האתר שלנו מבוסס על פרסומות. ללא פרסומות לא נוכל להתקיים כלכלית.
כנראה שנעשה שימוש בדפדפן שלך בחוסם פרסומות אשר פוגע בנו כלכלית
אנחנו מבקשים שתוסיף אותנו לרשימה הלבנה Whitelist בתוסף חוסם הפרסומות שלך

תודה והמשך גלישה נעימה באתר!


עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG
google bookmarkסימניית גוגל

מאמרים מהקבוצה

שוויון רשת - Net neutrality

06/05/2017 - 19:00 
 
 

Netflix מאפשרים הורדת קבצים וניגון ללא רשת

האינטרנט נולד כטכנולוגיה שמשווה מעמדות ומשטח את העולם - כל האפליקציות והאנשים שמחוברים לרשת שווים בפני האינטרנט. כל אחד יכל היה להעביר פיסת מידע למקום אחר מבלי לדאוג אם זה יחסם, יואט או יופרע בדרכו. אבל עם השנים, ועם הפתחות הטכנולוגיה, זה כבר מזמן לא המצב.

שימוש בקירות אש (firewalls) אפשרו לאיזורים מסויימים, אפילו מדינות, לסנון תכנים, לנטר אותן ולחסום אותם. הדוגמא הכי קיצונית היא חסימה מוחלטת של שירותי גוגל ופייסבוק בסין. משמעות הדבר היא שמי שנמצא בסין אינו יכול לקרוא GMAIL, חסום משירותי יוטיוב ואינו מסוגל לקרוא תכנים של בלוגר (ששיך לגוגל). החסימה היא מלאה וטוטאלית. במקומות כמו תאילנד, גם אם תשבו בבית קפה אינטרנטי ותלכלכו על המלך, תמצאו את עצמכם מהר מאוד בכלא תאילנדי מלבב...

בסלולרי המצב גרוע במיוחד ברחבי העולם. אם תגזימו עם כמות המידע שאתם צורכים, תחסמו או תואטו. שימוש בטכנולוגיית DPI (כלומר Deep Packet Inspection) מאפשר לספקיות הסלולר למנוע חיבורים מסויימים, להאיט שירותים שהם לא מעוניינים בהם או שמתחרים בשירותים שלהם, ולחסום שירותים כגון hotspot שבו הטלפון מפיץ את האינטרנט שלו ברשת מקומית למחשב אחר.

בארה"ב התופעה נפוצה ומתרחשת באופן קבוע. מעבר לחסימות סלקטיביות (למשל של שירותי שיחות וידאו סקייפ שהתחרה בזמנו מול שירותי video conference שחברות סלולריות גבו עבורן סכום נוסף), חסימת אזורים ושרותים מתחרים, יש גם האטה סלקטיבית ובעיות נוספות. למרבית החברות הסלולר בארה"ב יש גם שלוחות של חברות כבלים, חברות אינטרנט ועוד. לכן נוצר גם אינטרס לחברות כמו AT&T או Comcast או Verizon לתעדף את השירותים שהן מספקות על פני מתחרים שעולים להם כסף. כך נוצר מצב שהחברות הללו התחילו לדרוש משירותים כסף על הזכות שלהם לרוץ על גבי הרשת. הדוגמא הכי קיצונית היא כמובן Netflix שמחזיקה אחוזי ניכר (35%) מנפח הרשת בשעות השיא של השימוש, ולכן עולות הרבה מאוד כסף לספקיות שצריכות לעבות את החיבורים שלהם בכדי לעמוד בדרישה. החברות החלו לאיים על נטפליקס שיאיטו את החיבור לשרתים שלהם אם לא תשלם להם סכום נוסף. בסופו של דבר נטפליקס מחזיקה בתשלום שרתי edge אצל מרבית הספקיות בארה"ב ובכך חוסכת להן עלויות וכמובן משפרת את חויית הלקוח. 

הדבר הזה עובד גם לצד השני. תהיתם למה לפעמים אתם חווים גלישה או הזרמה של וידיאו איטית כשבדיקות Speed Test מול האתר של הספקית או מול speedtest.net, מראה דווקא חיבור טוב? זה כי הספקיות נותנות תיעדוף לשירותים הללו, כך שתמיד תקבלו תוצאות טובות בבדיקת מהירות. ומה קורה בשעות השיא כשהתשתית לשכונה או לביניין לא מספיקה לתת לכולם את מה שרכשתם? כלי החסימה הללו יודעים לדמות בעיות שנראות כמו תקלות אצלכם בבית או לחנוק לכם את הרשת כדי לחלק בין כולם....

שאלתם את עצמכם למה בארה"ב שירותים פיראטיים כמו קודי פחות פופולאריים? הסיבה לכך היא לא שיש הרבה שירותים טובים ובמחיר סביר (אם נסכם את העלות שנדרשות לצרכן אמריקאי למנוי רק עבור HULU, HBO, נטפליקס, אמאזון וכו' - נקבל סכום נכבד ממה שאתם משלמים כיום על כבלים). אחת הסיבות המרכזיות היא שהחוק לאכיפת הפיראטיות בארה"ב מפיל את האחרית על הספקיות אינטרנט, כלומר, הספקית אחראית לוודא שהמשתמש לא מוריד או מזרים תוכן לא חוקי, במידה וכן, היא זו שצריכה לחסום את זה. בחלק מהחברות יש זיהוי לכך שמאיט, חוסם או אפילו שולח לכם אזהרה במידה ואתם משתפים או מורידים תוכן לא חוקי.

המאמץ של Net neutrality מיועד להפסיק את ההתנהלות הזו ולהחזיר את עולם האינטרנט לעולם השטוח שבו כולם שווים בפני הרשת. ה-FCC של אובמה כבר אישר את החוקים והם היו צפויים להכנס לפעולה בהקדם. הבעיה? התחלף השלטון ואיתו הגישה של Net neutrality. המגמה כעת בהנחייתו של אג'יט פאי, יושב הראש החדש של ה-FCC, היא לבטל את החוקים (הם יבטלו אותם באופן כזה שגם להחזירם לא ניתן יהיה בקדנציה הבאה!) מה שיפתח מחדש את האפשרויות של חברות האינטרנט לעשות תרגילים שונים ומשונים. התזה של פאי, היא שלא צריך להיות מדובר כאן בחוקים אלא בהחלטות שהחברות צריכות לקחת, אלא שבמרבית ארה"ב אין תחרות אמיתית ולמרבית האמריקאים יש בחירה בודדת לספק אינטרנט...

אז החברות כבר החלו בחגיגה. תחילה הן ביקשו את האפשרות למכור את נתוני הגלישה של הצרכנים שלהם לטובת מפרסמים. זה חדשות רעות למי שרואה פורנו ברשת ולא רוצה לראות פרסומות לאתרים שהוא גולש בהם. מדובר ב-super cookies שלא מסתמכות על הדפדפן שלכם ולכן לא יעזור שתגלשו באופן anonymous... איסוף הנתונים גם יאפשר לגופים ממשלתיים גישה ללא קושי למידע שהגולשים משתמשים בו, שזה שינוי מהותי מהגישה שהיתה עד היום.

וכמובן יש את zero rating. אם כמות ה-Data שאתם צורכים נספר ומוגבל, אז החברות יכולות, בתשלום מגוף כלשהו, לא לספור את השירותים של חברה א' בעוד שהם בהחלט סופרים את הנתונים של חברה ב' שמתחרה בה. לדוגמא, אם ל-Verizon יש שירות וידאו שמתחרה ב-Netflix הם יכולים שלא לספור את ה-data של זה בעוד שנטפליקס כן נספר. משמעות הדבר בפועל הוא שאם אתם צורכים הרבה מהשירות השני (שנקרא Go90) אין שום בעיה עם זה, בעוד שאם תצרכו הרבה Netflix זה בסופו של דבר יעלה לכם יותר כסף בחשבון האינטרנט שלכם בסוף החודש!

ברמה הכי גרועה, ספקיות כמו T-mobile מזהות סרטוני וידאו ולחברות שהן לא הגיעה איתן להסכם, מסוגלת להחליף את הוידאו בוידאו אחר באיכות גרועה יותר. לדוגמא, אם היא רוצה בכך, היא יכולה למנוע גישה לוידאו של יוטיוב או להחליף את הוידאו האיכותי שאתם אמורים הייתם לצפות בו בוידאו שהיא עשתה עליו עיבוד, איכותו גרועה יותר ויושב על השרתים שלה ולא מגיעים מיוטיוב עצמה. 

סלקום מגיעה לאפל TV

ישראל

גם בישראל אנחנו חווים מדי פעם בעיות מסוג זה אבל החברות בגדול שומרות על ידיים נקיות. כך למשל, ראינו שחברות שניסו לחסום שירותי וידאו קיבלו הוראות בזמנו משר התקשורת לחדול מכך.

בתחום הסלולר אנחנו לא רואים התערבות בוטה וניתן אפילו לחבר את המחשב שלכם דרך האייפון ללא תשלום נוסף ברוב החברות. החברות רק מקפידות על Data cap - מגבלת דאטה, שלרוב מגיעה סביב 4-6GB לחודש בתחום הסלולר.

באינטרנט המצב בינתיים סביר ולא ראינו הרבה התערבות בוטה ברמת DPI של ספקיות הרשת הגדולות. השאלה הגדולה היא עד כמה הדבר הזה יכול להחזיק:

  • Netflix מצליחה לתפוס לא מעט צרכנים בארץ ומכיוון שאין לה שרתים בישראל וכמות ה-Data של החברה הוא עצום, יש סיכוי שהשירות הזה, כאשר יתפוס בישראל עלול לפגוע בחיבורי האינטרנט של החברות שיעדיפו לא להעלות מחירים או לשדרג קוים, אלא להגביל את מהירות הרשת של החברה. בפורום שלנו אנחנו רואים כבר בעיות של Streaming של נטפליקס בעיקר מ-Unlimited (לא ידוע מה מקור הבעיות הללו). האם זה יתפשט לעוד ספקיות?

  • החברות מגבירות את התחרות, ליס יש את ה-VOD שלהם דרך האינטרנט (נניח דרך תשתית של הוט?), הוט משיקה שירות אינטרנט בשם NextTV (דרך תשתית של בזק או סלקום/נטויז'ן), סלקום מריצה את כל השירות סלקוםTV דרך הרשת (בזק, פרטנר, הוט), פרטנר בדרך להשקת השירות טלויזיה שלהם וטריפל סי משיקה שירות טלויזיה חדש, smart, ביחד עם וונטייז. מדובר על שירותים של חברות שונות שתלויות בתשתית של חברות שמתחרות בהן במישרין! האם באינטרס של בזק לתת לשירות וידאו של הוט לקבל תיעדוף? מה לגבי הוט עם שרות אינטרנטי של סלקום? מה עם נטוויז'ן (סלקום) עם שירות ללקוחות smart? 

נוצר כאן אינטרס מובנה וברור לחברות להגביל את התעבורה או לתעדף אותה גם בכדי להמנע מהשקעות תשתית נוספות וגם בכדי לשפר את הרווחיות של השירות המתחרה שהן עצמן משיקות. 

הבעיה שבישראל אין כרגע שר תקשורת יעודי שמבין את המגבלות, וכך אנחנו בקלות רבה עלולים להדרדר למצב של ארצות הברית ששם הבאלגן בתחום חוגג. 

האם יש לכם שירות טלויזיה של חברה אחת, עם קשיים שנוצרים בתשתית של חברה אחרת? ספרו לנו על כך בתגובות למאמר!


לדיון בנושא: שוויון רשת - Net neutralityעוד מ: oferlaor
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 עוד על טלויזיה מחוברת


המאמר הפופולרי ביותר בתחום טלויזיה מחוברת:
HOT Fiber - הממיר שעושה כמעט הכל
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht