עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

 סרט לסופשבוע: הבטחה עם שחר

28/02/2019 - 07:00 
 
 

רומן גארי הוא סופר מוכשר במיוחד ו "הבטחה עם שחר" היא סוג של אוטוביוגרפיה שלו. מדוע "סוג"? נראה שיש בספר ובסרט לא מעט המצאות וגוזמאות. הסיפור אינו מתיימר להיות אוטוביוגרפיה מלאה אלא "רומן אוטוביוגרפי" שיותר מליצג את האמת המלאה הוא מייצג את איך שרומן גארי רואה את עצמו ואת חייו.

רומן גארי נולד כרומן קצב, בן לאמא יהודיה שגדל בפולין לאמא שהיא ספק צרפתיה, ספק פולניה ספק רוסיה עם עבר תאטרלי מפוקפק. האם היא מיקס של צועניה ששילבה רמאות קלה בעסקים שלה. היא היתה אם קשוחה עם סגנון אהבה מאוד חונק וקיצוני שמתואר בסרט בפרוטרוט. הסרט מתחיל בסצינה שבה האם מצהירה קבל עם ועדה שהבן שלה הולך להיות מפורסם - אמן דגול, דיפלומט, קצין מפואר ועוד ועוד סופרלטיבים שהבן הבטיח לה שיקיים. מהרגע שההחלטה נפלה, האם והבן עשו הכל בכדי לכבד בכל מחיר את ההבטחה ולהביא את רומן לכדי דגולה, עד לקיצוניות גדולה. 

סרט לסופשבוע: הבטחה עם שחרהאהבה הקיצונית של הילד לאם והאובססיה של האם לכך שרומן יהיה אדם דגול הופכים את דמותו ומייסרים אותו לאורך כל חייו, הוא בעצם מסונדל ו "חייב" להפוך לאדם דגול ומפורסם וכך באמת קורה בסופו של דבר.

הסיפור משלב הומור רב ואין ספור סצינות שמעוררות צחוק והשתאות מצד הקהל. ההתנהגות הקיצונית של האם מביאה את רומן לסיטואציות הזויות של ממש. הסרט לא חושש להציג את האנטישמיות גם בפולין וגם בצרפת לפני מלחמת העולם השניה ובמהלכה. 

סרט לסופשבוע: הבטחה עם שחר

הסרט מרתק ככל שהוא נמשך - עם סצינות רבות שכל אחת מהן היתה מושא לקנאה בסרטים רבים אחרים. השחקנים מעולים, בפרט שרלוט גיינסבורג שמשחקת את האם "נינה" שמצליחה להצחיק עם הברקות לאורך כל הסרט כולל הסיום המרגש.

הסרט מרגש, מצחיק, מרתק ובעיקר - בלתי צפוי. האם מלאה בהברקות ומחשבות שכולן דרכים להפוך את הבן למפורסם והנסיון שלו לרצות אותה בדרכים שלעיתים מוצאות חן בעיניה. לדוגמא, הוא מגיע בחזרה מהצבא לבשר לה שבשל אנטישמיות הוא היחיד מקורס טייס שלא קיבל קצונה. במקום לספר לה כך ולאכזב אותה, הדרך שבה הוא מספר לה מצליח מצליח לצייר את האופי שלו ושלה באופן מושלם. הוא משקר ומספר לה שהוא שכב עם הבת של מפקד להק הטיס ובגלל זה לא קיבל את הדרגה המיוחלת, מה שגורם לה לחבק אותו בהתלהבות בשל הרומנטיקה ולשאול אותו אם הבת היתה יפה ולהציג אותו בכבוד מול כל האורחים שהזמינה להסביר לכולם בהתלהבות שהוא היחיד מבין 300 שלא קיבל קצונה!

סרט לסופשבוע: הבטחה עם שחרזה סרט מאוד לא שגרתי. מומלץ בחום. הספר, אגב, הוצא לאחרונה בהדפסה מחודשת.

"הבטחה עם שחר" (La Promesse de l'Aube). צרפת, 131 דקות. שפה: צרפתית, אנגלית, פולנית, ספרדית... תסריט ובימוי: אריק ברביי. שחקנים: פייר ניניי, שרלוט גנסבורג. 

 


לדיון בנושא: סרט לסופשבוע: הבטחה עם שחר


עוד מ: oferlaor
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 פורום ביקורות סרטים
 עוד על סרטים ומוזיקה


המאמר הפופולרי ביותר בתחום סרטים ומוזיקה:
חיפוש תכנים ברשת והגדרת השימוש ב Watchdog ( כלב השמירה )
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht