות עכבה יחסית יציבה שתואמת למפרט הטכני ונעה באיזור ה- 20Ω

B&O H4 – מרחיבים את הליין

האזנה 

ציוד: 

  • ממיר DAC משולב עם קדם מגבר: Burson audio HA-160D.
  • Samsung Note Edge. 

על מנת לתאר במילים יפות את חווית ההאזנה שלי, קיים פה ושם שימוש במונחים סובייקטיביים כמו בהיר/קטיפתי/חד/במה וכו', אלו נתונים לפרשנות אישית, ולכן אינם תמיד מתארים את מה שאתם חושבים שזה אומר. מדובר על הרשמים האישיים שלי, עם המוזיקה שאני בחרתי ועם הציוד שברשותי, ולמישהו אחר עם טעם מוזיקלי אחר וציוד אחר, האוזניות יכולות להישמע שונה לגמרי, אז נא לקחת את זה בחשבון. מי שרוצה לדעת אם האוזניות נשמעות לטעמו פשוט יצטרך ללכת ולהאזין להן.


כאשר סקרתי את ה- H6 (חוטיות) ואת ה- H8 (אלחוטיות), אני זוכר שהיתה להן חתימת סאונד שונה לגמרי אחת מהשניה. ה- H4, נשמעות לי כמו הכלאה בין שתי האוזניות האלו, אבל לא מי יודע מה מוצלחת. ה- H4 לא מפיקות סאונד מאוזן, אבל בהחלט כזה שמכויל לכיוון המהנה. יש פה את הבס העמוק, טופח וגדול של ה- H8 עם מעט פחות פאנץ', אבל בתוספת הרכות של ה- H6. המידריינג' נשמע כמו גרסה מאופקת לזה של ה- H8, כלומר מרוחק, סדר גודל של שורה אמצעית, אבל לא שורה אחרונה כמו ב- H8. התדרים הגבוהים, גם כן סוג של שילוב. יש פה את הפתיחות של ה- H6 יחד עם האיפוק היחסי של ה- H8, אבל ללא המתיקות והצלילות של ה- H6. 

סאונד "מהנה" זו הגדרה אינדבידואלית, אבל במקרה הזה הכוונה היא לבס מודגש, מידריינג' מרוחק וטרבל מודגש. יותר מתאים לקהל המאזינים הצעיר מאשר הבוגר, שלדעתי יותר יעדיף את ה- H6. אני לא נוהג להאזין בעוצמות גבוהות, אבל ה- H4 לא הרשימו אותי במקרה הזה. עם הקלטות שקטות הייתי צריך לשים אותן על מקסימום, כאשר מי שאוהב להאזין בעוצמות גבוהות לא בהכרח יקבל את מה שהוא רוצה. הסיפור כמובן נפתר בעזרתו של מגבר חיצוני, אבל חיבור חוטי זה לא הרעיון של האוזניות האלה. 

B&O H4 – מרחיבים את הליין

אני דווקא אוהב סאונד שמכויל בסגנון של ה- H4, פשוט במקרה הזה היצרן מעט הגזים. כן, בס עמוק וטופח זה כיף, ובמקרה הזה אפילו נשמע מצויין גם עם הקלטות אינסטרומנטליות, איפה שבס מודגש הורס הכל, אבל מצד שני שאר הספקטרום מאכזב, במיוחד כל תחום התדרים הגבוה. הטרבל פשוט מודגש מדי וצורם מדי לטעמי. זה הרגיש ככה אפילו עם הקלטות איכותיות, אבל היה יותר מדי עם הקלטות פחות איכותיות. מי שמתכוון לשדך את ה- H4 לסמארטפון יכול, ואולי צריך, לעשות שימוש באפליקציית ה- BeoPlay שמאפשרת קצת לשחק עם פרופיל הסאונד. אני אמנם נשמע ביקורתי, אבל בסופו של דבר אני עדיין אעדיף את הסאונד של ה- H4 על פני זה של הרבה אוזניות אחרות שסקרתי. 

מה לגבי המתחרים? ה- Backbeat Pro של Plantronics כבר אינן הדגם הנוכחי של החברה, בשביל זה יש את ה- Back Beat Pro 2, אבל במקרה הזה ה- Plantronics לוקחות בכל הקשור לתמורה למחיר, סאונד ושימושיות, אבל מפסידות באיכות בניה. חתימת הסאונד עובדת על אותו הרעיון, אבל הביצוע יותר מוצלח ב- Back Beat Pro ועל הדרך מקבלים גם ביטול רעשים אקטיבי. בכל הקשור לשימושיות, תודות למתגים/בוררים גדולים, ה- Back Beat Pro הן עדיין האלחוטיות הכי נוחות שיצא לי להשתמש בהן. 

מי שמעוניין בחתימת סאונד דומה ל- H4 יקבל את זה עם ה- Parrot ZIK 2.0 (יש כבר 3.0). גם שם הבס מודגש וטופח והתדרים הגבוהים לא מנומסים במיוחד, אבל ה- ZIK כוללות עוד דברים כגון ביטול רעשים אקטיבי מוצלח, אפליקצייה יותר משוכללת ומשטח מגע במקום כפתורים, למרות שגם פה מדובר על משטח לא נוח לשימוש.  

B&O H4 – מרחיבים את הליין

סיכום 

כאשר יצרן כמו B&O יוצא עם ליין חדש של אוזניות אני אומר לעצמי "הנה עוד יצרן רוצה להצטרף לחגיגה", אבל לא רק ש- B&O משקיעים בתחום, אלא גם מרחיבים בצורה מכובדת את מבחר הדגמים שלהם. ה- H4 מהוות את ההצעה הכי זולה מבין האוזניות הגדולות של היצרן, אבל עדיין מנסות לשמור על אותו ה- DNA

ה- H4 הן אוזניות אלחוטיות נאות, בנויות יפה וכוללות חתימת סאונד מהנה, אך לא "מנומסת" במיוחד. אם זה מה שאתם מחפשים, אז ה- H4 יספקו את הסחורה, אבל במידה והתקציב שלכם מאפשר, אני הייתי ממליץ לבדוק את הדגמים היותר מתקדמים של החברה. 

B&O H4 – מחיר מומלץ לצרכן: 1,490 ש"ח. 

מוצרי B&O - Beoplay משווקים בישראל על ידי "ביקונקט טכנולוגיות".


לדיון בנושא: B&O H4 – מרחיבים את הליין


עוד מ: HazooM
תגיות


דרגת קושי: 5
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 מגברים: הסבר
 פורום רב ערוצי
 רמקולים ושמע - חלק א'
 ביקורות אודיו
 עוד על אודיו


המאמר הפופולרי ביותר בתחום אודיו:
רמקולים ושמע - פרק א´ בסדרה
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht