עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

ה-Minix Neo J50C-4, מיני PC חזק ושימושי

19/09/2018 - 20:00 
 
 

הקדמה

ושוב חלפה לה שנה, ו-Minix משיקים מיני PC חדש ומעניין. קיבלנו לידינו את ה-Neo J50C-4, מחשב המגיע עם מעבד מסוג Pentium J5005, שהוא חזק בערך פי 3 ממעבד ה-ATOM הנמצא ב-Neo Z83-4 שסקרנו לפני שנה. המחשב עדכני למדי וכולל שלל חיבורים, כפי שנוכל לראות בהמשך הביקורת. עוד בהמשך בכתבה - כונן SSD ושלט רחוק חדש, שניהם תחת המותג של Minix.

נתונים טכניים

 • מעבד: אינטל Pentium Silver J5005, הרץ במהירות מירבית של 2.80GHz, שייך למשפחת ה-Gemini Lake, ובעל הספק ממוצע של 10W.
 • זכרון: מגיע עם 4GB DDR4, והיחידה כוללת שני חריצי SODIMM DDR4 פנימיים (אחד מהם תפוס ע"י ה-4GB).
 • איחסון: כונן eMMC מובנה בגודל 32GB. בנוסף, ישנו חריץ M.2 2280 פנימי שאפשר לחבר אליו כונן SSD.
 • יציאות וידאו/אודיו: Mini DP + HDMI 2.0, כאשר ניתן להוציא תמונה גם דרך שקע ה-USB-C.
 • גרפיקה (מובנית מעבד): Intel UHD Graphics 605. תמיכה בבלו ריי מלא, בפורמטי אודיו מתקדמים וב[email protected] אך לא ב-HDR.
 • אודיו: דיגיטלי - דרך יציאת ה-HDMI. כמו כן, ישנו שקע 3.5 מ"מ הכולל אודיו אנלוגי + אופטי משולב.
 • רשת: קווית (1 ג'יגה-ביט), Dual Band אלחוטית (802.11ac), בלוטות 4.2
 • מידות המחשב: 14x14x3.5 ס"מ.

מה בקופסא

ה-Minix Neo J50C-4 מגיע כרגיל בקופסה כחולה ונאה עם פתיחה נוחה:

ה-Minix Neo J50C-4

עם פתיחת הקופסה, נגלה את המיני PC בעיצוב הידוע והמוכר של Minix, מוגן ע"י תושבת מחומר מוקצף:

ה-Minix Neo J50C-4

 מתחת לכל אלה נגלה את הפריטים הבאים:

ה-Minix Neo J50C-4

 • התקן VESA לקיבוע קל ונוח של המחשב באחורי המסך.
 • מתאם אופטי (S/PDIF) לשקע ה-3.5 מ"מ.
 • ספק כוח חיצוני המוציא מתח של 12V בזרם מקסימלי של 3A, איתו מגיעים מתאמים מודולריים לשקעים אירופאיים, אמריקאיים ובריטיים.
 • כבל HDMI באורך 1 מטר.
 • שקיות ברגים ומדבקות רזרביות עבור תחתיות המחשב.
 • חוברת הוראות מהירות ו-Leaflet פרסומי המציג את קו מוצרי המיני PC של Minix.

ה-Minix Neo J50C-4

חזית המחשב נקייה למדי וכוללת רק נורית פעולה:

ה-Minix Neo J50C-4

בפאה האחורית נוכל למצוא שקע 3.5 מ"מ עם אודיו אנלוגי + אופטי (S/PDIF) משולב, שקע USB-C, שקע HDMI 2.0, שקע Mini DP, חיבור Ethernet במהירות 1 ג'יגה-ביט לשנייה, וכניסת מתח הפעלה:

ה-Minix Neo J50C-4

בפאה צדדית אחת נמצאים כפתור הפעלת המחשב ו-3 שקעי USB 3.0:

ה-Minix Neo J50C-4

ובפאה הצדדית השנייה נמצא כפתור Reset ושקע נעילה Kensington נגד גניבות:

ה-Minix Neo J50C-4

עם המחשב מקבלים התקן VESA המיועד להצמדתו אל אחורי מסך המחשב (מצריך הימצאות הברגות מתאימות במסך, לא לכולם יש כאלה):

ה-Minix Neo J50C-4

ה-Minix Neo J50C-4

ה-Minix Neo J50C-4

בתוך המחשב

כדי לפתוח את המחשב, יש להסיר 4 מדבקות עגולות המשמשות כתחתיות למחשב, ואז נחשפים אלינו 4 ברגים. פותחים אותם, ואז ניתן להסיר את המכסה ולראות את חריצי ה-SODIMM DDR4 ואת חריץ ה-M.2 2280 המיועד להתקנת כונן SSD. מתחת לכונן ה-SSD (לא מותקן בתמונה) נמצא מודול Wireless הכולל בלוטות ו-Wi Fi, עם 2 חוטים היוצאים ממנו ומשמשים כאנטנות פנימיות.

ה-Minix Neo J50C-4

בצידו הפנימי של הלוח הראשי נוכל למצוא את כל שקעי המחשב, את סוללת הגיבוי לשעון, ואת מערכת הקירור הכוללת מאוורר ותעלת אוורור:

ה-Minix Neo J50C-4

המאוורר קטן למדי, אך למרות זאת איכותי ודי שקט, לפחות כאשר המחשב עדיין חדש וללא שחיקת מיסבים או אבק המצטבר עם השנים:

ה-Minix Neo J50C-4

 

התקן SSD עם Windows 10 מוכן להפעלה

עם המחשב קיבלנו באריזה נפרדת כונן SSD בנפח 128GB תחת אותו מותג של Minix. הכונן מגיע עם Windows 10 Pro שכבר מותקן עליו ומוכן להפעלה:

 

ה-Minix Neo J50C-4

תמונות נוספות של כונן ה-SSD:

 

ה-Minix Neo J50C-4

ה-Minix Neo J50C-4

כך נראה כונן ה-SSD לאחר ההתקנה (בתחתית התמונה, צילום זה נעשה במיני PC אחר של Minix):

ה-Minix Neo J50C-4

הפעלה ובדיקות

המחשב שקיבלנו הגיע עם מערכת הפעלה Windows 10 Pro המגיעה מותקנת על כונן ה-eMMC המובנה, וכאשר מפעילים את המחשב מקבלים כמה חלונות הגדרה ראשוניים הכוללים בחירת שפה, תצורת מקלדת ועוד. בהמשך, יתחיל סבב עדכונים אוטומטיים של מיקרוסופט ומופע הפתיחה של Windows 10.

כונן ה-eMMC המובנה מציע מהירויות קריאה וכתיבה צנועות, אך טובות יותר בכ-30% לעומת כונני ה-eMMC שהותקנו בדגמי ה-Neo Z83-4 של אותה חברה.

ה-Minix Neo J50C-4
מהירויות הכתיבה והקריאה של כונן ה-eMMC המובנה

כאמור, עם המחשב קיבלנו כונן SSD מסוג M.2 2280 המגיע גם הוא עם מערכת הפעלה Windows 10 Pro מותקנת. לאחר התקנת הכונן והפעלת המחשב, מערכת ההפעלה שעלתה הייתה עדיין זו של כונן ה-eMMC. כדי לגרום למחשב לעלות מכונן ה-SSD המהיר יותר, נכנסים להגדות ה-BIOS שלו (לחצן Del כשהמחשב נדלק) ומשנים את סדר עליית הכוננים. ואכן, כשמערכת ההפעלה של כונן ה-SSD עלתה, הופיעו שוב חלונות ההגדרה הראשונית, כי מדובר בעותק אחר שלה. אלו הן תוצאות בדיקת המהירות של כונן ה-SSD:

ה-Minix Neo J50C-4
מהירויות הכתיבה והקריאה של כונן ה-SSD

כאן כמובן ניתן לראות מהירויות כתיבה וקריאה גבוהות הרבה יותר מאלה המתקבלות בכונן eMMC. מדובר בתוצאות נאות לכונן ה-SSD, אם כי הן אופייניות יותר לדגמים הזולים יותר של כונני SSD הנמכרים כיום.

בדיקת ביצועים כללית של המחשב הביאה את התוצאה הזו:

ה-Minix Neo J50C-4

התוצאה הכללית אמנם טובה רק בכ-30% מה-Neo Z83-4, אך יש לזכור שהמעבד שלו חזק בערך פי 3. ביצועי ה-3D של ההתקן הגרפי מובנה המעבד טיפה מאכזבים, אך בבדיקות שעשינו הוא מצליח לנגן משחקי 3D לא כבדים באיכות סבירה.

ניגון תכני HD ו-4K התבצע בהצלחה בעזרת Kodi, כולל ריפים מלאים של בלוריי המקודדים ב-HEVC וב-10 ביט. כמו כן, בוצע passthrough של פורמטי אודיו מתקדמים כמו DTS-HD/MA ו-Dolby TrueHD ללא שום בעייה או קרטועים. אולם יש לזכור שהמעבד אינו תומך ב-HDR, ולכן זה מעלה בספק את כדאיות המחשב לצורך ניגון תכני 4K, שרובם כיום מגיע עם HDR.

כאמור, המחשב מקורר באופן אקטיבי ע"י מאוורר הנמצא בתחתיתו. המאוורר שקט למדי, והביא את המעבד הצורך 10W (פי 5 ממעבדי ה-ATOM הנמצאים במחשבי ה-Neo Z83-4) לטמפרטורות קרירות יחסית באזור ה-40 מעלות, כאשר במאמץ רצוף וקיצוני של ליבות המעבד מגיעים לשיא של 62 מעלות:

ה-Minix Neo J50C-4

מודול ה-Wi Fi המובנה כולל תמיכה ב-802.11ac, ובמרחק של כמה מטרים מנתב Technicolor של פרטנר פייבר קיבלנו מהירות העתקה ממוצעת של 8 מגה בייט לשנייה, שהם כ-64Mbps (מגה ביט לשנייה).

ה-Minix Neo J50C-4

 שלט רחוק - Minix Neo W2

עם המחשב קיבלנו גם שלט רחוק העובד בתדר RF של 2.4GHz.

ה-Minix Neo J50C-4

בצידו הקדמי ניתן לראות למעלה כפתורים המיועדים ל-Windows - הפעלת File Explorer, הפעלת כפתור Start וכפתור למעבר בין האפליקציות (דומה ל-Alt Tab במקלדת). מתחתיהם נמצאים כפתורי החיצים ו-OK, ובתחתית השלט נוכל למצוא את הכפתורים הבאים, לפי הסדר: סגירת אפליקציה, Minimize, כפתור ימני של עכבר, כפתורי ווליום והפעלת עכבר אוויר, כפתור Play/Pause וכפתורי העברת שירים קדימה ואחורה.

ה-Minix Neo J50C-4

בצידו האחורי של השלט ישנה מקלדת לאותיות ומספרים:

ה-Minix Neo J50C-4

כפתורי השלט מוארים בעת השימוש, גם מקדימה וגם מאחורה.

ה-Minix Neo J50C-4

את מתח ההפעלה של השלט מספקים ע"י 2 סוללות AAA, המורכבות באופן סימטרי - אחת למעלה ואחת למטה. כדי שהמחשב יקלוט את השלט, יש לחבר דונגל קטן לאחד משקעי ה-USB של המחשב.

ה-Minix Neo J50C-4

השלט בסה"כ נוח למדי, וכולל חיישן המזהה את הפאה הנמצאת למעלה ומאיר רק את הכפתורים בפאה הזו. למרות שהשידור הוא בתדר רדיו (RF), נתקלתי בבעיות קליטה כאשר הדונגל היה מאחורי המזנון בסלון, לכן מומלץ שהדונגל יהיה בקשר עין עם השלט, בדומה לאינפרה אדום (IR).

בשלט הזה נתקלתי בשלוש נקודות עיקריות שדי הפריעו לי:

 • אין כפתור BACK בפאה הקדמית. כדי לעשות זאת, יש ללחוץ על כפתור Backspace במקלדת בפאה האחורית, כאשר את זה עושים ע"י שילוב של כפתור Fn ואז כפתור Del (שה-Backspace נמצא בו ככפתור משני). דבר זה הקשה למדי על ניווט בקודי, למשל.
   
 • אין כפתורי FFWD / REW בשלט, דבר המקשה קצת על Trickplay בתוכנות כמו קודי.
   
 • כאשר מוציאים את המחשב ל-Sleep או Hibernate, המחשב אכן יוצא למצבים הללו אך מייד חוזר, כי כנראה השלט ממשיך לשדר תזוזות אל הדונגל לאחר הלחיצה (גם כאשר עכבר האוויר כבוי). זה למעשה גורם למצבים הללו לא לעבוד בכלל כשהשלט נמצא בטווח קליטה מהמחשב.

סיכום

חברת Minix, שאותה אנו מכירים שנים לא מעטות, ממשיכה להשיק מחשבים זעירים שהם מוקפדים ואיכותיים, שאפשר לשים אותם בכל סלון, חדר ילדים, חדר שינה או חדר עבודה, עבור גלישה, עבודה משרדית וניגון מדיה, כאשר התקן VESA מקל על הצמדתם לאחורי מסך המחשב או הטלוויזיה. מחשב זה אמנם לא מקורר פסיבית, אך המאוורר שקט למדי ואנו מקבלים קטן מחשב החזק פי 3 מקודמיו, ועדיין באריזה קטנה ויפה.

למרות שהמחשב לא מגיע עם אנטנה גדולה לקליטת Wi Fi, הביצועים שלו עדיין סבירים ומקבלים מהירות נאה למדי תחת תקן 802.11ac, שטובה לרוב השימושים, לרבות גלישה מהירה ונוחה.

Minix היא לא החברה היחידה המייצרת מיני PC המבוסס על המעבד הזה, ובין המתחרות שלה ניתן למנות את ה-NUC של אינטל ואת ה-Beelink Gemini X55.

מחיר (הכולל רשיון Windows 10 Pro, זכרון פנימי 4GB וכונן eMMC 32GB פנימי, לא כולל מיסים ומכס): $299

את השלט הרחוק ניתן לרכוש כאן.


לדיון בנושא: ה-Minix Neo J50C-4, מיני PC חזק ושימושי


עוד מ: pixies
תגיות


דרגת קושי: 4
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 איך להפוך מחשב חלש ל-HTPC
 מדריך חומרה
 ביקורות HTPC
 עוד על HTPC


המאמר הפופולרי ביותר בתחום HTPC:
Kodi / XBMC - המדריך השלם
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht