עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG
google bookmarkסימניית גוגל

מאמרים מהקבוצה

HDMI 2.1 כבר כאן, ואיתו רזולוציית 10K ו-HDR דינמי

מאת: דורון נמרוד
30/11/2017 - 23:00 
 
 

מוקדם יותר בתחילת השנה, כבר התוודענו לתקן החדש של מחבר HDMI, הלא הוא HDMI 2.1. השבוע פורסם התקן לתוכן העובר דרך המחבר, שהוא עדיין תואם למפרט של מחבר HDMI 2.0. כמו כן, התקן החדש תואם לתקנים הישנים כולל HDMI 1.3.

הפוקוס של תקן HDMI 2.1 הוא על רוחב פס גבוה יותר של הוידאו - 48Gbps - והוא תואם לתקן הכבילה הנוכחי מסוג
High Speed HDMI. כמו כן, הוא מביא תמיכה בקצב רענון גבוה יותר עבור רזולוציה גבוהה - 60 הרץ עבור 8K ו-120 הרץ עבור 4K, וגם רזולוצייה חדשה גבוהה במיוחד - 10K, שהיא למעשה 10,240 על 4,320 ומיועדת כרגע לשימושים מסחרים בלבד. כאן ניתן לראות את גודלו ביחס ל-4K ול-8K:

HDMI 2.1 כבר כאן, ואיתו רזולוציית 10K ו-HDR דינמי

ועוד תכונה חדשה - HDR דינמי, ובתרגום חופשי לעברית - "תחום דינמי גבוה דינמי". מבולבלים? מייד נסביר מה הרעיון כאן: עוצמת ה-HDR נקבעת באופן דינמי Frame אחר Frame במקום להיקבע פעם אחת לאורך כל הסרט המתנגן, כפי ש-HDR10 עובד. האם יש כאן משהו חדש שעוד לא שמענו עליו? לא ממש. למעשה, Dolby Vision כבר תומך ב-HDR דינמי והוא ניתן להעברה על גבי תקנים ישנים יותר של HDMI.

גרסה חדשה זו של תקן ה-HDMI מציגה גם תכונה משופרת שגיימרים יעריכו, קצב רענון משתנה (VRR), המפחית, או במקרים מסוימים אף מבטל, Lag-ים במשחקים ומקנה תנועה חלקה יותר. עוד תכונה שהגיימרים יעריכו היא ה-QFT, שזה Quick Frame Transport, והיא תאפשר להקטין עוד יותר את הדיליי בין הכרטיס הגרפי לתצוגה שעל המסך.
כמו כן, ה-QMS, שזה Quick Media Switching (החלפת מדיה מהירה), תקטין את זמן ההמתנה של מסך ריק בעת החלפת מדיה, תכונה שכלל הצופים יעריכו מאוד ולא רק גיימרים. למשל, בהחלפה בין קצבי רענון שונים כמו מעבר מ-50 הרץ בסדרה ישראלית ל-24 הרץ עבור צפייה בסרט קולנוע.

פס האודיו המועבר ב-HDMI גם לא מקופח כאן, ומביא שלל שיפורים כמו ה-ALLM, שזה Auto Low Latency Mode, תכונה האמורה לפתור בעיות של גמגומים וליפ סינק בהתאמת הסינכרון בין האודיו לוידאו. כמו כן, HDMI 2.1 מביא לנו את ה-eARC, שכבר שמענו עליו בעבר, ואמור להביא לנו את האפשרות להעביר פורמטי אודיו מתקדמים מהטלוויזיה אחורה לכיוון הרסיבר, ולא רק את פורמטי האודיו הותיקים, DTS ו-Dolby Digital.

בטבלה המוצגת כאן למטה ניתן לראות את כל התכונות הנתמכות ב-HDMI 2.1 ובתקנים הישנים יותר.

מה דעתכם? האם יש לנו תקן מנצח שיביס את תקן DisplayPort המתחרה?

HDMI 2.1 כבר כאן, ואיתו רזולוציית 10K ו-HDR דינמי


לדיון בנושא: HDMI 2.1 כבר כאן, ואיתו רזולוציית 10K ו-HDR דינמי


עוד מ: pixies
תגיות

דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 הקלטת HDTV
 מזרימדיה מול HTPC
 ביקורות HDTV
 הסקירה המלאה על yesMax HD
 עוד על 4K ו-UHD


המאמר הפופולרי ביותר בתחום 4K ו-UHD:
מזרימדיה: Popcorn Hour A-110
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht