עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

 סרט לסופשבוע: האדם הראשון (First Man)

18/10/2018 - 07:00 
 
 

סרט לסופשבוע: האדם הראשון (the first man)

בתחילת שנות השישים המרוץ לחלל הפך לסמל של המלחמה הקרה בין ארה"ב לברית המועצות ובמירוץ הזה הגוש הקומוניסטי הוביל בבירור. הסרט פותח בסיפור האישי של ניל ארמסטרונג. דרכו אנחנו רואים כיצד הפכה ארה"ב מהצד המפסיד של המירוץ למובילה וכיצד הוקמה נאסא.

הסיפור מתחיל ונגמר בסיפורו של ניל ארמסטרונג, האיש הראשון על הירח. אנחנו מקבלים את הסיפור האישי שלו ושל אשתו, סיפור לא פשוט שגרם לו להתכנס לתוך עצמו. הדבר היחיד שהעסיק אותו היו טיסות ניסוי שהוא היה שותף להן ושהפכו לתוכנית החלל האמריקאית.

סרט לסופשבוע: האדם הראשון (the first man)

סרט לסופשבוע: האדם הראשון (the first man)

הסרט אינו מנסה לייפות את המציאות. הוא מראה את כל התאונות, הטעויות, הרברבנות של האסטרונאוטים הראשונים ובעיקר את הכשלון המתמשך שלהם להשיג את הגוש הקומוניסטי בכל אחד מהשלבים שבדרך. הסרט מציג את החובבנות של הנסיונות הראשונים להגיע לחלל ולצאת לשם ולא מסתיר תקלות ותפירות בדרך להשגת המטרות.

ניל מתבלט מהר מאוד והופך לאחד הטייסים המובילים עד שהוא ממונה להיות הקפטן של אותה טיסה היסטורית.

סרט לסופשבוע: האדם הראשון (the first man)

מבנה הסרט מזכיר סרטים מהעבר ( כמו The right stuff) מתארים את התהליך המפרך שהאנשים עוברים בכדי להגיע ליעד שנראה בלתי אפשרי. אבל הסרט הזה מורכב משלושה אלמנטים: אלמנט אישי שמראה את התהליך של ארמסטרונג ומשפחתו, תהליך היסטורי שמראה כיצד הגיעו לירח וכמה קרובים היו לסגור את הפרוייקט על רקע תקלות ולחץ ציבורי לחסל את תוכנית החלל. האלמנט השלישי הלא פחות מרתק הוא הדרך שבו הוא מכניס אותנו לתאי הטייס ביחד עם ארמסטרונג בכדי לראות ולחוות איך זה עובד מבפנים ותהליך ההחלטות שהוא לקח בכל שלב בדרך ליעד. 

 

סרט לסופשבוע: האדם הראשון (the first man)

ריאן גוסלינג אינו שחקן מוצלח במיוחד. הוא חביב, אלגנטי אבל רחוק מלרתק אותי למסך. מצד שני, התפקיד כאילו נתפר עליו כאן. הוא מצליח לשדר את קשיי ההסתגלות והתקשורת הבין אישיות של ארמסטרונג ואת תהליך המחשבה שלו. סדרה ארוכה של שחקנים מצויינים משחקת לצידו של גוסלינג בסרט אך את ההצגה גונבת קלייר פוי בתור אשתו של ניל, ג'אנט ארמסטרונג והאתגרים שלה עם התקשורת, נשות האסטרונאוטים האחרות והסיטואציות המלחיצות למינהן. 

סרט לסופשבוע: האדם הראשון (the first man)

אבל הכוכב האמיתי של הסרט הזה הוא לא אחר מהבמאי דמיאן שזל (לה לה לנד) שעושה כאן עבודה יוצאת מהכלל. זה אינו סרט אפקטים- אלא סרט עם הרבה מאוד קטעים אינטנסיביים וקלסטרופובים שעובדים מעולה למרות שאנחנו יודעים על ההתחלה שארמסטרונג יצא מכולם בשלום (הרי את הסוף הטוב אנחנו כבר יודעים מהמציאות...). מרבית קטעי החלליות מורכבים מצילומים ארוכים שמתמקדים בפניו של גוסלינג תוך כדי שהוא עובר סיטואציה כלשהי. לא נשמע מרתק במיוחד? השילוב בין הבעות הפנים שלו וסאונד יוצא מהכלל (גרסאת הבלוריי צפוייה להיות רפרנס עבור בדיקות הסאבוופרים שלכם בבית) הצילומים האלה מצליחים להלחיץ כמו שמעט מאו סרטים מצליחים כיום.

סרט לסופשבוע: האדם הראשון (the first man)

הסרט מצליח להתבלט אל מול בליל הסרטים הבינוניים מפס הייצור של הוליווד מדי שנה. זה אינו סתם עוד סרט אלא חוויה אינטנסיבית שמצליח בסיוע של מעט אפקטים (מרביתם חבויים), מעט דיאלוג בכל זאת לסחוף אותנו לתוך המציאות שלו. לא פעם מצאתי את עצמי תופס בחוזקה את ידיות כורסאת הקולנוע ומקווה שארמסטרונג יצא מהסיטואציה בשלום... אני ממליץ בחום לחוות את הסרט ב-IMAX, מה שנותן את החוויה האינטנסיבית במלוא עוצמתה.

זה סרט לא קצר אבל הוא עבר מהר מאוד ובניגוד לסרטים רבים אחרים, הוא כזה שישאר לכם בזיכרון גם בימים ואולי בשבועות אחרי צפיה בו. הסרט הזה הוא דוגמא לסיבה שאני אוהב קולנוע.

"האדם הראשון" First man. ארה"ב 2018, 141 דקות. במאי: דמיאן שזל. שחקנים: רייאן גוסלינג, קלייר פוי.


לדיון בנושא: סרט לסופשבוע: האדם הראשון (First Man)


עוד מ: oferlaor
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 פורום ביקורות סרטים
 עוד על סרטים ומוזיקה


המאמר הפופולרי ביותר בתחום סרטים ומוזיקה:
חיפוש תכנים ברשת והגדרת השימוש ב Watchdog ( כלב השמירה )
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht