עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

אל תשליכני - 8 הדברים שניתן לעשות עם המחשב שבבוידעם

04/06/2017 - 11:00 
 
 

רקע

הרבה מאיתנו לא מודעים לעובדה שהחומרה, שנתפסת על ידינו כישנה וככזאת שלא בנויה להרצת תוכנות חדשות ומורכבות, יכולה להיות מתאימה באופן מושלם להרצת קוד ״רזה״ ויעודי. חומרה ישנה שכזו יכולה להיות הלפטופ הישן או מחשב שולחני שצבר אבק ולא עומד בצרכים היומיומיים שלנו.

עכשיו תחשבו רגע על חומרה ייעודית להרצת שרת מצלמות בייתי? אולי קונסולת משחקי רטרו לילד? מה בדבר מרכזיית טלפון ביתית? האם גם מערכות אלו כמו המחשב המרכזי בבית דורשים מעבדים חזקים בעלויות גבוהות? מסתבר שלא.

כיום, כאשר מסתובבים ברשת אלפי מימושים והפצות בקוד פתוח, ניתן להחזיר לחיים כמעט כל חומרה ישנה ככל שתהיה ולנצל כל אמצעי אחסון שכבר מזמן ויתרתם עליו, וזאת גם ללא ידע טכני מעמיק.

״8 הדברים שניתן לעשות עם המחשב שבבוידעם״ היא כתבה אשר נכתבה בשיתוף פעולה עם תומר קליין, העורך והבעלים של הבלוג הטכנולוגי techblog kleinאל תשליכני - 8 הדברים שניתן לעשות עם המחשב שבבוידעם

תמונה: אורנה פוסט

1. Motion - שרת מצלמות

מצלמות ביתיות הפכו בשנים האחרונות לנפוצות מאוד בקרב המשתמש הביתי, מה שבעבר הייתה נישה של חברות אבטחה גדולות, התרחבה לשלל שימושים עסקיים וביתיים כאחד.

כיום, ניתן לרכוש אין ספור סוגי מצלמות אשר התקנתן ותפעולן קל ופשוט.

המצלמות יכולות לשמש כמצלמות אבטחה נהדרות ומתן התראות און ליין אודות אירועים חריגים בתוך ומסביב לביתך. הבעיה מתחילה כאשר אנו מעוניינים בחיבור של יותר ממצלמה אחת,

בדיוק לשם כך נועדה תוכנת Motion - שרת מצלמות המאפשר לחבר בצורה פשוטה מספר מצלמות בין אם ע"י חיבור USB ובין אם מצלמות רשת אלחוטיות המחוברות למחשב, המריץ מערכת הפעלה לינוקס ייעודית אשר תפקידה היא לנהל באופן יעיל ופשוט את המצלמות. המערכת מאפשרת שליחת התראות בזמן אמת ושליחת התמונה/וידאו למכשיר הנייד.

במאמר שבלינק הבא ניתן ללמוד על התקנת המערכת ועל הגדרות ראשוניות שניתן לבצע.

מדריך התקנהאל תשליכני - 8 הדברים שניתן לעשות עם המחשב שבבוידעם

תמונה: אורנה פוסט

2. Owncloud - שרת דרופבוקס אישי

לפעמים אני חושב לעצמי שיכול היה להיות נחמד אם היה בראשותי שרת אחסון משלי ללא הגבלת נפח. הרדיפה אחר מקום אחסון גדול וזמין היא בעיה שכולנו נתקלים בה, הפתרון בדרך כלל הוא תשלום לאחד משירותי האחסון הנפוצים או שימוש בכמה שירותים במקביל.

אידאלי מבחינתי היה להקים שרת ביתי. מקום בו הייתי יכול לגבות את כל המסמכים, תמונות ושאר דברים בצורה ידנית או אוטומטית. לשם כך בדיוק פותח שרות ה Owncloud. המערכת היא תוכנת שרת המבוססת קוד פתוח ומאפשרת למשתמש על גבי הרשת הביתית לקבל את כל השרותים המוצעים על ידי שרותי ענן כדוגמת דרופבוקס.

לשירות Owncloud אפשרויות התקנה על מערכת לינוקס ובנוסף צד לקוח עבור חלונות, IOS ומכשירים מבוססי אנדרואיד.

מדריך התקנהאל תשליכני - 8 הדברים שניתן לעשות עם המחשב שבבוידעם

תמונה: אורנה פוסט

3. Tvheadend - שרת טלוויזיה - עידן פלוס

החל מפברואר 2011 עלה לאוויר פרויקט עידן פלוס, שכולנו מכירים והמשתמש הביתי יכול לקלוט את שידורי עידן פלוס בעזרת אנטנה וממיר דיגיטלי. הבעיה מתחילה כאשר האנטנה ממוקמת בתוך בייתנו, דבר המוריד באופן משמעותי את הסיכוי לקליטת השידור. הפתרונות הקיימים כיום בשוק לשיפור הקליטה מתבטאים בעיקר בהגדלת אנטנת הקליטה מה שהופך את סלון בייתנו או חדר השינה לתחנת קליטה לא אלגנטית.
Tvheadend - שרת טלוויזיה, מאפשר לנו לקלוט את שידורי עידן פלוס במספר רב של מכשירים המחוברים לרשת הביתית וזאת על ידי מקלט ואנטנה אחת אשר ממוקמים במקום אידאלי לקליטה, אותו המקלט יחובר ל- Tvheadend וישדר למספר בלתי מוגבל של צרכנים המחוברים לרשת.

מדריך התקנהאל תשליכני - 8 הדברים שניתן לעשות עם המחשב שבבוידעם

תמונה: אורנה פוסט

4. Plex - שרת מדיה DNLA

שרתי מדיה סנטר הפכו בשנים האחרונות פופולרים מאוד בקרב המשתמשים הביתיים, רבים מנסים את מזלם בהתקנה של אחד כזה וחווים אכזבה כאשר מבינים כי הדבר דורש תחזוקה, ידע טכנולוגי ומרדף אחר עדכוני תוכנה אינסופיים.
הדבר שונה כאשר נתקלים בשרת מדיה מבוסס DNLA בשם Plex,

Plex הינו פתרון לשרת מולטימדיה המאפשר סטרימינג (סרטים, מוסיקה ותמונות) ברשת הביתית וזאת ללא צורך בשירות צד שלישי.

העיצוב הנהדר של התוכנה, קלות התפעול וההתאמה לכל הפלטפורמות המובילות בשוק, הופכת את התוכנה לאטרקטיבית מאוד.

שרת מסוג זה ניתן להתקין בקלות כמעט על כל חומרה ישנה ותופתעו כמה מהר הוא יעבוד.

מדריך התקנהאל תשליכני - 8 הדברים שניתן לעשות עם המחשב שבבוידעם

תמונה: אורנה פוסט

5. FreePbx + Asterisk - מרכזיית IP

אחת המרכזיות IP המופצות בקוד פתוח והנפוצות כיום בשוק היא מרכזיית IP Asterisk. המרכזיה מאפשרת חיבור של טלפונים ניידים ונייחים לרשת האינטרנט (לשרת ה Asterisk) ויציאה מתשתית קווית או סלולרית אחת. בנוסף ניתן לקשר למערכת מספר וירטואלי מארצות שונות ובכך להוזיל משמעותית את עלויות שיחה בינלאומית.
למערכת אפשרויות קונפיגורציה רבות כגון הגדרת מענה קולי, אפשרויות הקלטה והפניות שיחה.

מדריך התקנהאל תשליכני - 8 הדברים שניתן לעשות עם המחשב שבבוידעם

תמונה: אורנה פוסט

6.קונסולת משחקי רטרו

הבוגרים שבנינו זוכרים את הימים שישבנו מול מסך ירוק וקלטות קטנות כדי לשחק ב"דיגר". מאז, התקדמנו מאוד ולא רחוק היום שהמציאות המדומה והרבודה תשלוט על כל תעשיית המשחקים הביתיים.
הגעגוע למשחקים הפשוטים והרצון הלא ברור שלי שהילדים יחזרו לשחק באותם משחקים, גרם לי לחפש מכונת משחקים המכילה את כל אותם המשחקים הישנים והטובים.

קונסולת משחקים שכזו דורשת חומרה מינימלית ביחס לחומרות הקימות היום דבר המאפשר לקחת מחשב ישן ומאובק, לנקות עם מטלית לחה ולהתקין את מכונת משחקי הרטרו שבמדריך הבא

מדריך התקנהאל תשליכני - 8 הדברים שניתן לעשות עם המחשב שבבוידעם

תמונה: אורנה פוסט

7. Pi-Hole – הביטחון של הילדים שלך בידיים שלך

כיום, בעידן בו הכל חשוף לעיני כל, קיים חשש אמיתי מהתכנים שילדינו עלולים להיחשף אליהם. אילו הייתי יכול ליצור לילדי אי קטן של שקט, אי בטוח לגלישה באינטרנט וכל זאת בעלות נמוכה עד אפסית, הייתי רגוע הרבה יותר.

לשמחתי כאן נכנסת לתמונה המערכת נפלאה שנקראת Pi-Hole, יתרונה הגדול של המערכת היא שדרישות החומרה והתחזוקה שלה נמוכים ביותר. המערכת מתפקדת כשרת dns ברשת ולכן אין צורך בהתקנה / הגדרה על כל אחד מצרכני הרשת הביתיים אלא הגדרה ממקום אחד מרכזי. ניתן להשתמש במערכת על מנת לחסום אתרי אינטרנט שונים ומגוונים, בנוסף ניתן לנהל רשימת ״מותרים״ ״ואסורים״ ולנהל מעקב אחר המתרחש ברשת. מומלצת במיוחד להורים שבנינו.

מדריך התקנהאל תשליכני - 8 הדברים שניתן לעשות עם המחשב שבבוידעם

תמונה: אורנה פוסט

8. Mumble - שרת צ'אט קולי

Mumble הוא יישום צ'אט קולי שנמצא לרוב בשימוש על גיימרים ומשמש לתיאום מהלכים בין גיימרים במשחקי קבוצות. התחברות לשרת של MUMBLE מאפשר שיחות צ'אט מרובות משתמשים. יישום Voice over IP זה ממשק הניהול פשוט, מפענחי קול איכותיים והשהיה נמוכה מה שהופך אותו לפופולרי מאוד. שימושים נפוצים נוספים לשרת מסוג זה הם ביצוע שיחות קוליות קבוצתיות עם משפחה או חברים, כל זאת ללא הגבלה של מיקום גאוגרפי.

מדריך התקנהאל תשליכני - 8 הדברים שניתן לעשות עם המחשב שבבוידעם

תמונה: אורנה פוסט


לדיון בנושא: אל תשליכני - 8 הדברים שניתן לעשות עם המחשב שבבוידעם


עוד מ: aviv_yakov
תגיות


דרגת קושי: 1
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 לפרסום באתר
 תקנון וחוקי האתר
 אודות האתר
 עוד על כללי - Hometheater


המאמר הפופולרי ביותר בתחום כללי - Hometheater:
פרסום ברשת אתרי HT Israel !
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht